آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 علت خنک کننده در روغن

4 علت خنک کننده در روغن

4 علت خنک کننده در روغن (و چه باید کرد) :همه ما این ضرب المثل را شنیده ایم که روغن و آب با هم مخلوط نمی شوند. در واقع، بسیاری احتمالاً شرکت در پروژه‌های علمی مدرسه ابتدایی را به یاد می‌آورند که در واقع این واقعیت را با جزئیات واضح نشان می‌داد.

4 علت خنک کننده در روغن (و چه باید کرد)

با این حال، بدون اطلاع بسیاری، همین امر را می توان در مورد روغن موتور و مایع خنک کننده نیز گفت. این دو مایع به راحتی با هم مخلوط نمی شوند و وقتی مجبور به مخلوط شدن می شوند، کاملاً به هم می خورد.

در حال حاضر برای مشکل ماشین به کمک نیاز دارید؟ با همکار مکانیک تماس بگیرید.

ممکن است تعجب کنید که دقیقاً چگونه روغن و مایع خنک‌کننده خودرو می‌توانند در شرایط عادی کار به یکدیگر راه پیدا کنند؟ در حقیقت، زمانی که همه چیز طبق خواسته عمل می کند، آنها به سادگی نمی توانند. هر گاه روغن و مایع خنک‌کننده در یک موتور با هم مخلوط می‌شوند، همیشه در نتیجه یک نوع خرابی مکانیکی رخ می‌دهد.

نتیجه این اختلاط یک لجن شیری بی رنگ است که خلاص شدن از شر آن بسیار دشوار است و حتی فراموش کردن آن سخت تر است. اولین قدم در اصلاح چنین شرایطی، شناسایی علت اصلی اختلاط مایعات است، زیرا تنها در این صورت است که می‌توان چنین مشکلاتی را برای همیشه در آینه دید عقب گذاشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل مختلف مخلوط شدن روغن با مایع خنک کننده و همچنین نحوه رفع مشکلاتی از این قبیل، در صورت بروز آنها در آینده، بیشتر بدانید.

خنک کننده در روغن چگونه است؟

همانطور که بیشتر می دانند، روغن و آب، یا در این مورد، خنک کننده، با هم مخلوط نمی شوند. در واقع، حتی زمانی که در تماس دائمی با یکدیگر هستند، این دو مایع از ترکیب شدن خودداری می کنند.

اگر در مقادیر کافی ترکیب شوند، روغن و خنک کننده لجن نسبتاً غلیظی تولید می کنند که به رنگ قهوه ای روشن یا خاکستری است. بسیاری این قوام لجن را به قوام یک میلک شیک تشبیه می کنند.

حتی در مقادیر کمتر، آلودگی مایع خنک کننده می تواند تا حدودی در روغن موتور آشکار شود. این وضعیت اغلب برای باقی گذاشتن لکه قهوه ای رنگ بر روی میله موتور، که معمولاً در سطح کمی بالاتر از روغن موتور قرار دارد، مشخص می شود.

اگر مایع خنک کننده وارد روغن شما شود چه اتفاقی می افتد؟

هر نوع آلودگی روغن نیاز به توجه فوری دارد. زمانی که آلاینده مورد نظر قادر به رقیق کردن روغنی که به آن نشت کرده است، این وضعیت وخیم‌تر می‌شود. این سناریوی دقیقی است که هر زمان که مایع خنک کننده وارد روغن موتور موتور شود، ارائه می شود. با رقیق شدن روغن، ویسکوزیته آن به طور موثر کاهش می یابد.

در نتیجه این کاهش ویسکوزیته، روغن موتور قادر به روانکاری و محافظت از اجزای حیاتی موتور به همان روشی که قبلا انجام می‌داد ناتوان است. این به نوبه خود می تواند منجر به خستگی و خرابی حیاتی یاتاقان، آسیب شدید بالابر و رفع تنش سوپاپ شود. همه این مسائل به راحتی یا ارزان قابل رفع نیستند.

خنک کننده در روغن در مقابل روغن در خنک کننده

روغن در سرریز مایع خنک کننده

روغن در سرریز مایع خنک کننده

روغن در مخزن خنک کننده

خنک کننده و روغن می توانند یکدیگر را به دو طریق مجزا آلوده کنند. روغن می تواند راه خود را به یک سیستم خنک کننده بسته پیدا کند، یا در عوض، مایع خنک کننده می تواند وارد روغن روان کننده موتور شود. در حالی که هیچ یک از این شرایط ایده آل نیستند، اما هر کدام مجموعه ای از مسائل منحصر به فرد خود را دارند که برای جلوگیری از آسیب بیشتر موتور باید سریعاً با آنها برخورد کرد.

هنگامی که روغن وارد سیستم خنک کننده موتور می شود، لجن شروع به تشکیل می کند که اغلب باعث کاهش جریان مایع خنک کننده در سراسر سیستم می شود. این به نوبه خود می تواند باعث گرم شدن بیش از حد سریع و همچنین خراب شدن احتمالی مهر و موم ها و واشرهای حیاتی شود.

از سوی دیگر، روغن آلوده به خنک کننده به دلیل از دست دادن ویسکوزیته کلی، به سرعت ارزش خود را به عنوان یک روان کننده حیاتی از دست می دهد. این از دست دادن ویسکوزیته می تواند به سرعت منجر به آسیب یاتاقان، بالابر و سوپاپ شود که تعمیر همه آنها بسیار پرهزینه و کار فشرده است.

علل احتمالی خنک کننده در روغن

میکس روغن کفی

راه‌های مختلفی وجود دارد که مایع خنک‌کننده می‌تواند راه خود را به داخل روغن روان‌کننده موتور بیابد، که جداسازی هر کدام از آنها نیاز به تشخیص کامل دارد. با درک این دلایل بالقوه، می توانید روند تشخیص مشکل مورد نظر را تسریع کنید.

در زیر چندین مورد از شایع ترین علل آلودگی روغن موتور به مایع خنک کننده آورده شده است.

شماره 1 – واشر سر نشتی

واشر سر برای جلوگیری از اختلاط مایع خنک کننده و روغن در نقطه ای که بلوک موتور و سر سیلندر به هم می پیوندند استفاده می شود. هنگامی که این واشر در معرض خطر قرار می گیرد، دیگر از مخلوط شدن سیالات جلوگیری نمی کند، در نتیجه مسیری برای ورود مایع خنک کننده به روغن روان کننده موتور ایجاد می کند.

شماره 2 – ترک خوردگی بلوک موتور/سرسیلندر

هزینه تعمیر سرسیلندر ترک خورده

هزینه تعمیر سرسیلندر ترک خورده

مانند یک واشر سر که نشتی دارد، بلوک موتور یا سر سیلندر ترک خورده دیگر توانایی جدا نگه داشتن روغن روان کننده و مایع خنک کننده را ندارد. این به نوبه خود احتمال آلودگی متقاطع را ایجاد می کند.

خرابی های این نوع اغلب در نتیجه گرمای بیش از حد رخ می دهد.

شماره 3 – کولر روغن در معرض خطر

برخی از موتورها از یک مبدل حرارتی ویژه به نام خنک کننده روغن استفاده می کنند. روغن و مایع خنک کننده هر دو اجازه دارند از طریق این خنک کننده جریان داشته باشند، البته در معابر جداگانه.

با این حال، هنگامی که یک خنک کننده روغن در داخل از کار می افتد، این مایعات اغلب اجازه دارند با یکدیگر تماس بگیرند.

شماره 4 – مایع خنک کننده به طور تصادفی در روغن ریخته شده است

روغن موتور اشتباه در ماشین

روغن موتور اشتباه در ماشین

در حالی که برخی ممکن است چنین تصوری را مسخره کنند، مایع خنک کننده به طور تصادفی در موتورها ریخته می شود که بسیار رایج تر از آن چیزی است که ممکن است باور شود. با این وجود، اگر فوراً دستگیر شود، این یک مسئله نسبتاً ساده برای حل کردن است.

چه باید کرد

از دست دادن مایع خنک کننده اما بدون نشتی

اگر دلیلی برای مشکوک بودن روغن روانکاری موتورتان به مایع خنک‌کننده دارید، ابتدا باید سطح مایع خنک‌کننده موتور را بررسی کنید، زیرا در مخزن سرریز مایع خنک‌کننده خودرو یا مخزن سرریز خودرو تنظیم می‌شود.

اگر این ظرف به طور معقولی کم به نظر برسد، تشخیص بیشتر مورد نیاز خواهد بود. در این مرحله، آزمایش فشار سیستم خنک‌کننده بسیار توصیه می‌شود، زیرا به فرد اجازه می‌دهد تا نقطه چنین نشتی را تأیید کند.

همچنین ذکر این نکته ضروری است که خودرو نباید آگاهانه با روغن آلوده به مایع خنک کننده هدایت شود. اگر خودرویی باید به تعمیرگاهی بیشتر از چند مایل دورتر هدایت شود، قبل از پر کردن مجدد خود موتور با روغن تازه، ابتدا باید تمام روغن را در ظرف تخلیه تخلیه کرد.

اگرچه این تعمیر دائمی نیست، اما در کوتاه مدت از خرابی یاتاقان ها و سایر اجزای حیاتی جلوگیری می کند.

هزینه برای تعمیر

تعمیر بلوک موتور

تعمیر بلوک موتور

هزینه دقیق مورد نیاز برای تعمیر موتوری که به مایع خنک‌کننده اجازه می‌دهد تا روغن موتور آن وارد شود، بر اساس مورد به مورد متفاوت است. این هزینه نه تنها به برند و مدل وسیله نقلیه مورد نظر بستگی دارد، بلکه به خود منبع دقیق خرابی نیز بستگی دارد.

به طور کلی، می توان انتظار داشت که حدود 1500 تا 2000 دلار برای تعویض واشر سر موتور خود بپردازد، در حالی که تعویض سرسیلندر ترک خورده به راحتی می تواند در مجموع از 2000 دلار فراتر رود.

با این حال، اگر منبع آلودگی مایع خنک‌کننده روغن شما یک بلوک موتور ترک خورده باشد، اغلب نیاز به تعویض کامل موتور است. این ممکن است تا 5000 دلار (یا بیشتر) هزینه داشته باشد.

در انتهای پایین این طیف قیمت، جایگزینی یک کولر روغن معیوب است. به طور معمول، می توان انتظار پرداخت حدود 500 تا 700 دلار برای چنین تعمیراتی را داشت که بخش عمده آن صرف خرید قطعات می شود. خوشبختانه، هزینه نیروی کار برای چنین تعمیراتی نسبتاً پایین است.

آیا می توان خودرویی را که دارای مایع خنک کننده در روغن موتور است راند؟

رانندگی با یک وسیله نقلیه با مایع خنک کننده در روغن هرگز ایده خوبی نیست. مایع خنک‌کننده از نظر قوام بسیار نازک‌تر از روغن موتور است، به این معنی که با آلوده شدن روغن به مایع خنک‌کننده/ضد یخ، ویسکوزیته آن کاهش می‌یابد. به نوبه خود، روغن موتور آلوده ثابت می کند که قادر به ارائه همان درجه محافظت از اجزای حیاتی موتور نیست، همانطور که در غیر این صورت انجام می شد.

علاوه بر این، روغن آلوده به مایع خنک‌کننده نیز قوام لجن مانندی به خود می‌گیرد. این لجن می تواند مسیرهای کلیدی نفت را مسدود کند و باعث گرسنگی نفت در این فرآیند شود. اگر این اتفاق بیفتد، احتمالاً آسیب شدیدی به موتور وارد می‌شود و در نتیجه نیاز به تعمیرات پرهزینه و ایجاد خرابی اضافی خواهد بود.

در هر صورت، علت اصلی آلودگی روغن خودرو همیشه باید در اسرع وقت تشخیص داده و تعمیر شود. انجام این کار احتمالاً دنیایی از سختی ها و دردهای بیش از حد را در مسیر نجات خواهد داد.

تعمیرات این نوع در بیشتر موارد به بهترین وجه توسط مکانیک حرفه ای انجام می شود، مگر اینکه تجربه کافی داشته باشید. تعیین قرار ملاقات با یک مکانیک مستقل یا نمایندگی محلی باید فوراً انجام شود.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *