آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

 باتری خودرو چقدر دوام می آورد؟ 

 باتری خودرو چقدر دوام می آورد؟ 

باتری خودرو چقدر دوام می آورد؟ چند سال صاحب خودرو بوده و رانندگی کرده است؟ اگر چنین است، احتمالاً با عذاب باتری بد روبرو شده اید.

باتری خودرو شما را به یک رانندگی خوب به محل کار، فروشگاه یا فقط برای یک سواری در کشور هدایت می کند. هنگامی که باتری از کار می افتد یا حتی شروع به ضعیف شدن می کند، ممکن است سفرهای لذت بخش از مسیر شما خارج نشود.

واقعا باتری خودرو چقدر دوام می آورد؟

توجه: در این مقاله در مورد باتری خودروهای معمولی، کامیون ها و شاسی بلندهای بنزینی و دیزلی صحبت خواهیم کرد. باتری های وسایل نقلیه الکتریکی و هیبریدی در این مقاله پوشش داده شده است.

اصول اولیه باتری خودرو

بیایید با بحث در مورد دو نوع مختلف باتری خودرو که امروزه در دسترس هستند، شروع کنیم. این نوع باتری های سرب اسید و باتری های شیشه ای جذب شده (AGM) هستند.

باتری سربی – اسیدی

باتری های سرب اسید باتری های سرب اسیدی از سال 1800 وجود داشته اند. این فناوری قدیمی هنوز برای ما خوب کار می کند.

باتری های اسید سرب دارای شش سلول مجزا هستند که هر کدام دارای حجم آزاد یک مایع الکترولیت اسیدی هستند. هر سلول کمی بالاتر از 2.1 ولت برق تولید می کند. بنابراین باتری خودرو در صورت شارژ کامل با ولتاژ 12.6 ولت تست می شود. این نوع باتری در صورت قرار گرفتن در کنار یا واژگون شدن می تواند الکترولیت را نشت کند.

باتری AGM

باتری های AGM باتری های AGM چندین دهه پیش ساخته شدند و در ابتدا برای اهداف نظامی استفاده می شدند. این باتری ها همچنین دارای شش سلول هستند، اما الکترولیت در تشک های فایبر گلاس خیس می شود تا در صورت معکوس شدن باتری، مایع نریزد یا نشت کند.

برای مصرف کنندگان، استفاده از باتری های AGM ابتدا برای موتورسیکلت ها و اخیراً به قایق های تفریحی و اتومبیل ها وارد شد.

هیچ بحثی در مورد باتری خودرو بدون پوشش هدف ژنراتور برق خودروی شما، دینام، کامل نخواهد بود.

دینام برق (جریان مستقیم یا DC) را برای شارژ باتری در زمانی که موتور شما کار می کند فراهم می کند. همچنین قدرت لازم را برای راه اندازی سیستم های کنترل موتور و تمام لوازم الکتریکی خودرو شما فراهم می کند.

میانگین عمر باتری خودرو

میانگین عمر باتری خودرو

میانگین عمر باتری خودرو

زمانی بود که خودرویی که به تازگی خریداری شده بود دارای بهترین کیفیت باتری سازنده بود. امید به زندگی می تواند تا پنج سال باشد. چند مایل ممکن است انتظار داشته باشیم؟ شاید تا 60000. اما نه با اکثر خودروهای جدید امروزی.

برای کاهش اولین هزینه مالکیت خودرو، اکثر تولیدکنندگان به سمت تامین باتری کارخانه در هر خودروی ساخته شده رفته‌اند. ممکن است برچسب یا نام سازنده در کنار آن باشد. اما مطمئن باشید، به احتمال زیاد مشابه یا مشابه موردی است که در تعمیرگاه مورد علاقه شما نصب می شود.

به طور کلی، باتری های سرب-اسید جایگزین دو تا چهار یا پنج سال طول عمر خواهند داشت.

اینجاست که باتری های AGM می درخشند. ثابت شده است که این گونه ها دوام بیشتری دارند. باتری های AGM می توانند تا ده سال دوام بیاورند.

ضمانت یک باتری سرب اسیدی در طی سالها به طور نسبتاً دقیقی پیش بینی می کند که چه زمانی شما را ناامید می کند. باتری‌های نوع AGM که امروزه فروخته می‌شوند، معمولاً ضمانت‌نامه‌ای ندارند که با انتظارات عمر پیش‌بینی‌شده توسط سازندگان مختلف مطابقت داشته باشد.

هنگام خرید باتری جدید، رسید را در جعبه دستکش قرار دهید. این گواهی خرید شماست و تاریخ پایه را برای هرگونه مزیت گارانتی که ممکن است مستحق آن باشید ارائه می دهد.

چه چیزی بر طول عمر باتری خودرو تأثیر می گذارد؟

تکان های خودرو هنگام شتاب گیری

تکان های خودرو هنگام شتاب گیری

عادات رانندگی و مکانی که در آن زندگی می کنید، هر دو می توانند بر عمر باتری تأثیر بگذارند. برای مثال، مواردی مانند موقعیت مکانی خانه و محل کار شما ممکن است نیاز به یک الگوی استفاده روزانه داشته باشد که گاهی اوقات به راحتی قابل تغییر نیست.

چگونه الگوهای واقعی رانندگی ممکن است عمر باتری را کوتاه یا افزایش دهد؟ این موارد را در نظر بگیرید:

شماره 1 – سفرهای روزانه کوتاه (کمتر از 20 دقیقه)

چنین سفرهایی عمر باتری را کاهش می دهد. آنها عملکرد دینام را به گونه ای محدود می کنند که ممکن است باتری را به طور کامل شارژ نکند. فراتر از باتری، کل سیستم‌های مکانیکی و الکتریکی خودرو به‌علاوه لاستیک‌ها با این نوع رانندگی سریع‌تر فرسوده می‌شوند.

شماره 2 – توقف های مکرر (با موتور روشن)

سفرهایی که مسافران را سوار و/یا پیاده می کنند با این توصیف مطابقت دارند. به عادات یک راننده تاکسی فکر کنید. استارت و توقف، موتور روشن با چراغ، تهویه مطبوع و سیستم صوتی روشن. این باعث تخلیه باتری می شود که ممکن است در طول بخش بعدی سفر جایگزین نشود.

در صورت امکان، این سفرهای کوتاه را طوری برنامه ریزی کنید که به طور منظم شامل یک مسیر 5 تا 10 مایلی از یک بزرگراه باشد. این می تواند با شارژ سالم باتری در حالی که موتور و پیشرانه را به طور کامل گرم می کند، مفید باشد.

شماره 3 – سفرهای طولانی تر

عمر باتری با رانندگی منظم طولانی تر با سرعت متوسط تا بزرگراه افزایش می یابد. چنین سفرهایی به باتری اجازه می دهد تا به طور کامل شارژ شود. درایوهای طولانی‌تر همچنین به حذف آلاینده‌های مبتنی بر آب از سیستم روغن‌کاری موتور کمک می‌کند و به عمر موتور کمک می‌کند.

شماره 4 – جایی که شما زندگی می کنید

آیا در محله یا منطقه ای زندگی می کنید که باید اغلب در جاده های ناهموار یا بدون آسفالت رانندگی کنید؟ کوه ها و اف واقعا باتری خودرو چقدر دوام می آورد؟

جاده های ناهموار منطقه یک باتری را در معرض ضربه های شدید قرار می دهند. این ضربه ها می تواند به باتری آسیب برساند به طوری که تداوم الکتریکی قطع شود. اگر این اتفاق بیفتد باتری فوراً از کار می افتد.

اگر باتری شما به دلیل رانندگی در جاده ناهموار از کار بیفتد، می توانید آن را با یک باتری AGM تعویض کنید. اینها دوام بیشتری دارند و در شرایط جاده ناهموار دوام بیشتری خواهند داشت. همچنین به خاطر داشته باشید که باتری های AGM بیشتر از انواع سرب اسیدی هستند.

رانندگی در جاده های ناهموار همچنین می تواند گیره های نگهدارنده باتری را شل کند. گاهی اوقات یک گیره نگهدارنده شل به سادگی می افتد. یک باتری شل به مراتب بیشتر در معرض آسیب فیزیکی در هر شرایط رانندگی است.

هر چند وقت یکبار باید کاپوت را باز کنید و اطمینان حاصل کنید که گیره ها در جای خود قرار دارند و باتری محکم نگه داشته شده است. دست‌ها را در حوله‌های کاغذی پیچیده، باتری را بگیرید و آن را تکان دهید. اگر باتری شل است، اقدامات اصلاحی انجام دهید.

شماره 5 – دوره های طولانی عدم استفاده

گاهی اوقات خودرو شما ممکن است برای یک یا دو ماه بدون استفاده در گاراژ بنشیند. در حالی که خودرو پارک شده است، حدس بزنید چیست؟ سیستم‌های رایانه‌ای آنبورد آن همچنان با قدرت کم مشغول هستند، اما با این وجود باتری را خالی می‌کنند.

اگر زمستان با دمای زیر صفر باشد، این تخلیه باتری سریعتر اتفاق می افتد. دو ماه از این زمان و راه اندازی مجدد ممکن است امکان پذیر نباشد. علاوه بر این، باتری مرده ممکن است از دریافت شارژ خودداری کند و باید تعویض شود.

در زمستان، باتری مرده نیز ممکن است یخ بزند و کیس را ترک کند. این باعث نشت الکترولیت اسیدی به ساختار فلزی زیر با خطر آسیب خوردگی می شود.

چنین ذخیره سازی باید با استفاده از یک شارژر با آمپر پایین با کیفیت خوب (که گاهی اوقات نگهدارنده باتری نامیده می شود) روی باتری همراه باشد. DieHard 71219 و NOCO Genius 2 دو گزینه عالی و ارزان قیمت هستند.

مهم

دستورالعمل های شارژر باتری خود را به دقت دنبال کنید، از جمله هشدارهای ایمنی. شارژ باتری خودرو گاز هیدروژن تولید می کند که بسیار قابل اشتعال است و می تواند منفجر شود و خطر آسیب شدید را به همراه داشته باشد. در این فرآیند بسیار احتیاط کنید.

باتری من چند ساله است؟

عمر باتری خودرو

عمر باتری خودرو

خیلی خوشحالم که پرسیدی از آنجایی که سن به تسلیم شدن باتری شما مرتبط است، دانستن زمان تولید باتری شما می تواند مفید باشد. زمانی که هر باتری در کارخانه ارسال می شود، تاریخ به صورت مهر درج می شود.

معمولاً به این برچسب تاریخ روی باتری گفته می شود. تاریخ اکثر باتری ها به صورت زیر مشخص شده است:

فرمت تاریخ ساده و واضح (MM/DD/YY) یا (MM/YY). معمولا در بالای باتری مهر می زند. مثال: 05/20 می 2020 خواهد بود.

کد تاریخ در بالای باتری مهر شده است. یک کد عددی چهار یا پنج رقمی با تاریخ در دو کاراکتر اول به شرح زیر است:

کاراکتر اول: یک حرف که ماه است. به عنوان مثال: A = ژانویه، B = فوریه و غیره.

کاراکتر دوم: یک رقمی که سالی است در دهه اخیر. به عنوان مثال: 8 = 2018، 9 = 2019، و غیره. C7XXX مارس 2017 خواهد بود.

تاریخ شروع گارانتی باتری

برچسب تاریخ شروع گارانتی باتری

برچسب تاریخ شروع گارانتی باتری

توجه داشته باشید که تاریخ ساخت روی باتری خودرو با تاریخ شروع گارانتی متفاوت است. وقتی شخصی به برچسب تاریخ روی باتری اشاره می کند، به برچسبی اشاره می کند که تاریخ خرید باتری را نشان می دهد.

معمولاً هنگام خرید باتری یک دایره برای سال و تاریخ سوراخ می شود تا بتوانید به سرعت متوجه شوید که ضمانت نامه اجرایی شده است (همراه با رسید خرید).

در اغلب موارد، یک سازنده باتری خودرو در صورتی که باتری در مدت زمان معینی در دوره گارانتی خراب شود، جایگزینی رایگان ارائه می دهد. به عنوان مثال، باتری که ادعای ضمانت 48 ماهه دارد، ممکن است در صورت خرابی باتری در 24 ماه اول، جایگزینی رایگان ارائه دهد.

اگر بعد از 24 اما قبل از 48 ماه از کار بیفتد، معمولاً بسته به اینکه چقدر با پایان گارانتی فاصله دارید، اعتباری نسبت به خرید باتری جایگزین دریافت خواهید کرد. با باتری های 60 ماهه، 72 ماهه یا 84 ماهه مشابه است، اما زمان تعویض و مدت زمان نسبتاً متفاوت احتمالاً متفاوت خواهد بود.

آیا باتری من نیاز به تعویض دارد؟

جایگزینی باتری

از آنجایی که این اطلاعات در مقاله دیگری (5 نشانه باتری بد خودرو) وجود دارد، اجازه دهید در اینجا مختصر صحبت کنیم. در صورت مشاهده علائم زیر ممکن است باتری خودروی شما نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد:

چراغ هشدار باتری را می بینید که به طور پیوسته در پانل ابزار خود روشن می شود.

راه اندازی موتور دشوار یا غیرممکن می شود.

وقتی کاپوت را باز می کنید، بوی خفیف «تخم مرغ فاسد» (گاز سولفید هیدروژن) مشهود است.

هنگام رانندگی در شب متوجه کم شدن شدت نور جلو می شوید. سایر لوازم جانبی مانند برف پاک کن ها به کندی کار می کنند.

قاب باتری پف می کند.

بیشتر مشکلات فوق (موارد 1 تا 4) ممکن است به عملکرد ضعیف شارژ توسط دینام مربوط باشد. این باید ارزیابی شود و قبل از اینکه پولی را برای باتری جدید خرج کنید، دینام معیوب را رد کنید.

همچنین می‌توانید بدون هیچ هزینه‌ای با تست بار در اکثر فروشگاه‌های قطعات خودرو با کیفیت مانند Autozone، Napa، O’Reilly و غیره، وضعیت باتری خود را بررسی کنید. این می تواند به شما اطمینان دهد که برخی از خمیرهای مفید هر زندگی باقی می ماند یا به شما بگویم که مشکل ممکن است همین اطراف باشد. اگر باتری شما بیش از دوره گارانتی خود باقی مانده است، آزمایش بار به خوبی توصیه می شود.

به دنبال هر توجهی که ممکن است به باتری خودرو خود بکنید، باید دستان خود را کاملا بشویید. این کار هر گونه اثری از الکترولیت اسیدی را که می تواند در باتری قدیمی وجود داشته باشد از بین می برد. اگر دستان خود را به طور کامل تمیز نکنید، ممکن است سوزش و/یا سوختگی اسیدی واقعی ایجاد شود.

آیا می توانم فقط باتری را شارژ کنم؟

بسیار احتمالی اگر باتری شما به طور ناگهانی تمام شود و نتوانید خودرو خود را روشن کنید، ممکن است لزوما نیازی به تعویض باتری نباشد. چندین عامل باید تصمیم شما را برای شارژ مجدد باتری راهنمایی کند.

ابتدا به این سوال پاسخ دهید که چرا باتری من تمام شد؟ به عنوان مثال، خرابی دینام، شل بودن تسمه محرک دینام، یا خوردگی پایانه ها یا کابل های باتری، هر یک از این خطاها می تواند باعث تخلیه تدریجی باتری شود. با چنین مشکلاتی، باتری شما مشکلی ندارد و نیازی به تعویض ندارد.

اگر فقط باتری را بدون شناسایی و اصلاح علت تخلیه شارژ کنید، باتری به سادگی دوباره از بین می رود.

دوم اینکه باتری چند سالشه؟ آیا از مدت گارانتی آن قدیمی تر است؟ اگر چنین است، بهتر است آن را جایگزین کنید. در بسیاری از موارد، ممکن است باتری قبل از پایان دوره گارانتی نیاز به تعویض داشته باشد.

در این موارد، باتری خود را به محل اصلی خرید برگردانید و معمولاً نسبت به خرید باتری جدید (بسته به مدت زمان باقی مانده از گارانتی) به شما اعتباری نسبت به خرید می دهند. این شبیه نحوه عملکرد گارانتی ها با لاستیک های جدید خودرو است.

آیا باتری مرده می تواند توسط دینام شما پس از یک پرش شارژ شود؟

لازم نیست. در اینجا دلیل است. اگر باتری به سادگی ضعیف است، شارژ مجدد از دینام خوب است. اما اگر باتری کاملاً از بین رفته باشد، این امر می تواند عمر مفید دینام را کاهش دهد.

با روشن بودن موتور، دینام توانایی شارژ باتری با دشارژ متوسط را دارد و در عین حال نیرو را برای سیستم های کنترل موتور و لوازم جانبی تامین می کند.

با این حال، برای تحمل تخلیه جریان بالای مورد نیاز برای شارژ مجدد باتری مرده و تامین انرژی هر چیز دیگری طراحی نشده است. یک باتری کاملاً مرده فقط باید با استفاده از یک شارژر باتری با کیفیت مانند Schumacher SC1280 یا TowerTop شارژ شود.

چگونه آزمایش کنیم که آیا شارژر باتری لازم است یا خیر

ولتاژ باتری

ولتاژ باتری

با استفاده از این تست ساده می توانید تشخیص دهید که باتری شما با دینام خودرو قابل شارژ است یا خیر. قبل از شروع به پرش موتور و در حالی که احتراق خاموش است، از یک مولتی متر DC مانند این یا از یک فروشگاه محلی قطعات خودرو برای بررسی ولتاژ در پایانه های باتری استفاده کنید.

اگر ولتاژی که خوانده اید 12 ولت یا بالاتر است، می توانید با خیال راحت باتری را با دینام خود شارژ کنید.

اگر ولتاژ زیر 12 ولت باشد، یک شارژر باتری معمولی مورد نیاز است.

شرایط موقعیت ممکن است تصمیم شما را در این مورد نیز راهنمایی کند. به عنوان مثال، اگر در بیابان بی‌حاصل گیر کرده‌اید و نمی‌توانید خودرو خود را روشن کنید، یک پرش برای راه‌اندازی مجدد آن و سپس رانندگی به یک مرکز تعمیر ممکن است تنها گزینه باشد.

در این صورت شارژ مجدد غیرقابل اجتناب توسط دینام ممکن است تنها انتخاب شما باشد.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *