آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

لرزش ترمز: چرا ماشین من هنگام ترمز می لرزد؟

لرزش ترمز: چرا ماشین من هنگام ترمز می لرزد؟

لرزش ترمز:هنگام کاهش سرعت، نبض و لرزش پدال ترمز خود را احساس می کنید؟ وحشت نکنید، اما آن را نیز نادیده نگیرید. احساس ناراحت کننده ای که به عنوان لرزش ترمز شناخته می شود، احتمالاً ناشی از دلایل مختلفی است که نیاز به تعمیر دارند، اما نه خرابی ترمز قریب الوقوع.

لرزش ترمز: چرا ماشین من هنگام ترمز می لرزد؟

با این حال، شناسایی علت اصلی کلید بازیابی ترمز نرم و ایمن است. به خواندن ادامه دهید تا بدانید چه چیزی باعث لرزش ترمز می شود، چگونه آن را برطرف کنید و آیا عادات رانندگی شما باعث ایجاد لرزش ترمز می شود یا خیر.

لرزش ترمز چیست؟

لرزش ترمز را شاید بتوان به عنوان یک احساس لرزش توصیف کرد که از طریق فرمان و سیستم تعلیق جلوی خودرو احساس می شود، هر زمان که پدال ترمز فشار داده شود. در بسیاری از موارد، احساس می‌شود که این لرزش در فرکانس‌های مختلف، هنگام ترمزگیری در سرعت‌های آهسته، برخلاف سرعت‌های بالا، رخ می‌دهد.

نحوه احساس لرزش ترمز تا حد زیادی به علت اصلی خود این وضعیت بستگی دارد. این از این واقعیت ناشی می شود که همه لرزش های ترمز به دلیل یک مشکل اساسی ایجاد نمی شوند. در حالی که بسیاری تمایل دارند بر این باورند که لرزش ترمز مستقیماً با وضعیت ترمزهای پایه خودرو مرتبط است، همیشه اینطور نیست.

درک اصل بالا همچنین هنگام تلاش برای رفع لرزش ترمز به طور کلی کمک می کند. از آنجایی که همه موارد لرزش ترمز یکسان نیستند، هیچ رویکرد “یک اندازه مناسب برای همه” برای پرداختن به این موضوع وجود ندارد. تشخیص دقیق وضعیت موجود تنها راه واقعی برای جلوگیری از جایگزینی بی‌ضرور اجزای کاملاً قابل تعمیر است.

علل شایع لرزش ترمز

لرزش ترمز می تواند به دلیل تعدادی از مشکلات اساسی ایجاد شود که جدا کردن برخی از آنها بسیار دشوارتر از سایرین است. کسانی که با علل مختلف لرزش ترمز آشنا هستند، اغلب قادر به تعمیر آن هستند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایلی که شما دچار لرزش ترمز می شوید آورده شده است.

شماره 1 – روتورهای ترمز تاب دار و/یا لنت های ترمز فرسوده

بیشتر اوقات، لرزش ترمز را می توان به ترکیبی از لنت های ترمز فرسوده و روتور ترمز تاب برداشته کرد.

هنگامی که روتورها و لنت‌های خودرو دچار اعوجاج می‌شوند، سطح اصطکاک صاف در معرض خطر قرار می‌گیرد. این بی نظمی ها سپس به عنوان یک لرزش مداوم یا لرز هنگام اعمال ترمزهای خودروی آسیب دیده احساس می شوند.

شماره 2 – عدم تعادل تایر

برای به حداقل رساندن لرزش و حفظ عملکرد بهینه، چرخ ها/لاستیک های خودرو باید در فواصل زمانی مشخص متعادل شوند.

مطالب مرتبط :  5 علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب

هنگامی که چرخ ها/لاستیک ها از تعادل خارج می شوند، معمولاً یک ارتعاش قابل توجه با سرعت مشخصی احساس می شود. این را می توان تقریباً به همان شکلی که شخص لرزش ترمز را درک می کند، زیرا سرعت وسیله نقلیه در حین ترمزگیری به یک آستانه خاص کاهش می یابد.

شماره 3 – چسباندن کالیپرهای ترمز

کالیپر ترمز را بردارید

کالیپر ترمز را بردارید

کالیپرهای ترمز یک وسیله نقلیه کهنه می شوند و با گذشت زمان از نظر وضعیت بدتر می شوند که اغلب منجر به وضعیتی به نام “چسبیدن” می شود. وقتی کالیپر ترمز می‌چسبد، در پاسخ به رها شدن پدال ترمز خودرو، قادر به رها شدن آن نیست.

مطالب مرتبط :  آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟ (در اینجا چه باید کرد)

چسبندگی کالیپر ترمز منجر به توزیع نابرابر نیروهای ترمز می شود که اغلب منجر به لرزش قابل توجه می شود.

شماره 4 – تراز ضعیف

در تعدادی از موارد، لرزش ترمز می تواند ناشی از سایش نامنظم لاستیک باشد که در نتیجه تراز ضعیف ایجاد می شود. هنگامی که قسمت جلویی خودرو از تراز خارج می شود، اغلب آج پردار یا خرد شده به وجود می آید.

ارتعاش ناشی از این سایش نامنظم معمولاً با شدت بیشتری در سرعت مشخصی احساس می شود. این ارتعاش به صورت لرزش ترمز هنگامی که ترمزگیری سرعت خودرو را در این محدوده مشخص کاهش می دهد، ظاهر می شود.

نحوه رفع لرزش ترمز

نحوه تعویض لنت ترمز

نحوه تعویض لنت ترمز

رفع لرزش ترمز به تشخیص وضعیت زمینه ای که باعث لرزش مداوم می شود، به طور کلی خلاصه می شود. در اکثر شرایط، اصلاح وضعیت موجود مستلزم تعویض لنت‌ها و روتورهای ترمز خودرو است. این امر به ویژه زمانی که لرزش ترمز با هر سرعتی رخ می دهد، صادق است.

اگر بعد از لنت‌ها و روتورهای جدید، لرزش ترمز ادامه پیدا کند، توجه به عدم تعادل لاستیک/چرخ، فرسودگی اجزای فرمان/تعلیق و/یا ناهماهنگی معطوف خواهد شد. در این مرحله، بازرسی کامل تمام اجزای جلویی مورد نیاز است.

این کار باید با تراز کردن قسمت جلوی خودروی آسیب دیده و متعادل کردن هر چهار چرخ دنبال شود. پس از تکمیل این موارد، یک تست رانندگی کامل باید رفع لرز مداوم قبلی را تأیید کند.

آیا رانندگی با لرزش ترمز خطرناک است؟

لرزش ترمز به خودی خود خیلی خطرناک نیست. با این حال، این وضعیت تنها با گذشت زمان بدتر می شود و احتمالاً کارایی ترمز را به طور کلی مختل می کند.

بنابراین، نباید وقت خود را برای رسیدگی به موضوع مورد نظر تلف کنید، به خصوص اگر نمی توانید از علت دقیق لرزش ترمز مطمئن باشید.

تحریک کننده

در هر صورت، علت اصلی لرزش ترمز خودروی شما باید در اسرع وقت به طور کامل تشخیص داده شود و تعمیر شود. انجام این کار از خطرات بی مورد جلوگیری می کند و احتمال خرابی بیشتر ترمز پایه را کاهش می دهد.

اگر تعمیرات DIY نقطه قوت شما نیست، از یک مکانیک یا مرکز خدمات قابل اعتماد بخواهید در اسرع وقت این مشکل را برطرف کند.

آیا بالانس می تواند کمک کند؟

تراز کردن در واقع می تواند به لرزش ترمز به طور کلی کمک کند، البته با این فرض که لرزش ترمز وسیله نقلیه شما در درجه اول ناشی از تراز ضعیف است.

این مورد زمانی است که فرسودگی نامنظم لاستیک ناشی از تراز نامناسب، منجر به لرزیدن قابل توجه در هنگام برخورد یک وسیله نقلیه به سرعت معین می شود. در چنین مواردی، یک تراز و به دنبال آن چرخش لاستیک احتمالا لرزش زیرین را از بین می برد.

آیا عادت های بد رانندگی می تواند باعث لرزش ترمز شود؟

پدال ترمز

پدال ترمز

اگرچه همیشه اینطور نیست، اما عادات ضعیف رانندگی در واقع می‌تواند باعث ایجاد لرزش ترمز در موارد خاص و بدتر شدن در موارد دیگر شود.

این امر به ویژه در مواردی صادق است که رانندگان مکرراً دچار وحشت می شوند، یا به شدت به استفاده از ترمز خود تکیه می کنند، بارها و بارها. این استفاده از ترمز سنگین می تواند به راحتی اجزای کلیدی ترمز را بیش از حد گرم کند و منجر به تاب برداشتن روتورها شود

این به نوبه خود، یک چرخه معیوب را آغاز می کند، که در آن ترمزگیری مداوم به شیوه ای بیش از حد تهاجمی فقط روتورهای تاب خورده خودرو را بیشتر به خطر می اندازد. در نتیجه، لرزش ترمز به سرعت بدتر می شود تا حدی که بسیار بیشتر از آنچه در غیر این صورت بود قابل توجه است.

مطالب مرتبط :  4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *