آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

5 علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب

علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب

5 علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب :گیربکس اتوماتیک کاملاً شگفت‌انگیز مهندسی است وقتی که برای بررسی نحوه عملکرد آن توقف می‌کنیم.

واحدی از این نوع، توان الکتریکی، مکانیکی و سیال را به طور همزمان مهار می‌کند تا از هر شیفت کاری حداکثر استفاده را ببرد، همه اینها بدون هیچ ورودی لازم از طرف راننده. این به رانندگان اجازه می دهد تا از یک مقصد به مقصد دیگر با سادگی کامل رفت و آمد کنند.

5 علامت شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خراب

در میان گیربکس اتوماتیک متوسط، مجموعه‌های فرعی پیچیده زیادی مانند بسته‌های کلاچ، شیر برقی تعویض دنده و حتی یک جفت‌کننده مایع تخصصی، معروف به مبدل گشتاور وجود دارد. با این حال، برای اینکه همه آنطور که در نظر گرفته شده است، کار کنند، این اجزای جداگانه باید در هماهنگی با یکدیگر عمل کنند.

یکی از اجزای خاصی که به ویژه در معرض خرابی در گیربکس اتوماتیک است، شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور (TTC) است. این جزء وظیفه اندازه گیری جریان سیال به مبدل گشتاور خودرو را بر عهده دارد و در نتیجه قفل شدن مبدل گشتاور و انتقال کلی نیرو را تنظیم می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم مختلف مربوط به خرابی شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مشکلاتی در صورت بروز آنها در آینده بیشتر بخوانید.

شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور چیست؟

محل شیر برقی tcc

محل شیر برقی tcc

شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور یک دستگاه الکترومغناطیسی تخصصی است که در پاسخ به درخواست های ماژول کنترل گیربکس خودرو (TCM) باز و بسته می شود تا جریان سیال انتقال به مبدل گشتاور خودرو را تنظیم کند.

به نوبه خود، شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور نقشی اساسی در تسهیل قفل شدن مبدل گشتاور ایفا می کند. با این حال، برای درک بهتر این واقعیت، ابتدا باید با عملکرد خود مبدل گشتاور آشنا شوید.

مبدل گشتاور خودرو بین انتهای عقب (خروجی) موتور و انتهای جلو (ورودی) گیربکس قرار دارد. مبدل گشتاور به عنوان یک کوپلینگ ویسکوز (مایع) عمل می کند که به طور موثر موتور و انتقال را از یکدیگر در هنگام بیکار بودن از طریق لغزش کنترل شده جدا می کند.

هنگامی که خودرو به سرعت های بالاتر می رسد، مایع کافی به مبدل گشتاور هدایت می شود و قفل شدن 1:1 را تسهیل می کند. در نتیجه، قدرت کامل موتور سپس به جعبه دنده خودرو منتقل می شود و لغزش به طور کامل از بین می رود.

همانطور که گفته شد، این تحویل مایع و قفل شدن مبدل گشتاور ناشی از آن، از طریق عملکرد شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خودرو انجام می شود.

در حالت باز، شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور اجازه می دهد تا مایع را به مبدل گشتاور تحویل داده و امکان قفل شدن را فراهم کند.

در حالت بسته، کلاچ مبدل گشتاور تحویل مایع به مبدل گشتاور را کاهش می دهد و امکان لغزش کنترل شده را فراهم می کند.

خرابی شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور به عنوان ناتوانی شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور در پاسخگویی به دستورات پیش بینی شده TCM تعریف می شود.

شیر برقی TCC کجا قرار دارد؟

شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور به سمت انتهای جلوی اکثر گیربکس‌های خودروها قرار دارد، اغلب مستقیماً در جلوی بدنه سوپاپ گیربکس یا از آن خارج می‌شود.

در تعدادی از موارد، این شیر برقی درون محفظه گیربکس قرار دارد و تنها پس از انداختن بدنه شیر/پان سیال گیربکس قابل دسترسی است.

علائم شیر برقی کلاچ مبدل  گشتاور خراب

وجود یک سلونوئید کلاچ مبدل گشتاور معیوب یا معیوب اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است که برخی از آنها بیشتر از سایرین قابل توجه هستند. تشخیص زودهنگام این علائم هنگام تلاش برای تعمیر به موقع می تواند ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با خرابی شیر برقی مبدل گشتاور ذکر شده است.

شماره 1 – چراغ چک موتور روشن

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

عدم عملکرد مناسب مبدل گشتاور عموماً منجر به ذخیره یک یا چند کد خطای تشخیصی فعال می شود. بنابراین، زمانی که شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خودرو از کار بیفتد، باید روشن شدن چراغ چک موتور را پیش بینی کرد.

برخی از رایج ترین DTC هایی که به چنین خرابی نسبت داده می شوند عبارتند از P0740، P0741، P0742، P0743، P0744، P2769 و P2770.

شماره 2 – لغزش گیربکس

راننده آرام

راننده آرام

اگر شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور وسیله نقلیه در موقعیت بسته قرار نگیرد، راننده اغلب لغزش گیربکس را در سرعت های بزرگراه مشاهده می کند.

اغلب اوقات، این لغزش اغلب به شکل شتاب گیری نامنظم یا جابجایی های سخت و متناقض در سرعت های بالاتر است.

مطالب مرتبط : 6 مرحله آسان برای سیم کشی خودرو در مواقع اضطراری

شماره 3 – توقف در توقف

توقف موتور

توقف موتور

از سوی دیگر، اگر شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خودروی شما در موقعیت باز قرار نگرفت، ممکن است متوجه شوید که خودروی شما هنگام توقف شروع به توقف می کند.

این به این دلیل است که مبدل گشتاور خودروی آسیب دیده قفل باقی می ماند و در نتیجه موتور را در سرعت های پایین تر

شماره 4 – فعال کردن حالت Limp Mode

حالت لنگی چیست

حالت لنگی چیست

برخی از خودروها طوری طراحی شده اند که در صورت تشخیص عملکرد نامناسب گیربکس، به یک وضعیت عملکرد ضعیف وارد شوند. این حالت کاهش یافته به عنوان حالت لنگی شناخته می شود و اغلب در نتیجه خرابی سلونوئید کلاچ مبدل گشتاور ایجاد می شود.

در بسیاری از موارد، یک وسیله نقلیه در صورت خاموش شدن از حالت لنگی بازنشانی می‌شود، فقط به محض رسیدن به سرعت بزرگراه، یک بار دیگر وارد حالت لنگی می‌شود.

شماره 5 – ناهنجاری های شیفت

در بسیاری از موارد، خرابی شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خودرو باعث تعدادی ناهنجاری های مربوط به تعویض دنده می شود.

در برخی موارد، گیربکس وسیله نقلیه از پایین آوردن دنده از دنده های بالاتر خودداری می کند، در حالی که در برخی دیگر، یک راننده ممکن است متوجه شود که وسیله نقلیه آنها در حالت خنثی گیر کرده است.

در نهایت، تقریباً مطمئن است که تغییرات غیرطبیعی سخت تجربه خواهند شد.

چه چیزی باعث از کار افتادن شیر برقی می شود؟

علائم کم بودن مایع انتقال

شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور ممکن است به دلایل مختلفی از کار بیفتد. یکی از شایع ترین دلایل خرابی، عدم سرویس مناسب مایع انتقال است.

سوختگی، کثیف شدن یا تخریب مایع گیربکس می تواند به سرعت در خود سلونوئید کلاچ مبدل گشتاور به دلیل رسوب گرفتن و چسبیدن قسمت داخلی سوپاپ، مشکلاتی ایجاد کند.

علاوه بر این، شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور خودرو نیز ممکن است در اثر ناهنجاری های الکتریکی از کار بیفتد. دوره های طولانی تحویل ولتاژ بالا یا پایین به سیم پیچ این قطعه باعث خرابی نهایی می شود و در نتیجه عملکرد شیر برقی کلاچ مبدل گشتاور را به طور کامل محدود یا کاملاً به خطر می اندازد.

مطالب مرتبط : چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

آیا می توان با شیر برقی TCC معیوب رانندگی کرد؟

در حالی که در اغلب موارد ممکن است با یک برق کلاچ مبدل گشتاور معیوب رانندگی کنید، انجام این کار توصیه نمی شود.

اگر در موقعیت باز قرار نگیرد، یک وسیله نقلیه مستعد توقف در هنگام توقف خواهد بود که باعث عملیات خطرناک می شود. از سوی دیگر، شکست شیر برقی TCC در موقعیت بسته باعث می شود که گیربکس خودرو در سرعت بزرگراه بلغزد.

در هر صورت، در صورت تلاش برای رانندگی طولانی مدت با یک سلونوئید کلاچ مبدل گشتاور، نباید احتمال آسیب اضافی به گیربکس را رد کرد.

این خطری است که بهتر است در صورت امکان از آن اجتناب شود، زیرا تعمیر گیربکس داخلی معمولاً حداقل هزینه زیادی دارد.

در هر صورت، علت اصلی خرابی شیر برقی TCC خودرو باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار می تواند کاملاً از گیر افتادن شما در کنار جاده جلوگیری کند و خطر بروز مشکلات مکانیکی بیشتر را به حداقل برساند.

اگر خودتان در انجام تعمیرات راحت نیستید، در اسرع وقت با یک مرکز خدمات مورد اعتماد قرار ملاقات بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *