آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما

4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما

4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما : بیشتر اوقات، رانندگان موتورهای خود را به عنوان نیروی محرک پشت کار وسایل نقلیه خود تصور می کنند. در حالی که درست است که موتور یک وسیله نقلیه خروجی لازم را تولید می کند، یک گیربکس برای هدایت این خروجی به تایرهای محرک خودرو مورد نیاز است. به این ترتیب، می توان استدلال کرد که گیربکس به اندازه خود موتور برای عملکرد خودرو ارزشمند است.

4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما

در حالی که گیربکس‌ها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که از نظر طراحی نسبتاً دلچسب باشند، اما از مشکلات مکانیکی یا الکتریکی گاه به گاه مصون نیستند. این مسائل می توانند از ماهیت متوسط تا شدید متغیر باشند، بنابراین در صورت امکان نیاز به تشخیص فوری دارند.

خوشبختانه، اکثر وسایل نقلیه جدیدتر در حال حاضر دارای یک چراغ هشدار دهنده گیربکس هستند که به گونه ای طراحی شده است که چنین مسائلی را به سریع ترین شکل ممکن به اطلاع رانندگان برساند.

البته لازم به ذکر است که علت دقیق روشنایی نور گیربکس اغلب از یک مدل خودرو به مدل دیگر متفاوت است. بنابراین، درک علل بالقوه نور فراملی یک وسیله نقلیه و همچنین کاربرد عملی چراغ هشدار گیربکس روشن، زیرا مربوط به مدل خاص وسیله نقلیه شما است، مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهمیت چراغ انتقال و همچنین نحوه رسیدگی به مشکلاتی که این چراغ ممکن است نشان دهد، ادامه مطلب را بخوانید.

چراغ هشدار انتقال چیست؟

هشدار دمای گیربکس

هشدار دمای گیربکس

درست مانند چراغ چک موتور که به رانندگان در مورد مشکلات احتمالی موتور وسیله نقلیه آنها هشدار می دهد، چراغ هشدار گیربکس به عنوان نشانگر این است که مشکلی در گیربکس وسیله نقلیه شما وجود ندارد. با این حال، مشکل دقیقی که نشان داده می‌شود، می‌تواند بر اساس مورد به مورد متفاوت باشد و اغلب مختص ساخت/مدل است.

همچنین تغییرات شناخته شده خاصی در نحوه نمایش چراغ هشدار انتقال وجود دارد. برخی از وسایل نقلیه از نمادی استفاده می کنند که نشان دهنده یک دنده با دماسنج یا در عوض از یک دنده با علامت تعجب است. برخی دیگر ممکن است یک پیام متنی نشان دهند که خطای مربوط به انتقال را نشان می دهد.

آیا همه خودروها چراغ انتقال دارند؟

چراغ هشدار انتقال

چراغ هشدار انتقال

همه خودروها دارای چراغ گیربکس نیستند. در واقع، اکثر تولیدکنندگان تا دهه گذشته شروع به تجهیز وسایل نقلیه خود به چراغ های هشدار دهنده از این نوع نکرده بودند.

بر خلاف چراغ چک موتور، چراغ های هشدار دهنده گیربکس یک افزوده نسبتا جدید به صنعت خودروسازی است. بنابراین، اگر وسیله نقلیه شما بیش از 10 سال قدمت داشته باشد، احتمال اینکه مجهز به چراغ هشدار دهنده ای از این نوع باشد تا حدودی بعید است.

جدای از چراغ هشدار اختصاصی، برخی خودروها دارای پیام هایی با هدف مشابه هستند که در صورت ثبت یک خطای مربوط به گیربکس، در دسته ابزار خودرو پیمایش می شوند. در حالی که برخی از پیام‌های این ماهیت در زمینه نسبتاً عمومی هستند، برخی دیگر بسیار توصیفی‌تر هستند.

چه چیزی می تواند باعث روشن شدن چراغ انتقال شود؟

دلایل بالقوه زیادی در پشت روشن شدن چراغ هشدار گیربکس خودرو وجود دارد که بسیاری از آنها از یک مدل خودرو به مدل دیگر متفاوت است. برای همه رانندگان مهم است که با علل این نوع چراغ هشدار آشنا شوند.

در زیر چندین مورد از رایج ترین دلایل روشن شدن چراغ گیربکس خودرو آورده شده است.

شماره 1 – کمبود مایع انتقال

علائم مایع انتقال کم

علائم مایع انتقال کم

یکی از شایع ترین دلایل پشت چراغ هشدار دهنده گیربکس کمبود مایع گیربکس است. رفع این مشکل مستلزم پر کردن گیربکس خودرو با روان کننده مناسب و تعیین منبع نشتی است.

شماره 2 – دمای انتقال بیش از حد

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

اکثر خودروها همچنین در صورت گرم شدن بیش از حد گیربکس به سرعت چراغ هشدار گیربکس را روشن می کنند. در این رویداد، ارزیابی سطح و کیفیت مایع انتقال خودرو به طور کلی و تغییر آن بر اساس برنامه تعمیر و نگهداری سازنده بسیار مهم است.

شماره 3 – کدهای تشخیصی ثبت شده

علائم مایع انتقال کم

علائم مایع انتقال کم

در بسیاری از موارد، چراغ هشدار گیربکس خودرو در صورتی که کد خطای خاص گیربکس ذخیره شده باشد، روشن می شود. منبع دقیق چنین کدهایی می تواند از خطاهای انتقال داخلی تا مسائل الکتریکی ساده در بدنه شیر متغیر باشد.

شماره 4 – تعمیر و نگهداری مورد نیاز

تحت شرایط خاص، روشن شدن چراغ گیربکس خودرو ممکن است به هیچ وجه نشان دهنده مشکل نباشد. برعکس، برخی از خودروها از چراغ مشابهی برای نشان دادن نیاز به تعمیر و نگهداری معمولی خاص گیربکس استفاده می کنند.

آیا می توانید با چراغ گیربکس روشن به رانندگی ادامه دهید؟

شما هرگز نباید وسیله نقلیه ای را برانید که دارای  است چراغ انتقال روشن است، زیرا این وضعیت می تواند نشان دهنده یک یا چند مشکل عمده انتقال باشد. ادامه رانندگی با چراغ گیربکس روشن می تواند خطر آسیب احتمالی انتقال را به همراه داشته باشد، که برخی از آنها می توانند ماهیت نسبتاً شدیدی داشته باشند.

اگر در موقعیتی قرار گرفتید که چاره ای جز رانندگی به مقصد نهایی ندارید، لازم است قبل از ادامه، سطح مایع گیربکس خود را بررسی کنید.

بسیاری از گیربکس‌ها برای چنین اهدافی مجهز به یک عدد سنج هستند که اجازه می‌دهد سطح سیال در چند ثانیه بررسی شود. بسته به خودرو، این مایع با گیربکس در حالت پارک یا نول بررسی می شود.

در هر صورت، علت اصلی چراغ گیربکس خودرو باید در اسرع وقت به طور کامل تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار احتمالاً می تواند از ایجاد آسیب های اضافی انتقال جلوگیری کند که تعمیر برخی از آنها می تواند نسبتاً پرهزینه باشد.

اگر خودتان در پرداختن به چنین مسائلی احساس راحتی نمی کنید، باید در اولین فرصت موجود با یک مرکز خدمات قابل اعتماد قرار ملاقات بگذارید.

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

بهترین اسکنر تشخیصی خودرو

بهترین کتابچه راهنمای تعمیرات خودرو

هنگام تلاش برای تعیین علت چراغ هشدار گیربکس خودرو، مراحل زیر باید دنبال شود. علاوه بر این، هنگام تلاش برای تشخیص مسائل پیچیده گیربکس، باید به متون خدمات مخصوص کارخانه برای مدل خاص خودروی خود مراجعه کرد.

شماره 1 – کنار بکشید و وضعیت را بررسی کنید

اگر متوجه روشن شدن ناگهانی چراغ هشدار گیربکس وسیله نقلیه خود شدید، مهم است که به محض اینکه این کار را ایمن کردید، آن را کنار بکشید. قبل از خاموش کردن موتور خود، از نشانگر ارائه شده برای بررسی سطح مایع گیربکس استفاده کنید.

در صورت لزوم مایع گیربکس خودروی خود را پر کنید، اما همچنین مطمئن شوید که مایع خود را بیش از حد پر نکرده اید.

شماره 2 – وسیله نقلیه خود را به مکان دلخواه برسانید

در مرحله بعد، باید تعیین کنید که آیا وسیله نقلیه خود را یدک بکشید یا وسیله نقلیه خود را به خانه یا مرکز خدمات ترجیحی هدایت کنید.

اگر بازرسی اولیه نشت شدید مایع را نشان داد، یا علائم مربوط به رانندگی ظاهر شد، خودرو باید به نقطه مورد نظر برای تعمیر یدک کش شود. در غیر این صورت، هنگام حرکت به مقصد باید احتیاط کرد.

شماره 3 – به مشکل رسیدگی کنید

در مرحله بعد، باید تعیین کنید که آیا خودتان مشکل گیربکس وسیله نقلیه را حل می کنید یا خودروی مورد نظر را برای تعمیر به مغازه می برید.

اگر قصد دارید گزینه دوم را انتخاب کنید، مهم است که یک فروشگاه معتبر با تجربه تعمیرات خاص گیربکس را انتخاب کنید. از سوی دیگر، اگر می‌خواهید خودتان چنین تعمیراتی را انجام دهید، قبل از ادامه به یک ابزار اسکن با کیفیت خوب و دفترچه راهنمای خدمات مخصوص کارخانه نیاز خواهید داشت.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *