آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 نشانه خرابی سنسور فشار مخزن سوخت

5 نشانه خرابی سنسور فشار مخزن سوخت

علائم خرابی سنسور فشار مخزن سوخت :در اوایل دهه 1970، EPA و سایر آژانس های زیست محیطی تلاش هایی را برای کاهش انتشار آلاینده های مضر ناشی از عملیات موتور احتراق داخلی آغاز کردند. چنین تلاش‌هایی شامل معرفی سیستم‌های انتشار تبخیر، طراحی شده برای سوزاندن بخار مربوط به بنزین که به طور طبیعی از مخزن سوخت خودرو خارج می‌شود، از طریق مسیریابی این بخارات از طریق مجرای القایی موتور است.

این فرآیند شامل مهندسی تجهیزات تخصصی با هدف نظارت، گرفتن و هدایت مجدد این بخارات در صورت لزوم بود. یکی از این قطعات تولید شده در این دوره سنسور فشار مخزن سوخت بود. این حسگرها از آن زمان در سطوح مختلف مهندسی مجدد شده اند و هنوز هم امروزه در تقریباً هر خودروی قانونی خیابانی مورد استفاده قرار می گیرند.

با این حال، علیرغم بسیاری از پیشرفت‌های فنی، سنسورهای فشار مخزن سوخت در برابر خرابی‌های گاه به گاه غیرقابل نفوذ نیستند و معمولاً عمر مفیدی بین 100000 تا 150000 کیلومتر دارند. سنسوری از این نوع به ندرت به صورت پیشگیرانه جایگزین می شود،

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم مختلف مربوط به خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، و همچنین نحوه رسیدگی به چنین مسائلی در صورت بروز در آینده، بیشتر بخوانید.

سنسور فشار مخزن سوخت چیست؟

محل سنسور فشار مخزن سوخت

محل سنسور فشار مخزن سوخت

سنسور فشار مخزن سوخت به عنوان بخش مهمی از سیستم کنترل آلاینده های تبخیری خودرو عمل می کند. این سنسور بازخوردی را در مورد فشار کلی بخار سوخت موجود در مخزن سوخت خودرو ارائه می دهد.

این اطلاعات توسط نرم افزار کنترل خودرو تفسیر می شود تا یک فرمول کنترل آلایندگی کارآمد ایجاد کند.

سنسور فشار مخزن سوخت در اکثر خودروها را می توان در خود مخزن سوخت یافت یا در مجموعه پمپ بنزین گنجانده شده است. در برخی موارد نادر، سنسور فشار مخزن سوخت خودرو ممکن است در یکی از شیلنگ‌های بخار مجموعه پمپ بنزین یافت شود.

کجا واقع شده است؟

سنسور فشار مخزن سوخت خودرو معمولاً در خود مجموعه پمپ بنزین گنجانده می شود. به این ترتیب، این سنسور معمولاً در بالای مخزن سوخت خودرو یا درون خود مخزن سوخت نصب شده است. این موقعیت به ندرت زمانی که نیاز به تعویض است ایده آل می شود، زیرا حذف مخزن سوخت عموماً ضروری است.

علی‌رغم این واقعیت، کسانی که به آسانسور خودروی مناسب دسترسی دارند، هنوز می‌توانند چنین جایگزینی را بدون مشکلات اساسی انجام دهند. با این حال، باید ایمنی را نیز در نظر داشته باشید، زیرا یک مخزن بنزین به دلیل اندازه بزرگ و وزن قابل توجهی که دارد می‌تواند خطری را به خود اختصاص دهد.

به همین دلیل، در صورت ناپایدار شدن و افتادن آن در حین برداشتن، باید از مسیر مستقیم مخزن سوخت خودرو دور بمانید.

سنسور فشار مخزن سوخت در مقابل سنسور فشار ریل سوخت

علائم بد بودن سنسور فشار ریل سوخت

علائم بد بودن سنسور فشار ریل سوخت

سنسور فشار مخزن سوخت خودرو و سنسور ریل سوخت اجزای کاملاً متفاوتی از یکدیگر هستند. سنسور فشار مخزن سوخت خودرو بخشی از سیستم انتشار تبخیر است و برای ارائه بازخورد در مورد فشار کلی مخزن سوخت خودرو در هر نمونه خاص استفاده می شود.

برعکس، سنسور فشار ریل سوخت موتور به عنوان یک بخش حیاتی از سیستم سوخت خودرو عمل می کند و بازخورد ثابتی را در مورد حضور و فشار سوختی که ریل سوخت موتور را اشغال می کند، ارائه می دهد. این بازخورد نماینده سوخت موجود برای انژکتورهای سوخت هر سیلندر مربوطه است.

مطالب مرتبط :

علائم بد سنسور فشار مخزن سوخت

خرابی سنسور فشار مخزن سوخت معمولاً علائم ثانویه بسیار کمی را نشان می دهد. این از این واقعیت ناشی می شود که بازخورد از این سنسور برای کمی بیشتر از فرمول بندی یک پروتکل انتشار تبخیری موثر استفاده می شود.

در بیشتر موارد، به دلیل خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، شانس کمی برای مواجهه با مشکلات واقعی مربوط به رانندگی وجود دارد. با این حال، این بدان معنا نیست که آنها به صورت محدود رخ نمی دهند.

موارد زیر رایج ترین علائم مرتبط با معیوب بودن سنسور فشار مخزن سوخت است.

شماره 1 – روشن شدن چراغ چک موتور

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

هنگامی که یک سنسور فشار مخزن سوخت کار نمی کند، معمولاً یک یا چند کد عیب تشخیصی ذخیره می شود. هنگامی که چنین کدهایی شناسایی می شوند، چراغ چک موتور خودرو روشن می شود.

کدهای DTC P0442، P0453 و P0455 سه کد عیب هستند که می توانند نشان دهنده معیوب بودن سنسور فشار مخزن سوخت باشند.

شماره 2 – از دست دادن مصرف سوخت

یکی از رایج‌ترین علائم مرتبط با سنسور فشار مخزن سوخت معیوب، مسافت پیموده شده بنزین به طور ناگهانی است. در واقع، تجربه کاهش 2-3 کیلومتر در هر گالن در مصرف سوخت در این شرایط غیر معمول نیست.

شماره 3 – Noticeab بوی سوخت

ماشین بوی گاز میده

ماشین بوی گاز میده

همچنین ممکن است در صورت از کار افتادن سنسور فشار مخزن سوخت، متوجه بوی غلیظی از سوخت شود که از وسیله نقلیه خود منتشر می شود. این کاملاً رایج است و مشخصه بارز مسائل مربوط به سیستم انتشار گازهای گلخانه ای است.

شماره 4 – ایستایی یا دودلی تحت شتاب

اگرچه تا حدودی نادر است، اما ممکن است در صورت خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، یک وسیله نقلیه به طور متناوب شروع به توقف کند یا در هنگام پا گذاشتن روی گاز دچار تردید شود. به همین ترتیب، ممکن است متوجه شوید که وسیله نقلیه آنها به طور قابل توجهی راه اندازی دشوارتر می شود.

شماره 5 – فقدان قدرت

تردید در شتاب

تردید در شتاب

یکی دیگر از علائم نادر و در عین حال احتمالی خرابی سنسور فشار مخزن سوخت، کمبود عمومی قدرت موتور است. این امر به ویژه در دوره‌های شتاب شدید مشخص می‌شود.

در چنین شرایطی، یک وسیله نقلیه ذاتاً احساس کندی می کند، تا حدی که تحت تأثیر قرار می گیرد.

چه چیزی باعث از کار افتادن سنسور FTP می شود؟

دلایل احتمالی مختلفی پشت خرابی سنسور فشار مخزن سوخت خودرو وجود دارد که همه آنها باید در نظر گرفته شوند. با این حال، رایج ترین این علل حول محور سایش و پارگی استاندارد می چرخد.

با گذشت زمان، اجزای الکتریکی از عوامل استرس زای محیطی مختلف رنج می برند. لرزش، آلودگی شیمیایی و دمای شدید تنها تعدادی از این عوامل استرس زا هستند که می توانند عمر سنسور فشار مخزن سوخت را کاهش دهند.

علاوه بر این، هر وسیله جانبی الکتریکی نصب شده روی مخزن سوخت، مانند سنسور فشار مخزن سوخت، در معرض آسیب ناشی از برخورد زباله های زیر بدنه است.

از آنجایی که زباله های جاده به زیر وسیله نقلیه ریخته می شود، غیرمعمول نیست که مخزن سوخت خودرو سهم عادلانه خود را از سوء استفاده کند. اختلالات بعدی از این نوع عوارض اجتناب ناپذیری بر حسگر فشار مخزن سوخت خودرو وارد می کند.

چه مدت طول می کشد تا سنسور تعویض شود؟

در اکثر شرایط، تعویض سنسور فشار مخزن سوخت خودرو یک تعمیر نسبتاً کار فشرده است. این به دلیل این واقعیت است که باک بنزین یک وسیله نقلیه به طور کلی باید رها شود تا به خود سنسور فشار مخزن سوخت دسترسی پیدا کند. این به طور معمول نیاز به استفاده از یک آسانسور مخصوص خودرو دارد.

به طور کلی، حتی با آماده بودن تمام تجهیزات لازم، می توان انتظار داشت که بین 2 تا 3 ساعت زمان صرف کند تا با موفقیت سنسور فشار مخزن سوخت خودرو خود را جایگزین کند.

در موارد نادر، ممکن است زمان بیشتری را به منظور تسهیل تعویض نیاز داشته باشید، به خصوص زمانی که تسمه های ذهنی ایمن مخزن سوخت زنگ زده یا خورده شده باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *