آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو 

4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو 

4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو  :موتور خودرو شما میلنگ می زند اما روشن نمی شود. شما بارها و بارها کلید را می چرخانید، اما تنها چیزی که به دست می آورید صدای وحشتناک کلیک-کلیک-کلیک است.

4 دلیل میل لنگ زدن موتور خودرو  اما روشن نمی‌شود

چه چیزی می تواند مانع روشن شدن موتور شما شود؟ ادامه مطلب را بخوانید تا در مورد شایع‌ترین دلایل موتور لنگ زدن که از روشن شدن خودداری می‌کند مطلع شوید تا بتوانید مقصر را شناسایی کنید و خودرو خود را به جاده برگردانید.

لنگ زدن موتور

هنگامی که کلید را در احتراق می چرخانید، موتور استارت درگیر می شود و فلایویل را می چرخاند و سپس میل لنگ موتور را می چرخاند. این فرآیند چرخش است (که به آن چرخش نیز گفته می شود). موتور را می چرخاند، اما هنوز روشن نشده است. لنگ زدن فقط موتور را واژگون می کند.

راه اندازی موتور

راه اندازی زمانی است که موتور در واقع روشن می شود و با قدرت خود شروع به کار می کند. برای روشن شدن موتور، در حین لنگ زدن به سه چیز نیاز دارد: سوخت، تراکم و جرقه. هنگامی که اینها وجود داشته باشند، فرآیند احتراق آغاز می شود و موتور شروع به کار می کند.

دلایلی که خودرو واژگون می شود اما روشن نمی شود

همانطور که قبلاً گفته شد، چرخاندن یک کلید در استارت یا فشار دادن دکمه “فشار استارت” موتور استارت را درگیر می کند که چرخ فلایویل و در نهایت میل لنگ را می چرخاند. گاهی اوقات این فرآیند زمانی که مشکلی در سیستم ایجاد می‌شود، قطع می‌شود و موتور خودرو پس از «چرخش» یا میل لنگ به کار خود ادامه نمی‌دهد.

برای اینکه موتور به طور عادی روشن شود، نیاز به فشار سوخت کافی، جرقه مناسب و فشرده سازی معمولی دارد. هنگامی که شروع نمی شود، مشکل معمولاً مربوط به یکی از این سیستم ها است، اگرچه سیستم استارت نیز می تواند مقصر باشد.

در اینجا شایع ترین دلایلی که ممکن است رخ دهد آورده شده است.

شماره 1 – مشکلات جرقه

فقدان جرقه ممکن است به دلیل خرابی ماژول احتراق، معیوب بودن سنسور موقعیت میل لنگ، آبگرفتگی موتور (گاهی اوقات در خودروهای قدیمی یا مسافت پیموده شده اتفاق می‌افتد)، شمع‌های بد یا مشکل در مدار احتراق، مانند سیم‌کشی، رخ دهد. سیستم امنیتی (ممکن است جریان سوخت برای جلوگیری از سرقت قطع شده باشد یا ممکن است تراشه در کلید معیوب باشد)، یا سوئیچ احتراق نادرست کار کند.

اگر مشکلی در سیستم زمان‌بندی وجود داشته باشد، جرقه‌ای با زمان نامناسب ممکن است رخ دهد. تشخیص این مشکل می‌تواند دشوار باشد، اما یک چراغ زمان‌بندی ابزار مفیدی برای بررسی این است که همه سیلندرها دقیقاً زمانی که باید شلیک می‌کنند یا خیر.

برای تعیین اینکه آیا جرقه مشکلی دارد یا خیر، کلاهک توزیع کننده (اگر وسیله نقلیه شما دارای یکی است) و سیم های شمع را به صورت چشمی بررسی کنید، زیرا ممکن است با افزایش سن این ها خراب شوند. برای بررسی وجود قوس مناسب از هر سیم یا سیم پیچ شمع باید از دستگاه جرقه سنج استفاده شود.

اگر پس از تلاش‌های مکرر برای روشن کردن خودرو مشکوک به آبگرفتگی موتور هستید، شمع‌ها را بردارید و بگذارید خشک شوند، سپس آن‌ها را تعویض کنید و دوباره امتحان کنید.

شماره 2 – کمبود جریان سوخت

گرفتگی فیلتر بنزین

گرفتگی فیلتر بنزین

مشکلات جریان سوخت ممکن است به دلیل خرابی فیوز پمپ بنزین، پمپ بنزین بد، سوخت آلوده یا نادرست در باک، معیوب یا گرفتگی فیلتر یا انژکتور بنزین، یا صرفاً خالی بودن باک سوخت باشد (سنج سنج سوخت نیست. همیشه دقیق).

داشتن فشار سوخت مناسب برای روشن شدن یا کارکردن موتور خودروی شما، به ویژه برای موتورهای تزریق سوخت مهم است. در حالی که احتراق را در وضعیت «روشن» قرار می دهید، چند ثانیه به صدای وزوز پمپ بنزین گوش دهید.

اگر صدای وزوز از داخل خودرو یا پشت باک بنزین شنیده نشود، ممکن است پمپ خاموش باشد و سوخت اصلاً به موتور نرسد.

توجه داشته باشید که برخی از پمپ‌های سوخت فقط در زمانی که خودرو در حال چرخش است جریان می‌یابد، بنابراین برخی از خودروها وزوز قابل شنیدن ندارند. برای اطلاعات بیشتر در مورد مدل خاص خود به اینترنت یا دفترچه راهنمای مالک خود مراجعه کنید.

اگر صدای وزوز پمپ بنزین را می شنوید، می توانید یک پیچ گوشتی سر صاف را در بالای هر انژکتور (با دسته کنار گوش خود) در حالی که خودرو در حال چرخش است، قرار دهید. اگر انژکتورها شلیک می کنند، صدای تیک تاک ضعیفی از هر انژکتور می شنوید که توسط شفت پیچ گوشتی منتقل می شود.

برخی از خودروها دارای یک ویژگی ایمنی به نام سوئیچ اینرسی هستند که جریان سوخت را به طور خودکار پس از ضربه قطع می کند. اگر وسیله نقلیه شما اخیراً ضربه خورده است، دفترچه راهنمای مالک خود را بررسی کنید تا ببینید آیا این ویژگی در وسیله نقلیه شما وجود دارد یا خیر و یاد بگیرید که چگونه به صورت دستی آن را تغییر دهید تا سوخت دوباره جریان یابد.

شماره 3 – فشرده سازی کم

موتور کم فشار

موتور کم فشار

هر سیلندر برای عملکرد صحیح موتور نیاز به فشرده سازی دارد. نسبت تراکم حداکثر حجم سیلندر را با حداقل حجم سیلندر در طول هر ضربه پیستون مقایسه می کند. اگر یک یا چند سیلندر دارای تراکم کم باشند، هوای حاصل از چرخه احتراق از حلقه‌های پیستون نشت می‌کند که میزان کاری را که سیلندر می‌تواند برای چرخاندن میل لنگ انجام دهد محدود می‌کند.

مشکلات فشرده سازی می تواند ج توسط یک تسمه یا زنجیر تایم شکسته یا شل یا یک میل بادامک بالای سر شکسته استفاده می شود. گرم شدن بیش از حد موتور یکی دیگر از مشکلات جدی است که می تواند از روشن شدن خودرو شما جلوگیری کند.

مطالب مرتبط : چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

سعی کنید از گیج تراکم یا تستر استفاده کنید تا ببینید آیا با تراکم خودرو خود مشکلی دارید یا خیر. اگر چنین است، تست نشتی یک آزمایش ثانویه برای بررسی نشتی در سیلندر است. یک مکانیک حرفه‌ای می‌تواند این آزمایش‌ها را انجام دهد و در صورتی که احساس راحتی نمی‌کنید، سیلندرها را بررسی کنید.

شماره 4 – مشکلات منبع تغذیه

باتری ضعیف خودرو

باتری ضعیف خودرو

یکی دیگر از مشکلات احتمالی یک موتور استارت ضعیف است که از آمپرهای زیادی برای چرخاندن موتور استفاده می کند، سپس آب زیادی برای روشن کردن انژکتورهای سوخت و سیستم جرقه زنی باقی نمی ماند. در این حالت، احتمالاً متوجه خواهید شد که استارت وقتی می خواهید موتور را بچرخانید صدای غیرعادی می دهد یا اصلاً واژگون نمی شود.

کابل های باتری ضعیف یا خورده یا باتری در حال مرگ نیز می تواند به این مشکل کمک کند. ولتاژ باتری را در حین چرخاندن موتور با مولتی متر چک کنید. باید بیش از 10 ولت را نشان دهد.

هنگام خاموش شدن خودرو، فیوزهای سوخته را با برداشتن و بازرسی سیم کشی هر فیوز به صورت چشمی بررسی کنید. اگر به نظر می رسد وضعیت خوبی دارند، آنها را دوباره در آن قرار دهید، سپس احتراق خودرو را در وضعیت “روشن” قرار دهید و از یک چراغ آزمایشی برای بررسی هر فیوز برای جریان الکتریکی استفاده کنید. فیوزهای آسیب دیده را با فیوزهای جدید از فروشگاه لوازم خودرو تعویض کنید.

علل کمتر احتمالی اضافی

سنسورهای معیوب – ماژول کنترل موتور (ECM) از داده های سنسورهای مختلف برای کنترل عملکرد موتور استفاده می کند. یک سنسور خراب، مانند سنسور موقعیت میل لنگ یا سنسور موقعیت میل بادامک، می تواند از روشن شدن خودرو شما جلوگیری کند.

مشکلات سیستم جرقه زنی – یک سیم پیچ احتراق ضعیف یا ناموفق می تواند باعث ایجاد وضعیت بدون شروع شود. علاوه بر این، اگر شمع ها یا سیم ها فرسوده شوند، ممکن است باعث روشن نشدن موتور نیز شود.

فیوزها و رله ها – جعبه فیوز را برای سوختن فیوزها یا خرابی رله های مربوط به سیستم احتراق و سوخت بررسی کنید. معمولاً می توانید نمودار شناسایی را روی جعبه فیوز یا در دفترچه راهنمای مالک پیدا کنید. فیوزهای سوخته یا رله های معیوب را تعویض کنید تا ببینید آیا این مشکل را حل می کند یا خیر.

فعال سازی سیستم ضد سرقت – اگر سیستم امنیتی به طور سهوی فعال شده باشد، ممکن است خودروی شما لنگ بزند اما روشن نشود. برای اطلاع از نحوه بازنشانی یا غیرفعال کردن سیستم، با دفترچه راهنمای مالک خودرو خود (یا دفترچه راهنمای هشدار پس از فروش) مشورت کنید.

مشکلات کلید ترانسپوندر – کلیدهای ترانسپوندر دارای تراشه ای هستند که سیگنالی را به ایموبلایزر خودرو ارسال می کند. اگر تراشه آسیب ببیند یا سیگنال ضعیف باشد، ایموبلایزر کلید را تشخیص نمی دهد و از روشن شدن موتور جلوگیری می کند. ممکن است لازم باشد کلید را تعویض کنید یا آن را دوباره برنامه ریزی کنید.

مشاوره عیب یابی

بدنه گاز تمیز

بدنه گاز تمیز

اگر موتور میلنگ می زند اما روشن نمی شود، خودرو را خاموش کنید و لوله ورودی هوا را که به بدنه دریچه گاز متصل است بردارید. سپس پس از فشار دادن آرام دریچه گاز، مقدار کمی از مایع استارت را به داخل موتور اسپری کنید. با انجام این کار، یک بار دیگر موتور را با میل لنگ شروع کنید.

اگر موتور روشن شود اما بعد از چند ثانیه خاموش شود، به این معنی است که سوخت ندارد اما جرقه و تراکم مشکلی ندارد. با این حال، اگر موتور روشن نشود، تقریباً بدون جرقه است.

مطالب مرتبط : 9 علائم خرابی سنسور MAP

از چرخاندن مکرر موتور خودرو برای روشن کردن آن خودداری کنید، زیرا ممکن است استارت را فرسوده یا باتری را خالی کند.

اگر باید چندین بار امتحان کنید، برای هر 15 ثانیه چرخش چند دقیقه صبر کنید تا استارت خنک شود. برای اینکه بفهمید مشکل را حل کرده اید یا نه، در هر تلاش بیش از دو ثانیه طول نمی کشد.

بررسی سنسورها و محرک‌ها برای وجود مشکلات بسیار مهم است، زیرا خودروهای مدرن دارای قطعات الکتریکی مختلفی هستند که می‌توانند باعث خرابی در فرآیند راه‌اندازی موتور شوند.

خودرو‌های مدرن دارای قطعات الکتریکی مختلفی هستند که می‌توانند باعث خرابی شوند و بررسی کدهای مشکل ثبت‌شده با ابزار اسکن روشی است که انجام می‌شود. خرید ابزار اسکن OBD2 یک سرمایه گذاری عالی است (هزینه زیادی ندارند).

سوالات متداول

آب و هوای سرد چگونه روی روشن شدن خودرو تأثیر می گذارد؟

استارت زدن خودرو در هوای سرد

استارت زدن خودرو در هوای سرد

هوای سرد می تواند از راه های مختلفی بر استارت خودرو شما تأثیر بگذارد. اول، می تواند واکنش های شیمیایی داخل باتری را کاهش دهد و توان کلی آن را کاهش دهد. اگر شارژ باتری در حال حاضر کم باشد، ممکن است آب کافی برای روشن کردن موتور و روشن کردن خودرو نداشته باشد.

دمای سرد همچنین می تواند باعث چسبناک شدن سوخت شود و جریان را از طریق خطوط سوخت و رسیدن به موتور دشوارتر کند. از این گذشته، هوای سرد می تواند منجر به مشکلاتی در روغن موتور شود و باعث غلیظ شدن آن و راه اندازی خودرو دشوارتر شود.

چرا یک خودرو برای شروع حتی با یک پرش با مشکل مواجه می شود؟

اگرچه یک پرش اغلب به عنوان یک راه حل سریع برای باتری مرده عمل می کند، گاهی اوقات ممکن است خودرو شما حتی با یک پرش هنوز هم برای استارت زدن مشکل داشته باشد. چند دلیل می تواند این سناریو را توضیح دهد، مانند خرابی موتور استارت، مشکلات تحویل سوخت، یا مشکلات سیستم جرقه زنی.

این مشکل همچنین ممکن است از دینام آسیب دیده ناشی شود که از کار می افتد برای شارژ مجدد باتری به درستی اتصالات خوردگی یا شل شدن باتری نیز ممکن است روند پرش را مختل کند، بنابراین همیشه قبل از شروع پرش، تمیز و راحت بودن آنها را تأیید کنید.

آیا دلایل یک موتور دیزل یکسان است؟

در حالی که برخی از دلایل موتور خودرو که میل لنگ می زند اما روشن نمی شود در موتورهای بنزینی و دیزلی مشابه است، تفاوت هایی نیز وجود دارد.

مطالب مرتبط : آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟ (در اینجا چه باید کرد)

موتورهای دیزلی از احتراق تراکمی استفاده می کنند، بنابراین مشکلات مربوط به شمع های تابش یا پمپ های سوخت فشار قوی می تواند از روشن شدن موتور جلوگیری کند. موتورهای دیزلی نیز حساسیت بیشتری نسبت به کیفیت سوخت دارند و استفاده از دیزل با کیفیت پایین یا سوخت آلوده می تواند منجر به مشکلاتی در هنگام استارت زدن خودرو شود.

با این حال، درست مانند موتورهای بنزینی، مشکلات مربوط به باتری ها، دینام ها و موتورهای استارت نیز می تواند مانع راه اندازی موتور دیزل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *