آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

علائم سنسور اکسیژن، عملکرد و هزینه تعویض

علائم سنسور اکسیژن، عملکرد و هزینه تعویض

علائم سنسور اکسیژن، عملکرد و هزینه تعویض

سنسور اکسیژن در بسیاری از موتورهای فورد و لینکلن نصب شده است و فشار در سیستم EGR را کنترل می کند. در اینجا همه چیزهایی که باید در مورد سنسور اکسیژن بدانید آمده است

سنسور اکسیژن

وسایل نقلیه مدرن به بسیاری از سنسورهای پیشرفته مجهز هستند که برای اطمینان از عملکرد بهینه طراحی شده اند. یک مثال سنسور اکسیژن است که بخشی از سیستم EGR در بسیاری از خودروهای فورد است.

اگر وسیله نقلیه شما علائم سنسور بد اکسیژن را داشته باشد، ممکن است رانندگی با آن مشکل شود و میزان بیش از حد آلودگی هوا ایجاد شود.

ما به علائم مهمی که ممکن است در هنگام از کار افتادن سنسور اکسیژن متوجه شوید، نگاه می کنیم. ما همچنین به شما نشان می دهیم که کجا قرار دارد و به شما کمک می کنیم عملکرد حیاتی این قسمت را درک کنید. در پایان به هزینه تعویض سنسور اکسیژن و سختی کار می پردازیم. بیایید با یک نگاه سریع به علائم شروع کنیم.

علائم سنسور بد اکسیژن چیست؟

علائم اصلی سنسور اکسیژن بد عبارتند از:

  • عملکرد ضعیف موتور
  • کاهش مصرف سوخت
  • تست های انتشار ناموفق
  • چراغ موتور را بررسی کنید

در اینجا لیست دقیق تری از علائم خرابی یا خرابی سنسور اکسیژن وجود دارد که باید به دنبال آن باشید:

1. عملکرد ضعیف موتور

ماشین با شتاب آهسته

هنگامی که سنسور اکسیژن از کار می افتد، موتور نمی تواند همانطور که طراحی شده است کار کند. در واقع، مشکلات عملکرد موتور اولین نشانه ای است که نشان می دهد مشکلی در این سنسور وجود دارد.

با یک سنسور معیوب، اطلاعات اشتباه به کامپیوتر موتور ارسال می شود. به دلیل این داده های بد، سیستم EGR دچار مشکل می شود. با این سیستم که به درستی کار نمی کند، متوجه کاهش قدرت و بیکاری خشن خواهید شد.

2. کاهش مصرف سوخت

برای اینکه وسیله نقلیه شما اعداد مصرف سوخت برآورد شده توسط EPA را دریافت کند، همه چیز باید به خوبی در موتور کار کند. با یک سنسور اکسیژن شکست خورده، این اتفاق نمی افتد.

با دریافت اطلاعات نادرست کامپیوتر، موتور سخت‌تر کار می‌کند تا عیوب را جبران کند. این تلاش اضافی به سوخت بیشتری نیاز دارد، به همین دلیل است که ممکن است زمان بیشتری را در پمپ بنزین بگذرانید.

3. تست های انتشار ناموفق

سنسور اکسیژن برای یک سیستم EGR به خوبی کار می کند. وقتی سیستم EGR آنطور که باید کار نمی کند، خودرو در تست آلایندگی مردود می شود.

هر ایالت قوانینی در مورد آزمایش های انتشار دارد که اغلب برای ثبت نام لازم است. اگر وسیله نقلیه شما نتواند تست آلایندگی را پشت سر بگذارد، ممکن است در رانندگی قانونی مشکل داشته باشید و در ایجاد آلودگی بیشتر در محیط نقش داشته باشید.

4. چراغ موتور را بررسی کنید

هنگامی که سیستم کامپیوتر مشکلی را تشخیص می دهد، چراغ Check Engine روشن می شود. در این مورد، خطا مربوط به عملکرد نادرست سیگنال سنسور فشار EGR است.

با این حال، چراغ چک موتور به تنهایی نشان دهنده معیوب بودن سنسور اکسیژن نیست. در واقع هر زمان که موتور مشکلی داشته باشد این چراغ روشن می شود. تنها راه مطمئن شدن از اسکنر کد OBDII است.

عملکرد سنسور فورد اکسیژن

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن مخفف عبارت Differential Pressure Feedback of EGR است. همچنین به آن بازخورد فشار دلتا EGR گفته می شود زیرا “دلتا” به معنای تغییر است. در تمام شرایط از سنسور اکسیژن برای نظارت بر تغییرات فشار سیستم EGR استفاده می شود.

سیستم EGR سیستم گردش گاز اگزوز است. این فرآیندی است که برای مکش گاز اگزوز به داخل موتور استفاده می شود تا دوباره بسوزد. این فناوری مدرن به کاهش آلاینده های وارده از خودرو کمک می کند.

هنگامی که گازها از طریق لوله EGR می آیند، دو لوله که به سنسور اکسیژن متصل می شوند تحت فشار قرار می گیرند. سنسور اکسیژن تفاوت فشار بین دو لوله را تعیین می کند تا مشخص کند چه مقدار گاز در سیستم جریان دارد. سپس این اطلاعات به PCM فرستاده می شود تا محرک بهتر کنترل شود و مقدار مناسب گاز از آن عبور کند. بدون سنسور اکسیژن، اطلاعات اشتباه ارسال می شود که منجر به عدم تعادل گازهای خروجی می شود.

سنسور اکسیژن را در موتورهای فورد مانند رنجر فورد، اکسپدیشن، تاروس، فرار، فوکوس و بسیاری موارد دیگر خواهید یافت. شما همچنین می توانید آن را در برخی از اتومبیل های لینکلن پیدا کنید.

محل سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن اغلب در نزدیکی شیر EGR قرار دارد. این شیر در پشت منیفولد ورودی بالایی که بین موتور و فایروال قرار دارد، قرار دارد.

حسگر اکسیژن اغلب شبیه یک مربع کوچک است. دو شیلنگ جاروبرقی را می بینید که به پایین متصل شده اند و یک دسته سیم از سمت آن می آید.

با این حال، مکان دقیق ممکن است بر اساس مدل خودرویی که می‌رانید متفاوت باشد. بنابراین، بهتر است برای دریافت نمودار و مکان دقیق به دفترچه راهنمای خدمات خود مراجعه کنید.

هزینه تعویض سنسور اکسیژن

هزینه تعویض سنسور اکسیژن و شیر EGR  متغیر است.شما نباید با سنسور اکسیژن معیوب رانندگی کنید. اگر متوجه دور آرامی شدید یا کمبود قدرت موتور شدید، بهتر است سنسور اکسیژن را تعویض کنید.

سوپاپ و دریچه EGR. رها کردن خودرو با سیستم EGR معیوب تنها باعث ایجاد مشکل در گذراندن تست های آلایندگی می شود و منجر به آلودگی بیشتر هوا می شود.

چگونه یک سنسور فورد اکسیژن را بررسی می کنید؟

می‌توانید از یک مولتی‌متر معمولی برای بررسی سنسور اکسیژن در فورد خود استفاده کنید و ببینید آیا این سنسور کار نمی‌کند یا خیر. با قرار دادن سنسور، که جایی نزدیک سیستم EGR است، شروع کنید و پین سیگنال را بررسی کنید. سپس مولتی متر را روی ولت DC تنظیم کنید، احتراق را روشن کنید و ولتاژ را اندازه بگیرید. شما باید تقریباً 5 ولت را ببینید، با هر چیزی که به طور قابل توجهی متفاوت است نشان دهنده معیوب بودن سنسور اکسیژن است. علاوه بر این، می‌توانید تست مقاومت را در زمانی که احتراق خاموش است، با مقادیر مورد انتظار بین 150 تا 300 اهم انجام دهید.

سنسور اکسیژن چه کار می کند؟

سنسور اکسیژن جریان گاز را از طریق لوله ای که اگزوز و سیستم EGR را به هم وصل می کند اندازه گیری می کند. این کار را با اندازه گیری فشار قبل و بعد از روزنه داخل لوله مذکور انجام می دهد. بر اساس این داده ها، PCM جریان را از طریق سیستم EGR ارزیابی می کند و در صورت نیاز، آن را با یک شیر کنترل EGR تنظیم می کند. این سیستم بیشتر در خودروهای فورد با موتورهای بنزینی مدولار 4.6 و 5.4 لیتری V8 استفاده می شود.

چگونه متوجه می شوید که سنسور اکسیژن خراب است؟

یک سنسور اکسیژن معیوب احتمالاً چراغ چک موتور را روشن می کند، به این معنی که یک کد خطای مربوطه در حافظه خودرو وجود خواهد داشت. برخی از کدهایی که ممکن است انتظار داشته باشید ببینید آیا این مورد است یا خیر شامل P0401، P1401 یا P1406 هستند. علاوه بر این، ممکن است در بیکاری خشن، توقف و مصرف سوخت ضعیف را تجربه کنید. علاوه بر این، خودروی شما احتمالاً در تست آلایندگی خود مردود خواهد شد. اما قبل از مقصر دانستن سنسور اکسیژن، ابتدا باید کانکتور، سیم کشی و خود سیستم EGR را بررسی کنید. گاهی ممکن است لوله‌ها و شیلنگ‌ها با دوده مسدود شوند که به طور کامل جریان گازهای خروجی را مسدود می‌کند.

چه چیزی باعث ذوب شدن سنسور اکسیژن می شود؟

چندین چیز می تواند باعث ذوب شدن سنسور اکسیژن شود که یکی از آنها نقص الکتریکی داخلی است. این ممکن است باعث افزایش مقاومت یا اتصال کوتاه شود که اگر دما به اندازه کافی بالا رفت، سنسور گرم می شود و ذوب می شود. اگر سنسور اکسیژن خیلی نزدیک به اگزوز نصب شود، ممکن است به دلیل قرار گرفتن در معرض گرما اتفاق بیفتد. در نهایت، اگر سیستم EGR مسدود شود، ممکن است خیلی داغ شود و اجزای اطراف را ذوب کند.

نتیجه

اکثر خودروهای مدرن دارای سیستم EGR هستند که مخفف عبارت Exhaust Gas Recirculation است. این دستگاه کنترل انتشار بخشی از گازهای سوخته را به موتور باز می گرداند تا محتوای NOx اگزوز را کاهش دهد. اما از آنجایی که سیستم ممکن است با تجمع دوده مسدود شود، جریان گازها از طریق آن نظارت می شود.

اکثر مدل های فورد که در اوایل دهه 2000 ساخته شده اند از سیستم اکسیژن استفاده می کنند که مخفف عبارت Differential Pressure Feedback of EGR است. از یک سنسور برای اندازه گیری اختلاف فشار در نقاط مختلف سیستم EGR استفاده می کند که سپس برای ارزیابی جریان استفاده می شود. این سنسور و شیلنگ های اتصال ممکن است از کار بیفتند، که می تواند منجر به خوانش نادرست و مشکلات کارکرد موتور شود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *