آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

8 دلیل نوسان دور خودرو شما در حین رانندگی

8 دلیل نوسان دور ماشین شما در حین رانندگی

8 دلیل نوسان دور خودرو شما در حین رانندگی : اکثر رانندگان وسایل نقلیه خود را مانند کف دست خود می شناسند. اگر چیزی نامناسب یا ناسازگار با هنجار به نظر می رسد، ما اغلب به سرعت چنین مسائلی را شناسایی می کنیم. در بسیاری از موارد، این می‌تواند کاملاً مطلوب باشد، زیرا به شخص اجازه می‌دهد تا هر مشکلی را در وسیله نقلیه خود قبل از بدتر شدن آن جداسازی، تشخیص و تعمیر کند.

8 دلیل نوسان دور خودرو شما در حین رانندگی

به دلایلی که در بالا ذکر شد، اکثر آنها به سرعت متوجه می شوند که آیا دور در دقیقه وسیله نقلیه آنها هنگام رانندگی با سرعت ثابت بالا و پایین می شود یا در نوسان است. حتی ناهماهنگی های قابل توجه در سرعت موتور در هنگام شتاب گیری، کاهش سرعت یا دور آرام می تواند کاملاً هشدار دهنده باشد.

این ناهماهنگی ها اغلب به عنوان علائم ثانویه مسائل اساسی عمل می کنند که از نظر پیچیدگی و شدت متفاوت هستند. خوشبختانه، تشخیص و تعمیر اکثر این مسائل برای کسانی که دانش اولیه مکانیکی دارند و چند ابزار دستی در اختیار دارند، نسبتاً ساده است.

برای آشنایی با علل مختلف نوسان دور موتور و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مسائلی در صورت بروز آنها در آینده، ادامه مطلب را بخوانید.

“RPM” به چه معناست؟

سرعت سنج - دور موتور

سرعت سنج – دور موتور

مخفف RPM مخفف Revolutions Per Minute است. به بیان ساده، قرائت RPM یک موتور نشان دهنده تعداد دورهایی است که مجموعه دوار موتور در طول یک دقیقه می چرخد.

با افزایش دریچه گاز، دور موتور نیز افزایش می یابد. به همین ترتیب، کاهش در تحریک دریچه گاز منجر به کاهش دور موتور در دقیقه می شود.

دور موتور در دقیقه سنج خودرو نمایش داده می شود که به صورت دیجیتال یا آنالوگ در یک دسته ابزار نصب شده روی داشبورد ادغام شده است.

در حالی که بیشتر سرعت‌سنج‌ها سرعت موتور را به صورت یک رقم عددی نشان می‌دهند، این یک اندازه‌گیری مقیاس‌شده است و در واقع 1/1000 دور موتور واقعی است. بنابراین، برای مثال، اگر سوزن سرعت سنج شما درست بالای «3» باشد، دور موتور شما دقیقاً حدود 3000 دور در دقیقه است.

علل نوسان دور در دقیقه هنگام رانندگی

نوسانات RPM می تواند در نتیجه چندین شرایط زمینه ای مختلف باشد، که همه آنها نیاز به بررسی دقیق دارند. درک علل بالقوه این وضعیت می تواند هنگام تلاش برای تشخیص مشکل در دست مفید باشد.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل نوسان RPM آورده شده است.

شماره 1 – نشت خلاء

نشتی خلاء یکی از شایع ترین دلایل نوسانات دور موتور است. این شرایط ورود هوای اندازه گیری نشده به ورودی موتور را توصیف می کند. پس از معرفی، این هوا بر نسبت هوا به سوخت موتور آسیب وارد می کند.

شماره 2 – مشکلات احتراق

عدم ارائه جرقه مناسب در سیستم جرقه زنی موتور نیز می تواند مقصر نوسانات محسوس RPM باشد. این مشکلات می تواند شامل خرابی سیم شمع/شمع، تخریب سیم پیچ و اتصال زمین کویل خارجی باشد.

در خودروهای قدیمی، آسیب کلاهک توزیع کننده نیز می تواند در انتقال جرقه اختلال ایجاد کند.

شماره 3 – مشکلات تحویل سوخت

کمبود سوخت برای احتراق می تواند به عنوان یک علت احتمالی بی نظمی در سرعت موتور باشد. مشکلاتی از این نوع می تواند ناشی از گرفتگی فیلتر سوخت یا خراب شدن پمپ بنزین و همچنین مشکلات خاص سیلندر مربوط به خرابی انژکتور باشد.

شماره 4 – سنسور موقعیت دریچه گاز معیوب

سنسور موقعیت بد دریچه گاز

سنسور موقعیت بد دریچه گاز

سنسور موقعیت دریچه گاز خودرو مسئول ارائه بازخورد به PCM موتور در مورد موقعیت صفحه گاز است. اختلاف در این بازخورد می تواند منجر به عملکرد موتور شود که تا حد زیادی نامنظم یا ناسازگار است و در نتیجه باعث نوسانات RPM خودرو می شود.

شماره 5 – خرابی سنسور سرعت موتور

تقریباً همه موتورهای مدرن از یک یا چند سنسور سرعت اختصاصی استفاده می کنند. اینها معمولاً شامل سنسورهای میل بادامک و میل لنگ موتور هستند. هنگامی که این حسگرها شروع به از کار افتادن می کنند، مجموعه ای از علائم عجیب و غریب ممکن است ایجاد شود.

شماره 6 – دریچه کنترل هوای دور آرام

دریچه کنترل هوای بیکار بد

دریچه کنترل هوای بیکار بد

اگر به نظر می رسد دور موتور شما در دور آرام نوسان شدیدی دارد، دریچه کنترل هوای دور آرام (IAC) وسیله نقلیه شما می تواند مقصر باشد. این سوپاپ جریان ورودی را هنگامی که صفحه دریچه گاز موتور بسته است تنظیم می کند.

هنگامی که کربن رسوب یا آسیب دیده باشد، عملکرد سوپاپ کنترل هوای بیکار می تواند در بهترین حالت ناسازگار باشد. DTC P0505، P0506 و P0507 علائم ثانویه دریچه IAC معیوب هستند.

شماره 7 – مشکلات انتقال

اگرچه به اندازه تعدادی از دلایل بالقوه در این لیست رایج نیست، مشکلات گیربکس داخلی در واقع می تواند عملکرد موتور را مختل کند. لغزش یا تردید در گیربکس اغلب هنگام تجزیه و تحلیل RPM موتور مشاهده می شود.

شماره 8 – خرابی PCM

به ندرت، PCM یک وسیله نقلیه ممکن است در مدارهای خاصی از کار بیفتد و در نتیجه پاسخ آن به معیارها و بازخوردهای خاص را به خطر بیندازد. به این ترتیب، تعدادی از نگرانی‌های مربوط به رانندگی ممکن است ایجاد شود، از جمله مواردی که بر سرعت عملکرد موتور شما تأثیر می‌گذارد.

آیا نوسان دور در دقیقه زمانی که تهویه مطبوع روشن است طبیعی است؟

تهویه مطبوع انجام می دهد استفاده از گاز؟

تهویه مطبوع انجام می دهد استفاده از گاز؟

زمانی که تهویه مطبوع روشن است، نوسان سرعت موتور طبیعی است. با این حال، نوسانات فقط باید در هنگام درگیر شدن و جدا شدن کمپرسور کولر گازی مشاهده شوند. به غیر از این دوره‌ها، سرعت موتور باید نسبتاً ثابت بماند و تغییرات محسوسی نداشته باشد.

این نوسانات جزئی زمانی اتفاق می‌افتد که یک موتور تلاش می‌کند تا سرعت دور آرام خود را افزایش دهد تا بر فشار اضافی وارد شده در هنگام رانندگی با کمپرسور تهویه مطبوع خودرو غلبه کند. بلافاصله پس از جدا شدن کلاچ کمپرسور، این دور آرام به حالت عادی کاهش می یابد.

راننده آرام

راننده آرام

 

مهم است که به خاطر داشته باشید که تعدادی از شرایط زمینه ای می تواند مسئول نوسانات در RPM موتور باشد، که برخی از آنها می توانند باعث نگرانی شدید مربوط به رانندگی شوند. بنابراین، اگر نمی‌توانید مطمئن باشید که چنین مسائلی شما را سرگردان نمی‌گذارند، بهتر است از رانندگی با خودرویی که نوسانات غیرقابل توضیح RPM را تجربه می‌کند اجتناب کنید.

در برخی موارد، ادامه رانندگی در این حالت خطر آسیب اضافی و سختی مکانیکی را نیز به همراه دارد. این اغلب در هنگام برخورد با مشکلات شدید سیستم جرقه زنی صدق می کند، زیرا سوخت نسوخته از طریق اگزوز خودرو به پایین دست هدایت می شود و احتمالاً به مبدل کاتالیزوری آسیب می رساند.

احتمال متحمل شدن چنین آسیبی تنها با افزایش مدت زمان رانندگی افزایش می یابد.

در هر صورت، علت اصلی نوسانات RPM خودرو باید در اولین فرصت موجود تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار خطر آسیب غیر ضروری موتور و هزینه های اضافی را از بین می برد.

اگر برای انجام این تعمیرات راحت نیستید، یا وقت کافی ندارید، باید در اسرع وقت با یک مرکز خدمات خودروی مورد اعتماد یا مکانیک مستقل، یک قرار ملاقات تعیین کنید.

میانگین هزینه برای رفع نوسان دور در دقیقه

علت دقیق ترمیم نوسانات RPM اغلب به طور قابل توجهی از یک مورد به مورد دیگر متفاوت است. این از این واقعیت ناشی می‌شود که بسیاری از علل زمینه‌ای مختلف می‌توانند مسئول چنین علائمی باشند، که همه آنها برای ترمیم به برنامه حمله متفاوتی نیاز دارند.

به این ترتیب، هزینه های نیروی کار، و همچنین هزینه به دست آوردن تمام قطعات برای تکمیل تعمیر مورد نظر متفاوت خواهد بود. خوشبختانه بسیاری از تعمیرات مورد نیاز برای غلبه بر این شرایط از نظر هزینه کلی نسبتا معقول هستند.

با این حال، تعدادی از مسائل زیربنایی پیچیده‌تر می‌توانند به میزان قابل توجهی باعث تعمیر بیشتر شوند. این امر به ویژه در مورد مسائل مربوط به گیربکس خودرو یا PCM صادق است.

مطالب مرتبط :

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *