آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

باتری ماشین چگونه کار می کند

باتری خودرو چیست؟

باتری‌های خودرو دقیقاً به همان شیوه‌ای عمل می‌کنند که سایر باتری‌های تجاری موجود هستند. آنها از طریق یک واکنش شیمیایی، نیروی الکتریکی را به یک مدار می رسانند.

وظیفه اصلی باتری خودرو، به حرکت درآوردن موتور استارت است که با چرخاندن کلید در استارت موتور، موتور شما را روشن می کند. بدون آن، همه ما هنوز موتورهای سنگین خود را با میل لنگ دستی کار می‌کردیم!

هنگامی که موتور به خودی خود روشن می شود، دینام وظیفه اجرای بیشتر اجزای الکتریکی خودروی شما را با مقداری کمک باتری بر عهده می گیرد. این شامل چراغ ها، شمع ها، رادیو، بخاری، برف پاک کن ها و غیره است.

هنگامی که در حال رانندگی هستید، دینام مسئول شارژ مجدد است. به همین دلیل، باتری یک خودرو در حال کار ولتاژ خروجی بالاتری نسبت به باتری ثابت دارد. تسمه محرک کمکی دینام را تغذیه می کند.

حدود 30 دقیقه رانندگی در بزرگراه طول می کشد تا باتری کاملاً شارژ شود. در یک شهر، ممکن است حدود یک ساعت طول بکشد. به همین دلیل است که انجام بسیاری از سفرهای کوتاه برای باتری خودرو شما (و سایر سیستم ها نیز) وحشتناک است.

ولتاژ باتری خودرو چقدر است؟

تمام خودروهای استاندارد دارای باتری‌ها و مدارهای 12 ولتی هستند، از جمله مدارهای اجزای خودروهای الکتریکی. مدل های قدیمی تر ممکن است با نسخه 6 ولتی عرضه شوند.

هنگامی که موتور خاموش است، اتصال یک ولت متر به پایانه های یک باتری کاملاً شارژ شده باید 12.6 ولت را به شما بدهد (اگرچه 12.5 ولت کم است اما قابل قبول است). هنگامی که موتور کار می کند، خروجی باید حدود 14 ولت (بین 13.5 ولت و 14.5 ولت) باشد.

باتری شامل شش سلول 2.1 ولتی است که چشم عقابی در میان شما متوجه خواهید شد که به جای 12 ولت، 12.6 ولت است. کلاس “12 ولت” یک اصطلاح اسمی و کلی برای این نوع باتری های سرب اسیدی است که ریشه دارد. از روزگار باتری های 6 ولتی.

باتری های قدیمی 6 ولتی دارای سه سلول 2.1 ولتی بودند که 6.3 ولت تولید می کردند. سپس این رقم به عدد 6 گرد شد.

باتری‌های جدیدتر و قوی‌تر دارای شش سلول مشابه بودند که دو برابر قوی‌تر بودند. بنابراین، ما آنها را باتری های 12 ولتی می نامیم، اگرچه وسوسه انگیز است که خروجی آنها را تا 13 ولت گرد کنیم.

چرا هنگام رانندگی می توانم چراغ باتری را ببینم؟

چرا هنگام رانندگی می توانم چراغ باتری را ببینم؟

چرا هنگام رانندگی می توانم چراغ باتری را ببینم؟

نور طبیعی. داشبورد خودرو نشانگر باتری روشن است. نزدیک.

اگر چراغ باتری در حین رانندگی روشن شود، ECU خودرو (عمداً مغز آن) ثبت کرده است که سیستم الکتریکی ولتاژ کافی برای کارکرد موثر خودرو را نمی‌دهد.

گاهی اوقات، باتری یا دینام شما ممکن است دچار یک بلیپ موقتی شود و به طور لحظه ای ولتاژی کمتر از حد انتظار را خارج کند. این می تواند نشانه اولیه یک مشکل در حال توسعه باشد.

اگر در حین رانندگی چراغ باتری دائمی روشن است، یا مشکلی در باتری، دینام یا اتصال به جایی وجود دارد.

علائم یک سیستم الکتریکی در حال مبارزه

اگر چراغ باتری روشن شود، ممکن است برخی از علائم زیر را نیز متوجه شوید:

عملکرد ضعیف سیستم های الکتریکی (مانند چراغ های کم نور، چراغ های داخلی، چراغ های داشبورد، برف پاک کن ها و غیره).

عملکرد ضعیف موتور می تواند ناشی از منبع تغذیه با کیفیت پایین شمع ها و پمپ سوخت (و احتمالاً انژکتورها) باشد.

از دست دادن فرمان برقی که به ویژه خطرناک است. در این شرایط فوراً خود را کنار بکشید.

بیکار خشن یا توقف در بیکار.

هنگام سوار شدن، مشکل در استارت زدن خودرو و احتمالاً شارژ باتری تمام شده است.

صداهای ناله – احتمالاً ناشی از آسیب دیدگی یا جدا شدن قرقره دینام است.

البته، همه اینها مسائل نسبتاً مهمی هستند و در شرایط نامناسب می توانند خطرناک باشند. یافتن و رفع مشکل در اسرع وقت ضروری است.

علت روشن شدن چراغ باتری در هنگام رانندگی چیست؟

اگر چراغ باتری هنگام رانندگی روشن می شود، به یاد داشته باشید: لزوماً مشکل از باتری نیست!

چراغ هشدار به این معنی است که سیستم الکتریکی به اندازه کافی برق دریافت نمی کند. این می تواند از چند مکان مختلف ناشی شود – باتری، دینام یا سیم کشی اتصال قطعات و اجزا.

باتری نمی تواند شارژ نگه دارد

نگه داشتن شارژ باتری

اگر وقتی کلید را می‌چرخانید، می‌دانید باتری نمی‌تواند شارژ را نگه دارد (یا از کار بیفتد). دینام ممکن است خوب کار کند، اما اگر بخواهد باتری معیوب را شارژ کند، ECU متوجه می شود و فعال می شود روشنایی.

البته باتری ها قطعات فاسد شدنی هستند. آنها برای همیشه کار نخواهند کرد، درست مانند اینکه عمر باتری گوشی هوشمند شما با هر بار شارژ کمتر و کمتر می شود.

شما می توانید انتظار داشته باشید یک باتری با کیفیت خوب بین سه تا پنج سال دوام بیاورد، اما به ندرت بیشتر از این. وقتی باتری به درستی کار نمی کند، معمولاً به یکی از دلایل زیر مربوط می شود:

سلول های آسیب دیده

باتری ماشین خراب

باتری ماشین خراب

همه اینها فرآیندهای شارژ و دشارژ را مهار می کنند و باعث روشن شدن چراغ داشبورد می شوند.

از یک ولت متر یا تستر باتری برای بررسی سلامت آن چه در حالت خاموش و چه در حالت روشن موتور استفاده کنید. شما باید به ترتیب 12.6 ولت و حدود 13.8 تا 14.2 ولت را ببینید – هر چه کمتر به معنای باتری معیوب باشد.

به سادگی آن را برای یک مورد جدید تغییر دهید. نباید خیلی گران باشد

خروجی دینام ضعیف

دینام باتری را شارژ نمی کند

دینام باتری را شارژ نمی کند

دینام یک ژنراتور الکترومغناطیسی است که توسط تسمه محرک کمکی (تسمه ای که در کنار موتور خود در زیر کاپوت می بینید) هدایت می شود. جریان متناوب (AC) تولید می کند و از یکسو کننده عبور می کند و قبل از عبور از تنظیم کننده ولتاژ، آن را به DC (جریان مستقیم) تغییر می دهد.

رگولاتور باید اطمینان حاصل کند که دینام همیشه بین 13.5 تا 14.5 ولت به مدار خودرو می رساند. به سادگی خروجی خود را هر زمان که خیلی زیاد باشد خاموش می کند.

اگر دینام به درستی کار نکند، ولتاژ کافی تولید نمی کند و بنابراین نمی تواند قطعات را به طور کامل تغذیه یا باتری را شارژ کند.

اگر دینام به طور کامل کار نکند، سیستم الکتریکی تمام توان خود را از باتری می گیرد و حداکثر 30 دقیقه قبل از تخلیه کامل و خاموش شدن موتور به شما فرصت می دهد.

مطالب مرتبط : 5 علت سفت شدن فرمان و راه حل آن

این شرایط باعث می شود که چراغ باتری در حین رانندگی روشن شود.

با استفاده از تستر باتری چند منظوره می توانید دینام را آزمایش کنید. اینها به طور گسترده در دسترس هستند و باید دارای گزینه هایی برای بررسی سلامت باتری، دینام و موتور استارت باشند.

اگر آزمایش خروجی دینام ضعیف را نشان داد، به یک قطعه جایگزین نیاز دارید. مکانیک‌های باتجربه ممکن است بتوانند آن را جدا کرده و قطعه معیوب را تعویض کنند، اما برای شما، به عنوان یک مشتری، این گزینه معمولاً گران‌تر است.

سیم کشی، پایانه ها، اتصالات، یا زمین های بد

سیم کشی

مگر اینکه یک مشکل سیم کشی یا اتصال بد فوراً آشکار شود، احتمالاً برای پیدا کردن آن به کار تشخیصی متخصص از یک برقکار خودرو نیاز خواهید داشت.

مدار 12 ولت خودرو از باتری/ دینام از طریق سیم به اجزای مختلف می رسد. سپس این دستگاه‌ها برای تکمیل مدار به شاسی خودرو متصل می‌شوند و الکترون‌ها را به باتری باز می‌گردانند.

اگر پایانه های باتری – دو دستگیره یا “تست” که به بالا چسبیده اند، با برچسب “مثبت” و “منفی” – آسیب ببینند یا خورده باشند، ولتاژ نیز مسدود می شود. سعی کنید آنها را دوباره به سیم ها وصل کنید و پایانه ها را با گریس مناسب چرب کنید.

مدار نمی تواند پتانسیل الکتریکی کافی را انتقال دهد اگر مشکلی در سیم کشی یا زمین وجود داشته باشد. در نتیجه، یک چراغ هشدار دریافت خواهید کرد.

البته، هزاران زمینه و اتصال در سراسر یک وسیله نقلیه وجود دارد. در نتیجه، ممکن است به خدمات تشخیص تخصصی نیاز باشد.

اگر چراغ هشدار باتری در حین رانندگی روشن شود، چه کاری باید انجام دهم؟

باتری اتومبیل

با روشن بودن چراغ هشدار باتری، به مکانی امن در این نزدیکی بروید که می‌توان کار تعمیر را انجام داد، مانند یک مغازه اتومبیل‌فروشی در نزدیکی یا خیابان خانه‌تان. در اسرع وقت از جاده خارج شوید.

هنگامی که به آنجا رسیدید، موتور خود را مجدداً راه اندازی کنید تا ببینید آیا چراغ هنوز وجود دارد یا خیر. اگر چنین است، ممکن است ارزش آن را داشته باشد که با شرکت کمک رسانی خرابی خود تماس بگیرید.

در ضمن سعی کنید تا رسیدن به مقصد موتور را خاموش نکنید. اگر خودرو شما دارای سیستم استاپ/استارت است، ECU باید به طور خودکار آن را غیرفعال کند – اما ارزش بررسی را دارد.

به همین دلیل، تمام تلاش خود را بکنید تا دور موتور را نسبتاً بالا نگه دارید، مخصوصاً اگر می توانید احساس کنید که خودرو در دور آرام دست و پنجه نرم می کند. اگر در حال رانندگی با یک گیربکس اتوماتیک هستید، دنده کمی پایین تر از حد معمول انتخاب کنید و سعی کنید از توقف خودداری کنید. در خودروهای دستی، هنگامی که متوقف می شوید، به سادگی پای خود را روی پدال گاز نگه دارید.

چیزهای اضافی مانند رادیو، فن ها و قطعات گرم شده را خاموش کنید تا بار الکتریکی کم شود. اگر خودرو شما خوب کار نمی کند در لاین کند بمانید. در صورت نیاز از چراغ های خطر استفاده کنید. اگر هوا تاریک است چراغ های جلو را خاموش نکنید.

نتیجه

گاهی اوقات، متوجه می‌شوید که چراغ هشدار باتری پس از استارت بعدی خودرو ناپدید شده است. ممکن است برای مدتی دوباره ظاهر نشود، که می تواند نشان دهنده یک مشکل در حال توسعه باشد.

وقتی چراغ برای چندین سفر روشن می ماند یا در نیمه راه در روزهای متوالی روشن می شود، به احتمال زیاد با یک مشکل الکتریکی جدی مواجه خواهید شد.

مطالب مرتبط : 9 دلیل روشن شدن چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی

ممکن است بتوانید خودتان با برخی ابزارهای تشخیصی ساده مانند تستر باتری یا ولت مترهای استاندارد باتلاق مشکل را پیدا کنید. با این حال، در غیر این صورت، آماده باشید تا خودرو را نزد یک متخصص برق خودرو ببرید.

اگر چراغ هشدار باتری روشن شد، در اسرع وقت آن را تعمیر کنید. سعی نکنید آن را نادیده بگیرید – جاده را برای خود و دیگران ایمن نگه دارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *