آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

علائم خرابی دوشاخ کلاچ خودرو : 6 مورد

علائم خرابی دوشاخ کلاچ خودرو : 6 مورد

علائم خرابی دوشاخ کلاچ خودرو : اگر وسیله نقلیه ای با گیربکس دستی رانندگی می کنید، کلاچ دارد. شما همه چیز را در مورد فشار دادن کلاچ برای تعویض دنده می دانید، اما وقتی همه چیز آنطور که باید تغییر نمی کند، به چه معناست؟

خوب، یکی از دلایل احتمالی سکسکه، دوشاخ   کلاچ است. اما دوشاخ   کلاچ چه کاری انجام می دهد و چه علائمی وجود دارد که ممکن است زمان تعویض آن فرا رسیده باشد؟ ما در اینجا به این سوالات و موارد دیگر برای شما پاسخ خواهیم داد.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟

برای حل مشکل به بخش تماس با ما رفته و با همکار مکامنیک تماس بگیرید تا مشکلتان را حل کند ..

دوشاخ کلاچ چیست؟

فشار دادن کلاچ باعث جدا شدن گیربکس می شود تا بتوانید دنده ها را تعویض کنید. این بخش مهمی از رانندگی یک وسیله نقلیه دستی است، اما پدال کلاچ به تنهایی کار نمی کند! پدال کلاچ به یک سیلندر اصلی متصل می شود که مایع هیدرولیک را به یک سیلندر slave هل می دهد.

همانطور که سیلندر slave حرکت می کند، از یک اتصال عملیاتی برای حرکت فیزیکی دوشاخ   کلاچ به جلو استفاده می کند. دوشاخ   کلاچ به فنر فشار می آورد و این مجموعه به صفحه فشار فشار می آورد تا کلاچ را جدا کند.

وقتی کلاچ را رها می کنید، فنر دوشاخه کلاچ را به عقب می راند و گیربکس دوباره درگیر می شود. دوشاخ   کلاچ یک جزء فلزی بسیار ساده است، اما بدون آن نمی‌توانید وسیله نقلیه خود را از دنده خارج کنید.

علائم خرابی دوشاخ کلاچ

دوشاخ   کلاچ شکسته

دوشاخ کلاچ شکسته

اگر خودروی شما دوشاخ کلاچ معیوب دارد، چند علامت بالقوه وجود دارد. اما به خاطر داشته باشید که اگرچه این علائم می تواند نشان دهنده نقص شاخک کلاچ باشد، می تواند نشان دهنده مشکل دیگری در گیربکس باشد.

اگر وسیله نقلیه شما هر یک از این علائم را نشان می دهد، بهترین کاری که می توانید انجام دهید این است که اجزای مختلف گیربکس خود را بررسی کنید تا متوجه شوید دقیقا چه اتفاقی می افتد.

شماره 1 – مشکل در تعویض دنده

دوشاخ   کلاچ شما به تعویض دنده کمک می کند، بنابراین منطقی است که تعویض دنده از دنده به دنده دیگر چالش برانگیزتر خواهد بود. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که شاخک های شاخک کلاچ شروع به خم شدن می کنند و فشار دادن کامل صفحه فشار را دشوار می کند.

در حالی که اغلب در این مرحله هنوز امکان پذیر است، باید کلاچ را بیشتر از حد معمول فشار دهید. با بدتر شدن خم شدن، باید بیشتر و بیشتر فشار دهید و در نهایت ممکن است کل شاخک از بین برود.

شماره 2 – پدال کلاچ سفت

پدال کلاچ می لرزد

پدال کلاچ می لرزد

اگر متوجه شدید که برای تعویض دنده باید کمی نیروی اضافی به پشت پدال کلاچ وارد کنید، ممکن است مشکل از دوشاخ   کلاچ باشد که آنطور که باید کار نمی کند.

دوشاخ کلاچ برای فشار دادن صفحه فشار به شما کمک می‌کند، بنابراین اگر تماس کامل برقرار نمی‌کند، ممکن است کار پاها کمی بیشتر طول بکشد تا کار انجام شود و به سادگی تنظیم پدال کلاچ کمکی نمی‌کند.

با یک دوشاخ کلاچ معیوب، احتمالاً با گذشت زمان مشکل بدتر می شود تا زمانی که قطعه به طور کامل از کار بیفتد، سپس ممکن است اصلاً فشاری در پشت کلاچ وجود نداشته باشد.

شماره 3 – صدای سنگ زنی بلند

دلیل اصلی اینکه دوشاخ   کلاچ صفحه فشار را فشار می دهد، جدا کردن فعال کلاچ از گیربکس است. هنگامی که به درستی کار می کند، این به شما امکان می دهد بدون اینکه چیزی به یکدیگر ساییده شود یا به هم برخورد کند، به یک دنده جدید تغییر دهید.

اما یک شاخک کلاچ معیوب ممکن است صفحه فشار را به طور کامل فشار ندهد، به این معنی که ممکن است هنگام تعویض دنده، کلاچ تا حدی درگیر شود. اگر این اتفاق بیفتد، هنگام تلاش برای وارد کردن گیربکس به دنده جدید، صدای سنگ زنی زیادی خواهید شنید.

4 – ارتعاشات بیش از حد

وقتی دنده جدیدی را تعویض می کنید، همه چیز باید به آرامی در جای خود قرار گیرد. اگر هر بار که می‌خواهید دنده را تغییر دهید، تکان‌های بیش از حد اتفاق می‌افتد، ممکن است خودروی شما دوشاخ کلاچ معیوب داشته باشد.

این ممکن است اتفاق بیفتد اگر دوشاخ   کلاچ در هنگام ضربه زدن به کلاچ کمی بچرخد، و اگر دوشاخ کلاچ دیگر نتواند صفحه فشار را کاملاً فشار دهد، ممکن است اتفاق بیفتد.

شماره 5 – ناتوانی در تعویض دنده

تعویض دنده سخت است

تعویض دنده سخت است

به طور معمول، این یکباره اتفاق نمی افتد، اما اگر دوشاخ   کلاچ به طور کامل از کار بیفتد، نمی توانید دنده جدیدی را تغییر دهید. دوشاخه کلاچ صفحه فشار را آزاد می کند تا به شما امکان تعویض دنده را بدهد، بنابراین اگر دوشاخ   کلاچ گیر کرد، نمی توانید دنده را از دنده خارج کنید تا بتوانید به دنده جدید بروید.

با این حال، این معمولاً چیزی است که پس از نادیده گرفتن علائم دیگر برای مدت طولانی اتفاق می افتد.

شماره 6 – پدال کلاچ روی زمین

اگر دوشاخ کلاچ به طور کامل از کار بیفتد، نمی‌توانید دنده‌ها را تعویض کنید، و زمانی که پدال کلاچ را فشار می‌دهید، احتمال زیادی وجود دارد که دوباره به سمت بالا فشار نیاورد. اگر کلاچ روی تخته زمین نشسته است، شما یک مشکل بسیار جدی دارید و ممکن است یک دوشاخ   کلاچ شکسته شود.

چه چیزی باعث مشکلات دوشاخ  کلاچ می شود؟

دوشاخ کلاچ

دوشاخ کلاچ

اگر دوشاخ   کلاچ وسیله نقلیه شما شکسته شود، می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگتر باشد. دوشاخ   کلاچ در صورت وجود خرابی ممکن است بشکند یاتاقان پرتاب، فشار بیش از حد روی صفحه فشار، یا اگر وسیله نقلیه شما دارای چرخ فلایو تاب است.

البته، در حالی که همه این موارد ممکن است بخشی از مشکل باشد، ممکن است شاخک کلاچ فرسوده شده و مشکل اساسی وجود نداشته باشد. اگرچه این نسبتاً نادر است زیرا یک قطعه فلزی جامد است، اما امکان پذیر است.

دوشاخ کلاچ چقدر باید بازی کند؟

اگر در حال بازرسی دوشاخ   کلاچ هستید و متوجه لقی بین دوشاخ   کلاچ و صفحه فشار شدید، این کاملا طبیعی است. در واقع، یک دوشاخ   کلاچ کاملاً جدید در صورتی که آن را به درستی نصب کنید باید حدود یک اینچ بازی داشته باشد. بازی بسیار کم مشکلاتی را ایجاد می کند، همانطور که بازی بیش از حد نیز مشکل ایجاد می کند.

در حالی که کمی بازی اضافی در طول زمان اتفاق خواهد افتاد، تا زمانی که مشکلی در تعویض دنده نداشته باشید، نباید مشکلی ایجاد شود. با این حال، اگر دوشاخ   کلاچ به دلیل مقدار بازی نمی تواند صفحه فشار را به طور کامل فشار دهد، این یک مشکل است.

هزینه تعویض دوشاخ کلاچ

هزینه تعویض دوشاخ کلاچ

هزینه تعویض دوشاخ کلاچ

بسته به نوع خودرو هزینه تعویض کلاچ خودرو میتواند متفاوت باشد .

با این حال، اگر تمایل دارید و می‌خواهید کار را انجام دهیدبا همار مکانیک ارتباط برقرار کنید و مشکل دوشاخ کلاچ خودرو خود را رفع کنید.

3 دیدگاه در “علائم خرابی دوشاخ کلاچ خودرو : 6 مورد

 1. امین گفت:

  سلام اهرام کلاچ بالا پژو405شکسته وبرای تعویض رویکار پین باقلم وچکش بیرون آوردم و اهرام وصل کردو ولی حالا کلاچ نمیکنه لطفاً راهنمایی

  1. سیف اله زاده گفت:

   با سلام و وقت بخیر بلبرینگ کلاچ اسیب دیده و باید باز بشه

 2. حامد جعفری گفت:

  سلام، من 206تیپ 5 دارم تو 2ماه دوبار سیم کلاچ بریدم امداد آمد گفت مشکل از اهرم کلاچ، گفت دوشاخ کلاچ زیاد میلرزه بخاطر همین سیم میبره، بردم دیسک صفحه و قیفی عوض کرد و دوشاخ کلاچ مشکلی نداشت باز با این حال یکم تکون میخوره، مشکل از کجاست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *