آموزش خودرو, بلاگ

9 علائم خرابی سنسور MAP

9 علائم خرابی سنسور MAP

9 نشانه خرابی سنسور MAP :سنسور MAP یا سنسور فشار مطلق منیفولد نوعی سنسور است که میزان فشار هوای موجود در منیفولد ورودی خودرو را اندازه گیری می کند.

این خوانش فشار همراه با دور موتور (اندازه‌گیری شده بر حسب دور در دقیقه یا RPM) برای تعیین بار موتور استفاده می‌شود که به واحد کنترل موتور خودرو (ECU) اجازه می‌دهد تا مقدار صحیح سوخت را برای مطابقت با حجم هوای ورودی به موتور تحویل دهد. . .

9 نشانه خرابی سنسور MAP :

اگر حسگر MAP شما از کار بیفتد، احتمالاً بر نسبت هوا به سوخت خودروی شما تأثیر می گذارد. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید که یک سنسور MAP چگونه کار می کند و علائم رایج یک سنسور MAP بد را که باید به آنها توجه کنید.

سنسور MAP چگونه کار می کند

موتورهای احتراقی واقعاً فقط پمپ های هوای فانتزی هستند. اندازه گیری تعیین شده توسط سنسور MAP تقریبی از چگالی هوای داخل موتور در یک نقطه زمانی معین است و توسط ECU در جدول بازده حجمی (VE) آن استفاده می شود.

جدول راندمان حجمی یک نمودار سه بعدی است که نشان می دهد موتور چقدر هوا می تواند در چگالی هوا و سرعت موتور معین حرکت کند. سپس ECU از این جدول در معادله سوخت‌رسانی استفاده می‌کند تا محاسبه کند که چه مقدار سوخت باید در هر نقطه از زمان تزریق شود.

به خاطر داشته باشید که میزان هوای موتور با فشار دادن پدال گاز (دریچه گاز) به سمت پایین تعیین می شود. پدال گاز صفحه دریچه گاز را کنترل می کند که هوا را به منیفولد ورودی مسدود می کند.

چگونه یک سنسور MAP کار می کند

چگونه یک سنسور MAP کار می کند

چگونه یک سنسور MAP کار می کند

هنگامی که صفحه دریچه گاز در یک وسیله نقلیه تنفس طبیعی (خودرویی بدون توربوشارژر یا سوپرشارژر) کاملاً باز است، فشار مطلق منیفولد ورودی تقریباً برابر با فشار اتمسفر محیط خواهد بود.

این وسایل نقلیه به یک سنسور MAP نیاز دارند که با دقت تا 1 بار یا بیشتر را اندازه گیری کند، زیرا 1 بار تقریباً معادل فشار اتمسفر در سطح دریا است.

خودرویی با القایی اجباری به یک سنسور MAP نیاز دارد که بسته به میزان تقویت خودرو می تواند تا 2 بار یا گاهی اوقات بیشتر را با دقت بخواند. برای هر 14.5 psi افزایش، حسگر MAP باید بتواند 1 بار بالاتر را به دقت بخواند.

بسیاری از خودروهای مدرن توربو شارژ حدود 20 psi بوست دارند که به سنسور MAP 3 بار نیاز دارد.

همانطور که از نام آن پیداست، حسگرهای MAP یک فشار مطلق را می‌خوانند، بنابراین هرگز آن‌طور که یک خلاء یا بوست‌گیج می‌خواند، عدد منفی را نمی‌خوانند. قرائت MAP 0 بار نشان دهنده یک خلاء کامل است.

برخی از وسایل نقلیه مجهز به سنسور MAP همچنین دارای سنسور جریان هوای جرمی (MAF) هستند که خوانش بسیار دقیق تری از چگالی هوا را ارائه می دهد که تحت تأثیر تغییرات دمای محیط قرار نمی گیرد.

آن دسته از وسایل نقلیه بدون سنسور MAF معمولا دارای یک سنسور IAT برای کمک به جبران خطاهای تخمین چگالی هوا هستند که به دلیل دمای هوای محیط رخ می دهد.

علائم بد حسگر MAP

اگر سنسور MAP خراب شده باشد، عواقب آن معمولاً مخلوط سوخت هوا نامناسب است. بسته به اینکه سنسور چگونه از کار افتاده است، ترکیب سوخت هوا ممکن است بیش از حد غنی (سوخت زیاد) یا لاغر (سوخت خیلی کم) باشد.

ECU ممکن است سعی کند برای جبران خوانش اشتباه یا کمبود کامل داده، از سنسورهای دیگر استفاده کند. یکی از این سنسورها سنسور O2 است. یک سنسور O2 که در سیستم اگزوز خودرو قرار می گیرد، مقدار اکسیژن موجود در مخلوط سوخت هوای سوخته را می خواند تا مشخص کند سوختگی غنی، کم چربی یا درست است.

در زیر 7 مورد از رایج ترین علائم نشان دهنده معیوب بودن سنسور MAP آورده شده است.

شمع خراب شد

شمع خراب شد

شماره 1 – مخلوط سوخت هوای غنی

اگر ترکیب سوخت هوا بیش از حد غنی باشد، موارد زیر ممکن است رخ دهد:

شمع ها ممکن است خراب شوند.

رسوبات کربن ممکن است سریعتر ایجاد شوند.

مبدل کاتالیزوری ممکن است مسدود شود.

اگزوز ممکن است بوی تند بنزین داشته باشد.

مصرف سوخت آسیب خواهد دید.

شماره 2 – مخلوط سوخت هوای بدون چربی

اگر ترکیب سوخت هوا بیش از حد لاغر باشد، عواقب آن می تواند حتی بدتر باشد:

احتراق کم‌تر داغ‌تر است، که می‌تواند به مرور زمان به اجزای موتور در اثر گرمای بیش از حد آسیب برساند یا عمر آن را کاهش دهد.

مخلوط‌های سوخت هوای لاغرتر نیز انتشارات مضر بیشتری مانند مونوکسید کربن (CO) و اکسید نیتروژن (NOx) تولید می‌کنند.

پیش انفجاری (که به آن ضربه موتور نیز می گویند) احتمال بیشتری دارد که رخ دهد. اگر ضربه در زیر بار اتفاق بیفتد، می تواند باعث خرابی فاجعه بار شود و کل موتور را به قیمت تمام کنید.

شماره 3 – مصرف سوخت ضعیف

وقتی باک پر است گیج گاز خالی را نشان می دهد

وقتی باک پر است گیج گاز خالی را نشان می دهد

یکی از علائم رایج سنسور MAP بد، بدتر از مسافت پیموده شده معمول است. هنگامی که سنسور مشکل دارد، می تواند سیگنال های نادرستی را به سیستم مدیریت موتور خودروی شما ارسال کند. در نتیجه، موتور شما ممکن است بیش از حد معمول سوخت مصرف کند و این می تواند منجر به کاهش مصرف سوخت شما شود.

شماره 4 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

اگر شما پورت D2 (1996 یا جدیدتر)، در صورت تشخیص مشکل در سنسور MAP ممکن است چراغ چک موتور را پرتاب کند. مشکلات رایج عبارتند از DTC P0106، DTC P0107، DTC P0133 و یا برای خودروهای دارای توربوشارژر/سوپرشارژر، DTC P0299.

مطالب مرتبط : اثرات نصب نکردن فیکسچر سرسیلندر

کد را در یک مغازه یا فروشگاه قطعات خودرو (یا در خانه اگر ابزار اسکن دارید) بخوانید تا مشخص کنید که آیا چراغ چک موتور نتیجه یک سنسور MAP معیوب است یا خیر.

شماره 5 – اشتباه می کند

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

اگر وسیله نقلیه شما دیگر از مخلوط سوخت هوای ایده آل استفاده نمی کند، ممکن است موتور شما برای حفظ احتراق کامل تلاش کند. اگر احتراق ناقص رخ دهد، این امر منجر به احتراق ناقص می شود. گاهی اوقات اینها چراغ های چک موتور خود را نیز پرتاب می کنند.

شماره 6 – تست انتشار ناموفق

تست انتشار ناموفق

تست انتشار ناموفق

اگر در منطقه ای زندگی می کنید که برای ثبت نام وسیله نقلیه خود از شما نیاز به گذراندن تست آلایندگی دارد، خرابی سنسور MAP به احتمال زیاد باعث از کار افتادن وسیله نقلیه شما به دلیل افزایش حضور گازهای مضر یا چراغ چک موتور می شود.

شماره 7 – بیکار خشن

بیکاری خشن

بیکاری خشن

نسبت سوخت نامناسب هوا همچنین ممکن است باعث لرزش بیش از حد موتور در هنگام دور آرام یا جهش های تصادفی در سرعت دور آرام شود.

شماره 8 – تلو تلو خوردن، تردید، یا توقف

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

هنگامی که برای عبور سریع به پدال گاز ضربه می زنید یا از جلوی ترافیک خارج می شوید، ممکن است متوجه باتلاق شدن موتور شوید، تردید کنید، زمین بخورید یا از کار بیفتید.

مطالب مرتبط : 5 علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب

همه اینها علائمی هستند که نشان می دهد چیزی در مورد مخلوط سوخت هوا کاملاً درست نیست و ورود ناگهانی هوای زیاد باعث شده است که موتور برای نگه داشتن بار ناگهانی درخواستی دشوارتر شود.

شماره 9 – شروع سخت

ماشین روشن نمی شود

ماشین روشن نمی شود

از آنجایی که سنسور MAP وظیفه نظارت بر فشار منیفولد ورودی را بر عهده دارد، نقش مهمی در مخلوط هوا و سوختی که وارد موتور می شود ایفا می کند.

اگر سنسور اطلاعات نادرستی ارائه می دهد، موتور شما ممکن است برای حفظ نسبت هوا به سوخت مناسب دچار مشکل شود و باعث شروع سخت یا حتی توقف شود. این می تواند به ویژه در هنگام سرد بودن موتور یا در هنگام تغییرات سریع دما قابل توجه باشد.

تست و تشخیص سنسور MAP بد

اگر مشکوک هستید که سنسور MAP شما ممکن است کار کند، تشخیص سنسور بد آسان‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. بیایید این فرآیند را به چند مرحله معمولی تقسیم کنیم تا به شما در آزمایش و تشخیص مشکل کمک کند.

اول از همه، ابزار اسکن قابل اعتماد خود را بگیرید. آن را به درگاه عیب یاب خودرو خود وصل کنید و کدهای مشکل ذخیره شده را بررسی کنید. اگر کد مربوط به سنسور فشار مطلق منیفولد (MAP) را مشاهده کردید، نشانه خوبی است که ممکن است مشکلی وجود داشته باشد.

در مرحله بعد، سنسور MAP خود را که معمولاً در منیفولد ورودی یا نزدیک آن قرار دارد، پیدا کنید. در حالی که موتور خاموش است، کانکتور برق را از سنسور جدا کنید.

با استفاده از یک ولت متر، آن را روی تنظیم ولتاژ DC قرار دهید و پروب قرمز را به سیم مرجع سنسور (معمولاً وسط) و پروب سیاه را به زمین وصل کنید. شما باید یک قرائت نزدیک به 5 ولت را ببینید. اگر این کار را نکنید، ممکن است در ماژول کنترل موتور خودرو (ECM) مشکلی وجود داشته باشد.

حالا موتور خود را روشن کنید و بگذارید در حالت دور آرام بماند.

اتصال برق را دوباره به سنسور MAP وصل کنید و سیم سیگنال را با استفاده از پروب های ولت متر خود بررسی کنید. شما باید ولتاژی را ببینید که مطابق با بار موتور است. این می تواند بین 0.5 تا 4.5 ولت باشد، بسته به نوع خودرو و موتور شما.

در حالی که به آرامی پدال گاز را فشار می دهید، مراقب ولت متر باشید و مراقب باشید که چگونه با افزایش دور در دقیقه، ولتاژ افزایش می یابد. اگر متوجه تغییرات متناقض در ولتاژ شدید یا سنسور MAP به تغییرات در RPM یا موقعیت دریچه گاز پاسخ نمی‌دهد، احتمال زیادی وجود دارد که سنسور معیوب باشد.

تمیز کردن سنسور MAP

برای اینکه عمر بیشتری از سنسور MAP خود (حسگر MAF در این مورد) بگیرید، می توانید آن را تمیز کنید! انجام این کار نسبتاً آسان است. در اینجا چگونه است:

اول از همه، ابزارهای اولیه مانند پیچ گوشتی، یک برس کوچک (یا مسواک) و پاک کننده الکترونیکی را بردارید (CRC عالی است.

یا این). قبل از شروع کار، مطمئن شوید که موتور شما خنک است تا از هرگونه سوختگی احتمالی جلوگیری شود و مطمئن شوید که وسیله نقلیه شما در مکانی با تهویه مناسب پارک شده است.

سنسور MAP را در زیر کاپوت خود قرار دهید، معمولاً نزدیک منیفولد ورودی. از آنجایی که هر وسیله نقلیه ممکن است کمی متفاوت باشد، بهتر است یک دفترچه راهنمای خدمات مخصوص مدل برای این فرآیند (و هر فرآیند تعمیر و نگهداری دیگری برای آن موضوع) داشته باشید.

مطالب مرتبط : 6 علائم خراب بودن کلاچ

هنگامی که آن را پیدا کردید، به آرامی کانکتور الکتریکی را با فشار دادن روی زبانه آزاد کردن و دور کردن کانکتور از سنسور جدا کنید.

این یک فرصت عالی برای بررسی کانکتور برای هر گونه نشانه ای از آسیب یا خوردگی است – در صورت مشاهده، قبل از حرکت به جلو، آن را برطرف کنید.

پیچ گوشتی خود را بگیرید و پیچ های نگهدارنده سنسور MAP را در جای خود بردارید. آن را با احتیاط بیرون بیاورید تا به آن یا اجزای اطراف آسیب نرسانید. با در دست داشتن سنسور، آن را به دقت بررسی کنید تا هرگونه کثیفی، کثیفی یا تجمع بر روی سطح سنسور وجود داشته باشد.

از برس کوچک و پاک کننده الکترونیکی خود استفاده کنید تا به آرامی هرگونه کثیفی یا کثیفی را که در حسگر MAP پیدا می کنید پاک کنید. مطمئن شوید که ملایم باشید و فشار زیادی وارد نکنید – نمی خواهید به سنسور آسیب وارد کنید.

پس از تمیز کردن، قبل از نصب مجدد، اجازه دهید سنسور کاملاً در هوا خشک شود.

در نهایت، با دنبال کردن مراحل حذف به ترتیب معکوس، آن را دوباره نصب کنید. سنسور را با استفاده از پیچ هایی که قبلا برداشته اید محکم کنید و کانکتور برق را دوباره وصل کنید.

سوالات متداول

وقتی سنسور نقشه خود را جدا می کنم چه اتفاقی می افتد؟

هنگامی که سنسور MAP خود را از برق جدا می کنید، واحد کنترل موتور (ECU) خودروی شما اطلاعات ناقصی در مورد فشار هوا در موتور شما دریافت می کند. این می تواند بر مخلوط هوا و سوخت و زمان احتراق تأثیر بگذارد و در نتیجه مصرف سوخت ضعیف، عملکرد موتور کاهش یافته و در حالت آرام آرام خشن باشد. در برخی موارد، خودروی شما ممکن است دچار توقف شود یا حتی روشن نشود.

آیا سنسور نقشه ناکارآمد می تواند بر انتقال من تأثیر بگذارد؟

بله، نقص سنسور MAP می تواند به طور غیرمستقیم بر انتقال شما تأثیر بگذارد. از آنجایی که سنسور MAP در مدیریت عملکرد موتور شما نقش دارد، هر گونه مشکل در آن می‌تواند منجر به عدم تعادل مخلوط هوا و سوخت و زمان‌بندی نامناسب احتراق شود.

این عوامل می توانند فشار بیشتری بر انتقال شما وارد کنند و باعث شوند که به طور نامنظم جابجا شود یا اصلاً تغییر نکند.

آیا کد خاصی برای سنسور نقشه معیوب وجود دارد؟

کدهای عیب تشخیصی خاص (DTC) مربوط به یک سنسور MAP معیوب وجود دارد. برخی از این کدها شامل P0105، P0106، P0107، P0108 و P0109 هستند. اگر چراغ چک موتور خودروی شما روشن است، می توانید از یک ابزار اسکن استفاده کنید یا از یک مکانیک (یا برخی از فروشگاه های قطعات خودرو) بخواهید آن را برای شما اسکن کند.

مطالب مرتبط : چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *