آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

شیشه ماشین بالا نمی رود؟ (علل و نحوه رفع آن)

شیشه ماشین بالا نمی رود؟ (علل و نحوه رفع آن)

شیشه ماشین بالا نمی رود؟  موقعیت‌های کمی به‌اندازه اینکه مجبور شوید با شیشه ماشینی که بالا نمی‌آید مبارزه کنید، آزاردهنده هستند. روزی که در غیر این صورت یک روز عادی بود، اغلب خراب می‌شود، وقتی مجبور می‌شویم نگران کوچک‌ترین احتمال باران باشیم یا از یک سفر سرد وحشیانه به خانه هراس داشته باشیم.

شیشه ماشین بالا نمی رود؟ (علل و نحوه رفع آن)

اگر در حال حاضر با مشکل مشابهی مواجه هستید، مطمئنا تنها نیستید. مسائل عملیاتی مربوط به پنجره ها یک اتفاق کاملاً رایج است و هزاران راننده را در طول هر سال به شدت تکان می دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دلایل مشکلات عملکرد مربوط به پنجره، و اینکه چه اقدامی باید در زمانی که پنجره شما پایین می رود، اما دوباره بالا نمی رود، بیشتر بخوانید.

چگونه شیشه پاور کار می کند

سیستم‌های شیشه برقی استفاده از اجزای مکانیکی و الکتریکی را با هم ترکیب می‌کنند تا حرکت بالا و پایین شیشه‌های خودروی شما را تسهیل کنند.

سوئیچ پنجره برق را به موتور شیشه برقی خودرو هدایت می کند که رگولاتور مجموعه را به حرکت در می آورد. یک رگولاتور پنجره برقی، حرکت چرخشی موتور پنجره را به حرکت پنجره بالا/پایین تبدیل می کند.

رگولاتورهای پنجره برقی به دو شکل مجزا تولید می شوند. اولین مورد از این دو شکل، رگولاتور متوازی الاضلاع (دنده محور) است که هنگام حرکت قیچی می کند، بسیار شبیه جک قیچی. همانطور که یک موتور پنجره می چرخد، یک سری چرخ دنده میل لنگ را می چرخاند که باعث می شود رگولاتور قیچی کند. در نتیجه، رانش به سمت بالا تولید می شود.

انواع رگولاتور شیشه برقی

انواع رگولاتور شیشه برقی

انواع رگولاتور شیشه برقی

اخیراً، بسیاری از وسایل نقلیه شروع به استفاده از سیستم تنظیم کننده کابلی کرده اند. این سیستم یک کابل را از طریق یک سری قرقره می پیچد که توسط موتور شیشه برقی سیستم عمل می کند.

در هنگام کار، این کابل به جلو و عقب کشیده می شود تا پنجره ای که به آن متصل است بالا و پایین شود.

دلایل خرابی پنجره برق (و رفع آن)

در زیر چندین مورد از رایج‌ترین خرابی‌های پنجره برقی، و همچنین توضیحاتی در مورد نحوه ادامه کار در هنگام نمایش هر کدام آورده شده است.

شماره 1 – بدون برق مدار

جعبه فیوز ماشین

جعبه فیوز ماشین

برای اینکه یک مجموعه پنجره برقی کار کند، باید با قدرت کافی تامین شود. این نیرو از باتری خودرو گرفته می شود و تقریباً همیشه از طریق فیوز یا قطع کننده مدار و همچنین رله هدایت می شود

اگر برق این مدار قطع شود، هیچ مقداری از دستکاری سوئیچ پنجره را بالا یا پایین نمی‌آورد. یک کلید پنجره باید ابتدا برق را دریافت کند، قبل از اینکه بتواند آن را در پایین دست به موتور پنجره منتظر توزیع کند.

چگونه رفع کنیم

به منظور رفع مشکل تلفات برق مدار پنجره، استفاده از یک چراغ آزمایشی قابل اعتماد مورد نیاز است. با برداشتن پانل درب مربوطه، بررسی کنید که آیا برق به سمت ورودی سوئیچ پنجره خودرو شما تامین می شود یا خیر. اگر چراغ آزمایشی شما روشن نمی شود، فیوزی را که این منبع تغذیه از طریق آن هدایت می شود، پیدا کنید.

در برخی موارد، تمام پنجره ها بر روی یک مدار تکی تغذیه می شوند. با این حال، اکثر خودروها این توزیع نیرو را بین چندین مدار تقسیم می کنند. در بسیاری از موارد، شیشه سمت راننده و شیشه سمت سرنشین یک وسیله نقلیه به طور جداگانه از شیشه های عقب آن ذوب می شوند.

در بسیاری از موارد، فیوز منفجر شده یا قطع کننده مدار قرار می گیرد. این اغلب محصول موتورهای پنجره قدیمی است که در هنگام کار شروع به کشیدن آمپر زیاد کرده اند.

شماره 2 – سوئیچ پنجره معیوب

سوئیچ پنجره خراب

سوئیچ پنجره خراب

یکی دیگر از خرابی های رایج مدار پنجره برقی، خرابی مربوط به کلید پنجره سیستم است. با گذشت زمان، کنتاکت‌های سوئیچ داخلی شروع به خراب شدن می‌کنند، بنابراین اجازه نمی‌دهند هنگام دستکاری سوئیچ، تداوم ایجاد شود.

سوئیچ های معیوب تعداد قابل توجهی از خرابی های سیستم شیشه برق را تشکیل می دهند. با این حال، تا زمانی که چنین شرایطی تأیید نشود، جایگزینی توصیه نمی شود.

چگونه رفع کنیم

هنگام تلاش برای تشخیص خرابی سوئیچ پنجره، واحد سوئیچ باید از پانل درب مربوطه خود خارج شود. یک چراغ آزمایشی یا مولتی متر نیز برای به دست آوردن تشخیص مورد نیاز است.

ابتدا بررسی کنید که سوئیچ پنجره شما برق ورودی را دریافت می کند. چراغ آزمایشی شما باید هنگام تشخیص برق روشن شود، اگر به درستی به زمین متصل شود. همچنین، 12+ ولت باید روی سیم ولتاژ تغذیه مدار با استفاده از مولتی متر ذکر شود.

اگر برق ورودی تشخیص داده شد، هنگام بررسی برق سوئیچ خروجی، با فشار دادن کلید، این فرآیند را تکرار کنید. اگر برق از سمت خروجی سوئیچ پنجره شما خارج نشود، نیاز به تعویض خواهد بود. اما در صورت مشاهده برق خروجی، آزمایشات بیشتر در محل اتصال به موتور پنجره سیستم ضروری خواهد بود.

شماره 3 – موتور پنجره معیوب

موتور پنجره بد

موتور پنجره بد

گاهی اوقات، یک موتور شیشه برقی از کار می افتد، که اغلب به عنوان محصول جانبی i تخریب مدار داخلی هنگامی که این اتفاق می افتد، پنجره شما به احتمال زیاد در هر جهت دیگر کار نمی کند و شما را در وضعیتی کاملاً مخمصه قرار می دهد.

عملکرد کند یا پر سر و صدا موتور پنجره اغلب به عنوان یک شاخص قابل اعتماد برای سلامت کلی واحد عمل می کند. اگر یک موتور پنجره به اندازه کافی زمین شده و با ولتاژ کامل تغذیه می شود، اما با سرعت حلزون کار می کند، باید مشکوک تلقی شود.

چگونگی رفع آن

خوشبختانه، تشخیص خرابی موتور شیشه برقی نسبتاً ساده است. برای شروع این فرآیند، پانل داخلی درب خود را بردارید. بعد، پیگتیل الکتریکی را که مربوط به موتور پنجره متخلف است، پیدا کنید. دوشاخه مربوطه را جدا کنید، و در حالی که کلید پنجره خود را فشار داده اید، وجود برق و زمین را در سمت مهار این اتصال بررسی کنید.

اگر برق و زمین وجود داشته باشد، موتور شیشه برقی شما معیوب است و نیاز به تعویض دارد. سختی این کار از یک برند و مدل وسیله نقلیه به دیگری متفاوت است.

شماره 4 – رگولاتور پنجره آسیب دیده

رگولاتور پنجره معیوب

رگولاتور پنجره معیوب

همانند موتورهای پنجره، واحدهای رگلاتور نیز با افزایش سن مستعد خرابی هستند. با گذشت زمان، اجزای مکانیکی یک تنظیم کننده شروع به خستگی می کنند که اغلب منجر به آسیب های جبران ناپذیر می شود. در هر صورت، تشخیص رگولاتور پنجره معیوب نسبتاً آسان است.

اگر شیشه خودرو دارید که بالا نمی‌ماند، به نظر می‌رسد که به یک طرف خم شده است، یا در قاب آن افتاده است، تقریباً مطمئناً یک رگولاتور خراب پنجره مقصر است.

چگونگی رفع آن

تشخیص رگولاتور پنجره معیوب یک موضوع بازرسی بصری است. با برداشتن پانل درب داخلی، نمای نسبتاً واضحی از این واحد فراهم می شود.

نقاط محوری رگولاتور، پایه‌ها، کابل‌ها و گیره‌های پنجره را برای علائم آسیب یا خستگی به‌طور کامل بررسی کنید. در صورت مشاهده هر گونه بی نظمی، جایگزینی توصیه می شود.

سختی تعویض رگولاتور پنجره بسته به مدل خاصی از وسیله نقلیه که قرار است تعمیر شود، می تواند بسیار متفاوت باشد. این روش می تواند از ساده و ساده تا بسیار خسته کننده باشد. وقتی شک دارید، همیشه به دنبال نظر حرفه ای باشید.

چگونه یک پنجره برقی را به صورت دستی بالا بیاوریم

به نظر می رسد مشکلات مکانیکی همیشه در بدترین زمان ممکن اتفاق می افتد و موارد مربوط به سیستم پنجره برقی شما نیز از این قاعده مستثنی نیستند. اگر خود را در میان سفر می بینید و نمی توانید پنجره خود را به حالت بسته برگردانید، از روش زیر برای اصلاح وضعیت استفاده کنید.

پانل در را بردارید: با برداشتن پانل درب داخلی وسیله نقلیه خود شروع کنید.

موتور پنجره را غیرفعال کنید: منبع تغذیه موتور شیشه برقی خود را قطع کنید و پاگ مربوطه را با خیال راحت از سر راه خارج کنید.

رگولاتور را از پنجره جدا کنید: اکنون پیچ و مهره همه بست های پنجره به رگولاتور را باز می کنید.

بالا بردن پنجره با دست: با قرار دادن یک کف دست در هر طرف پنجره، به آرامی شیشه را به حالت عمودی بالا ببرید.

بلوک کردن پنجره در جای خود: اکنون 1 تا 2 بلوک چوبی را در محفظه داخلی درب خود قرار می دهید و در نتیجه پنجره را در جای خود می چرخانید.

پانل درب را مجدداً نصب کنید: در نهایت، پانل درب وسیله نقلیه خود را مجدداً نصب کنید و مطمئن شوید که همه بست ها در جای خود محکم شده اند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.