آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک

5 علائم خرابی کنیستر خودرو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی کنیستر خودرو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی کنیستر خودرو :  احتمالاً هرگز به این فکر نکرده اید که وقتی قوطی زغال در ماشین شما خراب می شود چه اتفاقی می افتد. این به این دلیل است که احتمالاً یکی از قابل اعتمادترین قطعات وسیله نقلیه شما است.

5 علائم خرابی کنیستر خودرو (و هزینه تعویض)

کنیستر (با نام مستعار: قوطی EVAP) بخشی ضروری از سیستم کنترل انتشار تبخیری است (اغلب به “EVAP” کوتاه می شود). این سیستم کمک می کند تا اطمینان حاصل شود که دودهای خطرناک از مخزن بنزین شما در محیط منتشر نمی شود و در عوض آنها را برای تامین انرژی موتور به کار می اندازد.

مواقعی وجود دارد که این قطعه پس از سال ها استفاده آسیب دیده یا معیوب می شود. از آنجایی که قوطی‌های کنیستر به ندرت تحلیل می‌روند، آشنایی با علائم مفید است، بنابراین می‌دانید در مرحله بعد چه کاری باید انجام دهید و این تعمیر چقدر شما را به عقب می‌اندازد.

کنیستر چگونه کار می کند

به بیان ساده، کنیستر موجود در ماشین شما بخارات و بخارات اضافی بنزین را که در باک بنزین شما جمع می شود جذب می کند.

کنیستر موجود در این قسمت کربن فعال است که بسیار متخلخل ساخته شده است. این منافذ به حداکثر رساندن مقدار گاز و سمومی که قوطی می تواند جذب کند کمک می کند.

به صورت دوره ای، کنیستر با فشار دادن این بخار اضافی به داخل موتور از طریق خط دریچه بخار سوخت و دریچه تصفیه تخلیه می شود.

بدون قوطی زغال، این بخارات یا در مخزن گاز جمع می‌شوند یا از خودرو به جو تخلیه می‌شوند. این بخارات اغلب سمی و برای محیط زیست خطرناک هستند.

از آنجایی که قوطی این بخار را جمع آوری می کند و سپس از آن برای تامین انرژی موتور استفاده می کند، سیستم EVAP به خودروها کمک می کند تا برای محیط زیست ایمن تر و کارآمدتر باشند.

ساخت نسبتاً ساده کنیستر به این معنی است که به طور کلی خود نگهدار است. با این حال، شرایطی وجود دارد که آسیب می بیند یا فرسوده می شود. یکی از رایج‌ترین مشکلات کنیستر ناشی از «پر کردن» مخزن بنزین شما است که می‌تواند باعث سرریز شدن سوخت در قوطی شود.

علائم خرابی کنیستر خودرو

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

شماره 1 – چراغ موتور را بررسی کنید

قبل از اینکه شما این کار را انجام دهید، رایانه موجود در ماشین شما اغلب تشخیص می دهد که در کنیستر ماشین شما مشکلی وجود دارد. از آنجایی که این یک قطعه خودرو نسبتاً مستقل است، معمولاً اولین چیزی نیست که مکانیک ها هنگام تشخیص چراغ چک موتور به دنبال آن هستند.

علائم اضافی یک کنیستر معیوب را به خاطر داشته باشید تا بتوانید به درستی علت مشکلات موتور خود را شناسایی کنید.

شماره 2 – افزایش انتشار (یا تست انتشار ناموفق)

شکست تست انتشار

شکست تست انتشار

اگر متوجه شده اید که گازهای گلخانه ای خودرو شما به میزان قابل توجهی افزایش یافته است، ممکن است کنیستر شما مقصر باشد. وظیفه اصلی سیستم EVAP جلوگیری از انتشار بخار اضافی بنزین در محیط است.

ممکن است متوجه شوید که موتور خودروی شما غلیظ تر شده است یا بوی سوخت تندتری از اگزوز شما به مشام می رسد. بین چراغ چک موتور و افزایش انتشار گازهای گلخانه ای، یک کنیستر معیوب می تواند باعث شود که خودروی شما در بازرسی اجباری آلایندگی وضعیت شما شکست بخورد.

شماره 3 – کاهش عملکرد خودرو

صدای ترمز هنگام رانندگی

صدای ترمز هنگام رانندگی

از آنجایی که سیستم EVAP مستقیماً از طریق دریچه تصفیه به موتور متصل می شود، مشکل در کنیستر می تواند بر عملکرد اتومبیل شما تأثیر بگذارد. اگر این سیستم معیوب باشد، سوپاپ تصفیه می تواند باز بماند و بر مخلوط هوا و سوخت موتور شما تأثیر بگذارد.

در نتیجه، ممکن است شاهد کاهش عملکرد خودرو خود باشید. اگر کنیستر شما معیوب باشد، ممکن است متوجه شوید که مایل‌های کمتری به گالن می‌رسید، در راه‌اندازی ماشینتان مشکل دارید، یا اگر قوطی زغال‌سنگ شما معیوب باشد، در حالت بیکار قرار می‌گیرید.

شماره 4 – مشکلات پر کردن مخزن گاز

بنزین در موتور دیزل

بنزین در موتور دیزل

اگر کنیستر شما اشباع شده است یا لوله خروج بخار سوخت مسدود شده است، یکی از اولین چیزهایی که ممکن است متوجه آن شوید مشکل در پمپ بنزین است.

ممکن است نتوانید باک خود را پر کنید یا نازل پمپ بنزین قبل از پر شدن باک شما خاموش شود. اگر قوطی شما نتواند بخار را از مخزن گاز خارج کند، این دودها حجم زیادی را اشغال می کنند و فضایی را که می توانید پر کنید به حداقل می رساند.

شماره 5 – بوی سوخت در داخل یا اطراف ماشین شما

بوی سوخت

بوی سوخت

یک کنیستر معیوب نمی تواند بخارات سوخت را قبل از فرار از پیشرانه شما جمع آوری کند، که باعث ایجاد بوی شدید سوخت در اطراف ماشین شما می شود.

گاهی اوقات، این دودهای مضر ممکن است در داخل کابین جمع شوند که برای اکثر رانندگان مشکل ساز خواهد بود. این بخارات پس از قرار گرفتن در معرض طولانی مدت می تواند خطرناک باشد و باعث سردرد، گیجی یا حتی از دست دادن هوشیاری شود.

آیا کنیستر را می توان تمیز کرد؟

برخی از مالکان ممکن است بتوانند کنیستر خود را با استفاده از کمپرسور هوا تمیز کنند. این فرآیند می‌تواند به عیب‌یابی اینکه آیا قوطی شما واقعاً معیوب است یا اینکه برخی از خطوط فقط مسدود شده‌اند، کمک می‌کند.

به طور کلی، این فرآیند شامل برداشتن قوطی از وسیله نقلیه شما است و استفاده از کمپرسور برای دمیدن هوا در داخل قوطی در یک PSI خاص برای تمیز کردن آن بدون آسیب رساندن به اجزای داخلی به طور موثر.

برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه تمیز کردن کنیستر، حتماً دفترچه راهنمای آلایندگی خودرو خود را (در صورت موجود بودن) بررسی کنید. همچنین هرگز مایعات را داخل قوطی نریزید زیرا باعث آسیب دائمی به این قطعه می شود.

در بیشتر موارد، تمیز کردن قوطی توصیه نمی شود و به جای آن باید تعویض شود.

همچنین ببینید: چگونه یک مبدل کاتالیزوری مسدود شده را تمیز کنیم

هزینه تعویض کنیستر

هزینه تعویض کنیستر

هزینه تعویض کنیستر

هزینه کل تعویض کنیستر می تواند  بسته به نوع و مدل وسیله نقلیه شما،متفاوت باشد.

دسترسی به قوطی های کنیستر معمولاً آسان است. با این حال، کار بر روی سیستم EVAP ممکن است کمی مشکل باشد، بنابراین برای اطلاعات بیشتر در مورد نحوه انجام این تعمیر، حتما دفترچه راهنمای خودرو خود را بررسی کنید.

آیا رانندگی با قوطی کنیستر معیوب ایمن است؟

در بیشتر شرایط، رانندگی با کپسول کنیستر بی خطر است. بزرگترین نگرانی اکثر مالکان در مورد سیستم EVAP آسیب دیده این است که وسیله نقلیه شما دود بیشتری را در محیط منتشر کند.

اگر راننده ای هستید که نگران ردپای کربن خود هستید، این ممکن است شما را تشویق کند تا در اسرع وقت کنیستر خود را تعمیر کنید. اما حتی اگر طرف دیگر بحث تغییر آب و هوا بنشینید، تعویض قوطی باید در لیست کارهای شما باشد.

با این حال، اگر کنیستر معیوب شما باعث بوی شدید سوخت در داخل وسیله نقلیه شما شود، می‌خواهید این تعمیر را تسریع کنید. همانطور که قبلا ذکر شد، قرار گرفتن در معرض بخارات سوخت می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر مجبور به رانندگی هستید، چند شیشه را پایین بیاورید تا هوای تازه وارد خودرو شود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *