آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 علت رایج آتش سوزی موتور

4 علت رایج آتش سوزی موتور

 علت های رایج آتش سوزی موتور : در مقاله قبلی خود به بررسی اشتباه موتور و علائم رایج خاموش شدن موتور پرداختیم. بنابراین چگونه می توان تشخیص داد که چه چیزی باعث می شود موتور در وهله اول از کار بیفتد؟

4 علت رایج آتش سوزی موتور

موتور احتراقی نسبتاً پیچیده است زیرا قطعات زیادی دارد که باید به ترتیب و در زمان مناسب کار کنند تا همه چیز کار کند. قطعات شکسته، گیر کرده، فرسوده یا کثیف همگی می توانند منجر به مشکلاتی شوند. برخی از عیوب می توانند باعث احتراق ناقص همه سیلندرها شوند و برخی فقط باعث احتراق نادرست یکی از سیلندرها می شوند.

پیدا کردن دلایل آتش سوزی موتور دشوار است زیرا اجزای موتور زیادی درگیر هستند. در اینجا رایج ترین دلایلی که به شما در عیب یابی کمک می کند آورده شده است.

شماره 1 – مشکلات سیستم جرقه زنی

علائم کویل احتراق بد

علائم کویل احتراق بد

شمع های فرسوده یا شمع های با شکاف نادرست یک مشکل رایج است، زیرا نوک آن ظریف است و شمع ها طول عمر نسبتا کوتاهی دارند. اگر شکاف شمع بیش از حد بزرگ باشد، جرقه ممکن است همیشه نتواند از شکاف بین الکترود مرکزی و جانبی بپرد. بدون جرقه به معنای عدم قدرت در آن ضربه است.

کویل های جرقه زنی (و توزیع کننده ها) ولتاژ نسبتا کم باتری را به ولتاژ بالای مورد نیاز شمع ها تبدیل می کنند. این قطعات ممکن است در نهایت به دلیل گرمای ایجاد شده در هر بار شلیک فرسوده شوند. اگر عایق سیم پیچ احتراق فرسوده شود، تمام آن برق ممکن است به جای اینکه به شمع یا سیم برود، در مسیر دیگری سرگردان شود.

توزیع‌کنندگان قطعات مکانیکی را می‌چرخانند که در خودروهای قدیمی‌تر یافت می‌شوند و به همین دلیل در معرض فرسایش هستند. گاهی اوقات کربن، زباله یا آب در زیر درپوش توزیع کننده راه پیدا می کند و مانع از توانایی توزیع کننده در انتقال جرقه به سیم های برق می شود. آب در درپوش توزیع کننده می تواند راه اندازی خودرو را دشوار یا حتی غیرممکن کند.

مطالب مرتبط :

علت های رایج آتش سوزی موتور

اگر احتراق بیش از حد پیشرفته یا عقب افتاده باشد، جرقه در زمان نامناسبی شلیک می‌شود و می‌تواند باعث احتراق ناقص و عملکرد نامناسب موتور شود. بررسی کنید که توزیع کننده شما با استفاده از چراغ زمان بندی به درستی تنظیم شده باشد.

برخی از موتورهای قدیمی تر تزریق سوخت الکترونیکی (EFI) دارای سنسوری هستند که می تواند به این روش تنظیم شود (مانند سنسور زاویه بادامک در مزدا MX-5 میاتاهای قدیمی). برای دستورالعمل های خاص خودرو به دفترچه راهنمای تعمیر مراجعه کنید.

سیم های شمع یک نقطه خرابی رایج هستند، زیرا حتی سریعتر از کویل های جرقه زنی فرسوده می شوند. سیم شمع فرسوده ممکن است به طور متناوب، ضعیف یا اصلا شلیک نشود. اینها را می توان با استفاده از چراغ زمان بندی یا مولتی متر با پیکاپ القایی آزمایش کرد.

ایسیو خودرو : پیکاپ در اطراف سیم شمع قرار می گیرد و دستگاه هر بار که سیم شلیک می شود یک قرائت می دهد. اگر چراغ زمان هرگز روشن نمی شود یا مولتی متر ولتاژ کم یا بدون ولتاژ را نشان می دهد، می دانید که مشکل دارید.

با این حال، چیزهای واضح را نادیده نگیرید. مطمئن شوید که سیم های شمع محکم به کویل های احتراق و شمع ها وصل شده اند. ممکن است بخواهید هر سیم را جدا کرده و بررسی کنید تا به دنبال خوردگی باشید. خوردگی می‌تواند بین سیم‌پیچ‌ها، سیم‌ها و شمع‌ها شکاف ایجاد کند که باعث می‌شود موتور آن ضربه را از دست بدهد.

شماره 2 – خرابی مغزن بنزین

بنزین در موتور دیزل

بنزین در موتور دیزل

خرابی مغزن بنزین (اکتان نادرست یا بنزین قدیمی) می تواند باعث آتش سوزی ناقص شود. انژکتورهای ضعیف یا کثیف سوخت می توانند جریان سوخت را به داخل سیلندر محدود کنند که منجر به نسبت هوا به سوخت نامناسب می شود. گرفتگی فیلتر سوخت منجر به فشار کم سوخت می شود که می تواند جریان سوخت را نیز محدود کند.

شماره 3 – مشکلات الکتریکی

سنسور جریان هوا با جرم بد

سنسور جریان هوا با جرم بد

گاهی اوقات مشکل به دلیل مشکلات الکتریکی خارج از سیستم جرقه زنی است، مانند خرابی سنسور جریان هوا. سایر مشکلات کامپیوتری یا سیم کشی می تواند سیگنال های مربوط به میزان سوخت تزریقی، زمان تزریق سوخت و جرقه و غیره را مسدود کند.

سیم های شمع فرکانس های الکترومغناطیسی بسیار زیادی تولید می کنند (که در واقع نحوه عملکرد پیکاپ های القایی است). فرکانس‌های الکترومغناطیسی از سیم‌های دوشاخه گاهی اوقات می‌تواند باعث ایجاد نویز الکتریکی شود که با سیگنال‌های ساطع شده از حسگرهای مجاور یا ایسیو ECU تداخل می‌کند، اگرچه این مشکل در خودروهای معمولی نیست.

شماره 4 – مشکلات مکانیکی

دریچه های موتور خودرو

دریچه های موتور خودرو

از آنجایی که قطعات متحرک زیادی در سیستم وجود دارد، موتور باید از نظر مشکلات مکانیکی خودرو نیز بررسی شود. ترک ها می توانند باعث نشت خلاء شوند، تسمه تایم یا زنجیر می تواند بلغزد و بر زمان باز و بسته شدن سوپاپ ها تأثیر بگذارد.

قطعات متحرک مانند پیستون، میله و یاتاقان میل لنگ ممکن است شکسته شوند و قطعاتی مانند مهر و موم سوپاپ، فنر سوپاپ، واشر و سرسیلندر ممکن است فرسوده شوند. حتی بیرون آمدن شمع نیز می تواند عامل آن باشد.

مشکلات دریچه یک مقصر رایج است. تجمع کربن در اطراف صندلی سوپاپ سیلندرها می تواند از آنها جلوگیری کند رام تا آخر بسته میشه خرابی دریچه EGR ممکن است بچسبد و گازهای خروجی را به منیفولد ورودی بازگرداند یا اجازه دهد مخلوط هوا/سوخت قبل از احتراق خارج شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *