آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

8 علائم نشت منیفولد ورودی

8 علائم نشت منیفولد ورودی

علائم نشت منیفولد ورودی : اجزای یک موتور دارای واشرهایی هستند که قبل از مونتاژ بین آنها قرار می گیرد. این واشرها به عنوان مهر و موم بین قطعات عمل می کنند تا بتوانند وظایف خود را به درستی انجام دهند. خواهید دید که واشرها معمولاً از فلز، لاستیک، کاغذ یا هر سه با هم ترکیب شده اند.

8علائم نشت منیفولد ورودی

از بین تمام واشرهای موتور، واشر منیفولد ورودی یکی از مهمترین آنهاست. اگر این واشر خاص شروع به نشتی کند، با برهم زدن تعادل ظریف هوا و سوخت، برای خودروی شما مشکل ایجاد می کند و منجر به کاهش قدرت، شتاب و مصرف سوخت می شود.

هنگامی که نشتی رخ می دهد، باید علائم را زودتر تشخیص دهید تا بتوانید قبل از اینکه منجر به مشکلات شدیدتر و تعمیرات پرهزینه شود، مشکل را برطرف کنید.

اما ابتدا باید از این فرصت استفاده کنید و قبل از شروع عیب یابی در مورد نحوه عملکرد واشر منیفولد ورودی اطلاعات کسب کنید تا علائم زیر را با مشکل دیگری که ممکن است وسیله نقلیه ممکن است داشته باشد اشتباه نگیرید.

واشر منیفولد ورودی چیست؟

واشر (های) منیفولد ورودی بین سرسیلندر و منیفولد ورودی قرار دارد. هدف اصلی آن جلوگیری از نشت مایع خنک کننده، روغن یا هوا است.

به دلیل انبساط و انقباض مداوم ناشی از تغییرات دما، آلودگی مایع خنک‌کننده و روغن، و جریان ثابت هوای ورودی، واشر منیفولد ورودی می‌تواند به آرامی خراب شود و در نهایت به نقطه‌ای برسد که به حدی خراب شود که باعث نشتی شود.

در صورت بروز نشتی، واشر باید در اسرع وقت تعویض شود تا از آسیب احتمالی موتور یا احتمالاً گیر افتادن جلوگیری شود.

علائم اصلی نشت منیفولد مصرفی

نشت مایع خنک کننده موتور

نشت مایع خنک کننده موتور

شماره 1 – نشت مایع خنک کننده موتور

مایع خنک کننده موتور توسط یک واشر منیفولد ورودی در موتور آب بندی می شود. اگر آسیبی به آب‌بند وارد شود، ممکن است تمام مایع خنک‌کننده تحت فشاری که آن را مهار می‌کند از آن عبور کند.

اغلب اوقات، مایع خنک کننده دارای زباله و کثیفی در داخل آن است که مشکلات بیشتری را ایجاد می کند. اگر زباله به اندازه کافی ضخیم باشد، باعث سایش بیشتر سطوح می شود. نه تنها این، مایع خنک کننده نشتی همچنین باعث می شود که هوا از خارج از طریق درزگیر وارد موتور شود.

هر زمان که اکسیژن وجود داشته باشد، میزان خوردگی ایجاد شده را به شدت افزایش می دهد. این باعث آسیب بیشتر به سطح می شود.

شماره 2 – موتور بیش از حد گرم شده است

سنج دمای بالا

سنج دمای بالا

هنگامی که مایع خنک کننده به نشت ادامه می دهد، در نهایت باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود. اما در برخی شرایط، موتور همچنان می تواند بیش از حد گرم شود، حتی اگر به نظر نرسد مایع خنک کننده نشتی داشته باشد. گاهی اوقات مایع خنک کننده از واشر منیفولد ورودی نشت می کند و مستقیماً به منیفولد ورودی می رود و باعث گرم شدن بیش از حد موتور می شود.

در بیرون، هیچ نشانه ای از این نشت را نمی بینید. تنها راهی که متوجه خواهید شد زمانی است که موتور شروع به گرم شدن بیش از حد می کند و دماسنج در داشبورد شما به سطح بالایی می رسد. سپس می توانید بررسی کنید و تشخیص دهید که آیا این مشکل است یا خیر. اگر چنین است، فوراً آن را در یک فروشگاه خودرو تعمیر کنید.

شماره 3 – موتور خاموش می شود

روشن نشدن موتور می تواند یک مشکل ناامید کننده باشد، زیرا می تواند به دلایل مختلفی ردیابی شود و منیفولد ورودی نشتی ممکن است یکی از آنها باشد.

هنگامی که یک موتور به دلیل نشتی منیفولد ورودی دچار اشتباه می شود، به این معنی است که هوای اضافی وارد شده به محفظه احتراق در فرآیند احتراق اختلال ایجاد می کند. این اختلال منجر به سوختن نامنظم و ناقص سوخت می‌شود و باعث می‌شود موتور از کار بیفتد. این اشتباهات می تواند به صورت تلو تلو خوردن یا تلو تلو خوردن در حین رانندگی ظاهر شود.

شماره 4 – بیکار ناهموار

بیکاری خشن

بیکاری خشن

هنگامی که نشتی در منیفولد ورودی وجود دارد، هوای نامشخص می تواند وارد سیستم شود و نسبت مناسب هوا و سوخت مورد نیاز برای کارکرد نرم موتور را مختل کند. در نتیجه، ممکن است نوسانات RPM (دور در دقیقه) و عملکرد ناهموار در سرعت بیکار را تجربه کنید.

علاوه بر این، ممکن است لرزش هایی را احساس کنید یا صداهای غیرمعمولی را بشنوید که از محفظه موتور می آیند، زمانی که یک دور آرام وجود دارد.

شماره 5 – موتور برگشت خورده است

موتور خودرویی که نتیجه معکوس می‌دهد برای هر صاحب خودرو مشکلی است. آنها نه تنها شرم آور هستند، بلکه سوالاتی را در مورد مشکلات احتمالی زمینه ای مطرح می کنند. همانند آتش‌سوزی‌های ناقص و بی‌حرکتی خشن، اختلال یا خروج مخلوط هوا و سوخت در محفظه احتراق به دلیل نشت منیفولد ورودی، مقصر است.

این اختلال می تواند منجر به احتراق نامنظم و در نتیجه عواقب معکوس شود. این صداها ممکن است به صورت ترکیدن یا حتی انفجارهای کوچکی که از ناحیه موتور می آیند ظاهر شوند.

شماره 6 – شتاب ضعیف

تردید در شتاب

تردید در شتاب

هنگامی که نشتی در منیفولد ورودی وجود دارد، هوا می تواند قبل از رسیدن به محفظه احتراق خارج شود و منجر به کاهش مقدار هوای موجود برای احتراق شود.

مطالب مرتبط : لنت ترمز به طور میانگین چقدر دوام می آورد؟

این کاهش عرضه هوا می تواند منجر به کاهش قدرت و شتاب موتور شود یون موتور ممکن است برای رسیدن به سرعت های بالاتر مشکل داشته باشد یا ممکن است سرعت بیشتری طول بکشد. بعلاوه، ممکن است موتور هنگام شتاب گیری، حتی زمانی که پدال گاز به پایین فشار داده می شود، کند یا بی پاسخ باشد.

شماره 7 – کاهش مسافت پیموده شده گاز

از طرف دیگر، اگر هوای بیش از حد به دلیل نشتی منیفولد ورودی به محفظه احتراق راه پیدا کند، ECM خودرو سعی می کند با ارسال سوخت بیش از حد لازم، آن را جبران کند. این باعث می شود وسیله نقلیه ثروتمند شود و مجبور شوید پول بیشتری را در پمپ خرج کنید.

8 – توقف

با عدم تعادل مخلوط هوا و سوخت، وسیله نقلیه شما ممکن است به طور غیرمنتظره ای در حین رانندگی متوقف شود. در حالی که در بیشتر موارد باید بتوانید موتور را مجدداً راه اندازی کنید، با این وجود می تواند به یک موقعیت خطرناک تبدیل شود و مهم است که در صورت بروز هراس نشوید.

علل نشت منیفولد ورودی

روغن در منیفولد ورودی

روغن در منیفولد ورودی

واشر که منیفولد ورودی شما را آب بندی می کند ممکن است به مرور زمان فرسوده شود، ترک بخورد یا آسیب ببیند. این می تواند منجر به نشت هوا یا مایع خنک کننده شود که باعث ایجاد مشکلات مختلفی مانند موارد ذکر شده در بالا می شود. سازندگان خودرو معمولاً برنامه ای برای تعویض واشر منیفولد ورودی ندارند، بنابراین معمولاً فقط پس از ایجاد نشتی تعویض می شوند.

مطالب مرتبط : 7 علائم  خرابی سنسور میل بادامک با نحوه تعویض

منیفولد ورودی ترک خورده

منیفولد ورودی ترک خورده یکی دیگر از دلایل رایج نشت است. هنگامی که منیفولد ورودی شما دارای یک ترک یا سوراخ است، هوای اضافی می تواند وارد محفظه احتراق شود و در نتیجه نسبت هوا به سوخت مشکلاتی مانند احتراق ناقص ایجاد می کند. رانندگی مداوم با منیفولد ورودی ترک خورده می تواند منجر به مشکلات مهم تری شود، بنابراین مهم است که به محض مشاهده علائم، آن را برطرف کنید.

اجزای سست

قطعات شل یا جدا شده نیز می توانند باعث نشت منیفولد ورودی شوند. اگر پیچ‌های محکم کننده منیفولد ورودی شل شوند یا شیلنگ‌های خلاء قطع یا آسیب ببینند، ممکن است هوا به سیستم نشت کند. برای جلوگیری از نشتی و اطمینان از عملکرد صحیح موتور، به طور منظم اجزای شل را بررسی و سفت کنید و شیلنگ های آسیب دیده را تعویض کنید.

عیب یابی نشت منیفولد ورودی

اگر موتورها دارای سرسیلندر آلومینیومی روی آنها هستند، می توانید انتظار داشته باشید که در نزدیکی درگاه های مایع خنک کننده دچار خوردگی شوند. مهره مهر و موم واشر منیفولد ورودی پلاستیک زیر آن است که ممکن است خورده شود.

اگر این را می بینید، به این معنی است که مهر و موم نگه نمی دارد و مستعد نشتی است. در نتیجه، واشر در این مورد دلیل نشتی نخواهد بود.

آزمایش نشت منیفولد ورودی نباید توسط مکانیک های تازه کار انجام شود و در بیشتر موارد باید به یک متخصص اجازه رسیدگی به آن را بدهید. گفته شد، در اینجا فرآیندهای کلی وجود دارد.

تست نشت خنک کننده

اگر مایع خنک کننده در قسمت بیرونی واشر نشت کند، می توانید آن را با دو چشم خود ببینید. اما اگر نشتی‌های داخلی وجود داشته باشد که باعث می‌شود مایع خنک‌کننده به داخل روغن یا محفظه احتراق جریان یابد، نمی‌توانید آن‌ها را به این راحتی تشخیص دهید.

کاری که می خواهید انجام دهید این است که سیستم خود را به طور کامل بازرسی کنید. با بررسی روغن برای علائم کف کردن یا سایر انواع آلودگی شروع کنید. شما همچنین باید کدها را بکشید تا بدانید دقیقاً با چه چیزی سر و کار دارید.

اگر کدها مربوط به سنسور اکسیژن یا بهره وری باشد، به این معنی است که مایع خنک کننده وارد محفظه احتراق شده است. از آنجایی که فسفات ها به همراه سایر مواد شیمیایی در خنک کننده یافت می شوند، این امر باعث آسیب به مبدل کاتالیزوری و سنسور اکسیژن می شود.

اگر موتور V8 یا V6 دارید، می توانید با استفاده از کدها متوجه شوید که کدام بانک نشتی دارد. هر نشتی بزرگی که در رانر وجود دارد ممکن است به شما یک کد خطا بدهد. اگر این مشکل را برای مدت طولانی تجربه کردید، تمام شمع های خودرو را خارج کنید.

ببینید آیا الکترودها دارای رسوبات سفید گچی هستند یا خیر، زیرا این نشانه هایی است که مایع خنک کننده روی آنها باقی می گذارد. با پیروی از این تکنیک‌ها، به شما کمک می‌کند تا تعیین کنید که نشت از کجا می‌آید و آیا باید آزمایش‌های بیشتری انجام شود، مانند بررسی‌های کاهش نشت یا بررسی‌های فشرده‌سازی.

تست نشت هوا

اگر منیفولد مکش حتی کوچکترین نشتی خلاء را داشته باشد، ممکن است مشکل تریم سوخت رخ دهد. اگر فقط از چشم ها و گوش های خود برای یافتن نشتی استفاده کنید، بسیار وقت گیر خواهد شد.

هر زمان که هوا از منیفول ورودی نشت کند د، باعث مکیده شدن هوا به جای بیرون راندن می شود. هر آنچه در هوا است که به داخل کشیده می شود، مخلوط سوخت و هوا را به خطر می اندازد، که بر سیستم انتشار و سیستم موتور تأثیر می گذارد.

مطالب مرتبط : 6 علائم خرابی میله کروات

اگر دستگاه دودکش دارید، نشت های متعدد را می توان در مدت زمان کوتاه تری تشخیص داد. این دستگاه این کار را با اجازه دادن به منیفولد ورودی در هنگام قرار دادن بخار و دود در سیستم انجام می دهد. بنابراین، اگر نشت واقعا وجود داشته باشد، دود خارج می شود.

یک پورت خلاء را پیدا کنید و دستگاه دود را به آن وصل کنید، درست همانطور که بوستر ترمز را به خط تغذیه متصل می کنید. هنگام مسدود کردن بدنه دریچه گاز مطمئن شوید که دوشاخه با اندازه مناسب دارید. شما همچنین می خواهید که سیستم PCV نیز مسدود شود.

اگر سیستم PCV یا فیلتر روغن دود از آن خارج می‌شود و موتور در حال احتراق ناقص نیست، احتمالاً به این معنی است که زیر منیفولد ورودی ترک یا نشتی وجود دارد. همچنین ممکن است به این معنی باشد که مهر و موم یا راهنماهای سوپاپ بیش از حد فرسوده شده اند.

آیا رانندگی با منیفولد ورودی نشتی ایمن است؟

اگرچه ممکن است بتوان برای مسافت کوتاه رانندگی کرد، اما در طولانی مدت توصیه نمی شود. نشتی منیفولد ورودی می‌تواند باعث مشکلات عملکردی مانند آتش‌سوزی ناقص و کاهش راندمان نیرو و سوخت شود. اما مهمتر از آن، آنها همچنین می توانند سیستم خنک کننده را مختل کنند و به طور بالقوه منجر به گرم شدن بیش از حد و آسیب موتور شوند.

اگر متوجه نشت مایع خنک‌کننده یا آسیب‌دیدگی واشر شدید، بهتر است یک مکانیک حرفه‌ای بازرسی کرده و در اسرع وقت مشکل را برطرف کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *