آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

6 نشانه خرابی ماژول کنترل پمپ سوخت

6 نشانه خرابی ماژول کنترل پمپ سوخت

6 نشانه خرابی ماژول کنترل پمپ سوخت (و هزینه تعویض)

توقف موتور، عملکرد ضعیف و سایر مسائل می تواند نشان دهنده خرابی ماژول کنترل پمپ بنزین باشد. این جزء جدایی ناپذیر پمپ بنزین را مدیریت می کند، بنابراین خرابی می تواند باعث مشکلات جدی شود.

علائم خرابی ماژول را نادیده نگیرید که نیاز به تشخیص و تعمیر سریع دارد. این راهنما علائم رایج خرابی ماژول کنترل پمپ بنزین و هزینه تعویض آن را پوشش می دهد.

ماژول کنترل پمپ بنزین بد

خرابی ماژول کنترل پمپ بنزین وسیله نقلیه اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها می توانند بر قابلیت رانندگی خودرو آسیب وارد کنند. هنگام تلاش برای تسریع در تشخیص و ترمیم، تشخیص این علائم می تواند ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی ماژول کنترل پمپ بنزین آورده شده است.

شماره 1 – بیکار ناهموار

بیکاری خشن

بیکاری خشن

خرابی قریب الوقوع ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو اغلب با شروع ناگهانی یک دور آرام یا نامنظم پیش بینی می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که ثابت شود ماژول کنترل پمپ بنزین قادر به تقاضای تحویل صحیح سوخت برای نیازهای عملیاتی آن لحظه نیست.

شماره 2 – تردید یا از دست دادن قدرت

هنگامی که ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو در حال حرکت است، ممکن است در هنگام تلاش برای شتاب گرفتن متوجه تردید مشخصی شود. باز هم، این تاخیر، یا از دست دادن کلی توان به دلیل ناتوانی ماژول کنترل پمپ سوخت خراب در تقاضای تحویل سوخت کافی برای پمپ سوخت ایجاد می شود.

شماره 3 – توقف

توقف موتور

توقف موتور

در موارد شدید، یک وسیله نقلیه ممکن است هنگامی که با یک ماژول کنترل پمپ بنزین معیوب یا غیرقابل کار زین شود، از کار بیفتد

این زمانی اتفاق می‌افتد که خود ماژول در حالت تقاضای کم گیر کرده باشد، به طوری که نمی‌تواند به میزان کافی سوخت تحویل دهد، یا ماژول به طور کامل آفلاین می‌شود. در هر دو صورت، غرفه کاملا محتمل است.

شماره 4 – میل لنگ / بدون شروع

اغلب اوقات، خرابی یک ماژول کنترل پمپ بنزین در نهایت منجر به وضعیت عدم استارت می شود که در آن موتور خودرو میلنگ می زند، اما از راه اندازی امتناع می کند.

مطالب مرتبط: 6 علائم خرابی دینام خودرو (و هزینه تعویض)

این معمولاً زمانی اتفاق می افتد که یک ماژول کنترل پمپ بنزین به طور کامل از کار بیفتد و هیچ فرمانی برای عملکرد پمپ سوخت ارائه نمی دهد. به این ترتیب، هیچ سوختی در ریل سوخت برای احتراق وجود ندارد.

5- افزایش مصرف سوخت

بنزین در موتور دیزل

بنزین در موتور دیزل

تحت شرایط خاص، ممکن است ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو به نحوی از کار بیفتد که باعث شود در هر لحظه مقدار زیادی سوخت به ریل سوخت داده شود.

این به نوبه خود می تواند منجر به کاهش قابل توجه مصرف سوخت و بازدیدهای مکرر از پمپ بنزین شود. علاوه بر این، ممکن است متوجه تیره شدن خروجی اگزوز خودرو خود نیز شوید.

شماره 6 – چراغ بررسی پتانسیل موتور

در بسیاری از موارد، خرابی قریب الوقوع ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو منجر به روشن شدن چراغ چک موتور می شود. این زمانی اتفاق می‌افتد که ECM خودرو یک یا چند کد خطای تشخیصی مربوط به سیستم سوخت را ذخیره می‌کند.

البته شایان ذکر است که خرابی از این نوع در هر مورد منجر به روشن شدن چراغ چک موتور نمی شود و تا حد زیادی به برند و مدل خاص خودرو بستگی دارد.

ماژول کنترل پمپ سوخت چه کاری انجام می دهد؟

ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو (معروف به ماژول راننده پمپ سوخت) مقدار ولتاژ توزیع شده به خود پمپ سوخت را مطابق با نیاز سوخت تحت شرایط و شرایط مختلف تنظیم می کند.

به نوبه خود، تحویل سوخت بهینه به ریل سوخت تضمین می‌شود، در نتیجه احتراق کارآمد را ممکن می‌سازد و به موتور اجازه می‌دهد تا خروجی دلخواه را تولید کند.

مطالب مرتبط: خودرو کلیک می کند اما روشن نمی شود؟ (تک در مقابل دلایل چند کلیک)

ماژول کنترل پمپ بنزین دستورات را از ECM/PCM خودرو دریافت می کند. ECM فشار ریل سوخت را در حین کارکرد موتور کنترل می کند و در نتیجه نیاز به افزایش یا کاهش خروجی پمپ سوخت دارد. این نیازها به ماژول کنترل پمپ سوخت منتقل می شود، جایی که آنها را به یک ولتاژ ورودی پمپ تعریف شده رمزگشایی می کند.

در کجا قرار دارد؟

مکان ماژول کنترل پمپ بنزین خودرو اغلب از یک مدل به مدل دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است.

در برخی خودروها، به ویژه خودروهای ساخت جنرال موتورز، ماژول کنترل پمپ بنزین را می توان یافت که مستقیماً بالای لاستیک زاپاس روی قسمت متقاطع نصب شده است. در خودروهای دیگر، ماژول کنترل پمپ بنزین را می‌توان در زیر صندلی سرنشین یا در داخل محفظه موتور یافت.

در سال‌های اخیر، سازندگان تلاش قطعی برای جابجایی ماژول‌های کنترل پمپ بنزین خودروهای خود به مکان‌های متناوب، نزدیک‌تر به پمپ‌های سوخت مربوطه خود انجام داده‌اند. در برخی موارد، این ماژول‌ها حتی به بالای مخزن سوخت منتقل شده‌اند یا به صورت یکپارچه در پمپ بنزین ادغام شده‌اند.

چه چیزی باعث خرابی ماژول پمپ سوخت می شود؟

ماژول کنترل پمپ بنزین قدیمی

ماژول کنترل پمپ بنزین قدیمی

ادامه پمپ بنزین ماژول ممکن است به یکی از چندین دلیل مختلف از کار بیفتد، که برخی از آنها نسبت به دیگران رایج تر هستند.

به طور معمول، یک ماژول کنترل پمپ بنزین در نهایت تسلیم اثرات گرمای بیش از حد و لرزش می شود. ماژول هایی از این نوع اغلب بر روی قاب یا زیر بدنه خودرو نصب می شوند، جایی که لرزش به راحتی احساس می شود و جریان هوا تا حدودی محدود است.

علاوه بر این، با گذشت زمان، یک ماژول کنترل پمپ بنزین می‌تواند نفوذ آب را تجربه کند، زیرا قرار گرفتن در معرض تقریباً مداوم رطوبت شروع به زنگ زدن پوسته ماژول می‌کند. هنگامی که آب نفوذ می کند، فقط یک مسئله زمان است که مدارهای الکتریکی ظریف ماژول کنترل پمپ بنزین آسیب ببینند.

مشکلاتی از این دست به ویژه در شمال، جایی که استفاده سنگین از نمک جاده ها رایج است و مناطق ساحلی رایج است.

مطالب مرتبط: 4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *