آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 علائم خرابی میله کروات

6 علائم خرابی میله کروات

6 نشانه خرابی میله کروات :میله های کراوات برای فرمان دقیق در همه وسایل نقلیه حیاتی هستند. یک میله عملکردی سیستم تعلیق و فرمان را با چندین اتصال به چرخ های جلو روی زمین متصل می کند تا چرخ ها با چرخاندن فرمان به طور دقیق بچرخند. چنین سیستمی به راننده اجازه می دهد تا از حداقل نیرو برای چرخاندن وسیله نقلیه استفاده کند.

6 علائم خرابی میله کروات

اما مانند هر چیز در یک وسیله نقلیه، انتهای میله‌های کراوات با گذشت زمان کهنه می‌شوند. همچنین اگر به طور منظم از روی دست اندازها یا جاده های ناهموار رانندگی کنید، سایش و آسیب سریع تری را تحمل می کنند.

چنین شرایطی ممکن است در عرض چند سال باعث خرابی انتهای میله‌های اتصال شود، اما موارد موجود در سایر وسایل نقلیه ممکن است سال‌ها بدون تعویض دوام بیاورند. علائم بد انتهای میله کراوات می تواند خود را به طرق مختلفی نشان دهد.

انتهای میله کراوات چیست

میله های کراوات که از میله های داخلی و میله های اتصال بیرونی تشکیل شده اند، چرخ های جلو را به فرمان متصل می کنند. هر دو دارای مفاصل توپی چرب شده در انتها هستند تا نیروهای چرخشی از طریق سیستم منتقل شوند.

انتهای میله کراوات بیرونی توسط یک چکمه لاستیکی محافظت می شود تا چربی ها را داخل و کثیف نگه دارد، اما این لاستیک می تواند با گذشت زمان ترک بخورد و اجازه دهد رطوبت به داخل مفصل نفوذ کند و باعث خوردگی شود.

علائم خرابی میله کراوات

احتمالاً از خود می‌پرسید که چگونه می‌توانید بفهمید که انتهای میله‌ی کراوات بد است؟ خوب، چندین علامت بسیار قابل توجه وجود دارد که می توانید مراقب آنها باشید. در زیر برخی از علائم رایج از معیوب بودن انتهای میله بند آورده شده است.

شماره 1 – فرمان می لرزد یا می لرزد

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

میله اتصال اجزای سیستم تعلیق را محکم و محکم نگه می دارد. اگر انتهای میله کراوات خراب شود و شل شود، قطعات سیستم تعلیق نیز شل شده و باعث ایجاد لرزش و لرزش می شود که در هنگام حرکت خودرو در فرمان احساس می شود.

این لرزش‌های فرمان با شتاب گرفتن خودرو و هنگام پیچیدن در پیچ‌ها بدتر می‌شود.

شماره 2 – تراز انتهایی ضعیف

تراز جلوی بد

تراز جلوی بد

میله کراوات به حفظ تراز انتهای جلوی وسیله نقلیه شما کمک می کند و انتهای میله بند آسیب دیده یا فرسوده باعث شل شدن قطعات می شود. این باعث می شود که قسمت جلویی نامرتب شود و ردیابی ضعیفی داشته باشد.

این ناهماهنگی در حین رانندگی خودرو مشاهده می شود زیرا هنگامی که به سمت جلو باشد شروع به انحراف به چپ یا راست می کند. این به راحتی قابل مشاهده است که آیا هنگام رانندگی دستان خود را پس از هدایت مستقیم فرمان از روی فرمان جدا می کنید. یک وسیله نقلیه که به درستی تراز شده باشد باید مسیر مستقیم را حفظ کند.

شماره 3 – احساس شل بودن فرمان

بد بودن انتهای میله بند نیز می تواند باعث شود که فرمان شل شود یا بازی بیش از حد داشته باشد. این یک وضعیت خطرناک است، زیرا می تواند منجر به فقدان کامل فرمان شود. اگر متوجه شل شدن فرمان شدید، فوراً خودرو را به فروشگاه خودرو ببرید.

شماره 4 – صداهای غیر طبیعی

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

تکان های ماشین هنگام شتاب گیری

هر گونه صدای جیرجیر یا جیغ در حین حرکت خودرو می تواند نشان دهنده تماس نامطلوب فلز با فلز باشد. صدای جیر جیر بلند هنگام رانندگی خودرو، به خصوص در اطراف گوشه ها، می تواند نشان دهنده چکمه لاستیکی انتهای میله باشد که ترک خورده است و باعث از بین رفتن روغن کاری می شود.

مطالب مرتبط :

از قسمت جلویی خودرو نیز می‌توان صدای تق تق یا تق تق شنیده شد. از آنجایی که صداهای عجیب و غریب به طور خودکار به معنی خرابی انتهای میله اتصال نیستند، باید ببینید آیا علائم دیگری در این صفحه وجود دارد یا خیر.

شماره 5 – سایش غیر طبیعی تایر

سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

سایش تایر یک اتفاق عادی است و باید در هر دو طرف یکنواخت باشد. سایش ناهموار یک یا چند لاستیک می تواند نشان دهنده وجود مشکل باشد. میله اتصال بد باعث می شود که لبه های داخلی یا خارجی تایر سریعتر از بقیه لاستیک فرسوده شود.

می‌توانید با ایستادن در مقابل خودرو و نگاه کردن به لبه‌های داخلی و خارجی لاستیک‌های جلو، سایش غیرعادی لاستیک‌ها را بررسی کنید.

سایش ناهموار لاستیک همچنین می‌تواند دلایل دیگری مانند تراز نامناسب، فشار نامناسب تایرها یا نامتعادل بودن لاستیک‌ها داشته باشد، بنابراین بهتر است خودرو را توسط مکانیک معاینه کنید.

شماره 6 – ارتعاش خودرو

ماشین در هنگام شتاب می لرزد

ماشین در هنگام شتاب می لرزد

هنگامی که لاستیک ها شروع به فرسودگی ناموزون می کنند، کل وسیله نقلیه می تواند شروع به ارتعاش کند. این ارتعاشات با شتاب تشدید می شوند که رانندگی راحت را دشوار می کند. با این حال، راحتی ممکن است کمترین نگرانی شما باشد.

لرزش خودرو همچنین می تواند ناشی از خرابی تقریباً کامل میله های اتصال باشد که وضعیت بسیار خطرناکی است. در این حالت لاستیک ها به خودی خود لق می شوند و می لرزند و ممکن است به از دست دادن فرمان نزدیک شوید. خودرو را فورا تعمیر کنید.

بررسی میله کراوات به خود شما ختم می شود

در صورت مشاهده هر یک از علائم بالا، ایده خوبی است که خودرو را توسط مکانیک بررسی کنید.

با این حال، ابتدا می توانید با گرفتن چرخ جلو در طرفین و فشار دادن همزمان با یک دست و کشیدن با دست دیگر بررسی کنید که آیا میله های کراوات شما شل شده اند یا خیر.

میله کراوات را نیز می توان گرفت و تکان داد تا سستی آن را بررسی کرد. تحرک بیش از حد غیر طبیعی است و بلافاصله به تعمیرات نیاز خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *