آموزش خودرو, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

9 علت صدای تق تق خودرو هنگام شتاب

9 علت صدای تق تق خودرو هنگام شتاب

9 علت صدای تق تق خودرو هنگام شتاب

آیا وسیله نقلیه شما در حال حاضر هنگام شتاب گیری صدای تق تق هشدار دهنده ای تولید می کند؟ اگر چنین است، مطمئنا شما تنها نیستید.

باور کنید یا نه، شکایت از صداهای تق تق از مبداهای مختلف یکی از رایج ترین مشکلات خودرو است. با این حال، با شنیدن صدایی از این نوع، نمی توان تا حدودی نگران شد.

حقیقت این است که صدای تق تق مرموز وسیله نقلیه شما می تواند ناشی از تعدادی مسائل مختلف باشد. خوشبختانه، بسیاری از این مشکلات از نظر شدت نسبتاً جزئی هستند و به راحتی قابل تعمیر هستند. اغلب اوقات، یافتن منبع چنین جغجغه‌ای خسته‌کننده‌تر از انجام تعمیر واقعی است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد منابع متداول جغجغه‌های خودرو که هنگام شتاب دادن یا راه‌اندازی خودرو شما اتفاق می‌افتد، و نحوه رفع چنین مشکلاتی در زمان بروز آنها بیشتر بدانید.

صدای تق تق خودرو از کجا می آید؟

صداهای تق تق تقریباً از هر منطقه ای از وسیله نقلیه شما ساطع می شود، که بسیاری از این صداها به طور قابل توجهی در تن و شدت متفاوت هستند. کلید رفع نویز از این نوع، تعیین دقیق منشأ آن است و در نتیجه امکان بازرسی بیشتر را فراهم می کند.

منبع جغجغه های خودرو را می توان به راحتی به چند دسته مختلف تقسیم کرد. این دسته ها عبارتند از جغجغه های زیر بدنه، جغجغه های چاه چرخ، جغجغه های زیر کاپوت و جغجغه های داخلی. با طبقه بندی سر و صدای وسیله نقلیه خود همانطور که توضیح داده شد، بهتر می توانید تلاش های تشخیصی خود را متمرکز کنید.

زیر جغجغه خودرو

لرزش از محافظ حرارتی اگزوز

لرزش از محافظ حرارتی اگزوز

صدای تق تق از زیر خودرو بسیار رایج است. بخش عمده ای از این صداها را می توان به مسائل مربوط به اگزوز ردیابی کرد. صداهایی از این قبیل زمانی که موتور وسیله نقلیه زیر بار قرار می گیرد یا هنگام شتاب گیری بیشتر قابل توجه است.

شماره 1 – آویزها و گیره های اگزوز شل

با گذشت زمان، آویزها و گیره‌های سیستم اگزوز، عمدتاً در اثر خوردگی، خراب می‌شوند. وقتی این اتفاق می‌افتد، این اجزای حیاتی می‌توانند شل شده یا تا حدی از بین بروند.

در نتیجه، لرزش بیش از حد ممکن است رخ دهد. این نویز تولید می کند که اغلب در شدت شتاب متفاوت است.

رفع مشکلاتی از این قبیل معمولاً مستلزم تعویض جزء است. آویزهای آسیب دیده باید در صورت نیاز با قطعات مشابه OEM جایگزین شوند، همانطور که گیره های اگزوز زنگ زده یا آسیب دیده اند.

شماره 2 – مبدل کاتالیزوری ناموفق

خودروهای امروزی از مبدل های کاتالیزوری برای تجزیه آلاینده های رایج مرتبط با انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می کنند و آنها را به مواد شیمیایی کمتر سمی تبدیل می کنند.

متأسفانه، این دستگاه‌ها می‌توانند در اثر گرم شدن بیش از حد یا ضربه از کار بیفتند و باعث شوند که قطعاتی از ساختار داخلی آن‌ها شکسته شده و به لرزه درآیند. این صدا اغلب شبیه تکان خوردن تیله در داخل قوطی است.

هنگامی که مبدل کاتالیزوری خراب می شود، تعویض آن ضروری می شود. با این حال، مبدل های کاتالیزوری معمولا بدون مشکل کار می کنند، مگر اینکه توسط یک عامل زمینه ای آسیب دیده باشند. علت اصلی این آسیب باید قبل از تعویض دستگاه تشخیص داده شود.

شماره 3 – سپر حرارتی آسیب دیده

سیستم اگزوز یک وسیله نقلیه معمولاً با سپرهای حرارتی متعددی پوشیده شده است که از سایر اجزاء در برابر اثرات تشعشع گرما محافظت می کند. در حالی که سپرهای حرارتی نسبتاً بدون مشکل هستند، مستعد اثرات زنگ زدگی و خوردگی هستند.

در چنین مواردی، یک سپر حرارتی می تواند از جوش های خود جدا شود و در برابر اجزای اگزوز مجاور ارتعاش یابد.

هنگامی که یک محافظ حرارتی شروع به جدا شدن از پایه‌های خود می‌کند، می‌توان آن را در جای خود جوش داد یا آن را جایگزین و دوباره وصل کرد. اگر زنگ زدگی به طور کامل یکپارچگی محافظ حرارتی را به خطر انداخته باشد، معمولاً تعویض ضروری است.

جغجغه چاه چرخ

در تعدادی از موارد، صداهای تق تق می‌توانند از قسمت جلویی خودرو یا چاه چرخ بیرون بیایند. بیشتر اوقات، قطعات ترمز، فرمان یا سیستم تعلیق فرسوده یا آسیب دیده مقصر هستند.

در بیشتر موارد، یک بازرسی بصری کامل برای جداسازی علت اصلی چنین صداهایی ضروری است.

شماره 4 – اجزای ترمز با اتصال ضعیف

علائم ضربه گیر بد

هنگام توقف خودرو یا کامیون، اجزای ترمز یک وسیله نقلیه تحت نیروی فوق العاده ای قرار می گیرند. به همین دلیل، اگر اجزای جداگانه به شیوه ای نسبتاً راحت قرار نگیرند، تمایل به جابجایی دارند.

اگر یک یا چند لنت ترمز گیره های ضد جغجغه خود را نداشته باشند، اغلب صدای ترمز ایجاد می شود.

هر زمان که مشکوک شدید که ترمزهای شما صدای غیرمعمولی از هر نوع تولید می کند، بازرسی فوری ضروری است. اگر خودتان برای تشخیص چنین مشکلی احساس راحتی نمی کنید، به دنبال مشاوره حرفه ای باشید.

شماره 5 – قطعات فرمان/تعلیق شل یا آسیب دیده

تعلیق شل یا آسیب دیده

یک وسیله نقلیه برای ارائه هندلینگ عالی و درجه کافی از راحتی سواری به اجزای فرمان و سیستم تعلیق خود متکی است. با این حال، این اجزا می توانند، و با گذشت زمان، پیر می شوند و منجر به مشکلات مربوط به سایش می شوند.

اگر ظاهر یا رفتار مردم ایران را برایتان عجیب دیده اید، به یاد داشته باشید که در کشوری هستید که با هر جایی که قبلا دیده اید کاملا متفاوت است و فقط یک بازدیدکننده هستید.

مقداری از مایحتاج خود را در کیف مسافرتی خود قرار دهید و برخی وسایل را در چمدان همسفران خود قرار دهید

با توزیع تجهیزات خود در چندین کیف و چمدان از خود در برابر گم شدن یک چمدان یا چمدان محافظت کنید. با این حال، حتی اگر یکی از چمدان ها گم شود، باز هم برخی از وسایل ضروری را خواهید داشت.

اگر تمام پول نقد و کارت های اعتباری خود را در کیف پول خود ذخیره کنید، در صورت سرقت یا جا انداختن کیف پول شما پولی نخواهید داشت. روش ایده آل این است که وجوه را در دو یا سه کیسه پنهان کنید.

مطالب مرتبط : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *