آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 علائم خرابی PCM (و هزینه جایگزینی)

6 علائم خرابی PCM (و هزینه جایگزینی)

6 علائم خرابی PCM (و هزینه جایگزینی) : ماژول کنترل پیشرانه (PCM) یک قطعه پیچیده از ماشین آلات است. داده ها را از طیف وسیعی از سنسورها دریافت می کند. ماژول کنترل موتور (ECM) و ماژول کنترل انتقال (TCM) هر دو نمونه هایی از سیستم هایی هستند که PCM نظارت می کند.

6 علائم خرابی PCM (و هزینه جایگزینی)

قابل توجه است که PCM همچنین داده هایی را که جمع آوری می کند تجزیه و تحلیل می کند. از این اطلاعات برای کنترل سیستم جرقه زنی، انژکتورهای سوخت و موارد دیگر استفاده می کند. بهترین تنظیمات را برای عملکرد بهینه انجام می دهد و مطابق با آن سازگار می شود.

اگر وسیله نقلیه شما PCM بدی دارد، می توانید انتظار داشته باشید که با مشکلات جدی روبرو شوید. در زیر برخی از علائم رایج برای کمک به تشخیص ماژول کنترل سیستم انتقال قدرت معیوب و همچنین هزینه متوسط تعویض و/یا برنامه ریزی مجدد PCM آورده شده است.

PCM چگونه کار می کند

فرقی نمی کند فورد دارید یا شورت، رله PCM مشابه خواهد بود. این مغز ماشین است و همه چیز را در وسیله نقلیه کنترل می کند.

کامپیوتر ماشین بد یک معامله بزرگ است. مشکلات این سیستم به این معنی است که نمی تواند پیام هایی را به سایر سیستم های داخل خودرو ارسال کند. این می تواند به معنای دور انداختن زمان بندی و سایر سیستم های حیاتی شما نیز باشد.

علائم ماژول کنترل بد پیشرانه

بهترین راه برای تشخیص مشکل این سیستم مراجعه به یک برقکار خبره است. آنها تجهیزات تخصصی دارند که به آنها امکان می دهد کدهای خطا را که PCM منتشر می کند بخوانند. در ضمن، در اینجا شش علامت کلاسیک برای تشخیص مشکل PCM آورده شده است.

شماره 1 – عملکرد ضعیف

وقتی خسته هستید، در اوج راندمان کار نمی کنید. اگر خسته یا بیمار هستید، نوعی مه مغزی دارید که فکر کردن را سخت‌تر می‌کند. تصمیم گیری اشتباه و اشتباه کردن آسان است.

PCM شما ممکن است در معرض خطر آنفولانزا نباشد، اما زمانی که “بیمار” است، مکانیسم اشتباه می کند. برای مثال، ممکن است ترکیب هوا/سوخت را اشتباه تفسیر کند و مقدار لازم سوخت را برای موتور ارسال نکند.

اگر سوخت خیلی کم باشد، موتور به درستی کار نمی کند. شروع به تکان خوردن می کند و احتمالاً متوقف می شود. اگر این کار برای مدت طولانی ادامه یابد، موتور ممکن است برای همیشه آسیب ببیند زیرا روغن کاری مورد نیاز خود را دریافت نمی کند.

با این حال، اگر سوخت بیش از حد وجود داشته باشد، موتور بلافاصله آسیب نمی بیند. چیزی که متوجه خواهید شد افزایش آلایندگی و کاهش مصرف سوخت است. اگر این به سرعت اصلاح نشود، کربن بیش از حد منتشر می کند و بر عملکرد موتور نیز تأثیر منفی می گذارد.

شماره 2 – جابجایی مشکل ساز می شود

تعویض دنده نادرست

تعویض دنده نادرست

اگر ماشین به طور غیر ضروری شروع به جابجایی کند، این نشانه منطقی است که مشکلی در PCM یا TCM شما وجود دارد. اما همچنین می تواند نشان دهنده مشکلات بدنه شیر انتقال یا به سادگی کم بودن مایع انتقال باشد.

شماره 3 – خرابی یا نتیجه معکوس

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

اگر موتور زیاد کار نمی‌کند یا نتیجه معکوس می‌دهد، می‌تواند به معنای مشکلات مختلفی باشد، بنابراین بهتر است ماشین خود را به مکانیک ببرید. سپس آنها می توانند کدهای خطا را تجزیه و تحلیل کنند و ماهیت مشکل را به شما بگویند.

در حالی که علل خرابی موتور معمولاً مربوط به احتراق یا مشکل در تحویل سوخت است، ممکن است PCM معیوب مقصر باشد.

شماره 4 – شروع مشکلات

علائم سوئیچ بد احتراق

علائم سوئیچ بد احتراق

برای اینکه موتور همانطور که باید کار کند، PCM تضمین می کند که همه چیز در موقعیت صحیح قرار دارد. همچنین زمان احتراق را هماهنگ می کند. اگر زمان بندی خاموش باشد، شمع ها در زمان مناسب مشتعل نمی شوند.

منجر به مشکلاتی در کارکرد خودرو می شود. اگر مشکل این باشد، ممکن است وسیله نقلیه لنگ بزند، اما روشن نمی‌شود.

شماره 5 – افزایش انتشار

نکته منفی سوزاندن سوخت بیشتر این است که آلایندگی شما افزایش می یابد. اگر سوخت بیش از حد وجود داشته باشد، مبدل کاتالیزوری نمی تواند تمام دودهای مضر را فیلتر کند. شما انتشار گازهای گلخانه ای بالاتری را تجربه خواهید کرد و حتی ممکن است در تست انتشار رد شوید، بنابراین باید آن را مرتب کنید.

شماره 6 – چراغ های هشدار داشبورد

اگر بیش از یک چراغ اخطار روشن شود، نشانه ای از وجود مشکل در افق است. خودرو به خوبی کار نمی کند و مطمئناً بین سیستم های مختلف مشکلاتی وجود دارد.

اگر داشبورد شما مانند یک درخت کریسمس روشن می شود، در اسرع وقت به یک مکانیک خودرو که در کارهای برقی تخصص دارد مراجعه کنید.

هزینه تعویض PCM

هزینه تعویض PCM

هزینه تعویض PCM

PCM آنقدر سیستم حیاتی است که انتظار دارید قطعات آن گران باشد. حق با شماست از آنجایی که برخی از ماژول‌های کنترل پیشرانه بسیار پیچیده‌تر از بقیه هستند، قیمت‌ها می‌تواند از خودرویی به خودروی دیگر بسیار متفاوت باشد.

هزینه برنامه ریزی مجدد PCM

هزینه برنامه ریزی مجدد ماژول کنترل پیشرانه

هزینه برنامه ریزی مجدد ماژول کنترل پیشرانه

آیا به روز رسانی ویندوز شما را دیوانه می کند؟ اگر چنین است، ما چند خبر بد برای شما داریم. ممکن است رایانه خودروی شما برای اجرای کارآمد به به‌روزرسانی نیاز داشته باشد.

PCM از نرم افزار برای کنترل سیستم های موجود در خودرو استفاده می کند. می داند که وقتی از شیب تند رانندگی می کنید، برای مثال به قدرت بیشتری نیاز دارید.

برنامه نویسان به هر مشکل و برنامه ممکن در راه حل فکر می کنند. با این تفاوت که مانند برنامه نویسان Window، آنها ممکن است اشتباه کنند یا ممکن است مشکل خاصی را از دست بدهند.

دانلود به‌روزرسانی‌ها بخش مهمی از کارکرد بهینه خودروی شماست. اغلب، یک سازنده به‌روزرسانی یا فراخوانی صادر می‌کند و به مالک ثبت‌شده خودرو اطلاع می‌دهد که به‌روزرسانی نرم‌افزار ضروری است.

این نوع به روز رسانی ها تقریبا همیشه رایگان هستند. شما به سادگی باید ماشین خود را به نمایندگی ببرید و مدتی را برای به روز رسانی آن ها اختصاص دهید.

اما اگر PCM کارکرده ای را به عنوان جایگزین خریداری کرده اید (معمولاً از وسیله نقلیه ای که مجموعاً تصادف کرده است)، باید آن را دوباره برنامه ریزی کنید تا بتواند با وسیله نقلیه شما کار کند.

هزینه آن بستگی به جایی دارد که برای به‌روزرسانی‌ها می‌روید. هیچ قطعه ای در کار نیست، بنابراین شما به دنبال هزینه کار استاندارد هستید. بسته به مکان خدماتی که انتخاب می کنید، قیمت ها می تواند متغیر باشد.

این فرآیند حدود نیم ساعت طول می کشد، اما به خاطر داشته باشید که اکثر برقکاران خودرو حداقل برای یک ساعت کار از شما پول می گیرند. برنامه‌ریزی مجدد PCM نیز یکی از معدود مواردی است که ما یک نمایندگی را به مکانیک مستقل توصیه می‌کنیم.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *