آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ

5 علت دود سفید اگزوز خودرو

5 علت دود سفید اگزوز خودرو

5 علت دمیدن دود سفید از اگزوز خودرو :اگر وسیله نقلیه ای را با موتور گازی راه اندازی می کنید و متوجه دود سفیدی که از لوله اگزوز خارج می شود، چند دلیل وجود دارد که ممکن است این اتفاق بیفتد.

یکی از دلایل دود سفید بسیار رایج و کاملا بی ضرر است. اما مواقع دیگری وجود دارد که دود سفید از اگزوز خودرو شما خارج می شود که باید به آن توجه کنید زیرا می تواند نشانه ای از یک مشکل بزرگ باشد.

5 علت دود سفید  اگزوز خودرو

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

شماره 1 – تراکم :دود سفیدی که از اگزوز می‌وزد

این یک اتفاق رایج است، به خصوص در آب و هوای سردتر. وقتی بیرون سرد است و هنگام راه‌اندازی متوجه دود سفید می‌شوید، احتمالاً چیزی برای نگرانی ندارید.

هنگامی که گازهای گرم یا داغ خروجی با هوای سرد بیرون برخورد می کنند، میعان و بخار حاصل می شود. پس از مدت کوتاهی رانندگی، دود سفید باید کاهش یابد.

برای رانندگانی که در آب و هوای گرم مانند کالیفرنیا زندگی می‌کنند و سپس به مناطق سردتر می‌روند نگران این موضوع هستند، اما بی‌ضرر و کاملاً طبیعی است.

شماره 2 – نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

اگر بعد از اینکه موتور فرصت گرم شدن یا در حال شتاب گرفتن داشت، همچنان دود سفیدی از لوله خارج می‌شود، ممکن است مایع خنک‌کننده شما از داخل نشتی داشته باشد.

قابل توجه ترین علامت نشت مایع خنک کننده داخلی زمانی است که دود سفید از لوله اگزوز خارج می شود و بوی شیرینی در هوا به جا می گذارد. اگر دود سفید به طور مداوم بیرون می‌آید و بوی شیرین آن وجود دارد، قطعاً مشکل از نشت مایع خنک‌کننده شماست.

دلیل نشتی مایع خنک کننده به این دلیل است که ممکن است در سر سیلندر یا حتی بلوک موتور شکاف ایجاد شود. حتی اگر ترک کوچک باشد، خنک کننده داخلی به راحتی می تواند نشت کند و روغن موتور شما را آلوده کند. به این ترتیب دود اگزوز سفید می شود.

ترکیب مایع خنک کننده و روغن موتور ظاهری شیری رنگ در دود ایجاد می کند. تنها چیزی که لازم است این است که کمی مایع خنک کننده وارد محفظه احتراق شود تا دود سفید تولید شود.

هنگامی که سطح خنک کننده پایینی دارید و سیستم خنک کننده ای که به درستی نگهداری نمی شود، موتور شما شروع به گرم شدن بیش از حد می کند. این باعث می شود واشر سر شما از کار بیفتد زیرا وقتی بیش از حد گرم می شوند نمی توانند به درستی آب بندی شوند.

در نتیجه موتور شما خیلی سریعتر فرسوده می شود و اجزای داخلی آن آسیب می بینند.

شماره 3 – نشت رینگ پیستون یا آب بند دریچه

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

نشتی مهر و موم سوپاپ یا رینگ پیستون یکی دیگر از احتمالات در مورد دود است. در این حالت، آب بندی نامناسب یا رینگ پیستون باعث نشت روغن به محفظه احتراق می شود که سپس با سوخت مخلوط شده و می سوزد. نتیجه یک دود سفید یا آبی روشن است که از منیفولد اگزوز خارج می شود.

اگر می خواهید این مشکل دود سفید را برطرف کنید، راه حل آسان این است که به محض اینکه متوجه شدید وسیله نقلیه خود را به نزدیکترین فروشگاه بدنه خودرو ببرید. اما اگر می‌خواهید خودتان این مشکل را برطرف کنید، هرگز سعی نکنید درپوش مخزن مایع خنک‌کننده را در حالی که ماشین هنوز روشن است بردارید، زیرا موتور خیلی داغ می‌شود و آسیب جدی به شما وارد می‌کند.

مطالب مرتبط :

هنگامی که ماشین فرصت خنک شدن پیدا کرد، مخزن را بررسی کنید و ببینید سطح مایع خنک کننده در چه میزان است. اگر به نظر می رسد که مایع خنک کننده در سطح نرمال است، باید فشار سیستم خنک کننده را بررسی کنید تا بتوانید مشخص کنید که نشتی مایع خنک کننده از کجا می آید.

شماره 4 – انژکتور سوخت بد

هزینه تعویض انژکتور سوخت

هزینه تعویض انژکتور سوخت

یک انژکتور سوخت معیوب، معمولاً انژکتوری که باز گیر کرده یا از اورینگ نشتی دارد، سوخت زیادی را به محفظه احتراق می رساند. این سوخت اضافی نمی تواند به درستی در موتور بسوزد و در عوض به صورت دود سفید یا خاکستری از لوله اگزوز شما خارج می شود.

جایگزینی انژکتور بد (یا اورینگ آن) راه حل است.

قسمت سخت این است که بفهمید کدام انژکتور سوخت بد است، بنابراین بسته به مسافت پیموده شده خودرو، بسیاری از مکانیک ها تعویض همه انژکتورها را توصیه می کنند زیرا در بیشتر موارد گران نیستند.

شماره 5 – زمان بندی نادرست پمپ انژکتور (موتورهای دیزل)

یک موتور دیزل به زمان بندی دقیق و فشار سوخت پمپ انژکتور نیاز دارد. وقتی زمان بندی آن چیزی نیست که قرار است باشد، موتور شما اساساً کار می کند که باعث می شود سوخت به طور کامل نسوزد و در عوض به صورت دود سفید یا خاکستری از اگزوز خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *