آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 علائم خرابی مبدل کاتالیزوری

علائم خرابی مبدل کاتالیزوری

6 علائم خرابی مبدل کاتالیزوری :مبدل‌های کاتالیزوری (نه مبدل‌های کادیلاک که برخی دوست دارند بگویند) به حذف مونوکسید کربن (و سایر گازهای سمی) که خودرو از ورود به هوای بیرونی که تنفس می‌کنیم، تولید می‌کند، کمک می‌کند. در حالی که به احتمال زیاد هرگز نیازی به تعمیر یا تعویض دستگاه خود نخواهید داشت، گاهی اوقات آنها با شکست مواجه می شوند.

پس علائم خرابی مبدل کاتالیزوری چیست؟ آیا مبدل کاتالیزوری قابل تعمیر است؟ و هزینه تعویض کاتالیزور چقدر است؟

به خواندن ادامه دهید تا درک اولیه ای از مبدل های کاتالیزوری به دست آورید، بدانید که در یک گربه معیوب به دنبال چه علائمی باشید، و گزینه های شما برای رفع مشکل چیست.

مبدل کاتالیزوری چیست؟

مبدل کاتالیزوری که معمولاً به آن گربه نیز می گویند بخشی از سیستم اگزوز است. بین منیفولد اگزوز و رزوناتور یا صدا خفه کن قرار گرفته است.

اکثر خودروهای امروزی در جاده ها یک مبدل کاتالیزوری دارند اما بسیاری از اگزوزهای دوگانه دارای دو مبدل هستند (یک واحد برای هر مجموعه لوله). برخی از وسایل نقلیه پیشرفته اکنون دو گربه در خط دارند که باعث کاهش بیشتر گازهای آلاینده مضر می شود.

وظیفه آن فیلتر کردن یا «تبدیل» گازهای مضر (اکسید نیتریک، مونوکسید کربن و هیدروکربن‌های نسوخته) است که خودرو قبل از ورود به جو تولید می‌کند. این گازهای سمی تقریباً به تنهایی به دوران کلاسیک خودروهای عضلانی در دهه 70 پایان دادند و مسئول بیشتر مه دود موجود در شهرهای بزرگ هستند.

مبدل کاتالیزوری چگونه کار می کند؟

پس از راه اندازی خودرو، گازهای سمی تولید شده توسط موتور خودرو از یک مبدل کاتالیزوری عبور می کند. ساختار درونی گربه شامل یک طرح لانه زنبوری است که از فلزات گرانبهایی مانند پلاتین، پالادیوم و رودیوم تشکیل شده است.

در دمای بالا که یک مبدل کاتالیزوری برای عملکرد در آن طراحی شده است (حدود 800 درجه فارنهایت)، یک واکنش شیمیایی رخ می دهد که در نتیجه، عناصر ایمن تری مانند اکسیژن، آب و دی اکسید کربن از صدا خفه کن خارج می شوند.

چه چیزی باعث خراب شدن مبدل کاتالیزوری می شود؟

علل خرابی مبدل کاتالیزوری

علل خرابی مبدل کاتالیزوری

همانطور که قبلا ذکر شد، اکثر مبدل های کاتالیزوری در طول عمر یک وسیله نقلیه دوام خواهند داشت. اما در برخی موارد، گربه خراب می شود و نیاز به تعویض دارد.

تقریباً تمام مشکلات مبدل کاتالیزوری به دلیل مشکل موتور است. اغلب به دلیل ورود سوخت اضافی به سیستم اگزوز به دلیل مخلوط هوا/سوخت نادرست، شمع‌های بد، زمان‌بندی نادرست موتور، خرابی سنسور اکسیژن یا سایر مسائلی که سوخت از محفظه احتراق موتور خارج می‌شود، ایجاد می‌شود.

وقتی این اتفاق می‌افتد، مبدل کاتالیزوری به دمایی می‌رسد که خیلی بالاست و در واقع شروع به ذوب کردن درونی گربه یا شکستن مواد لانه زنبوری می‌کند. نتیجه یک گربه غیرفعال است.

علاوه بر این، واشرهای خراب، مهر و موم بد سوپاپ، یا حلقه های پیستون فرسوده می توانند باعث شوند روغن یا ضد یخ وارد سیستم اگزوز شده و کاتالیزور سرامیکی داخل مبدل را با دوده کربن غلیظی بپوشاند.

اگر اجازه داده شود به اندازه کافی ادامه داشته باشد، این رسوبات کربن مبدل کاتالیزوری را مسدود می کند تا نتواند کار خود را انجام دهد. بدترین حالت، جریان اگزوز به طور کامل مسدود می شود و فشار برگشتی به موتور باز می گردد که می تواند باعث گرم شدن بیش از حد و مشکلات دیگر شود.

در نهایت، آسیب فیزیکی به گربه ممکن است رخ دهد. اگرچه معمول نیست، سنگ ها، زباله های جاده یا چاله ها می توانند به پوسته بیرونی گربه یا آویزهایی که آن را نگه می دارند آسیب بزنند یا بشکنند.

یک مبدل کاتالیزوری فرورفته اغلب به این معنی است که بخش‌هایی از کاتالیزور سرامیکی شکننده در داخل شکسته شده و عملکرد گربه کاهش می‌یابد.

علائم بد مبدل کاتالیزوری

در اینجا 6 علامت رایج وجود دارد که به شما امکان می دهد بفهمید مبدل کاتالیزوری شما مسدود یا خراب است.

شماره 1 – بوی تخم مرغ فاسد از اگزوز

بوی تخم مرغ فاسد از اگزوز

بوی تخم مرغ فاسد از اگزوز

اگر بویی شبیه تخم مرغ فاسد به مشام می رسد، نشانه ای از خرابی مبدل کاتالیزوری است. بنزین حاوی مقدار کمی گوگرد است که در طی فرآیند احتراق به سولفید هیدروژن تبدیل می شود.

یک مبدل کاتالیزوری که همانطور که قرار است کار کند، سولفید بدبو را به دی اکسید گوگرد بی بو تبدیل می کند. وقتی گربه بد است، تبدیل صورت نمی گیرد، بنابراین برخی از گازهای نسوخته حاوی سولفید هیدروژن بدبو از اگزوز شما خارج می شوند.

شماره 2 – “چراغ موتور را بررسی کنید” روشن است

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

اگر مبدل کاتالیزوری وسیله نقلیه شما از کار بیفتد یا خراب شده باشد، “چراغ موتور را بررسی کنید” روی داشبورد روشن می شود. خودروهای مدرن دارای حسگرهای اکسیژن هستند که می‌توانند با بررسی سطح گاز اگزوز، کارایی مبدل کاتالیزوری را کنترل کنند.

اگر این سنسورها تشخیص دهند که گازهای خروجی به هر دلیلی به درستی کاتالیز نمی شوند، “چراغ موتور را بررسی کنید” روشن می شود. پس از آن راننده متوجه خواهد شد که چیزی اشتباه است، اگرچه آنها دقیقاً نمی دانند مشکل چیست زیرا نور می تواند معانی زیادی داشته باشد.

بهترین کار این است که با استفاده از ابزار اسکن تشخیصی، کدهای مشکل را از خودرو بازیابی کنید. P0420 و P0430 دو کد عیب رایج هستند که نشان دهنده خرابی مبدل کاتالیزوری هستند.

شماره 3 – شتاب ضعیف

یکی از رایج‌ترین علائم گرفتگی مبدل کاتالیزوری، کمبود نیرو از موتور است، به‌ویژه زمانی که می‌خواهید شتاب بگیرید، مانند زمانی که نیاز به عبور سریع از خودروی دیگری دارید.

هنگامی که تجمع کربن در طراحی لانه زنبوری بیش از حد می شود یا زمانی که مواد داخلی به دلیل گرمای اضافی سوخت نسوخته شروع به ذوب شدن می کنند، یک انسداد جزئی در داخل مبدل کاتالیزوری رخ می دهد.

موتور شما برای عملکرد در اوج قدرت به جریان اگزوز خوب بستگی دارد. هنگامی که جریان به دلیل مسدود شدن مبدل محدود می شود، هنگام شتاب گیری، بالا رفتن از تپه یا بکسل کردن بار سنگین متوجه کمبود نیرو خواهید شد.

برای موارد گرفتگی به دلیل تجمع کربن، تمیز کردن مبدل کاتالیزوری می تواند به رفع گرفتگی کمک کند.

شماره 4 – تست انتشار ناموفق

در اکثر نقاط ایالات متحده، وسیله نقلیه شما باید هر چند سال یک بار تست مه دود را پشت سر بگذارد تا مطمئن شوید که خودروی شما به درستی سوخت می سوزاند و گازهای خطرناک را به جو دفع نمی کند. یکی از رایج ترین دلایل عدم موفقیت در تست مه دود، مبدل کاتالیزوری بد است.

بسته به وسیله نقلیه شما، تشخیص از طریق درگاه OBD2 روی خودروی شما (ماشین های ساخت 1996 یا جدیدتر) یا با شلنگ متصل به انتهای لوله اگزوز شما انجام می شود که مستقیماً سطح گازهای سمی را اندازه گیری می کند (خودروهایی که قبل از سال 1996 ساخته شده اند).

شماره 5 – سر و صدای تق تق

صدای شکسته لانه زنبوری کاتالیزور

صدای شکسته لانه زنبوری کاتالیزور

اگر قسمت‌هایی از مواد لانه زنبوری داخل مبدل کاتالیزوری به دلیل گرمای بیش از حد یا آسیب از هم جدا شود، احتمالاً در هنگام بی‌حرکتی یا رانندگی متوجه صدای تق تق از زیر وسیله نقلیه خود خواهید شد. در هنگام استارت زدن خودرو، صدا اغلب بلندترین خواهد بود.

شما می خواهید گربه را در اسرع وقت جایگزین کنید زیرا آن تکه های مواد جابجا شده در واقع می توانند به سمت پایین سیستم اگزوز و داخل صدا خفه کن حرکت کنند. این انسداد می تواند باعث توقف خودرو شود و حتی از راه اندازی مجدد خودرو جلوگیری کند.

شماره 6 – کاهش مصرف سوخت

مصرف سوخت بد

مصرف سوخت بد

هنگامی که در مبدل کاتالیزوری خود دچار انسداد می شوید، جریان هوای کمتر می تواند باعث شود که خودروی شما بیش از نیاز خود سوخت بسوزاند. در رابطه با علامت شتاب ضعیف بالا، وقتی جریان اگزوز مناسب ندارید، مجبور می شوید بیشتر روی پدال گاز پا بگذارید زیرا شتاب تحت تأثیر قرار می گیرد.

این به تزریق سوخت بیشتر موتور به سیلندرها مربوط می شود که باعث می شود خودرو مخلوط سوخت بسیار بیشتری نسبت به نیاز داشته باشد.

از آنجایی که کاهش مسافت پیموده شده بنزین شما نشانه بسیاری از مسائل دیگر است، به تنهایی به این معنا نیست که شما باید مبدل کاتالیزوری خود را تعویض کنید. اما همراه با یکی از نشانه های بالا، ممکن است نشانگر خوبی باشد.

هزینه تعویض مبدل کاتالیزوری

به دلیل فلزات گرانبهایی که در ساخت آن استفاده شده است (یعنی پلاتین و پالادیوم)، جایگزینی مبدل کاتالیزوری ارزان نیست. مواردی که باید در نظر داشته باشید عبارتند از سن و ساخت خودرو، تعداد مبدل های کاتالیزوری روی خودرو، و اینکه آیا گربه یک قطعه OEM یا پس از فروش است.

موتورهای بنزینی – 1981 و جدیدتر

تقریباً تمام اتومبیل های بنزینی که از سال 1981 ساخته شده اند دارای مبدل کاتالیزوری سه طرفه هستند. این طراحی پیچیده‌تر از ماشین‌های قدیمی است که به این معنی است که هزینه قطعات نیز بالاست.

موتورهای بنزینی – قبل از 1981 (و موتورهای دیزلی)

خودروهای با موتور بنزینی که قبل از سال 1981 ساخته شده اند و اکثر موتورهای دیزلی (هر سال) دارای مبدل های کاتالیزوری دو طرفه هستند. از آنجایی که طراحی نسبتاً ساده است، هزینه های تعویض معمولاً ارزان تر است.

آیا می توانید مبدل کاتالیزوری را تعمیر کنید؟

بستگی دارد. اگر فکر می کنید که مبدل کاتالیزوری کثیف یا گرفتگی دارید، اضافه کردن یک پاک کننده مبدل کاتالیزوری به گاز شما ممکن است به رفع گرفتگی کمک کند. ممکن است بیش از یک بار استفاده طول بکشد. یک روش جایگزین و بسیار قوی برای تمیز کردن مبدل کاتالیزوری این است که گربه را بردارید و آن را در محلول اسید سیتریک به مدت 6-8 ساعت خیس کنید.

گزینه دیگر استفاده از هیدروکسید سدیم است. در اینجا یک ویدیو خوب است که روند را توضیح می دهد:

اگر مبدل کاتالیزوری از جمله قطعاتی از لانه زنبوری که در داخل آن شکسته شده است آسیب دیده باشد، انجام هر نوع تعمیری غیرممکن است، حتی اگر افرادی را در اینترنت پیدا کنید که خلاف آن را می گویند. در این موارد، جایگزینی واقعا تنها گزینه شماست.

  جلوگیری از گرفتگی

اگر به طور منظم با ماشین خود مسافت های کوتاهی را رانندگی می کنید، ممکن است هیدروکربن ها به طور کامل نسوزند زیرا مبدل کاتالیزوری فرصت گرم شدن کافی را پیدا نمی کند. برای کاهش احتمال گرفتگی مبدل کاتالیزوری، سعی کنید خودروی خود را هر از چند گاهی در بزرگراه حدود 10 تا 15 دقیقه رانندگی کنید.

این گرمای لازم را در داخل گربه ایجاد می کند تا به طور موثر این رسوبات هیدروکربنی را بسوزاند تا گربه شما تا حد امکان کارآمد کار کند.

استفاده منظم از یک پاک کننده سیستم اگزوز مانند Cataclean نیز به جلوگیری از گرفتگی کمک می کند.

موارد مرتبط:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *