آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

5 علائم خرابی سنسور سرعت

5 علائم خرابی سنسور سرعت

5 علائم خرابی سنسور سرعت :وسایل نقلیه امروزی به بازخورد ارائه شده توسط طیف وسیعی از حسگرهای تخصصی برای تسهیل عملکرد خود متکی هستند. این بازخورد در زمان واقعی توسط تعداد انگشت شماری از کنترل‌کننده‌ها یا رانندگان ویژه نظارت می‌شود که در نهایت همه جنبه‌های عملکرد خودرو را ساده می‌کنند.

5 علائم خرابی سنسور سرعت

به بیان ساده، هر سنسوری که به یک وسیله نقلیه چسبانده شده است، نقشی اساسی در به حداکثر رساندن راندمان عملیاتی دارد.

یکی از این سنسورهای با ارزش، سنسور سرعت انتقال است. نباید با سنسور سرعت چرخ با نام مشابه اشتباه گرفته شود، سنسور سرعت انتقال خودرو وظیفه نظارت بر سرعت خروجی گیربکس را دارد.

بدون اطلاع بسیاری، داده های ثبت شده توسط این سنسور به راحتی به صورت دیجیتال یا آنالوگ توسط رانندگان در طول هر رفت و آمد مشاهده می شود.

در حالی که سنسورهای سرعت انتقال با در نظر گرفتن طول عمر طراحی شده اند، اما در برابر مسائل مکانیکی گاه به گاه غیر قابل نفوذ نیستند. تشخیص علائم مرتبط با چنین مسائلی می تواند هنگام تلاش برای ترمیم خرابی موجود، کلیدی باشد.

برای آشنایی با نشانه‌های بد بودن سنسور سرعت انتقال و نحوه برخورد با این مشکلات در صورت وقوع در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

سنسور سرعت گیربکس چیست؟

علائم سنسور سرعت انتقال

علائم سنسور سرعت انتقال

سنسور سرعت انتقال خودرو (TSS) بازخوردی را در مورد سرعت چرخش شفت خروجی گیربکس ارائه می دهد. این سنسور به طور کلی در محفظه شفت خروجی گیربکس نصب می شود.

این سنسور مربوط به یک چرخ یا سنسور سرعت است که روی محور خروجی نصب شده است. با عبور هر دندان از این حلقه از جلوی پروب سنسور مغناطیسی، یک پالس قابل تشخیص ایجاد می شود.

تعداد پالس تعیین شده ذکر شده در بالا به ماژول کنترل انتقال خودرو و/یا ماژول کنترل پیشرانه رله می شود، جایی که تفسیر می شود. در شکل تفسیری خود، از این داده ها برای دستیابی به مجموعه ای از عملکردهای مستقل، از جمله ثبت انتخاب دنده، ضبط خروجی انتقال، و محاسبه مسافت پیموده شده کیلومتر شمار استفاده می شود.

در بسیاری از وسایل نقلیه، گیربکس یا سنسور سرعت خودرو (VSS) نیز برای تعیین سرعت، همانطور که توسط سرعت سنج نمایش داده می شود، استفاده می شود. این به طور آنی توسط PCM فاکتور می شود، با وارد کردن تعداد پالس های ثبت شده در یک معادله جبری از پیش تعیین شده، در نتیجه “سرعت” متغیری است که برای آن حل می شود.

کجا واقع شده است؟

گیربکس یا سنسور سرعت خودرو اغلب در امتداد محفظه محور دم گیربکس خودرو قرار دارد. این موقعیت یابی به دلیل نیاز سنسور به ثبت مناسب سرعت خروجی کلی پیشرانه ضروری است.

این با سرعت موتور پایه متفاوت است، همانطور که توسط سنسورهای میل بادامک/میل لنگ خودرو ثبت شده است، که بدون رعایت دنده در جعبه دنده خودرو محاسبه می شود.

مطالب مرتبط : اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

TSS مربوط به یک حلقه رلوکتور/تن نصب شده در شفت خروجی است. بدون این حلقه تون تخصصی، عملکرد سنسور سرعت انتقال متوقف می شود، زیرا هیچ بازخورد تعریف شده ای به دست نمی آید.

به همین دلیل، محل این حلقه آهنگ به طور مستقیم بر موقعیت سنسور سرعت انتقال کنترل می‌کند.

علائم خرابی سنسور سرعت

خرابی سنسور سرعت انتقال اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها بیشتر از سایرین قابل توجه هستند. شناسایی این علائم می تواند هنگام تلاش برای تشخیص سریع مشکل مفید باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی سنسور سرعت گیربکس آورده شده است.

شماره 1 – تغییر نامنظم یا شدید

صدای ناله هنگام شتاب گیری

صدای ناله هنگام شتاب گیری

از آنجایی که داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط سنسور سرعت انتقال خودرو برای تعیین زمان تعویض دنده استفاده می‌شود، خرابی این مولفه حیاتی می‌تواند باعث تغییر نامنظم شود. زمانی که این اتفاق می افتد ممکن است انتقال زود یا دیر تغییر کند.

شماره 2 – خرابی کروز کنترل

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف گاز می شود؟

آیا کروز کنترل باعث صرفه جویی در مصرف گاز می شود؟

داده های سنسور سرعت انتقال نیز برای حفظ عملکرد کروز کنترل استفاده می شود. در بسیاری از موارد، در صورت به خطر افتادن بازخورد سنسور سرعت انتقال، کروز کنترل به عنوان یک اقدام ایمنی غیرفعال می شود.

شماره 3 – عدم عملکرد سرعت سنج

سرعت سنج کار نمی کند

سرعت سنج کار نمی کند

برخی خودروها بازخورد سنسور سرعت گیربکس را از طریق سرعت سنج به سرعت قابل نمایش تبدیل می کنند. هنگامی که این بازخورد ارائه نمی شود، عملکرد سرعت سنج اغلب دچار مشکل می شود یا نامنظم می شود.

شماره 4 – کاهش مصرف سوخت

کارکرد گاز فورد F150

کارکرد گاز فورد F150

از آنجایی که داده های سنسور سرعت انتقال برای تعیین زمان بندی مناسب قفل شدن مبدل گشتاور مورد نیاز است، خرابی این سنسور می تواند از درگیر شدن مبدل گشتاور در زمان بندی بهینه جلوگیری کند.

در نتیجه، مصرف سوخت اغلب آسیب می بیند.

مطالب مرتبط : 5 علت سفت شدن فرمان و راه حل آن

شماره 5 – چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

PCM یک وسیله نقلیه از سنسور سرعت انتقال برای تعیین سرعت خودرو و دنده مناسب برای استفاده برای بهترین عملکرد استفاده می کند.

nce با نقص سنسور سرعت انتقال، داده های انجام این محاسبات از بین می روند

در نتیجه، PCM یک کد عیب تشخیصی (DTC) را تنظیم می کند که با مشکل مطابقت دارد و به راننده به شکل یک چراغ چک موتور که در دسته گیج داشبورد روشن می شود، هشدار می دهد.

برای مثال، DTC P0500 (عیب سنسور سرعت خودرو) یا DTC P0720 (سنسور سرعت شفت خروجی) ممکن است برای تأیید مشکل ظاهر شود. در برخی خودروها (یعنی دوج، جیپ یا کرایسلر)، ممکن است چراغ هشدار ESP BAS روشن شود.

علت از کار افتادن سنسور سرعت گیربکس چیست؟

در بیشتر موارد، سنسورهای سرعت انتقال در نهایت به دست عناصر خراب می شوند. آب باران، نمک جاده، و گرد و غبار همه در طول عمر سنسور سرعت را ویران می کنند و اغلب باعث خراب شدن ساختار خود سنسور می شوند. همانطور که سنسور به طور فزاینده شکننده می شود، خرابی قریب الوقوع است.

یکپارچگی سنسور سرعت انتقال خودرو نیز می تواند به دلیل عدم نگهداری مناسب به خطر بیفتد. پروب مغناطیسی یک سنسور از این نوع می تواند به راحتی در صورت غفلت از مایع گیربکس خودرو در لجن پوشیده شود. به نوبه خود، طول عمر سنسور سرعت انتقال خودرو در نهایت کاهش می یابد.

آیا ادامه رانندگی بی خطر است؟

در حالی که از نظر فنی رانندگی با یک وسیله نقلیه با سنسور سرعت گیربکس معیوب امکان پذیر است، انجام این کار برای مدت زمان طولانی توصیه نمی شود. این از این واقعیت ناشی می شود که تعدادی از عملکردهای مهم خودرو اغلب تحت تأثیر خرابی سنسور سرعت انتقال قرار می گیرند.

در بسیاری از موارد، با از کار افتادن سنسور سرعت گیربکس، گیربکس یک وسیله نقلیه آنطور که باید تغییر کند. تعویض دنده اغلب در بهترین حالت نامنظم می شود و مشکلی ایجاد می کند.

علاوه بر این، ممکن است متوجه شوید که کروز کنترل وسیله نقلیه شما در صورت بروز چنین نقصی غیرفعال شده است. مصرف سوخت اغلب در نتیجه خرابی سنسور سرعت انتقال نیز کاهش می یابد.

در هر صورت، علت اصلی سنسور سرعت گیربکس خودرو باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری می کند و حتی می تواند شما را از گیر افتادن در کنار جاده نجات دهد.

برای اکثر دارندگان خودرو، بهتر است به متخصصان اجازه دهند این نوع تعمیرات را انجام دهند.

چگونه یک مکانیک سنسور سرعت گیربکس معیوب را تشخیص می دهد

یک سنسور سرعت انتقال معیوب را می توان به چند روش مختلف تشخیص داد. اولین و رایج ترین آن نظارت بر بازخورد از خود سنسور با استفاده از اسکنر OBD2 با کیفیت بالا است.

این داده ها اغلب می توانند نمودار شوند و هر گونه ناهنجاری را نشان می دهند. وجود این ناهنجاری‌ها، حتی در صورت تحویل مناسب زمین/ولتاژ مرجع، نشان‌دهنده معیوب بودن سنسور سرعت است.

روش دیگر، مولتی متر دیجیتال و اسیلوسکوپ را می توان برای همین منظور استفاده کرد. هنگامی که کلید خودرو در موقعیت “روشن” است، از یک مولتی متر برای بررسی وجود زمین رضایت بخش و ولتاژ مدار مرجع کافی در پیگتیل سنسور سرعت انتقال استفاده می شود.

سپس از یک اسیلوسکوپ برای تجزیه و تحلیل خروجی مدار سنسور سرعت در حالی که لاستیک‌های محرک خودرو بالا هستند و با سرعت کم می‌چرخند استفاده می‌شود. البته این امر مستلزم انجام تعدادی از اقدامات ایمنی تخصصی است.

مطالب مرتبط : 5 علائم خرابی واتر پمپ خودرو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *