آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

7 علائم  خرابی سنسور میل بادامک با نحوه تعویض

7 علائم  خرابی سنسور میل بادامک با نحوه تعویض

7 علائم  خرابی سنسور میل بادامک  :سنسور موقعیت میل بادامک (CMP) تنها یکی از بسیاری از قطعات الکتریکی موجود در خودرو است. ما به این خواهیم پرداخت که این قطعه چیست، علائم سنسور موقعیت بد میل بادامک، و هزینه تعویض آن در صورت معیوب بودن چقدر باشد.

7 علائم  خرابی سنسور میل بادامک

بسیاری از افراد سنسور موقعیت میل بادامک را با سنسور موقعیت میل لنگ اشتباه می گیرند زیرا آنها شبیه به هم هستند. اما تفاوت زیادی بین این دو وجود دارد زیرا عملکردهای متفاوتی در وسیله نقلیه انجام می دهند و هنگامی که مشکلی برای آنها پیش می آید علائم متفاوتی دارند.

سنسور موقعیت میل بادامک چیست؟

سنسور موقعیت میل بادامک چیست

سنسور موقعیت میل بادامک چیست

هر خودروی امروزی دارای سنسور موقعیت میل بادامک است. این سنسور بخش بسیار مهمی از هر وسیله نقلیه است زیرا به اطمینان از عملکرد صحیح موتور کمک می کند.

وقتی به زیر کاپوت ماشین خود نگاه می کنید ممکن است در تشخیص سنسور مشکل داشته باشید. معمولاً خودروسازان مختلف نقطه منحصر به فرد خود را در نزدیکی موتور برای نصب سنسور خواهند داشت. ممکن است آن را در پشت سر سیلندر، در دره بالابر خودرو یا در کنار بلوک موتور پیدا کنید.

هدف از سنسور موقعیت میل بادامک تعیین موقعیت میل بادامک در ارتباط با میل لنگ است. سپس این داده ها به ماژول کنترل پیشرانه (PCM) برای استفاده در کنترل انژکتور سوخت و/یا سیستم جرقه زنی ارسال می شود.

علائم خرابی رایج سنسور موقعیت میل بادامک معیوب

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

شماره 1 – روشن شدن چراغ موتور را بررسی کنید

هنگامی که سنسور موقعیت میل بادامک شما معیوب است یا شروع به بروز مشکل می کند، اولین چیزی که باید متوجه شوید این است که چراغ “Check Engine” شما در داشبورد شما روشن می شود. بدیهی است که چراغ «Check Engine» می‌تواند نشان‌دهنده مشکلات مختلفی باشد و لزوماً حسگر بد موقعیت میل بادامک را نشان نمی‌دهد.

در این مورد، یا باید از ابزار اسکن OBD2 برای بازیابی کد(های) عیب تشخیصی ذخیره شده در ماشین خود استفاده کنید یا از یک مکانیک حرفه ای بخواهید که ماژول کنترل موتور خودرو را بازرسی کند تا ببیند چه خبر است. آنها نیز این ماژول را اسکن می کنند تا یک سری کد خطا را دریافت کنند که به آنها نشان می دهد مشکل واقعی چیست.

لطفاً وقتی چراغ چک موتور روشن می شود، اسکن وسیله نقلیه یا بازرسی آن را نادیده نگیرید یا به تعویق نیندازید، در غیر این صورت ممکن است موتور شما آسیب جدی ببیند. موتور حتی ممکن است به کلی از کار بیفتد، به این معنی که در نهایت مجبور خواهید بود موتور خود را بازسازی یا تعویض کنید.

شماره 2 – مشکلات احتراق

علائم کویل احتراق بد

علائم کویل احتراق بد

هنگامی که سنسور موقعیت میل بادامک شروع به مشکل می کند و ضعیف می شود، سیگنال ارسالی به کامپیوتر خودرو نیز ضعیف می شود. این بدان معنی است که در نهایت سیگنال آنقدر ضعیف است که اجازه نمی دهد ماشین روشن شود زیرا جرقه ای از احتراق وجود نخواهد داشت.

شماره 3 – حرکت تند یا موج سواری خودرو

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

اگر در حال رانندگی با وسیله نقلیه خود هستید و سنسور موقعیت میل بادامک شروع به از کار می‌کند، موتور در برخی مواقع به سادگی قدرت خود را از دست می‌دهد و باعث می‌شود خودروی شما تکان بخورد یا به‌طور تصادفی به جلو حرکت کند.

جهت آموزش مکانیک خودرو  و آموزش تعمیرات ایسیو و همچنین تعمیرات ایسیو کلیک کنید

این هر دو نتیجه تزریق نامناسب سوخت به سیلندرها هستند زیرا PCM اطلاعات نادرستی از سنسور موقعیت میل بادامک دریافت می کند.

شماره 4 – توقف موتور

بیکاری خشن

بیکاری خشن

سناریویی حتی بدتر از عدم استارت زدن خودرو این است که موتور شما در حین رانندگی خاموش یا از کار بیفتد زیرا به انژکتورهای سوخت گفته نمی شود که سوخت را به سیلندرهای موتور تزریق کنند.

احتمالاً لازم نیست به شما بگوییم که این وضعیت چقدر می تواند خطرناک باشد.

شماره 5 – شتاب ضعیف

دلایل و علل عدم شتاب خودرو

دلایل و علل عدم شتاب خودرو

جدا از تکان دادن، وقتی سنسور میل بادامک شما شروع به از کار افتادن می کند، وسیله نقلیه شما نمی تواند خیلی سریع شتاب بگیرد. هک، شما خوش شانس خواهید بود که در برخی موارد از 30 مایل در ساعت شتاب بگیرید. شتاب ضعیف باز هم به دلیل تحویل نادرست سوخت توسط انژکتورها است.

شماره 6 – تغییر مشکلات

تعویض دنده اتوماتیک

تعویض دنده اتوماتیک

برخی از مدل‌های خودروهایی که سنسور موقعیت میل بادامک ضعیفی دارند، در نهایت با یک گیربکس قفل شده در یک دنده گیر می‌کنند. تنها راهی که می توانید از آن دنده خارج شوید این است که موتور خود را خاموش کنید، کمی صبر کنید و سپس دوباره راه اندازی کنید.

مطالب مرتبط :

این تنها یک راه حل موقت است و مشکل دوباره ظاهر می شود، بنابراین تعویض سنسور به عنوان یک رفع دائمی ضروری است.

همراه با این، خودروی شما ممکن است خود را در حالت “لنگ” قرار دهد که به شما اجازه نمی دهد دنده ها را عوض کنید یا بیش از سرعت خاصی شتاب بگیرید.

شماره 7 – مسافت پیموده شده بد سوخت

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

این برعکس عدم رساندن سوخت کافی به موتور است. در این مورد، به دلیل قرائت نادرست از موقعیت بد میل بادامک سنسور، سوخت بیش از حد لازم به موتور تزریق می شود که باعث کاهش مصرف سوخت شما می شود.

نحوه تعویض سنسور موقعیت میل بادامک

اتصال کابل منفی باتری را قطع کنید.

سنسور را پیدا کنید معمولاً در قسمت بالا، جلو یا عقب موتور قرار دارد. احتمالاً یک کانکتور 2-3 سیم متصل خواهد شد.

زبانه روی سنسور را رها کنید تا سیم ها از سنسور جدا شوند.

پیچ نصب را که سنسور را به موتور متصل می کند بردارید. معمولاً یک پیچ 8 یا 10 میلی متری است.

سنسور را با کمی چرخش بیرون بکشید.

روی اورینگ سنسور جدید کمی روغن موتور بمالید.

سنسور موقعیت میل بادامک جدید را نصب کرده و با پیچ و مهره محکم کنید.

کانکتور سیم را دوباره به سنسور وصل کنید.

ترمینال منفی باتری را دوباره وصل کنید.

نکته

وقتی وسیله نقلیه خود را برای خدمات مسیریابی یا تنظیم به نمایندگی یا تعمیرگاه می آورید، مکانیک معمولاً اگر از آنها خواسته نشود، سنسور موقعیت میل بادامک را بازرسی نمی کند.

اگر هر یک از علائم هشدار دهنده ذکر شده در بالا را تجربه کرده اید، به آنها اطلاع دهید که فکر می کنید ممکن است سنسور موقعیت میل بادامک باشد. این به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به سرعت سنسور موقعیت میل بادامک را بررسی کنند تا تشخیص دهند که آیا باعث این مشکلات شده است یا خیر.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *