آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور (3 روش)

نحوه تنظیم مجدد چراغ چک موتور (3 روش)

نحوه ریست کردن چراغ چک موتور (3 روش)

از زمانی که خودرو برای اولین بار در جاده های خاکی در اوایل دهه 1900 ظاهر شد، آلاینده های اگزوز خودروها یکی از عوامل آلودگی هوا بوده است. اما تا اواسط دهه 60 بود که تلاش هایی برای کاهش این انتشارات آغاز نشد.

در اواسط دهه 90، بهبودهای اصلاح شده در موتورهای خودرو و سیستم‌های مرتبط، گام‌های بزرگی در کاهش انتشار هیدروکربن‌ها به سطوح بسیار پایین برداشته بود. در واقع تقریبا صفر. سیستم های کنترل آلایندگی به سن رسیده بودند.

با این سیستم های کنترلی نیاز به تایید عملکرد صحیح بود. بنابراین تشخیص روی کشتی متولد شد. در سال 1996 سیستم On-Board Diagnostic نسخه 2 (OBD2) وارد شد و به همراه آن چراغ Check Engine (CEL) اغلب بدخیم بود.

این چراغ هشدار که در پانل ابزار قرار دارد، گاهی اوقات چراغ نشانگر خرابی (MIL) نامیده می شود. برای این مقاله ما منحصراً از عبارت CEL استفاده می کنیم. فقط برای روشن شدن، CEL قطعا دوست شماست. بیایید دریابیم که چرا

قبل از شروع به کار، احتیاط موارد زیر را دیکته می کند: به دفترچه راهنمای مالک خود نگاهی بیندازید و تشخیص دهید که CEL و سایر چراغ های هشدار پانل ابزار چگونه هستند. با عملکرد آنها آشنا شوید.

هدف از چراغ چک موتور

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

هدف اصلی CEL فعال کردن نظارت بصری از وضعیت عملیاتی سیستم کنترل آلایندگی خودرو شما است. قابلیت های ثانویه سودمند در طول سال ها نیز اضافه شده است.

بسته به نوع خاص خودروی شما، این موارد ممکن است شامل نظارت بر سیستم ترمز ضد قفل، کیسه های هوا و سیستم گرمایش/تهویه مطبوع باشد. این کار با سنسورهای الکترونیکی مختلف انجام می شود.

سایر سنسورهای سیستم ممکن است شامل فشار روغن، دمای مایع خنک کننده، ولتاژ سیستم شارژ و عملکرد موتور باشند. این سنسورها با کامپیوتر موتور ماشین شما، واحد کنترل الکترونیکی (ECU) ارتباط برقرار می کنند.

ECU کار غرغر ارزیابی اطلاعات سنسور، ثبت کدهای خطا (که کدهای عیب تشخیصی نامیده می شود) را انجام می دهد و به CEL می گوید که چه کاری انجام دهد (یعنی در صورت لزوم روشن شود). این قابلیت سودمند است زیرا فوراً در مورد مشکلات خودروی خود به شما هشدار داده می شود.

همچنین، هنگامی که یک کد خطا در ECU تنظیم می شود، اطلاعات “فریز فریم” در مورد شرایط عملکرد موتور نیز ذخیره می شود. این قابلیت می تواند به یک تکنسین ماهر با استفاده از عیب یابی کامپیوتری کمک کند تا مشکلات خودروی شما را ارزیابی کرده و تعمیرات را انجام دهد.

وسایل نقلیه ساخته شده قبل از سال 1996 ممکن است دارای چراغ چک موتور باشند، اما عملکرد آن محدود خواهد بود زیرا کنترل آلایندگی و سیستم های تشخیصی در آن زمان در مراحل اولیه توسعه بودند.

این مقاله بر روی رفتار CEL با سیستم های OBD 2 1996 و بعد از آن تمرکز خواهد کرد. با هر دو سیستم، یک CEL درخشان برابر است با نیاز به رساندن خودرو به فروشگاه در اسرع وقت.

چه چیزی باعث روشن شدن چراغ چک موتور می شود؟

ECU با استفاده از سیگنال های تعدادی سنسور و دستگاه های الکترونیکی، به طور مداوم عملکرد موتور، اگزوز و سیستم تامین سوخت و همچنین چندین عامل خاص دیگر مربوط به عملکرد موتور و پیشرانه را بررسی می کند.

نرم افزار OBD2 در ECU در درجه اول برای شناسایی مشکلاتی که بر انتشار گازهای خروجی اگزوز تأثیر منفی می گذارد، کار می کند. زمانی که هر یک از این اندازه‌گیری‌ها از حد تعیین‌شده توسط آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) فراتر رود، CEL روشن می‌شود.

در آن لحظه، ECU یک یا چند کد خطا (یا خطا) را در حافظه خود تنظیم می کند. سایر نقص های موتور و پیشرانه که مربوط به انتشار گازهای گلخانه ای نیستند نیز ممکن است CEL را فعال کرده و کدهای خطا را تنظیم کنند.

راه های خاموش کردن چراغ چک موتور

سه راه برای خاموش کردن CEL وجود دارد. این کار را می توان با استفاده از اسکنر OBD2، با جدا کردن باتری ماشین یا با صبر و حوصله انجام داد (یعنی فقط منتظر ماند تا نور خود به خود خاموش شود). این روش ها در زیر توضیح داده شده است:

شماره 1 – اسکنر OBD2

باتری ماشین چقدر دوام می آورد

اسکنر OBD2

اسکنر OBD2 (یا ابزار اسکن خودرو) یک ابزار الکترونیکی است که عموماً با دست نگه داشته می‌شود و دارای کانکتوری است که می‌توان آن را به درگاه اتصال دهنده تشخیصی (DLC) خودروی شما وصل کرد.

این پورت در زیر داشبورد در سمت چپ یا راست ستون فرمان قرار دارد. ممکن است توسط یک کلاه پلاستیکی پوشیده شده باشد که برای دسترسی باید برداشته شود. هنگامی که به برق وصل می شود، اسکنر با ECU ارتباط برقرار می کند و کدهای خطا مربوط به CEL روشن را نمایش می دهد.

حتماً دستورالعمل های مخصوص اسکنر مورد استفاده را دنبال کنید. با روشن بودن احتراق، کدهای خطای نمایش داده شده باید برای مراجعات بعدی یادداشت شوند. سپس می توان اسکنر را هدایت کرد تا چراغ Check Engine را پاک کند.

پس از اتمام کار، احتراق را خاموش کرده و دستگاه را از برق بکشید. وقتی موتور را دوباره راه اندازی می کنید، CEL خاموش می شود. به خاطر داشته باشید که چراغ Check Engineاگر حسگر همان مشکل را پیدا کند اغلب برمی گردد. بنابراین، اگر چیزی باعث می‌شود وسیله نقلیه شما به طور مداوم غنی (یا لاغر) کار کند، باید در واقع مشکل را نیز برطرف کنید.

با این حال، برخی از کدها، مانند P1000، ماهیت ساده ای دارند و اغلب دفعه بعد که وسیله نقلیه خود را روشن می کنید، پاک می شوند.

توجه: کدهای خطای ذخیره شده در حافظه ECU از خرابی های فعلی و گذشته با این روش خاموش کردن CEL پاک نمی شوند.

شماره 2 – روش قطع باتری

باتری ماشین چقدر دوام می آورد

باتری ماشین چقدر دوام می آورد

برای خاموش کردن چراغ Check Engine باید چندین مرحله طی شود. این روش ECU را نیز ریست می کند.

تنظیم مجدد اطلاعات عملکردی از جمله کدهای خطای OBD2 و مشخصات عملکرد موتور ذخیره شده را که در طول زمان “یادگرفته شده اند” از ECU پاک می کند. در یک لحظه بیشتر در این مورد

ابتدا کابل را در ترمینال منفی باتری جدا کنید. تقریباً پانزده دقیقه صبر کنید. در طول این انتظار کوتاه، احتراق را برای سی ثانیه روشن و سپس خاموش کنید. این کار را پنج بار تکرار کنید. این مرحله هر نیروی الکتریکی ذخیره شده در ECU را تخلیه می کند. کابل را دوباره به باتری وصل کنید. وقتی موتور را دوباره راه اندازی می کنید، CEL خاموش می شود.

روش قطع باتری یک تنظیم مجدد سخت ECU را انجام می دهد. همانطور که در بالا ذکر شد، تمام کدهای خطا و اطلاعات عملیاتی موتور آموخته شده از بین خواهند رفت. از دفعه بعدی که برای رانندگی می‌روید، رفتار تزریق سوخت و زمان‌بندی احتراق برای رفتار دور آرام و خاموش موتور شروع به یادگیری مجدد می‌کند. این فرآیند به صورت خودکار اتفاق می افتد.

فرآیند یادگیری عملکرد موتور و قابلیت رانندگی را ارزیابی می کند و آن را مطابق با سبک رانندگی شخصی شما تنظیم می کند. این در طول چندین تجربه رانندگی بعدی شما اتفاق می افتد و ممکن است با عملکردهای گاه به گاه کمی خشن مورد توجه قرار گیرد.

مهم: در اینجا باید تکرار شود که قطع شدن باتری منجر به از بین رفتن همه کدهای خطا و داده های مرتبط ذخیره شده در ECU می شود. تلاش‌های تشخیصی آینده، در صورت نیاز، قادر به بازیابی این سابقه اغلب مفید نخواهد بود. و برای برخی خودروها زمان ساعت و ایستگاه رادیویی از پیش تنظیم شده باید بازنشانی شود.

شماره 3 – صبر (بگذارید خودش روشن شود)

صدای عجیب موتور

صدای عجیب موتور

CEL ممکن است برای یک نقص که موقتی است روشن شود. این نوع خطا ممکن است در مدت زمان کوتاهی خود به خود اصلاح شود. یا ممکن است به سادگی تکرار نشود. و گاهی اوقات می توانید صبور باشید و منتظر بمانید تا این اتفاق بیفتد.

برای خاموش کردن CEL، سه چرخه استارت و توقف موتور برای اصلاح خود لازم است.

یکی از مزایای این رفتار خاص OBD2 این است که ممکن است مجبور نباشید به محض روشن شدن CEL به فروشگاه بروید. اگر با روشن شدن CEL، خودرو به کار عادی خود ادامه دهد، می توانید سه چرخه رانندگی را به تأخیر بیندازید و احتمالاً از سفر بی مورد به مکانیک اجتناب کنید.

با این حال، اگر وقتی CEL روشن می‌شود، موتور شروع به کار کرد یا رفتار رانندگی به‌طور محسوسی بد شد، توصیه می‌شود فوراً برای کمک به فروشگاه بروید.

در اینجا ذکر این نکته مهم است که حتی اگر CEL خاموش شود، کد خطا در حافظه ECU ذخیره می‌شود تا از هرگونه عیب‌یابی لازم در آینده استفاده کند.

اگر چراغ چک موتور دوباره روشن شود چه؟

هنگامی که یک نقص جدی رخ دهد CEL روشن می شود. این به عنوان “عیب سخت” شناخته می شود. چنین عیبی فقط از بین نمی رود. بنابراین اگر سیستم OBD2 چنین مشکلی را تشخیص داده باشد و شما CEL را به هر روشی خاموش کرده باشید، دوباره روشن می شود.

به احتمال زیاد دفعه بعد که موتور را روشن می کنید این اتفاق می افتد. شما نمی توانید از شر چراغ چک موتور که مربوط به یک نقص جدی است خلاص شوید، مانند اینکه مبدل کاتالیزوری یا سنسور O2 شما خراب شده است.

چراغ چک موتور جامد در مقابل چشمک زن

چراغ چک موتور چشمک زن

چراغ چک موتور چشمک زن

CEL می تواند یک نقص را به سه روش مختلف نشان دهد. می تواند روشن شود و روشن بماند که نشان دهنده احتمال یک مشکل جدی است. اما اگر در حین رانندگی گهگاهی سوسو می زند و خاموش می شود، ممکن است به شما بگوید که یک مشکل متناوب وجود دارد.

به عنوان مثال، موتور ممکن است گهگاه دچار اشتباه شود. در صورت سوسو زدن نور، کدهای خطا تنظیم می‌شوند، و باید از یک اسکنر OBD2 برای بررسی کدها استفاده کنید یا در صورت ادامه یا تکرار چنین رفتار CEL، به زودی از کمک حرفه‌ای دریافت کنید.

جدی ترین وضعیت، چشمک زدن مداوم CEL خواهد بود. روشن خاموش، خاموش و غیره. در صورت توجه به این نوع نمایشگر، باید به کنار جاده کشیده و موتور را خاموش کنید.

در برخی موارد، ادامه رانندگی با CEL به طور پیوسته چشمک می‌زند، می‌تواند منجر به آسیب‌های پرهزینه به موتور و/یا سیستم‌های مرتبط شود. اما در موارد دیگر، یک CEL چشمک زن همراه با تکان دادن ممکن است به سادگی نشان دهنده آتش سوزی ناقص سیلندر باشد.

چرا نباید چراغ چک موتور را نادیده بگیرید؟

شکست تست انتشار

چراغ چک موتور چشمک زن

چراغ Check Engine می تواند آزاردهنده باشد، اما در واقع چیز خوبی است. نباید نادیده گرفته شود. همانطور که توضیح داده شد، می تواند شما را در مورد نقص های جدی که می تواند منجر به آسیب شدید موتور یا سیستم اگزوز یا احتمالاً ناتوانی سیستم دیگر در عملکرد صحیح شود، هشدار دهد.

علاوه بر این، ممکن است خودروی شما هیدروکربن‌های نسوخته را در سطحی بالاتر از حد مجاز EPA منتشر کند و این را نقض کند.

همچنین، اگر در یکی از سی ایالتی زندگی می‌کنید که بازرسی آلایندگی‌ها دارند، و CEL روشن دارید، ممکن است نتوانید ثبت نام خود را بدون تعمیر سیستم آلایندگی تمدید کنید. به طور اجتناب ناپذیر، تاخیر در تعمیرات مورد نیاز به هزینه آن تعمیرات می افزاید.

به این دلایل، هنگامی که یک CEL دارید که خاموش نمی شود، باید خودروی خود را در اسرع وقت برای انجام اقدامات اصلاحی به یک تعمیرکار واجد شرایط تحویل دهید.

گارانتی سیستم آلایندگی خودرو شما

همانطور که دیدیم، سیستم آلایندگی در ماشین شما پیچیده است و می تواند نیاز به تعمیرات گاه به گاه داشته باشد. بنابراین شما خوشحال خواهید شد که بدانید چنین تعمیراتی ممکن است تحت پوشش ضمانت آلایندگی فدرال باشد. این گارانتی چگونه کار می کند؟

این گارانتی مستقل از گارانتی خودروی جدید شما است. این به مدت 8 سال یا 80000 مایل برای مالک اصلی و هر مالک بعدی معتبر است.

تعدادی از قطعات پرهزینه‌تر مربوط به آلایندگی خودرو شما مانند مبدل‌های کاتالیزوری را پوشش می‌دهد. و اگر در کالیفرنیا زندگی می‌کنید، ضمانت‌نامه ایالتی جداگانه تعداد قطعات مربوط به انتشار را به مدت 7 سال یا 70000 مایل افزایش می‌دهد.

اغلب هنگامی که تعمیرات مربوط به آلایندگی مورد نیاز است، این ضمانت به طور ناخواسته نادیده گرفته می شود. اما می تواند مقدار قابل توجهی در هزینه شما صرفه جویی کند. برای اطلاعات بیشتر، با شورای حمایت از مصرف کننده ایالت خود تماس بگیرید.

بیشتر بخوانید: 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *