آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟ (در اینجا چه باید کرد)

آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟ (در اینجا چه باید کرد)

آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟ باتری معمولی خودرو نقش بسیار مهم‌تری نسبت به آنچه که بیشتر تصور می‌کنند بازی می‌کند و بازرسی‌های منظم ضروری است. اما اگر متوجه شوید باتری دارای نشتی یا از دست دادن بصری الکترولیت است، چه؟

آیا باتری ماشین شما چکه می کند؟

به طور طبیعی، اگر متوجه نشت باتری ماشین خود شوید، نگرانی وجود خواهد داشت. اما چه چیزی باعث آن شد و مهمتر از آن، اگر متوجه نشتی باتری شدید چه باید کرد؟

نشتی باتری ماشین

علائم نشتی باتری را بشناسید

چندین علامت کلیدی وجود دارد که ارزش توجه به آنها را دارد که نشان می دهد باتری وسیله نقلیه شما نشتی دارد. تشخیص این علائم در هنگام تلاش برای رسیدگی به مسئله نشتی باتری به موقع بسیار مهم است.

در زیر چندین مورد از رایج ترین نشانه های نشتی باتری خودرو آورده شده است.

شماره 1 – بوهای عجیب و غریب

یک باتری، زمانی که نشت می کند، اغلب بوی عجیب و غریب، اگر نگوییم ناخوشایند، از خود اسید باتری متصاعد می شود. این بو اغلب با بوی تخم مرغ فاسد همراه است.

شماره 2 – ایجاد خورنده

یک باتری نشتی اغلب نشانه‌هایی از تجمع خورنده را نشان می‌دهد، به ویژه در اطراف پایانه‌های آن. این تجمع گچی به نظر می رسد و اغلب به رنگ آبی/سبز است.

شماره 3 – عرق کردن باتری

در بسیاری از موارد، نشت باتری ظاهراً عرق می کند و در طبیعت مرطوب به نظر می رسد. این رطوبت ممکن است در زمان‌های خاص و تحت شرایط خاصی بیاید و برود یا بیشتر به نظر برسد.

شماره 4 – تحریف مورد

باتری ماشین باد کرده

باتری ماشین باد کرده

هنگامی که باتری شروع به نشت می کند و گازها به روشی غیرعادی تخلیه می شوند، بدنه ساختاری دستگاه اغلب شروع به اعوجاج می کند. این اعوجاج می تواند به صورت تورم، برآمدگی یا خم شدن ظاهر شود.

مطالب مرتبط:  6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی

دلایل نشت باتری خودرو

نشتی باتری می تواند ناشی از یکی از چندین شرایط زیربنایی مختلف باشد که هر کدام توضیح لازم را دارند. در برخی موارد، درک این دلایل بالقوه می تواند از پیشروی چنین مواردی از خرابی نابهنگام باتری جلوگیری کند.

در زیر چندین مورد از شایع ترین دلایل نشت باتری خودرو آورده شده است.

  • شارژ بیش از حد
  • خرابی
  • قرار گرفتن در معرض دمای شدید
  • لرزش ناشی از عدم ایمنی
  • سولفاتاسیون صفحه سرب
  • کهنسال

چه باید کرد

به طور کلی، نشت باتری خودرو را می توان به یکی از دو روش مختلف طبقه بندی کرد. جزئی یا شدید

باتری‌هایی که فقط یک نشتی جزئی دارند، اغلب در اطراف پایانه‌هایشان، می‌توانند به دقت تمیز شوند و از نزدیک نظارت شوند.

پاکسازی این تراوش جزئی الکترولیت را می توان با استفاده از مقدار کمی جوش شیرین و آب در ناحیه آسیب دیده، قبل از پاک کردن آرام تمام باقیمانده ها، انجام داد. در حین انجام این کار، PPE صحیح (دستکش مقاوم در برابر مواد شیمیایی، عینک ایمنی و غیره) باید پوشیده شود.

اگر نشتی متوسط تا شدید باتری کشف شد، باتری مورد نظر باید به درستی دور انداخته شود. قبل از برداشتن این باتری، باید مقدار زیادی جوش شیرین و آب استفاده شود تا جوشش اسید سولفوریک خنثی شود.

سپس باتری باید خارج شود و به یک نمایندگی دفع باتری واجد شرایط برده شود. تمام بقایای اسید باتری ریخته شده قبلی باید قبل از نصب باتری جدید تمیز شوند.

نشت باتری خودرو چقدر خطرناک است؟

نشتی از باتری ماشین

نشتی از باتری ماشین

نشتی باتری خودرو خطری را ایجاد می کند که بدون توجه به شرایط باید به موقع مورد توجه قرار گیرد و با آن برخورد شود. مایع موجود در بیشتر باتری های خودرو به نام اسید سولفوریک شناخته می شود.

این ماده شیمیایی کاملاً قوی است و به دلیل سمیت ذاتی و ویژگی های خورنده اش شناخته شده است. قرار گرفتن طولانی مدت در معرض بخار اسید سولفوریک می تواند منجر به مشکلات تنفسی شود، در حالی که تماس مستقیم می تواند منجر به سوختگی شدید شیمیایی شود.

علاوه بر این، باتری های خودرو همچنین حاوی صفحات سربی هستند که با اسید سولفوریک ذکر شده در بالا واکنش نشان می دهند. به همین دلیل، کسانی که در معرض اسید سولفوریک قرار می گیرند، تقریبا همیشه در معرض درجه خاصی از سرب نیز هستند. سرب به عنوان یک محرک کلیدی برای کلیه ها و سیستم عصبی شناخته شده است.

آیا رانندگی امن است؟

در حالی که به طور کلی رانندگی با باتری ای که فقط مقدار کمی اسید از اطراف پایانه های آن نشت می کند ایمن است، هرگز نباید با باتری هایی که با سرعت قابل توجهی نشتی دارد به رانندگی ادامه دهید.

به عنوان یک قاعده کلی، اگر نشت اسید به اندازه کافی شدید باشد که بتوانید با چشم غیرمسلح آن را مشاهده کنید، باتری مورد نظر باید فوراً دور انداخته شود.

آیا باتری ماشینی که نشت می کند می تواند منفجر شود؟

اگرچه به ندرت، بله، ممکن است نشت باتری ماشین منفجر شود. چند نمونه را می توان اینجا و اینجا پیدا کرد. این می تواند به دلیل شارژ بیش از حد رخ دهد که باعث می شود محلول الکترولیت داخل باتری به جوش بیاید.

تجمع گاز هیدروژن، مخلوط با هوا، می‌تواند محیطی بسیار قابل احتراق ایجاد کند که در صورت وجود منبع اشتعال، مانند جرقه، می‌تواند باعث انفجار شود.

چه مایعی خارج می شود؟

هنگامی که یک مالک خودرو می گوید که “باتری آنها نشتی دارد”، آنها صرفاً به این موضوع اشاره می کنند که اسید سولفوریک از بیرون، از جعبه باتری آنها نشت می کند.

اسید سولفوریک با تقریباً در هر باتری خودرویی، جایی که به عنوان یک رسانه ارتجاعی با صفحات سربی باتری عمل می کند. اصطلاح “باتری سرب اسید” نیز از اینجا سرچشمه می گیرد.

اگر به طور تصادفی محتوایی را که درز می کند لمس کنم، چه می شود؟

اگر به طور تصادفی اسیدی را که از باتری خودرو نشت کرده است، لمس کردید، باید در اسرع وقت خود را به مکانی با آب جاری منتقل کنید.

باید دست ها یا هر ناحیه آسیب دیده دیگر را به مدت چند دقیقه با آب خنک کاملاً بشویید. در صورت وجود، جوش شیرین همچنین می تواند به عنوان یک عامل خنثی کننده، هنگام تلاش برای جلوگیری از سوختگی اسید استفاده شود.

این چه بویی است؟

بویی که اغلب همراه با نشتی باتری خودرو است، بوی اسید سولفوریک است. این بو، بسیار شبیه بویی که به یک ماده شیمیایی مشتق از گوگرد نسبت داده می شود، از نظر ماهیت کاملاً شبیه بوی تخم مرغ فاسد است.

هر چه آزاد شدن اسید سولفوریک شدیدتر باشد، این بو تندتر خواهد بود. علاوه بر این، حتی پس از پاکسازی، بوی اسید سولفوریک اغلب برای مدتی باقی می ماند.

آیا نشتی باتری قابل تعمیر است؟

در بیشتر موارد، نباید سعی کنید یک باتری خودرو که نشتی دارد را تعمیر کنید، به خصوص اگر نشتی زمینه نسبتاً شدید باشد. این از این واقعیت ناشی می‌شود که باتری‌ای که به‌درستی تعمیر نشده است، می‌تواند به عنوان یک مسئولیت کاملاً در آینده عمل کند و می‌تواند خطر ایمنی قابل‌توجهی داشته باشد.

حتی اکثر مغازه‌های حرفه‌ای اکنون از تعمیر باتری‌های آسیب‌دیده خودداری می‌کنند و به جای آن بر تعویض لازم اصرار دارند. باتری‌های خودرو برای همیشه دوام نمی‌آورند و باتری‌هایی که نشتی دارند، به همان اندازه دلیل خوبی برای تعویض آن هستند.

مطالب مرتبط: شیر برقی تعویض دنده (عملکرد و علائم خرابی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *