آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

3 علائم  کم بودن روغن موتور در ماشین شما

3 علائم  کم بودن روغن موتور در ماشین شما

3 علائم کم بودن روغن موتور در ماشین شما :موتور خودرو با روغن آن روغن کاری می شود. با گذشت زمان، بیشتر آن روغن می سوزد یا احتمالاً نشت می کند. این بدان معنی است که شما باید روغن اضافی را به موتور بریزید و هر قسمت نشتی را تعمیر کنید.

3 علائم  کم بودن روغن موتور در ماشین شما

تعویض روغن یکی از اساسی ترین اشکال تعمیر و نگهداری خودرو است که افراد انجام می دهند. کسانی که روغن موتور خود را به طور منظم تعویض نمی کنند، سطح کاهش آن را مشاهده خواهند کرد.

شماره 1 – چراغ فشار روغن

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

ساده ترین نشانگر سطح پایین روغن زمانی است که چراغ هشدار فشار روغن روی داشبورد روشن می شود. سنسوری وجود دارد که می تواند زمانی که فشار روغن خودرو شما خیلی پایین است را تشخیص دهد. این سنسور به چراغ هشدار روی داشبورد متصل است.

بنابراین، هنگامی که سنسور فشار روغن پایین را تشخیص می دهد، به طور خودکار چراغ هشدار را فعال می کند. اگر این اتفاق برای شما افتاد، حتما سطح روغن خود را پر کنید و اگر دوباره متوجه شدید سطح روغن تان پایین می آید، خودروی خود را به تعمیرگاه یا نمایندگی ببرید. آنها باید هر گونه نشتی که ممکن است وجود داشته باشد را پیدا کرده و برطرف کنند.

شماره 2 – بوی روغن سوزان

بوی روغن سوزی

بوی روغن سوزی

اگر داخل خودرو بوی سوختگی به مشام می رسد، بویژه بوی روغن سوخته، خودروی خود را از جاده خارج کرده و بلافاصله موتور خود را خاموش کنید. این بوی سوختن می تواند ناشی از نشت روغن به اجزای داغ موتور شما باشد.

اگر میله اندازه گیری دارید، از آن برای بررسی سطح روغن استفاده کنید. اگر نشان داد که روغن شما کمتر از سطح حداقل است، باید تا زمانی که روغن موتور تازه را پر نکنید، از رانندگی با آن خودداری کنید. نادیده گرفتن این هشدار می تواند باعث آسیب گران قیمت موتور شود.

هنگامی که سطح روغن را به مقدار توصیه شده رساندید، حتماً نشت را کنترل کنید. اگر سطح روغن همچنان به آرامی پایین می آید، از مکانیک بخواهید آن را بررسی کند. این می تواند به سادگی نشت واشر پوشش سوپاپ یا چیزی شدیدتر مانند نشت آب بند اصلی عقب باشد.

شماره 3 – صداهای تق تق

صدای تق تق

صدای تق تق

این علامت فقط در صورتی باید رخ دهد که از انجام کاری در مورد بوی سوزش یا علائم نور هشدار دهنده که قبلاً ذکر شد غفلت کرده باشید.

اگر به رانندگی با وسیله نقلیه خود ادامه دهید، حتی اگر سطح روغن آن کم باشد، صدای تق تق آخرین علامت قبل از اینکه موتور شما کاملاً مسدود شود خواهد بود.

دلیل آن این است که روغن کمتری برای روغن کاری قطعات موتور وجود دارد. این باعث می شود که میله های موتور شما با ایجاد اصطکاک بیشتر شل شوند. این میله ها وظیفه ایمن سازی پیستون های خودرو را بر عهده دارند.

اگر قرار بود این میله‌ها خیلی شل شوند و خراب شوند، در این صورت «میله پرتاب می‌کنید». همانطور که میله ها پرتاب می شوند، صدای تق تق از زیر کاپوت شنیده می شود. بعد از چند صد یارد، موتور متوقف می شود و میله ها پرتاب می شوند.

به یاد داشته باشید که روغن موتور چیزی بیش از یک روان کننده برای قطعات موتور است. روغن موتور را نیز تمیز و خنک می کند.

موارد مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *