آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

3 علائم سوختگی مایع انتقال

3 علائم سوختگی مایع انتقال

3 علائم سوختگی مایع انتقال : به محض اینکه مالک یا راننده خودرو متوجه بوی سوختگی از ناحیه موتور می شود، این موضوع به اندازه کافی جدی می شود که خودرو باید رانندگی را متوقف کند.

حتی اگر مشکلات گیربکس اغلب در خودروهای خاص رخ می دهد تا در ساخت و مدل های دیگر، تا زمانی که ماشین خود را به اندازه کافی رانندگی کرده باشید، تعمیر گیربکس در نهایت به وجود می آید و می تواند به سمت گیربکس منفجر شود.

این اغلب خود را به شکل مایع انتقال سوخته نشان می دهد. اما چگونه متوجه می شوید که مایع گیربکس شما سوخته است و چه چیزی باعث آن می شود؟ در اینجا برخی از علائم رایج وجود دارد که باید به همراه دلیل سوختن مایع انتقال شما به دنبال آن باشید.

چرا مایع گیربکس شما بوی سوختگی می دهد؟

دنده های انتقال آسیب دیده

دنده های انتقال آسیب دیده

گرمای بیش از حد دلیل اصلی بو است. مایع گیربکس دو عملکرد اصلی را انجام می دهد: قسمت های متحرک گیربکس را به خوبی روغن کاری می کند و باعث ایجاد یک اثر خنک کننده برای جلوگیری از سوختن کل دستگاه می شود.

اگر مایع گیربکس به اندازه کافی در سیستم نباشد، در نهایت ممکن است گرمای بیش از حد و سوختن گیربکس شما رخ دهد. در حالی که بوی مایع سوخته همیشه به این معنی نیست که آسیب جدی قبلاً رخ داده است، شما می خواهید در اسرع وقت مایع گیربکس اتوماتیک خود را دوباره پر کنید. اما زیاد اضافه نکنید!

حتی اگر بوی سوختن گیربکس به این معنی باشد که ماشین نیاز به سرویس دارد، باید مطمئن شوید که یک مکانیک حرفه‌ای به شما کمک می‌کند بسته به مدتی که ماشین را رانندگی کرده‌اید و میزان آسیب، تشخیص دهید که آیا نیاز به تعویض یا تعمیر دارد یا خیر.

خوشبختانه، تقریباً همه خودروها این توانایی را دارند که نشان دهند چه زمانی گیربکس آنها از کار افتاده است. بلافاصله پس از مشاهده چنین علائمی، باید به شدت در نظر داشته باشید که وسیله نقلیه را برای تشخیص با یک تکنولوژی حرفه ای خودرو در نظر بگیرید. چنین تصمیمی می تواند شما را از بازسازی کل سیستم نجات دهد.

3 علامت اصلی سوختگی مایع انتقال

بدون نادیده گرفتن احتمال سوختگی مایع گیربکس اتوماتیک، علائم کلیدی زیر به عنوان برخی از علائم هشداردهنده نیاز خودرو به تعمیر گیربکس برجسته می شوند.

شماره 1 – بوی سوختگی

بوی سوزش هنگام رانندگی

بوی سوزش هنگام رانندگی

به محض اینکه بوی مایع گیربکس سوخته را از داخل وسیله نقلیه خود احساس کردید، حتی بدون اینکه به آن نگاه کنید، به این معنی است که مایع گیربکس کم است یا نیاز به تعویض دارد.

به طور مشابه، هنگامی که چرخ دنده ها به دلیل اصطکاک بیش از حد گرم می شوند، بوی سوزش را استشمام خواهید کرد. یاد می گیرید چگونه فرسودگی را انجام دهید؟ انتظار داشته باشید که این امر بر روی مایع گیربکس و همچنین لاستیک های شما تأثیر بگذارد.

با علامتی مانند بوی سوزش شدید، مایع انتقال عادی نیست. اگر مایع بوی شیرین منحصر به فرد و رنگ قرمز روشن معمولی خود را نداشته باشد، احتمالاً به بررسی انتقال نیاز خواهید داشت. علامت مایع تیره و دودی غیر طبیعی است.

شماره 2 – نشت مایع انتقال

نشتی واشر انتقال

نشتی واشر انتقال

هر گونه نشتی شبیه به مایع گیربکس به عنوان یکی از راه های ساده برای شناسایی مشکلات انتقال برجسته است. داشتن مشکلاتی مانند مشکل در تعویض دنده نشان می دهد که دنده های شما به دلیل نشتی خشک شده اند.

گیربکس بر خلاف روغن موتور خودرو شما ظرفیت سوختن یا مصرف مایعات را در حین استفاده ندارد. از این رو، تمام شدن مایع به این معنی است که در جایی نشتی وجود دارد و کل سیستم به دلیل افزایش اصطکاک بیش از حد گرم می شود.

شماره 3 – مشکلات تعویض دنده

ماشین دنده عقب نمی رود

ماشین دنده عقب نمی رود

بخش جدایی‌ناپذیر گیربکس ماشین شما، دنده‌ها هستند، چه برش مستقیم و چه مارپیچ. اکثر انواع ناهنجاری ها در هنگام تعویض دنده به نشانه ای اشاره دارند که گیربکس نیاز به توجه دارد.

وقتی می‌خواهید ماشین را به درایو تغییر دهید و متوجه تردید و همچنین تعویض مداوم دنده‌ها در حین رانندگی می‌شوید، ممکن است نشان‌دهنده این باشد که ماشین شما نیاز به تعمیر گیربکس دارد. یک DTC مربوط به انتقال مانند P0730 ممکن است هنگام اسکن با اسکنر OBD2 ظاهر شود.

گاهی اوقات ممکن است هنگام رانندگی دنده بیرون بیفتد یا زمانی که می خواهید دنده را تعویض کنید دائماً تکان بخورد. هر یک از علائم فوق باید نشان دهد که خودرو به خدمات یک متخصص گیربکس نیاز دارد.

نتیجه

حل مشکلات انتقال، مانند نشت مایع انتقال و تغییر سیال کم، سوخته یا بی اثر، پیچیده نیست.

با این حال، شما به خدمات یک متخصص گیربکس اتوماتیک حرفه ای برای سرویس دهی به خودروی خود نیاز دارید. او می تواند با موفقیت مایع را بررسی و تعویض کند و همچنین هرگونه نشتی در گیربکس را بدون ایجاد مشکلی در آینده برطرف کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *