آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

10 نشانه که خودرو شما نیاز به تعویض روغن دارد

10 نشانه که خودرو شما نیاز به تعویض روغن دارد

10 نشانه که ماشین شما نیاز به تعویض روغن دارد :آیا می دانید آخرین باری که روغن ماشین خود را تعویض کردید کی بود؟ روغن مایه حیات موتور شماست، اما برای همیشه دوام نمی آورد. روغن قدیمی از موتور شما محافظت نمی کند و سریعتر از آن چیزی که بیشتر فکر می کنند باعث سایش و پارگی می شود.

10 نشانه که خودرو شما نیاز به تعویض روغن دارد

اجازه ندهید موتور شما آسیب ببیند – یاد بگیرید که علائم آشکاری که نشان می دهد در تعویض روغن زیاده روی کرده اید یا تنظیم کنید، حتی اگر نمی دانید چه مدت از آخرین قرار سرویس شما می گذرد، بیاموزید.

نشانه هایی که نیاز به تعویض روغن دارید

بیایید در مورد اینکه چرا تعویض روغن بسیار مهم است صحبت کنیم. موتور خودروی شما دارای تعداد زیادی قطعات متحرک است و این قطعات باید به خوبی روغن کاری شوند تا همه چیز به خوبی کار کند. این جایی است که روغن وارد می‌شود، زیرا به کاهش اصطکاک، سایش و پارگی کمک می‌کند و حتی به تمیز کردن و محافظت از موتور شما در برابر انواع تجمعات زباله کمک می‌کند.

با گذشت زمان، آن روغن شروع به شکسته شدن می کند و در انجام کار خود کمتر موثر می شود. روغن تازه موتور شما را به‌درستی روغن کاری می‌کند و به بهبود عملکرد کمک می‌کند، در حالی که عمر موتور شما را افزایش می‌دهد و به رسیدن به حداکثر مسافت پیموده شده بنزین کمک می‌کند.

علائم خودرویی که برای تعویض روغن موعد آن به پایان رسیده است

علائم و نشانه های زیادی وجود دارد که نشان می دهد خودروی شما به تعویض روغن و احتمالاً تنظیم نیاز دارد (برای تعریف تیونینگ به زیر مراجعه کنید).

هنگامی که خودروی خود را برای تعویض روغن می‌برید، سرویس‌دهنده تعویض روغن و فیلتر روغن را انجام می‌دهد، خودروی شما را از نظر نشتی و سایر مسائل قابل توجه بازرسی می‌کند و بر اساس ارزیابی خود توصیه‌های بیشتری ارائه می‌کند.

با این حال، برای شناسایی دقیق هر موضوع نباید تنها به آنها اعتماد کنید. به همین دلیل است که توجه به علائمی که نیاز به تنظیم یا خدماتی را نیز نشان می دهد، مهم است.

در زیر 10 علامت اصلی وجود دارد که نشان می دهد ماشین شما نیاز به تعویض روغن و/یا تنظیم دارد.

شماره 1 – روغن تیره یا کثیف

روغن موتور جدید در مقابل قدیمی

روغن موتور جدید در مقابل قدیمی

اگر تا به حال روغن موتور تمیز و جدید ندیده اید، به نوعی رنگ کهربایی روشنی دارد. اما وقتی روغن در اثر تجمع ذرات باقیمانده در موتور کهنه و کثیف می شود، به رنگ بسیار تیره و تقریبا سیاه تبدیل می شود.

باید عادت کنید که وضعیت روغن خود را به طور منظم بررسی کنید. به سادگی میله روغن خود را بردارید و به رنگ روغن روی آن نگاه کنید. یا انتهای میله را روی دستمال کاغذی پاک کنید تا نتیجه دقیق تری به دست آورید. اگر رنگ روغن قهوه ای تیره یا مشکی است، باید روغن خود را تعویض کنید.

شماره 2 – صداهای تیک زدن یا ضربه زدن

روغن موتور بعد از مدتی کهنه و فرسوده می شود. به همین دلیل است که سازندگان خودرو توصیه می کنند روغن خود را هر 5000 کیلومتر یا بیشتر تعویض کنید. اگر روغن قدیمی در خودروی خود دارید، احتمالاً کثیف‌تر و غلیظ‌تر می‌شود.

این کار روغن کاری موثر اجزای موتور را برای روغن سخت تر می کند. در نتیجه موتور شما شروع به ساخت فلزات مختلف روی صداهای فلزی می کند زیرا به درستی روغن کاری نمی شوند. فوراً روغن را تعویض کنید زیرا اگر مشکل را نادیده بگیرید، ممکن است آسیب جدی به موتور وارد شود.

شماره 3 – بوی روغن سوخته

اگر کابین داخلی وسیله نقلیه شما بوی روغن سوخته می دهد، پس می دانید که با روغن خود مشکل دارید. معمولاً به این معنی است که روغن در جایی نشت می کند و باعث می شود روغن روی قطعات داغ موتور چکه کند.

همچنین به این معنی است که احتمالاً روغن موتور شما کم است و باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. فوراً از نشت روغن مراقبت کنید و در روغن تازه قرار دهید.

شماره 4 – دود اگزوز

دود آبی یا خاکستری از اگزوز

دود آبی یا خاکستری از اگزوز

اگر در یک محیط سرد زندگی می کنید، به دیدن بخاری که از لوله اگزوز خودروتان ساطع می شود عادت کرده اید. با این حال، اگر در واقع شروع به دیدن دود آبی یا خاکستری از اگزوز خود کردید، احتمالاً نشت روغن دارید.

این امر با بوی روغن سوخته همراه است و دود حاصل از نبود روغن کافی در موتور شما برای روغن کاری قطعات آن به دلیل نشتی است. بنابراین، نشت روغن را برطرف کنید و روغن را جایگزین کنید.

شماره 5 – توقف خودرو

اگر در حال رانندگی هستید و وسیله نقلیه شما شروع به توقف می کند، ممکن است یک مشکل کوچک یا مشکل بزرگتر داشته باشید. اگر فیلتر بنزین مسدود شده باشد یا شمع‌های جرقه‌زن خراب باشد، یک مشکل کوچک وجود دارد. چیزی شبیه به این را می توان با یک تنظیم ساده جایگزین کرد.

مشکل بزرگتر چیزی مانند پمپ بنزین بد یا مبدل کاتالیزوری مسدود است که نیاز به تعویض دارد.

شماره 6 – مصرف سوخت ضعیف

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

اگر متوجه شدید مسافت پیموده شده بنزین شما مانند گذشته نیست، می تواند به این معنی باشد که برای تعویض روغن به تاخیر افتاده اید. با کهنه شدن روغن موتور، به تدریج غلیظ می شود و در صورت عدم تعویض در نهایت به ماده ای تقریباً لجن مانند تبدیل می شود. روغن غلیظ مقاومت بیشتری در برابر قطعات متحرک موتور شما ایجاد می کند که باعث می شود موتور سخت تر کار کند و سوخت بیشتری مصرف کند.

مسافت پیموده شده ضعیف بنزین می تواند به دلایل دیگری نیز باشد، اما اگر روغن شما تیره و ضخیم تر از روغن جدید است، یک روغن ساده کمک.

7- گرم شدن بیش از حد

معمولاً شما نمی‌توانید گرم شدن بیش از حد خودرو را با دیرکرد تعویض روغن مرتبط کنید، اما مطمئناً می‌تواند! اگر روغن کافی در موتور خود ندارید یا اگر روغن برای مدتی تعویض نشده باشد، در روانکاری اجزای موتور به خوبی کار نمی کند.

این امر باعث گرم شدن بیشتر موتور و در نهایت گرم شدن بیش از حد آن می شود. تعویض روغن خود با روغن تازه اغلب این مشکل خاص را برطرف می کند.

شماره 8 – مشکل راه اندازی موتور

اگر متوجه شدید که به طور مداوم در راه اندازی موتور خود با مشکل مواجه هستید، ممکن است لازم باشد اتصالات بالای باتری خود را از نظر خوردگی بررسی کنید و آنها را با یک برس سیمی تمیز کنید. اگر باتری شما حداقل چند سال از عمر آن می گذرد، ممکن است وقت آن رسیده باشد که باتری خود را تعویض کنید.

مطالب بیشتر:  چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

ممکن است متوجه تردید موتور قبل از روشن شدن آن شوید در حالی که چراغ های داشبورد کمی کمرنگ می شوند. واضح است که شما نیاز به تنظیمی دارید که شامل تمیز کردن پایه‌ها و پایانه‌های باتری یا حتی تعویض باتری با باتری جدید باشد.

شماره 9 – چراغ های هشدار دهنده

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

چراغ هشدار فشار کم روغن روشن است

رایانه‌ها و حسگرهای موجود در وسایل نقلیه امروزی تشخیص زودهنگام مشکل را قبل از بدتر شدن آن آسان‌تر می‌کنند. اگر متوجه شدید یک چراغ نشانگر روی داشبورد خود روشن می شود، از دفترچه راهنمای مالک خود استفاده کنید تا ببینید این چراغ به چه معناست.

چراغ “موتور سرویس به زودی” اغلب به این معنی است که شما باید روغن را بر اساس کیلومتر های طی شده از زمان آخرین تعویض روغن تغییر دهید. سایر چراغ های هشدار در مورد انواع مشکلات مانند باتری کم، سوختن چراغ عقب، نقص گیربکس و غیره به شما هشدار می دهند.

برخی از خودروهای جدیدتر حتی وضعیت روغن شما را (از طریق سنسورها یا فاصله زمانی تنظیم شده) پیگیری می‌کنند و زمان تعویض آن را به شما می‌گویند. در برخی موارد، چراغ چک موتور روشن می شود، بنابراین باید از یک اسکنر OBD2 برای بررسی مشکل خاص استفاده کنید یا یک مکانیک آن را اسکن کنید.

شماره 10 – تغییر تردید

اگر در حال رانندگی با وسیله نقلیه اتوماتیک هستید، پس از تعویض دنده خودرو هیچ مشکلی ندارید. اما اگر هنگام تعویض دنده تردید یا تأخیر وجود داشته باشد، می تواند به این معنی باشد که به مایع یا فیلترهای جدید گیربکس نیاز دارید.

البته این می تواند به معنای یک مشکل بدتر نیز باشد. به همین دلیل است که خودروی خود را برای تنظیم کردن حداقل تشخیص می دهد که مشکل چیست.

تیونینگ چیست؟

نشان می دهد ماشین نیاز به تنظیم دارد

همه ما اصطلاح “تنظیم” را در مورد وسایل نقلیه شنیده ایم. ممکن است فکر کنید تنظیم به معنای تعویض روغن و شستن شیشه جلو است. اما در واقع، چیزهای بیشتری برای تنظیم کردن وجود دارد.

تنظیم به معنای تعمیر و نگهداری عمومی است که در آن اجزا و قطعات مختلف وسیله نقلیه شما بازرسی می شوند و در صورت فرسودگی تعویض می شوند. برخی از این مناطق عبارتند از فیلتر سوخت، شیر PCV، فیلتر هوا، فیلتر کابین، شمع‌ها، ترمزها، شیلنگ‌ها، تسمه‌ها و سیم‌ها.

همچنین ببینید: چرا روی شمع های شما روغن وجود دارد؟

سرویسکار همچنین سرعت دور آرام، مخلوط دور آرام، سنسورها و زمان جرقه زنی شما را بررسی می کند. اگر هر یک از این نواحی نرمال نباشد، به درستی تنظیم می شود.

وقتی ماشین جدیدتری را به نمایندگی می برید تا سرویس 30، 50 هزار، 75 هزار، 100 هزار و غیره کیلومتر را انجام دهید، بسیاری از اینها اساساً تیونینگ هستند که در آن تعمیر و نگهداری مختلف طبق برنامه زمانی تعیین شده توسط سازنده خودرو انجام می شود.

مطالب بیشتر:  9 علت صدای تق تق خودرو هنگام شتاب

بسیاری از مکانیک های حرفه ای به اصطلاح “تنظیم” می خندند. این قابل مقایسه با این است که چگونه برخی از متخصصان صنعت تناسب اندام به اصطلاح “تنظیم کردن” می خندند. اصطلاح “تنظیم” به نوعی برای اهداف بازاریابی ایجاد شده است، اما وظیفه مورد نظر را انجام می دهد تا اطمینان حاصل شود که وسیله نقلیه شما در شرایط کار خوب و هرگونه تعمیر و نگهداری لازم انجام می شود.

توصیه های سازنده برای تعویض روغن

وقتی صحبت از تعویض روغن به میان می آید، رعایت توصیه های سازنده خودرو بسیار مهم است. به طور معمول، آنها فاصله تعویض روغن را بر حسب کیلومتر یا ماه پیشنهاد می کنند، با وسایل نقلیه مدرن بین 5000 تا 10000 کیلومتر یا هر 6 تا 12 ماه.

عواملی مانند شرایط رانندگی و نوع موتور خودروی شما می تواند بر این توصیه ها تأثیر بگذارد.

برای یافتن دستورالعمل های خاص وسیله نقلیه خود، دفترچه راهنمای مالک را که احتمالاً در حال حاضر در جعبه دستکش شما قرار دارد، بررسی کنید. اگر کتابچه راهنما ندارید، یک جستجوی ساده در اینترنت معمولاً آن اطلاعات را به سرعت به شما می‌دهد.

تعویض سریع روغن روغن

آیا ماشین من به من می گوید که چه زمانی نیاز به تعویض روغن دارد؟

بله، اکثر خودروهای مدرن نشانگر عمر روغن موتور روی داشبورد دارند. این ویژگی به شما کمک می کند تا عمر باقی مانده روغن خود را کنترل کنید.

برخی از خودروها به سادگی از یک ساعت در حال اجرا یا کیلومتر شمار برای نظارت بر فاصله زمانی تعویض روغن استفاده می کنند، اما اینها دقیقاً دقیق نیستند. خودروهای بهتر در واقع دارای یک مانیتور پیشرفته عمر روغن هستند که در واقع تغییرات در وضعیت روغن را تشخیص می دهد.

وقتی زمان تعویض روغن نزدیک می شود، معمولاً یک اعلان یا چراغ هشدار را روی داشبورد خود می بینید. با این حال، تمرین خوبی است که هر چند وقت یکبار سطح روغن و رنگ خود را به صورت دستی بررسی کنید، زیرا روغن ممکن است به دلیل گرما، فشار و سایر عوامل تخریب شود.

چگونه می توانم یک سرویس تعویض روغن خوب در این نزدیکی پیدا کنم؟

تعویض چاله روغن

برای پیدا کردن یک روغن قابل اعتماد سرویس را در نزدیکی تغییر دهید، می توانید با درخواست توصیه از دوستان، خانواده یا همکارانی که تجربه کار با مراکز خدمات خودروی محلی را دارند، شروع کنید. همچنین می‌توانید نظرات و رتبه‌بندی‌های مشتریان قبلی را به صورت آنلاین جستجو کنید.

نمایندگی شما همیشه تعویض روغن را ارائه می دهد، اما مگر اینکه تحت ضمانت تعمیر و نگهداری باشد، انتظار پرداخت حق بیمه را در اینجا داشته باشید.

آیا روغن مصنوعی می تواند بیشتر از روغن معمولی دوام بیاورد؟

بله، روغن مصنوعی معمولا طولانی‌تر از روغن معمولی دوام می‌آورد، زیرا محصول تصفیه‌شده‌تر و باکیفیت‌تری است. روغن های مصنوعی به گونه ای طراحی شده اند که در برابر خرابی مقاومت کرده و موتور شما را برای مدت طولانی تری تمیز و روان نگه می دارند. این بدان معناست که استفاده از روغن مصنوعی به طور بالقوه می تواند فاصله تعویض روغن را در مقایسه با روغن معمولی افزایش دهد.

با این حال، روغن‌های مصنوعی همیشه بهتر نیستند (احتمالاً در خودروهای قدیمی‌تر که واشر و مهر و موم فرسوده دارند نشت می‌کنند) و قطعاً برای راحتی بازه تعویض روغن بیشتر هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.

مطالب بیشتر:  8 دلیل نوسان دور خودرو شما در حین رانندگی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *