آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 علت دود سیاه بیش از حد از اگزوز در موتورهای دیزلی

4 علت دود سیاه بیش از حد از اگزوز در موتورهای دیزلی

4 علت دود سیاه بیش از حد از اگزوز در موتورهای دیزلی :موتورهای دیزلی از نظر آلایندگی و تمیزی شهرت بدی دارند. کامیون‌های دیزلی بزرگ که مقادیر زیادی دود سیاه (به قول خودشان زغال سنگ نورد) بیرون می‌کنند، همیشه مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

همچنین این که رسوایی‌های اخیر مربوط به فولکس واگن باعث می‌شود وسایل نقلیه با موتورهای دیزلی مورد نفرت فراوان قرار گیرند، کمکی نمی‌کند. با این حال، واقعیت این است که دیزلی ها آنقدرها که بیشتر مردم آن را می سازند بد نیستند.

علت دود سیاه بیش از حد از اگزوز

فقط به این دلیل که دود سیاه از اگزوز خارج می شود به این معنی نیست که گازوئیل برای محیط زیست مضرتر است. چیزی که مردم متوجه نمی شوند این است که همه موتورهای احتراق داخلی، حتی موتورهای بنزینی، انتشار گازهای گلخانه ای دارند، ما فقط نمی توانیم آنها را ببینیم. در زیر یک دوربین UV/مادون قرمز قرار می‌گیرید، می‌توانید این را ببینید.

با این حال، برای هر وسیله نقلیه ای با موتور دیزلی طبیعی نیست که مقادیر زیادی دود سیاه از خود خارج کند. دیزل‌های مشترک ریل جدید نسبت به دیزل‌های قدیمی‌تر پیشرفت زیادی دارند و به ندرت دودی از اگزوز خارج می‌کنند.

اما اگر این کار را انجام می دهند، به این دلیل است که نقصی وجود دارد و باید در کوتاه ترین زمان ممکن برطرف شود. این نه تنها برای محیط زیست، بلکه برای کیف پول شما نیز مضر است.

دود سیاه اغلب برابر با mpg کمتر و در نهایت هدر رفتن پول بیشتر برای سوخت است. در زیر برخی از دلایل و نکاتی در مورد چگونگی کاهش دود سیاه ناشی از اگزوز خودروی موتور دیزلی خود آورده شده است.

شماره 1 – تحویل سوخت معیوب

علائم بد دریچه EGR

علائم بد دریچه EGR

سوخت بیش از حد یکی از دلایل رایج دود سیاه در اگزوز دیزل است. این زمانی اتفاق می افتد که سوخت بیش از حد به محفظه احتراق تزریق می شود و باعث می شود سوخت اضافی به درستی نسوزد.

به سیستم تحویل سوخت نگاه کنید. ابتدا چیزهای ساده تر را امتحان کنید. زمان بندی انژکتور و سیستم EGR را بررسی کنید. اگر مشکلی با آن وجود دارد، ممکن است نیاز به تعویض دریچه EGR باشد. اگر این مشکل برطرف نشد، احتمالاً یک مشکل مکانیکی است.

انژکتورهای سوخت دیزل نقش مهمی در مشکلات سوخت بیش از حد دارند. سایش انژکتور می تواند باعث بزرگ شدن دهانه نازل یا فرسایش سوزن انژکتور شود و باعث می شود سوخت بیشتری به داخل محفظه احتراق جریان یابد.

انژکتورها را چک کنید. این امکان وجود دارد که آنها مسدود شده باشند یا به سادگی نیاز به تعویض داشته باشند.

مشخص شده است که فاصله های اشتباه دریچه ها همان مشکلات را ایجاد می کند، اما این غیر معمول است.

شماره 2 – فیلتر هوا کثیف یا مسدود شده است

فیلتر هوای کثیف

فیلتر هوای کثیف

خروج دود سیاه از اگزوز به معنای یک چیز است: سوخت فقط سوخت نیمه سوخته است. یک موتور معمولی تمام سوخت خود را می سوزاند و آب و CO2 تولید می کند. دود سیاه نشان می دهد که چیزی باعث سوختن جزئی سوخت می شود و در نتیجه مخلوط هوا/سوخت نادرست است.

از آنجایی که سوخت دیزل تنها بخشی از مخلوط در فرآیند احتراق است، باید به دیگری نگاه کنیم: هوا. اگر هوای کافی به موتور وارد نشود، مخلوط بسیار غنی خواهد بود، یعنی نسبت به سوخت کمک می کند.

فیلتر هوا را برای شروع بررسی کنید و اگر کثیف بود آن را تعویض کنید. اگر هوای کافی وارد نشود مقصر خود را پیدا کرده اید.

شماره 3 – سنسور MAF بد

سنسور MAF

سنسور MAF

همانطور که در بالا ذکر شد، نسبت هوا به سوخت مناسب برای اطمینان از سوختن تمام سوخت مهم است. نه تنها باید مطمئن شوید که فیلتر هوا به اندازه کافی هوا وارد می کند، بلکه باید مطمئن شوید که رایانه خودرو به درستی میزان هوای ورودی را اندازه گیری می کند.

سنسور جریان هوای جرمی (MAF) وظیفه دارد مطمئن شود که مقدار صحیح سوخت با هوایی که وارد موتور می شود مخلوط شده است. اگر سنسور MAF خراب باشد، ممکن است جریان هوای بیشتری را که در واقع در حال وقوع است، ثبت کند. این باعث می شود مقدار بیش از حد سوخت به موتور تزریق شود. نتیجه نهایی سوخت نسوخته است که به صورت دود سیاه ظاهر می شود.

شماره 4 – رسوبات کربن بیش از حد

اگر ماشین شما قدیمی‌تر است و مایل‌های زیادی روی آن رفته است، ممکن است به سادگی مقدار زیادی محصول احتراق را در مناطق بحرانی جمع‌آوری کند که نتیجه آن عملکرد کمتر از ایده‌آل است. از آنجایی که گازوئیل ها برای مدت طولانی تری کار می کنند و این واقعیت که گازوئیل سوخت خام است، بدون مواد شوینده از پالایشگاه، موتورهای دیزل مستعد تجمع کربن هستند.

تاثیرات روی موتور و سیستم اگزوز شما

سیلندرهای موتور

سیلندرهای موتور

هنگامی که دود سیاه از موتور دیزل شما وجود دارد، می تواند به سیلندرهای شما آسیب برساند. این بدان معناست که سوخت تا حدی سوخته در محفظه احتراق وجود دارد که ممکن است منجر به رسوب روی دیواره سیلندر و پیستون شود. این دپونشستن می تواند باعث ساییدگی و پارگی غیرعادی شود و طول عمر موتور شما را کاهش دهد.

مطالب مرتبط :5 علت دود سفید اگزوز خودرو

 

مبدل کاتالیزوری

از آنجایی که دود سیاه نشان دهنده سوخت نسوخته است، می تواند بر مبدل کاتالیزوری شما نیز تأثیر منفی بگذارد. گازوئیل نسوخته در اگزوز می تواند گربه را مسدود کرده و به آن آسیب برساند و کارایی آن را کاهش دهد. در نتیجه، انتشار گازهای گلخانه‌ای شما افزایش می‌یابد و اگر منطقه شما به آن نیاز داشته باشد، احتمالاً در بازرسی انتشار شکست خواهید خورد.

منیفولد اگزوز

دود سیاه بیش از حد ممکن است مشکلاتی را برای منیفولد اگزوز شما ایجاد کند. با گذشت زمان، می تواند منجر به خوردگی و تجمع شود و توانایی آن را برای خروج گازهای خروجی از موتور شما به خطر بیندازد.

صدا خفه کن

تجمع دوده و سوخت نسوخته در سیستم اگزوز ممکن است منجر به گرفتگی صدا خفه کن شما شود که در نهایت می تواند به عملکرد صدا خفه کن شما آسیب برساند.

  • تشخیص و رفع مشکل
  • با استفاده از اسکنر OBD2

چراغ موتور را بررسی کنید

اگر ماشین شما دود سیاه تولید می کند، چراغ چک موتور ممکن است روشن شود. از یک ابزار تشخیصی برای بررسی کدهای مربوط به سنسور جریان هوا، تزریق سوخت و سیستم EGR استفاده کنید. بر اساس آنچه که تشخیص ها به شما می گویند، مشکلات را برطرف کنید.

مواد افزودنی سوخت

افزودن مواد افزودنی سوخت به مخزن سوخت می تواند به تمیز کردن رسوبات موتور، بهبود راندمان سوخت و کاهش دود سیاه کمک کند. به دنبال افزودنی هایی باشید که به طور خاص برای موتورهای دیزلی طراحی شده اند و دستورالعمل های سازنده را برای بهترین نتیجه دنبال کنید.

تنظیم زمان و فشار

زمان بندی نامناسب انژکتور و فشار کم در سیستم تزریق سوخت می تواند باعث دود سیاه بیش از حد در دیزل ها شود. ممکن است لازم باشد زمان و فشار را تنظیم کنید تا از احتراق کامل سوخت اطمینان حاصل کنید. مگر اینکه دقیقاً بدانید چه کاری انجام می دهید، می خواهید یک مکانیک را در این مورد دخالت دهید.

تعویض فیلتر هوا

فیلتر هوای کثیف جریان هوا را به موتور محدود می کند و منجر به احتراق ناقص می شود. تعویض فیلتر هوا یک راه حل متداول برای کاهش دود سیاه بیش از حد در گازوئیل ها است.

تعویض فیلتر سوخت

گرفتگی فیلتر بنزین می تواند جریان سوخت را محدود کرده و به مشکل دود سیاه کمک کند. تعویض منظم فیلتر بنزین طبق فاصله زمانی توصیه شده سازنده به حفظ سیستم سوخت رسانی و کارکرد روان موتور کمک می کند.

تاثیر دود سیاه بر محیط زیست

دود سیاه کامیون دیزل

دود سیاه کامیون دیزل

ممکن است در مورد تأثیر زیست محیطی دود سیاه ناشی از اگزوز گازوئیل و اینکه آیا فعالان محیط زیست شروع به اعتراض در خارج از خانه شما خواهند کرد، سؤال کنید، بنابراین بیایید به آن بپردازیم.

برای شروع، انتشار گازهای گلخانه ای از موتورهای دیزل به تولید ازن در سطح زمین کمک می کند، که برای محیط زیست عالی نیست، اما آیا واقعا به همان اندازه که به نظر می رسد بد است؟

ممکن است اصطلاح “زغال سنگ نورد” را شنیده باشید، که در آن دود سیاه عمداً با تغییر موتور کامیون دیزل تولید می شود. در حالی که درست است که انتشار دود سیاه می تواند به محیط زیست آسیب برساند، تأثیر زغال سنگ نورد بعید است که قابل توجه باشد مگر اینکه افراد زیادی آن را به طور همزمان انجام دهند.

وقتی دود سیاه را می بینید که از موتور دیزل می آید، نشانه آن است که همه سوخت به درستی نسوخته است. به طور معمول، موتورهای دیزل به گونه ای طراحی می شوند که سوخت را کاملاً بسوزانند و در نتیجه بخار آب و دی اکسید کربن منتشر می کنند.

مطالب مرتبط :4 علت دود آبی از اگزوز (و نحوه رفع آن)

دود سیاه، از سوی دیگر، نشان دهنده سوخت نیمه سوخته است. این مشکل در موتورهای دیزلی قدیمی‌تر آشکارتر است، زیرا آنها رایانه‌هایی ندارند که خروجی آلاینده‌ها را مانند موتورهای جدیدتر تنظیم کنند.

بنابراین، در حالی که دود سیاه ناشی از اگزوز دیزل اثرات منفی زیست محیطی دارد، در واقع تفاوت چندانی با اگزوز خودروهای بنزینی که در حال کارکردن هستند، ندارد. بزرگترین تفاوت این است که یکی بسیار بیشتر از دیگری قابل مشاهده است.

آیا مقداری دود سیاه در هنگام شتاب طبیعی است؟

بله، مقدار کمی دود سیاه در هنگام شتاب گیری می تواند برای یک وسیله نقلیه موتور دیزلی طبیعی در نظر گرفته شود. با این حال، اگر مقدار دود مانند یک ستون بزرگ بیش از حد باشد یا در دورهای مختلف و بارهای مختلف تغییر کند، می تواند نشان دهنده یک مشکل در نسبت هوا به سوخت باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *