آموزش خودرو, اخبار خودرو, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 علت دود آبی از اگزوز (و نحوه رفع آن)

4 علت دود آبی از اگزوز (و نحوه رفع آن)

4 علت دود آبی از اگزوز  : شاید دیده باشید در حال شتاب گرفتن از چراغ توقف، ماشینی که جلوتر است مشتی دود آبی رنگ از لوله اگزوز بیرون می‌زند. این افراطی نیست، مانند یک بمب دود، اما همچنین مانند دود اگزوز دیگران عادی نیست.

یا شاید هر روز صبح، بدون توجه به آب و هوا، دود آبی را هنگام راه‌اندازی از محفظه موتور خود احساس کنید.

همچنین می توانید متوجه شوید که در خودروی دیزلی خود، روشن شدن در صبح به آسانی سابق نیست. مدت زمان بیشتری طول می کشد و شما فقط از آن متنفر هستید! به آن به عنوان یک حجم شروع سرد دود فکر کنید، به جز با رنگ بیشتر، معمولا آبی.

ممکن است دود آبی داشته باشید، و این موضوعی است که باید آن را جدی بگیرید. اگر دود سفید دارید، این موضوع دیگری است که در این مقاله به آن می پردازیم.

دود آبی به چه معناست؟

دود آبی به این معنی است که روغن در چرخه احتراق با گاز شما مخلوط شده است و آن روغن در حال سوختن است و لوله اگزوز شما را با بقیه سوخت نیمه سوخته به بیرون ارسال می کند.

این بدان معناست که خودروی شما در عملکرد خود ناکارآمد است و باید در اسرع وقت علل آن بررسی شود. به طور کلی، روغن به دلیل واشر نشت می کند که مهر و موم مناسبی ایجاد نمی کند، به این معنی که شما هنوز کمی زمان دارید.

اگر دود آبی در اثر مخلوط شدن روغن با گاز شما در محفظه احتراق ایجاد می شود، پس موضوع جدی تر است.

دلایلی که ماشین شما دود آبی می دهد

نشت روغن روی هدر

نشت روغن روی هدر

شماره 1 – روغن روی هدرها می چکد

همانطور که در بالا ذکر شد، روغن می تواند از واشر بین بلوک موتور و سر شما خارج شود و به قسمت های اگزوز داغ پیشرانه شما چکه کند. این باعث می شود دود آبی ظاهر شود و کاملا بدبو شود.

ممکن است در حین شتاب گیری یا زمانی که در حالت بیکار هستید، متوجه مقداری دود آبی از پشت ماشین خود شوید.

وقتی به یک میتسوبیشی مونترو 2002 نگاه می کنم، یک سناریوی کلاسیک را به یاد می آورم. مالک اظهار داشت که واشر سر را تعویض کرده است، اما بعد از یک رانندگی آزمایشی کوتاه می‌توانید بوی سوختن و تراوش روغن از همان واشر که به گفته او رفع شده است را حس کنید.

در بسیاری از مواقع، اگر واشر سر خراب باشد، سر سیلندر نیاز به تعویض دارد و تنها دلیلی که واشر سر شما نیاز به تعویض دارد این است که هد آنقدر داغ شده است که تاب خورده است و اکنون اجازه می دهد روغن از آن شکاف عبور کند. .

شماره 2 – روغن با سوخت مخلوط می شود

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

علائم خرابی رینگ پیستون و آب بندی سوپاپ

حالا برگردیم به دود آبی. مهر و موم سوپاپ ها، رینگ های پیستون و سوپاپ های PCV در ماشین شما برای همیشه دوام نمی آورند. و اگر ماشین خود را 10000 مایل بین تعویض روغن بدوید، روغن در کاهش اصطکاک در موتور شما کارایی کمتری خواهد داشت.

این بدان معنی است که گرمای بیشتری در موتور تولید می شود که باعث گرم شدن و خنک شدن واشرها می شود و باعث خشک شدن و ترک خوردن آنها می شود.

درزگیرهای خشک و ترک خورده دریچه ها در جدا نگه داشتن مایعات موثر نیستند، بنابراین ممکن است روغن خود را با سوخت خود مخلوط کنید و روغن حاصل در محفظه احتراق نیز بسوزد.

این بدان معناست که در حالی که در یک روز عادی فقط دود خاکستری خروجی از لوله اگزوز را مشاهده می‌کردید، اکنون مقداری دود آبی را خواهید دید که از سیستم اگزوز خارج می‌شود. اگر رینگ های پیستون فرسوده شده اند، باید موتور خود را تعویض کنید.

اگر این دود آبی تنها پس از تعویض روغن ظاهر شده است، ممکن است روغن زیادی در آن ریخته باشید. این باعث می شود روغن کف کند و کارایی آن در مقابله با روغن کاری و گرما کاهش یابد. فقط روغن اضافی را تخلیه کنید و از اول شروع کنید.

شماره 3 – روغن روی قطعات داغ موتور می چکد

سناریوی دیگر این است: واشر سر یا واشر درپوش سوپاپ شما خراب می شود و موتور شما مقداری روغن نشت می کند. آن روغن روی سایر قسمت های داغ محفظه موتور شما (مانند هدرهای شما) می چکد و سپس در ابری از دود آبی تبخیر می شود.

این دود در حالت بیکار از زیر کاپوت شما خارج می شود، سپس در هنگام رانندگی در جاده از پشت ماشین شما خارج می شود. این یکی دیگر از دلایلی است که شما باید همیشه به بوهایی که از وسیله نقلیه خود می آید توجه کنید.

آیا بوی چیزی می سوزد؟ قبلا اون بو بود؟ آیا کسی چیزبرگر را در جعبه دستکش جا گذاشته است؟ سوالاتی از این دست از خود بپرسید.

شماره 4 – شمع های بد درخشنده (موتورهای دیزل)

شمع های درخشان بد

شمع های درخشان بد

اگر هنگام راه‌اندازی متوجه شدید که دود آبی یا سیاه از ماشین یا کامیون دیزلی شما خارج می‌شود، احتمالاً شمع‌های درخشان شما بد هستند. این بدان معنی است که ماشین شما نمی تواند به طور معمول روشن شود و ممکن است متوجه زمان طولانی تر از حالت عادی لنگ زدن شوید.

برای بررسی اینکه آیا مشکل از شمع های برق شما ناشی می شود، یک چراغ آزمایشی 12 ولتی را به ترمینال خمیر مثبت خود وصل کنید. سپس، سیم را یکی یکی به هر یک از شمع های روشنایی خود وصل کنید تا ببینید آیا خوانش دریافت می کنید یا خیر.

آیا هنوز باید با دود آبی از لوله اگزوز خود رانندگی کنید؟

دود اگزوز آبی

دود اگزوز آبی

همچنان می‌توانید با دود آبی که از لوله اگزوزتان می‌آید رانندگی کنید، اما مانند همه توصیه‌های ما، باید خودروی خود را در اسرع وقت به یک مکانیک واجد شرایط تحویل دهید. این به این دلیل است که مخلوط کردن روغن با سوخت شما اتفاق خوبی نیست، و موتور شما برای کار کردن طراحی نشده است.

شما نمی خواهید مجبور به تعویض موتور خود باشید، بنابراین در لحظه ای که شروع به دیدن دود آبی کردید، این مشکل را بررسی کنید زیرا ممکن است بتوانید آن حلقه های پیستون را تعویض کرده و ماشین را برای چند سال دیگر روشن کنید.

هزینه رفع مشکل دود آبی شما

اساساً، بسته به اینکه منبع مشکل چیست، باید شمع، واشر سر، مهر و موم سوپاپ، رینگ پیستون یا شیر PCV خود را تعویض کنید.

با توجه به نوع و مدل خودرو میتواند قیمت تعمیر متفاوت باشد

اگر خودروی شما نسبتاً نو است، باید تحت ضمانت سیستم انتقال قدرت باشد، بنابراین ابتدا از نمایندگی سوال کنید. اگر یک ماشین قدیمی قدیمی است که ارزش آن بیشتر از هزینه تعویض موتور است، ممکن است مجبور شوید زبان خود را گاز بگیرید و دسته چک را بیرون بیاورید.

برای اکثر مردم و شرکت‌های بیمه، تعویض موتور یک خودروی کامل است، بنابراین ممکن است این داستان دود آبی افسانه‌ای به پایان برسد.

دریفت یا تیک آف کشیدن

دود آبی لاستیک

دود آبی لاستیک

اگر به نحوی متوجه شدید که دود آبی از رینگ‌های پیستون، آب‌بند سوپاپ‌ها، واشر سر، شیر PCV یا شمع‌های برق بد شما نمی‌آید و در مسیری حرکت می‌کنید که چشمانتان از دود آبی می‌سوزد، پس این احتمال وجود دارد که فردی قبل از شما تیک آف انجام داده است.

مطالب مرتبط و مهم :

11 دیدگاه در “4 علت دود آبی از اگزوز (و نحوه رفع آن)

 1. هموطن گفت:

  مقاله مفیدی بود

  1. خشایار صیف الهی گفت:

   رضایت شما باعث سربلندی ماست

   1. احسان شاهیوندی گفت:

    خیلی مفید بود،ممنون از راهنمایی شما

    1. خشایار صیف الهی گفت:

     ممنونیم از دلگرمی و همراهی شما بزرگوار

    2. عزیز گفت:

     سلام
     ماشین من وقتی روشن میکنم دود و بو نداره. یه مدت که رانندگی میکنم و موتور داغ می‌کنه و فن میزنه تون موقع کم کم بوی روغن سوخته و دود از اگزوز مشاهده و حس میشه . وقتی کولر میگیرم اوضاع یکم بدتر میشه . موندم کدوم قسمت خرابه .

   2. هما منفرد گفت:

    سلام ممنون توضیحاتتون خیلی بدردم خورد واقعاعالی

    1. webadmin گفت:

     سلام
     خوشحالیم از رضایتتون

 2. م گفت:

  ممنون از سایت خوبتون

  1. خشایار صیف الهی گفت:

   تمنا دارم خوبی از شماست

 3. حجت گفت:

  سلام خسته نباشین من ماشینو تازه تعمیر کردم و اصلا دود یا بد روشنی نمیکنه
  فقط وقتی درجا دور موتور رو به ۶ میرسونیم ی ذره دود میکنه البتع ما چند ماشین دیگه هم تست کردیم وقتی ماشین رو درجا گاز میدادیم و دور جوتور به ۵ یا ۶ میرسید یکم دود میکرد خواستم بدونم ایراد داره یا ن من ماشینو فروختم و الان خریدار میگع ایراد داره

  1. سیف اله زاده گفت:

   با سلام و وقت بخیر
   اگر روغن کم نکنه ایرادی نداره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *