آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

نحوه تنظیم پدال کلاچ

نحوه تنظیم پدال کلاچ 

نحوه تنظیم پدال کلاچ

هر ساله وسایل نقلیه کمتری با گیربکس دستی در جاده ها وجود دارد. حتی این خودروی اسپورت جدید 50 هزار دلاری احتمالاً فقط با جعبه‌ای لجن‌دار یا احتمالاً گیربکس دوکلاچه عرضه می‌شود.

در حالی که رانندگان بیشتری خودروهای اتوماتیک را ترجیح می دهند و خودروسازان مدل های کمتری را با تعویض دنده ارائه می دهند، گیربکس های دستی هنوز هم توسط بسیاری به دو دلیل اصلی ترجیح داده می شود: دخالت راننده و تعمیر و نگهداری/تعمیر ارزان تر.

نحوه تنظیم پدال کلاچ (برای مقدار مناسب بازی رایگان)

پدال کلاچ جایی است که همه چیز شروع می شود. این امکان را به راننده می دهد که به صورت دستی دنده را در حین رانندگی تغییر دهد. برای راندن تعویض دنده و کار با کلاچ، سطحی از مهارت لازم است. به عنوان پاداش، راننده با خودرو ارتباط مستقیم برقرار می‌کند تا تجربه رانندگی سرگرم‌کننده‌تری داشته باشد

یک نقطه ضعف احتمالی داشتن یک وسیله نقلیه دنده دستی با کلاچ این است که گاهی اوقات تنظیم پدال کلاچ ضروری می شود. بعلاوه، در صورت شدید شدن نقص، امکان تعویض کل مجموعه کلاچ وجود دارد.

تنظیم پدال کلاچ

تنظیم پدال کلاچ

تنظیم پدال کلاچ

برای اینکه کلاچ به طور موثر کار کند، میزان بازی مناسب در اتصال بین پدال کلاچ و چنگال کلاچ (یا بازوی آزاد) ضروری است. اگر بازی آزاد کافی وجود نداشته باشد، یک کلاچ لغزنده ایجاد می شود.

از سوی دیگر بازی بیش از حد باعث می شود وقتی پدال کلاچ فشار داده شود و ماشین در دنده قرار بگیرد، وسیله نقلیه به سمت جلو خز می کند.

وقتی نوبت به تنظیم کلاچ خودرو می رسد، بیش از یک راه برای انجام موفقیت آمیز این کار وجود دارد. تنظیم کلاچ به سادگی یک فرآیند یکسان نیست، زیرا انواع مختلفی از مجموعه های کلاچ و بنابراین انواع مختلفی از تنظیمات کلاچ وجود دارد.

در اینجا دو روش اصلی برای تنظیم پدال کلاچ در وسیله نقلیه خود آورده شده است.

تنظیم دستی کلاچ

نحوه تنظیم دستی پدال کلاچ

نحوه تنظیم دستی پدال کلاچ

اولین قدمی که باید هنگام تنظیم دستی کلاچ بردارید، خاموش کردن موتور و گرفتن ترمز اضطراری است. شما می خواهید خود را طوری قرار دهید که سرتان تا حدی زیر داشبورد باشد.

این باعث ایجاد دید و دسترسی لازم برای تنظیم دستی می شود. مشخصاً کسانی که قد کوچک‌تری دارند و انعطاف‌پذیری خوبی دارند، تنظیم پدال را راحت‌تر خواهند داشت، اما تقریباً هر کسی می‌تواند کار را انجام دهد.

اکثر وسایل نقلیه دارای یک کابل کلاچ با میله رزوه ای هستند که دارای مهره قفلی و مهره تنظیم کننده است که میزان بازی آزاد پدال کلاچ را تعیین می کند. شما می خواهید این دو مهره را که در بالای پدال کلاچ قرار دارند پیدا کنید.

برای تنظیم، کافی است کابل کلاچ را بالا بکشید و مهره قفل و مهره تنظیم را کمی باز کنید. سپس، دوباره به آرامی کابل کلاچ را بالا بکشید. نقطه ای را احساس خواهید کرد که چنگال کلاچ درگیر می شود. این جایی است که کابل کلاچ باید روی آن تنظیم شود.

در حالی که روی کابل کلاچ فشار می آورید تا دقیقاً در آن موقعیت قرار گیرد، مهره قفل و مهره تنظیم را ببندید تا کابل در آن موقعیت ثابت بماند. پدال کلاچ شما اکنون باید در موقعیت بهینه باشد.

در اینجا یک ویدیوی خوب از روند تنظیم کلاچ وجود دارد:

تنظیم کلاچ خود تنظیم

در تئوری، یک کلاچ خودتنظیمی قرار است خودش را برای میزان صحیح بازی آزاد تنظیم کند. اما گاهی به کمک کمی نیاز دارد. از آنجایی که از پدال کلاچ هیدرولیک استفاده می‌کند، این نوع تنظیم کلاچ معمولاً آسان‌تر انجام می‌شود، صرف نظر از سطح تجربه تکنسین.

در حالی که موتور روشن است و ترمز پارک درگیر است، به سادگی یک پای خود را زیر پدال کلاچ قرار دهید و به سمت خود بلند کنید.

سپس می توانید با فشار دادن پدال کلاچ و قرار دادن خودرو در دنده، نتایج این تنظیم را آزمایش و تأیید کنید. قبل از تعویض دنده، فاصله ای که کلاچ باید پایین بیاید را بررسی کنید.

اگر این نوع تنظیم کلاچ نتایج مطلوبی را برای مالک خودرو به همراه نداشت، توصیه می‌شود که صاحب خودرو یا مکانیک اقدام به تنظیم دستی کلاچ کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *