آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

لنت ترمز به طور میانگین چقدر دوام می آورد؟

لنت ترمز به طور میانگین چقدر دوام می آورد؟

لنت ترمز به طور میانگین چقدر دوام می آورد؟ هنگامی که روی ترمز پا می گذارید، مایع هیدرولیک حرکت پدال ترمز را به یک نیروی گیره قوی تبدیل می کند که وسیله نقلیه شما را متوقف می کند. ترمزهای شما باید قوی و قابل اعتماد باشند، زیرا اگر یک کودک کوچک یا حیوان به طور ناگهانی از جلوی شما بیرون بزند، یک فاصله کوتاه می تواند به معنای تفاوت بین مرگ و زندگی باشد.

لنت ترمز به طور میانگین چقدر دوام می آورد؟

لنت های ترمز اجزایی هستند که هنگام فشردن پدال ترمز روتورهای ترمز را لمس می کنند و با اعمال اصطکاک و فشار به روتورها چرخش چرخ ها را کاهش می دهند.

وسایل نقلیه با ترمز دیسکی دارای لنت ترمز هستند در حالی که وسایل نقلیه با ترمز درام فاقد لنت هستند. ترمز دومی یک سبک قدیمی تر از ترمز است که در از بین بردن گرما یا کاهش سرعت خودرو در هوای مرطوب خوب نیست.

از آنجایی که هر بار که روی پدال ترمز می گذارید، مواد لنت ترمز کمی مصرف می شود، برای همیشه دوام نمی آورند. بنابراین لنت ترمز چقدر دوام می آورد و چه چیزی بر میانگین عمر آنها تأثیر می گذارد؟

میانگین عمر لنت ترمز

از آنجایی که لنت های ترمز با تماس با روتورهای متحرک روی چرخ ها به کاهش سرعت خودرو کمک می کنند، اصطکاک زیادی را تجربه می کنند که مواد لنت ترمز را از بین می برد. اصطکاک باعث گرم شدن ترمزها نیز می شود که به مرور زمان لنت ها را خراب می کند.

میانگین عمر لنت ترمز

میانگین عمر لنت ترمز

میانگین عمر لنت ترمز

لنت ترمز جزء مصرفی است زیرا با استفاده از لنت فرسوده می شود. اگرچه فاکتورهای زیادی وجود دارد که می تواند زمان استفاده ایمن از لنت ترمز را در وسیله نقلیه شما تعیین کند، اما میانگین طول عمر بیشتر خودروها بین 30000 تا 70000 کیلومتر است.

توقف های شدید مکرر عمر لنت های ترمز را به شدت کاهش می دهد، اما این رفتار مورد انتظار در یک برنامه کاربردی مانند یک خودروی اسپرت در روز پیست است.

عوامل موثر بر عمر لنت ترمز

میانگین عمر لنت ترمز به عوامل مختلفی از جمله جنس لنت، شرایط رانندگی، نوع و بار خودرو و سبک رانندگی شخصی بستگی دارد. در اینجا مواردی وجود دارد که بر طول عمر لنت ترمز تأثیر می گذارد.

رانندگی در مناطقی که به ترمز زیاد نیاز دارند مانند جاده های کوهستانی یا در مکان هایی با توقف های زیاد مانند در شهر یا در ترافیک توقف و رفت، ترمزها را سریع تر از بین می برد، فقط به این دلیل که اصطکاک و گرمای بیشتری را تجربه می کنند.

خودروهای بزرگ‌تر و سنگین‌تر معمولاً با لنت‌های ترمز قوی‌تر و محکم‌تر عرضه می‌شوند، زیرا به کمک بیشتری برای کاهش سرعت و توقف چیزی با چنین شتاب زیادی نیاز دارند. وسایل نقلیه ای مانند نیمه کامیون هایی که انتظار می رود بار بزرگی را حمل کنند معمولاً طول عمر لنت ترمز یکسان یا بهتر از خودروهای جاده ای دارند، اما وسیله نقلیه سواری که اغلب برای حمل بارهای سنگین استفاده می شود، لنت ترمز را خیلی زودتر فرسوده می کند.

رانندگانی که از هر دو پا برای کارکردن ترمز و پدال گاز استفاده می‌کنند، تمایل دارند با پای چپ خود ترمز را ترمز کنند. این باعث می شود که مواد لنت ترمز با سرعت بسیار بیشتری سایش شود.

خودروهای پرفورمنس به لنت ترمز بهتری نیاز دارند زیرا اغلب در نزدیکی محدوده خودرو حرکت می کنند و به سرعت شتاب می گیرند و سرعت خود را کاهش می دهند. رانندگانی که پدهای خیابانی معمولی را به یک روز پیست یا اتوکراس می‌برند، حتی می‌توانند بعد از یک یا دو رویداد، پدهای خیابانی را بجوند، زیرا معمولاً از پدهای خیابانی برای توقف‌های سخت مکرر در این راه استفاده نمی‌شود.

رانندگانی که از نزدیک سایر وسایل نقلیه را دنبال می کنند، نسبت به رانندگان صبور بیشتر، سایش لنت ترمز سریعتر را تجربه می کنند. فاصله نزدیک به این معنی است که آنها زمان کمتری برای واکنش دارند که منجر به ترمزهای مکرر و ناگهانی می شود.

ترمز نرم و ثابت باعث دوام بیشتر لنت ها می شود. سایر اجزای سیستم ترمز شما را نیز از سایش غیر ضروری نجات می دهد.

لنت های سرامیکی عموما بیشترین طول عمر را دارند. لنت های نیمه فلزی بهترین ها هستند و لنت های ارگانیک معمولاً کوتاه ترین عمر را دارند.

اگر ABS (سیستم ترمز ضد قفل) روشن شود، مسافت ترمز را همانطور که در نظر گرفته شده کوتاه می کند اما ممکن است سایش لنت ها را به طرز چشمگیری افزایش دهد.

وقتی ترمز می کنید، وزن خودرو به سمت محور جلو تغییر می کند. این امر مسئولیت ترمزگیری بیشتری را بر عهده ترمزهای جلو می گذارد، به همین دلیل است که معمولاً بزرگتر هستند و سریع تر سایش می شوند. سوپاپ تناسبی وسیله ای است که برای متعادل کردن بایاس ترمز جلو و عقب استفاده می شود.

شیر تناسبی یک وسیله مکانیکی در وسایل نقلیه قدیمی است. خودروهای جدیدتر با ABS از یک دریچه تناسب الکترونیکی استفاده می‌کنند که توانایی ترمزگیری بیشتری را به عقب می‌فرستد و در صورت قفل شدن ترمزهای عقب، ABS آماده است تا وارد شود.

زمان تعویض لنت ترمز

این ایده خوبی است که با هر تعویض روغن لنت های ترمز را بررسی کنید زیرا طول عمر می تواند بسیار متفاوت باشد. همچنین دفترچه راهنمای سرویس خودروی خود را برای فواصل زمانی توصیه شده برای تعویض بررسی کنید.

همیشه بهتر است قبل از مشاهده علائم، لنت های ترمز را تعویض کنید تا عمر قطعات دیگر مانند روتورها و کالیپرها افزایش یابد.

لنت ترمز در واقع به دفع گرما کمک می کند. وقتی لنت ها فرسوده می شوند، قادر به تحمل گرمای زیادی نیستند و بیشتر مستعد محو شدن ترمز می شوند.

به عنوان یک قاعده کلی، زمانی که ضخامت لنت ترمز برابر با ضخامت صفحه پشتی باشد، می خواهید لنت ها را تعویض کنید. سعی کنید منتظر نمانید تا آن صدای جیغ هولناک را از نشانگر سایش پد بشنوید!

روتورها معمولاً با گذشت زمان به دلیل اصطکاک لنت های ترمز فرسوده می شوند. آنها فقط بیشتر از لنت ها دوام می آورند زیرا می توان آنها را چند بار قبل از نیاز به تعویض (مسطح و حتی دوباره) روی سطح قرار داد.

اگر هر یک از علائم زیر را در مورد شروع از کار افتادن لنت ترمز مشاهده کردید، مطمئن شوید که فوراً تعویض شوند، در حالت ایده آل با همان نوع مواد.

شماره 1 – جیغ یا جیغ

صدای لاستیک

صدای لاستیک

ترمزها اغلب در هوای مرطوب جیغ می کشند، اما اگر این صدا را در تمام انواع آب و هوا می شنوید، آن را بررسی کنید. برخی از لنت‌های ترمز دارای یک ناحیه دندانه‌دار فلزی در داخلی‌ترین بخش هستند که هنگام چرخش صداهای عجیبی ایجاد می‌کند تا به راننده هشدار دهد که زمان تعویض لنت‌ها فرا رسیده است.

شماره 2 – لنت ترمز نازک

لنت ترمز فرسوده

لنت ترمز فرسوده

لنت ها را می توان به صورت خارجی بین پره های چرخ بازرسی کرد. اگر ضخامت آنها کمتر از یک چهارم اینچ به نظر می رسد، آنها را بررسی کنید. بسیاری از سازندگان خودرو توصیه می کنند که آنها را با 0.1 اینچ تعویض کنید، اما بهتر است احتیاط کنید تا طولانی مدت.

شماره 3 – چراغ نشانگر

چه چیزی باعث روشن شدن چراغ ABS می شود

چه چیزی باعث روشن شدن چراغ ABS می شود

برخی از خودروهای مدرن زمانی که مشکلی در سیستم ترمز وجود دارد یک چراغ نشانگر دارند و ممکن است به شما بگوید چه زمانی لنت های ترمز نیاز به تعویض دارند.

شماره 4 – پدال ترمز لرزان یا لرزان

پدال ترمز تا کف

پدال ترمز تا کف

اگر هنگام فشردن پدال ترمز لرزش داشته باشد یا احساس عجیبی داشته باشد، ممکن است نیاز به تعویض لنت باشد. ممکن است لازم باشد پدال را تا حد زیادی فشار دهید تا به اندازه کافی ترمز کند.

پدال “لرزنده” همچنین می تواند به دلیل مشکلات مختلف سیستم ترمز مانند حباب در روغن ترمز ایجاد شود، بنابراین برای جلوگیری از تصادف خطرناک، خودرو را فورا بررسی کنید.

اگر پدال ترمز شما اسفنجی می شود یا خیلی راحت روی زمین می رود، مطمئن شوید که روغن ترمز کافی دارید. خودرو را بدون روغن ترمز در مخزن سیلندر اصلی ترمز رانندگی نکنید.

شماره 5 – سنگ زنی یا خرد کردن فلزی هنگام ترمزگیری

صدای ترمز هنگام رانندگی

صدای ترمز هنگام رانندگی

هنگامی که لنت‌های ترمز تقریباً یا به طور کامل فرسوده شدند، این صداهای هشدار دهنده تماس فلز روی فلز بین روتور و کالیپر را خواهید شنید که به سرعت هر دوی این اجزا را فرسوده می‌کند و ممکن است به اندازه کافی برای متوقف کردن به موقع خودرو شما کار نکند. .

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *