آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

5 علائم خرابی باتری خودرو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی باتری خودرو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی باتری خودرو  :همانطور که کلید را برای روشن کردن موتور وسیله نقلیه خود می چرخانید، باتری خودرو جریان الکتریکی تولید می کند که به سیستم جرقه زنی و موتور استارت می رود.

5 علائم خرابی باتری خودرو

اگر جریان دیگری مورد نیاز باشد که دینام نتواند آن را تامین کند، باتری این جریان اضافی را تامین می کند. به هر حال، باتری مخزن برق خودرو است.

باتری ذخیره سرب اسید که با نام باتری خودرو شناخته می شود، ولتاژ مورد نیاز برای راه اندازی خودرو را تولید می کند و سپس آن را تحویل می دهد. عملکرد این دستگاه الکتروشیمیایی با استفاده از باتری خودرو برعکس می شود. در نتیجه، باتری شارژ می‌شود تا چند سال به سرویس خودرو ادامه دهد.

 علائم خرابی باتری خودرو

اگر باتری شما شروع به خراب شدن یا از کار افتادن کرده است، علائم قابل تشخیصی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید. هنگامی که این علائم را تجربه کردید، باید فوراً باتری خود را تعویض کنید.

در غیر این صورت، باتری خراب می تواند باعث ایجاد مشکلات اضافی برای وسیله نقلیه شما و حداقل باعث ناامیدی شما در بدترین زمان شود.

شماره 1 – چراغ هشدار برای باتری

روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

روشن شدن چراغ باتری ماشین در حین رانندگی

روی داشبورد، باید چراغ هشدار باتری را ببینید که ممکن است روشن شود. چراغ باید به شکل باتری باشد و اگر باتری به درستی شارژ نشود یا باتری مشکل داخلی داشته باشد روشن می شود.

اغلب، این چراغ هشدار زمانی روشن می شود که مشکلی در دینام یا هر ناحیه ای از سیستم الکتریکی وجود داشته باشد. بهترین کاری که می توانید با روشن شدن این چراغ انجام دهید این است که ولتاژ دینام و باتری را تست کنید یا آن را به مکانیک ببرید و از آنها بخواهید این کار را برای شما انجام دهند.

شماره 2 – موتور کند است

کلید ماشین در احتراق

کلید ماشین در احتراق

اگر بیش از حد معمول طول می کشد تا ماشین شما روشن شود، این یک علامت هشدار اولیه است که باتری شما تقریباً تمام شده است. هنگامی که می خواهید ماشین را روشن کنید، یک غرش طولانی را تجربه خواهید کرد. نکته بعدی که می دانید، الکترونیک وسیله نقلیه شما نیز روشن نمی شود.

باتری خراب اغلب دلیل کندی میل لنگ موتور است. بنابراین، اگر خودروی شما پس از کمی چرخش در نهایت شروع به کار کرد، از یک مولتی متر برای تست ولتاژ باتری استفاده کنید تا مطمئن شوید که شروع به خرابی نمی کند. یا ماشین خود را به نزدیکترین فروشگاه یا تعمیرگاه قطعات خودرو ببرید تا آن را تست کنند.

اگر ولتاژ خیلی کم می‌کنید، قبل از اینکه تمام وسایل الکترونیکی خودرویتان کار نکنند، باتری خود را تعویض کنید یا در جایی گیر کرده و نیاز به استارت زدن ماشین خود داشته باشید.

علاوه بر چرخش، می‌توانید وضعیت برخی از انواع باتری‌ها را با بررسی سطح مایع باتری و پایین بودن آن بررسی کنید. همچنین ممکن است شاهد ایجاد خوردگی در پایانه های باتری باشید. این خوردگی باید قبل از راه اندازی خودرو تمیز شود زیرا جریان برق را قطع می کند.

شماره 3 – بوی تخم مرغ فاسد

یکی از علائمی که به راحتی قابل تشخیص است، بوی تخم مرغ های فاسد پس از باز کردن کاپوت است. اکثر باتری های خودرو حاوی ترکیبی از اسید سولفوریک و آب بودند. هنگامی که باتری شروع به فرسوده شدن می کند، هر دو عنصر مخلوط می توانند تبخیر شوند و برای بقیه مخلوط مشکل ایجاد کنند.

در نتیجه، باتری از گرمای بیش از حد شروع به جوشیدن می کند و باعث می شود که بوی وحشتناک تخم مرغ فاسد هوای اطراف آن را پر کند. حتی ممکن است مشاهده کنید که دود در صورتی که به اندازه کافی بد شود خارج می شود.

شماره 4 – مشکل با قطعات الکتریکی

نور بالا کار نمی کند

نور بالا کار نمی کند

باطری یک ماشین به چیزی بیش از نیروی موتور نیاز دارد. همچنین باید برق اجزای الکتریکی خودرو را نیز تامین کند. این روزها خودروها مملو از انواع قطعات و لوازم الکتریکی هستند.

چراغ‌های جلو، صندلی‌های برقی، صندلی‌های گرمکن، شیشه‌های برقی، چراغ‌های داشبورد، استریو، ناوبری، برف‌پاک‌کن‌های شیشه جلو و دیگر ویژگی‌های انرژی‌دهنده دارید. همه اینها از انرژی باتری کار می کنند.

اگر آنها کار نمی کنند یا آنطور که باید کار نمی کنند، معمولاً نشانه ضعیف بودن باتری ماشین است.

شماره 5 – قاب باتری پف کرده

باتری ماشین باد کرده

باتری ماشین باد کرده

باتری خودرو در داخل یک جعبه وجود دارد. این باتری یک واکنش شیمیایی برای تامین انرژی خودرو انجام می دهد. با این حال، ممکن است شرایطی وجود داشته باشد که واکنش شیمیایی آنطور که باید انجام نشود.

شاید سرما یا گرمای بیش از حد در اطراف باتری وجود داشته باشد که باعث این اتفاق می شود. اگر اینطور باشد، یک سناریوی نادر وجود دارد که در آن طرف‌های باتری (که معمولاً صاف هستند) شروع به متورم شدن می‌کنند. این اغلب برای افرادی که در مناطق سردتر زندگی می کنند و زیاد وسایل نقلیه خود را رانندگی نمی کنند، صدق می کند.

اتفاقی که می افتد این است که باتری ماشین آنها شروع به یخ زدن می کند و سپس متورم می شود زیرا وسایل نقلیه آنها ب برای مدت طولانی رانندگی کرده و از باتری استفاده نشده است. این باعث می‌شود که باتری نیاز به تعویض داشته باشد، زیرا وقتی باتری متورم شد، ممکن است آن را بوسید زیرا مرده است.

سرب اسید در مقابل باتری AGM

باتری سرب اسید و AGM

باتری سرب اسید و AGM

در مورد هزینه باتری ماشین جدید، خبرهای خوب و بد وجود دارد.

خبر بد این است که قیمت باتری خودرو در طول سال ها به میزان قابل توجهی افزایش یافته است. چند سال پیش، می‌توانستید یک باتری 48 تا 60 ماهه با کیفیت و با قیمت حدود 60 دلار تهیه کنید. این روزها، همان باتری نزدیک به دو برابر آن مقدار است (به مراتب بیشتر از تورم سالانه). حتی ارزان ترین باتری 36 ماهه این روزها حدود 80 دلار است. هزینه بالاتر سرب دلیل بزرگی برای افزایش قیمت باتری است.

خبر خوب این است که حتی اگر 150 دلار برای جایگزینی باتری خرج کنید، هزینه در طرح کلان چیزها در مقایسه با سایر هزینه های تعویض قطعات خودرو چندان بد نیست. با ضمانت‌های باتری، تقریباً تضمین می‌شود که حداقل دو سال از باتری استفاده کنید یا آن را به صورت رایگان تعویض می‌کنند. این مدت زمان بسته به برند می تواند متفاوت باشد.

اگر باتری شما پس از دوره تعویض رایگان، اما قبل از پایان دوره گارانتی (یعنی باتری 60 ماهه) از کار بیفتد، تقریباً همیشه اعتبار مناسبی به شما داده می شود که می تواند برای خرید باتری جدید استفاده شود. این شبیه به نحوه عملکرد گارانتی تایر است.

میانگین هزینه یک باتری ماشین جدید

قیمت یک باتری ماشین جدید بسته به برند، نوع، اندازه، مدت زمان گارانتی، عملکرد در آب و هوای سرد و البته محل خرید می‌تواند کمی متفاوت باشد.

تا کنون رایج ترین نوع باتری خودرو سرب اسیدی است. به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که برای یک باتری سرب اسیدی جدید خودرو بین 70 تا 180 دلار بپردازید. به خاطر داشته باشید که تاجران «هزینه اصلی» را اضافه می‌کنند مگر اینکه باتری قدیمی خود را در اختیار آنها قرار دهید.

لاستیک‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های خودرو شناخته شده‌اند که قیمت باتری خودرو را تا حدودی بالا می‌برند و اگرچه اگر از قبل برای سرویس در آنجا هستید، راحت‌تر می‌توانید باتری را به آنجا ببرید، اما هزینه بیشتری پرداخت خواهید کرد.

باتری‌های AGM که از ترکیب متفاوتی استفاده می‌کنند، برای وسایل نقلیه پرمصرف (ماشین‌های لوکس مدرن، سیستم‌های صوتی سفارشی و غیره) بهترین هستند، اما قیمت بالایی دارند. قیمت باتری AGM معمولاً در محدوده قیمتی 150 تا 250 دلار است، اما برخی از آنها حتی بیشتر هستند.

هزینه نصب

باتری ماشین چقدر دوام می آورد

باتری ماشین چقدر دوام می آورد

تعویض باتری خودرو یکی از ساده‌ترین کارهای تعمیر و نگهداری خودرو است که در بیشتر موارد می‌توانید انجام دهید، مگر اینکه سازنده خودرو تصمیم بگیرد باتری را در نقطه‌ای سخت قرار دهد (مانند زیر تخته کف یا زیر صندلی عقب).

مظالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *