آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 علائم بالانس نبودن چرخ ها

6 علائم بالانس نبودن چرخ ها

6 علائم بالانس نبودن چرخ ها : اگر وسیله نقلیه به طور ناگهانی جرقه بزند، مانند رانندگی از روی چاله یا یک شی در جاده، چرخ ها ممکن است به هم نخورند. قطعات موجود در مجموعه چرخ ها و سیستم تعلیق نیز می توانند فرسوده شوند و جابجا شوند و علائم قابل توجهی ایجاد کنند که زمان آن رسیده است که چرخ ها را دوباره تنظیم کنید.

یک وسیله نقلیه که به درستی تراز شده باشد عملکرد بهتر و کارآمدتری خواهد داشت. اگر باید سریع بپیچید یا از چیزی که در جاده است طفره بروید، تراز چرخ می تواند همان چیزی باشد که جان شما را نجات می دهد.

6 علائم بالانس نبودن چرخ ها

گاهی اوقات لاستیک های کم باد می توانند مشکلاتی ایجاد کنند که می تواند ناشی از عدم تراز چرخ ها باشد. ابتدا فشار تایرها را بررسی کنید، و اگر این فشار در حد نرمال است، ممکن است زمان آن رسیده باشد که چرخ‌های خود را دوباره تنظیم کنید. موارد زیر علائم یک هم ترازی بد است.

شماره 1 – وسیله نقلیه به یک طرف می کشد

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

تراز خود را هنگام رانندگی در یک جاده مستقیم با ترافیک کم بررسی کنید: دستان خود را از روی فرمان بردارید و اجازه دهید خودرو خودش را در جاده هدایت کند. اگر به سمت یک سمت خاص منحرف شد یا حرکت کرد، انگشتان خود را روی فرمان قرار دهید و به آرامی فرمان را کنترل کنید تا در جاده بمانید.

هنگامی که وسیله نقلیه یک بار دیگر مستقیم در حال رانندگی است، دوباره تست را امتحان کنید. اگر وسیله نقلیه همچنان به طرفین منحرف می‌شود، باید چرخ‌ها دوباره تنظیم شوند. هر چه بیشتر از یک خط مستقیم خارج شود، تراز آن بدتر است.

اگر به مشکل رسیدگی نکنید، رانندگی مستقیم سخت‌تر می‌شود و حتی ممکن است از مسیرهای دیگر جاده عبور کنید، اگر همیشه چرخ را محکم نگه ندارید. اگر این مشکل را با وسیله نقلیه خود دارید، آن را نزد یک مکانیک خودرو ببرید و فورا تراز را انجام دهید.

توجه داشته باشید که تاج یک جاده ممکن است باعث شود وسیله نقلیه شما به یک سمت کشیده شود، زیرا مرکز جاده بالاتر از شانه است.

شماره 2 – فرمان ناهموار

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

هنگام چرخش فرمان صدا ایجاد می کند

هر زمان که در جاده ای کاملا صاف و مستقیم رانندگی می کنید، فرمان خودرو باید صاف بماند و از مرکز خارج نشود.

یک راه آسان برای بررسی این موضوع این است که به نشان موجود در مرکز فرمان خود نگاه کنید. اگر در هنگام رانندگی مستقیم، نشان ثابت بماند، فرمان در مرکز قرار می گیرد.

اما اگر نشان در هر جهتی چند درجه از سطح خارج شد، فرمان ناهموار است و خودرو فوراً به تراز چرخ‌ها نیاز دارد. هنگامی که وسیله نقلیه مجدداً تراز می شود، فرمان در مرکز باقی می ماند و کنترل خودرو بسیار آسان تر خواهد بود.

شماره 3 – فرمان شل

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین

چرخش فرمان سخت در سرعت های پایین

یک فرمان شلخته یا شل می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا می‌تواند باعث کاهش زمان پاسخ‌دهی هنگام چرخش شود. این می تواند ناشی از عدم تراز چرخ ها باشد و همیشه باید از شما بخواهد که وسیله نقلیه را توسط مکانیک بررسی کنید.

شماره 4 – چرخ فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

فرمانی که هنگام حرکت وسیله نقلیه می لرزد، احتمالاً به دلیل لاستیک های نامرتب یا نامتعادل است. با این حال، لرزش فرمان نیز می تواند نشان دهنده مشکلات جدی تر دیگری باشد. یک متخصص می تواند علت لرزش را تعیین کند.

شماره 5 – سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

اگر متوجه شدید که آج‌های برخی از لاستیک‌های خودروی شما سریع‌تر از سایر لاستیک‌ها فرسوده می‌شوند، ممکن است چرخ‌ها نامرتب باشند. این می تواند به صورت ساییدگی بیش از حد بیرونی تایر، سایش بیش از حد داخلی تایر یا اسکالوپ شدن تایر باشد.

موارد مرتبط :

برای بیشترین دقت، عمق آج را در هر دو طرف تایر با عمق سنج اندازه گیری کنید. چرخ هایی که به درستی تراز شده اند همگی دارای عمق لاستیکی یکسانی روی لاستیک ها خواهند بود.

شماره 6 – لاستیک هایی که جیغ می کشند

صدای لاستیک

صدای لاستیک

از آنجایی که لاستیک‌ها به‌دلیل ناهماهنگی به‌طور یکنواخت فرسوده می‌شوند، می‌توانند با شتاب گرفتن خودرو یا چرخش خودرو شروع به جیغ زدن کنند. جیغ زدن می تواند ناشی از چیزهای دیگری مانند فرسوده شدن لنت ترمز باشد، بنابراین اگر متوجه این علامت شدید، خودرو را چک کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *