آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

چه چیزی باعث سوختن واشر سرسیلندر می شود؟

چه چیزی باعث سوختن واشر سرسیلندر می شود؟

چه چیزی باعث سوختن واشر سرسیلندر می شود؟

شاید در حین رانندگی مقداری دود سفید از لوله اگزوز بیرون می‌آید، یا شاید احساس کند خودروی شما کمی سست یا ضعیف است. شما ماشین خود را به تعمیرگاه می آورید و مشاور خدمات می گوید واشر سرسیلندر شما باد کرده است. بیشتر مردم می‌دانند که واشر سرسیلندر یک جزء مهم در موتور خودروی آنهاست، اما بسیاری از آنها دقیقاً نمی‌دانند که چه کاری انجام می‌دهد و چه چیزی باعث از کار افتادن آن می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد عملکرد واشر سرسیلندر و اینکه چرا هنگام سوختن آن مشکل جدی است، ادامه دهید.

واشر سرسیلندر چه کاری انجام می دهد؟

موتور شما به دو قسمت تقسیم می شود. انتهای پایینی که شامل میل لنگ، پیستون ها، میله های اتصال و پمپ روغن است. این قطعات در بلوک موتور زندگی می کنند و حرکت آنها نیرو و گشتاور را به گیربکس و در نهایت چرخ ها می رساند.

موتور چهار سیلندر انتهای پایین

سر سیلندر “نیمه بالایی” موتور است. سر شامل سوپاپ ها، میل بادامک (ها)، شمع ها و همچنین پورت هایی است که هوای تازه را به موتور و خروجی اگزوز از آن می دهد. سوپاپ ها و شمع ها برای ایجاد احتراق مورد نیاز برای رانندگی ماشین شما کار می کنند.

سرسیلندر آلومینیومی

واشر سرسیلندر سدی است که بین انتهای پایین موتور و سرسیلندر قرار دارد. وظیفه آن مهر و موم کردن احتراق در حال وقوع در هر سیلندر و حفظ تراکم است. علاوه بر این، واشر سرسیلندر از مخلوط شدن روغن و خنک کننده جلوگیری می کند. این به عنوان یک مانع بین کانال های خنک کننده که از بلوک موتور عبور می کنند و روغن موجود در مجموعه دوار عمل می کند.

موتور کامل

یک موتور کامل با هر دو قسمت پایین و سرسیلندر. واشر سرسیلندر این دو را به هم آب بندی می کند.

علت سوختن واشر سرسیلندر چیست؟

به طور کلی، واشرهای سر بسیار مقاوم هستند و در بیشتر موارد، بیش از 100000 کیلومتر دوام می آورند. همانطور که گفته شد، برخی شرایط می تواند باعث خرابی زودرس واشر سرسیلندر شود.

گرم شدن بیش از حد

گرم شدن بیش از حد موتور یکی از شایع ترین دلایل سوختن واشر سرسیلندر است. هنگامی که موتور بیش از حد گرم می شود، واشر در معرض دمایی خارج از دمایی قرار می گیرد که قرار است کنترل کند. گرمای شدید می تواند باعث خرابی شود. گرمای بیش از حد همچنین می تواند باعث تاب برداشتن یا ترک در سرسیلندر یا بلوک موتور شود و از آب بندی صحیح واشر سرسیلندر جلوگیری کند.

 

پیش اشتعال و انفجار

هم پیش اشتعال و هم انفجار می توانند باعث خرابی زودرس واشر سرسیلندر شوند. هر دوی این شرایط منجر به گرما و فشار زیاد در سیلندر می شود و فشار شدیدی را به واشر وارد می کند، البته به پیستون ها و سوپاپ ها نیز اشاره نمی شود. به یاد داشته باشید که پیش اشتعال قبل از شلیک شمع و انفجار پس از آن رخ می دهد.

 

تغییرات ناگهانی دما

واشر سرسیلندر بسته به دمای موتور منبسط و منقبض می شود. اگر موتور خود را سرد روشن کنید و بلافاصله پای خود را پایین بگذارید، شوک ناشی از تغییر ناگهانی دما می تواند باعث خرابی واشر سرسیلندر شود. اجازه دادن به خودروی شما برای رسیدن به دمای عملیاتی مناسب قبل از شتاب گیری تهاجمی به جلوگیری از خرابی واشر سرسیلندر کمک می کند.

سنج دمای خودرو

مسافت پیموده شده و سن بالا

واشرها فرسوده می شوند. خودرویی که مسافت پیموده شده قابل توجهی را بدون تعویض واشر سرسیلندر دارد، ممکن است با مشکل مواجه شود. سن می تواند باعث شود که مواد موجود در واشر شکسته شوند و مانند گذشته خوب آب بندی نشوند. زمانی که خودرو به یک نقطه مسافت پیموده شده رسید، تولیدکنندگان تعویض واشر سرسیلندر را تجویز می کنند. اگر بیش از این مسافت پیموده شده باشید، در معرض خطر بیشتر خرابی واشر سرسیلندر قرار دارید.

نصب نادرست

اگر واشر سرسیلندر به اشتباه تعویض شده باشد، بعید است که برای مدت طولانی مهر و موم را نگه دارد. اگر واشر سرسیلندر را تعویض کرده‌اید، اما پس از اتمام سرویس به سرعت با مشکل مواجه شده‌اید، ممکن است هنگام نصب مشکلی وجود داشته باشد.

  • واشر سرسیلندر قرمز از ماشین برداشته شد
  • واشر سرسیلندر قدیمی و دست دوم.
  • علائم واشر سرسیلندر منفجر شده
  • بسته به شدت، علائم خرابی واشر سرسیلندر می تواند متفاوت باشد.

مایع خنک کننده و روغن نشت می کند

نشتی روغن و مایع خنک کننده مشکلات رایج بسیاری از خودروها است. فقط به این دلیل که نشتی می بینید به این معنی نیست که واشر سرسیلندر منفجر شده است. اگر بیشتر روغن یا مایع خنک‌کننده را دیدید که از بلوک موتور خارج می‌شود، می‌تواند نشانه‌ای از این باشد که واشر سرسیلندر دیگر مهر و موم را حفظ نمی‌کند.

شلیک اشتباه

واشر سرسیلندر دمیده شده دیگر راه های خنک کننده را از سیلندرها جدا نمی کند. این باعث می شود مایع خنک کننده وارد محفظه سیلندر شود، نسبت هوا به سوخت را تغییر دهد و باعث احتراق ناقص شود.

دود اگزوز سفید و بخار آب

دود سفید یا بخار آب خروجی از لوله اگزوز یکی دیگر از نشانه های نشتی واشر سرسیلندر است. مایع خنک‌کننده‌ای که وارد سیلندر می‌شود و می‌سوزد، در هنگام خروج از اگزوز خودرو سفید به نظر می‌رسد. بخار آب نیز ممکن است وجود داشته باشد.

گرم شدن بیش از حد (دوباره)

در حالی که گرمای بیش از حد می تواند باعث سوختن واشر سرسیلندر شود، همچنین می تواند یک علامت باشد.

روغن سفید / شیری

اگر متوجه شدید روغن شما رنگ شیری دارد، نشان دهنده خوبی است که مایع خنک کننده وارد قسمت هایی از موتور شده است که قرار نیست باشد. شایع ترین علت این امر خرابی واشر سرسیلندر است. اگر مشکوک به گاز زدن سر ناموفق یا از کار افتاده هستید

و برای مشاهده علائم آلودگی به میله یا زیر درپوش روغن نگاهی بیندازید. روغنی که با مایع خنک کننده مخلوط شده است در روانکاری قطعات متحرک موتور شما موثر نیست.

آیا می توانم واشر سرسیلندر منفجر شده را خودم تعمیر کنم؟

احتمالا نه. تعویض واشر سرسیلندر یک تعمیر بسیار عمیق است که نیاز به برداشتن سرسیلندر دارد. برای افراد عادی، پیچیدگی این سرویس زمان بر است و جای زیادی برای خطا باقی می گذارد. مگر اینکه یک تکنسین سابق یا یک متخصص بسیار با تجربه و با فضا و ابزار مناسب این کار را انجام دهید، بهترین گزینه این است که ماشین خود را به گاراژ بکشید.

آیا می توانم با واشر سرسیلندر سوخته رانندگی کنم؟

نه، اگر فکر می کنید واشر سرسیلندرتان خراب شده است، نباید رانندگی کنید. ممکن است آسیب قابل توجهی ایجاد کنید که می تواند به سرعت تعویض واشر سرسیلندر را به تعویض موتور تبدیل کند.

تعویض واشر سرسیلندر در مرکز خدمات بکر

تیم مرکز خدمات بکر مهارت و دانش لازم را برای تعویض واشر سرسیلندر دمیده شما دارد. ما اطمینان حاصل می کنیم که تعمیر در اولین بار درست انجام می شود، مهر و موم بین بلوک و سرسیلندر را بازیابی می کنیم و از موتور شما محافظت می کنیم. همین امروز با ما تماس بگیرید یا یک قرار ملاقات در تعمیرگاه ناپرویل ما تعیین کنید!

جهت خرید فیکسچر سرسیلندر کلیک کنید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *