آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

6 علائم خراب بودن کلاچ

6 علائم خراب بودن کلاچ

6 علائم خراب بودن کلاچ:اگر یک وسیله نقلیه دستی را به اندازه کافی رانندگی می کنید، فقط زمان زیادی است که کلاچ را فرسوده کنید. در حالی که کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای طولانی‌تر کردن عمر کلاچ انجام دهید، همه آنها در نهایت فرسوده می‌شوند و اگر علائم را زود تشخیص ندهید، می‌تواند منجر به تعمیرات گران‌تر شود.

6 علائم خراب بودن کلاچ

اما کلاچ دقیقا چه کاری انجام می دهد، چه مدت باید دوام بیاورد، و چگونه می دانید که شروع به خراب شدن می کند؟ و آیا می دانستید که خودروهای دستی تنها خودروهایی نیستند که کلاچ دارند؟

تجزیه و تحلیل بسیار زیاد است، بنابراین به خواندن ادامه دهید، و ما همه چیزهایی را که باید بدانید برجسته خواهیم کرد.

هدف از کلاچ چیست؟

گیربکس وسیله نقلیه شما از دنده‌های متعددی استفاده می‌کند تا در حین رانندگی، قدرت متفاوتی را به چرخ‌ها برساند تا با شرایط مختلف رانندگی مطابقت داشته باشد. این یکی از اجزای ضروری هر وسیله نقلیه ای با موتور احتراق داخلی است، اما بدون کلاچ، تعویض به آن دنده ها می تواند بسیار مشکل ساز باشد.

این به این دلیل است که موتور هرگز از چرخش و ارائه قدرت متوقف نمی‌شود، بنابراین وقتی می‌خواهید به یک دنده جدید تعویض کنید، گیربکس ساییده شده و احتمالاً دنده‌ها را می‌شکند. کلاچ به گیربکس اجازه می دهد تا چرخش را متوقف کند، و این امکان را فراهم می کند تا قبل از تحویل مجدد نیرو، به نسبت دنده متفاوتی سوئیچ شود.

این بخشی ضروری از هر وسیله نقلیه است. در غیر این صورت، شما فقط می توانید وسیله نقلیه خود را با یک دنده کار کنید!

آیا همه خودروها کلاچ دارند؟

وقتی به کلاچ خودرو فکر می کنید، احتمالاً ذهن شما مستقیماً به سمت وسیله نقلیه ای با گیربکس دستی می پرد. اما در حالی که اینها تنها وسایل نقلیه با کلاچ هستند که می توانید آنها را به صورت دستی فشار دهید، وسایل نقلیه با گیربکس اتوماتیک نیز به کلاچ نیاز دارند.

این خودروها از بسته‌های کلاچ استفاده می‌کنند، و در حالی که همان هدف بسته کلاچ را انجام می‌دهند، به روشی کمی متفاوت عمل می‌کنند. برای این راهنما، ما بر روی کلاچ‌های گیربکس دستی تمرکز کرده‌ایم، زیرا احتمال فرسودگی آن‌ها بیشتر است و بدون تعویض یا بازسازی کل گیربکس، تعمیر آنها بسیار آسان‌تر است.

قطعات یک کلاچ

هنگامی که به یک کلاچ دستی نگاه می کنید، چند مولفه مختلف وجود دارد که باید در نظر بگیرید، و در حالی که بسیاری از افراد آنها را به اجزای اصلی و ثانویه کلاچ تقسیم می کنند، ما در اینجا همه آنها را برای شما برجسته می کنیم زیرا همه آنها با هم کار می کنند تا به وسیله نقلیه شما کمک کنند. تعویض دنده

دیسک کلاچ

کلاچ سوخته

کلاچ سوخته

شما نمی توانید در مورد کلاچ خودرو بدون صحبت در مورد دیسک کلاچ صحبت کنید! دیسک کلاچ روی شفت ورودی بین چرخ فلایویل و صفحه فشار قرار می گیرد و این قطعه است که در واقع وقتی کلاچ را فشار می دهید حرکت می کند.

هنگامی که کلاچ را فشار می دهید، کلاچ را جدا می کند و به شما این امکان را می دهد که با خیال راحت دنده ها را عوض کنید بدون اینکه دنده های متحرک را به هم بچسبانید!

صفحه فشار

صفحه فشار کلاچ

صفحه فشار کلاچ

در حالی که صفحه کلاچ به شما امکان می دهد وقتی پدال را فشار می دهید کلاچ را جدا کنید، این صفحه فشار است که وقتی آن را رها می کنید همه چیز را درگیر می کند.

وقتی کلاچ را فشار نمی دهید صفحه فشار دیسک کلاچ را به چرخ فلایویل فشار می دهد که نیروی موتور را به گیربکس منتقل می کند!

یاتاقان رانش

علائم بد پرتاب

علائم بد پرتاب

یاتاقان رانش، که به عنوان یاتاقان پرتاب نیز شناخته می شود، جزئی است که چنگال کلاچ به آن فشار می دهد تا صفحه فشار را جدا کند.

یاتاقان‌های رانش در اشکال و اندازه‌های مختلفی برای مطابقت با موتور و گیربکس وجود دارند، اما همه آنها عملکرد یکسانی دارند، آنها جدا شدن صفحه فشار را فعال می‌کنند.

مطالب مرتبط : تعویض و نوسازی سیم کلاچ

چنگال کلاچ

علائم چنگال کلاچ بد

علائم چنگال کلاچ بد

چنگال کلاچ یک قطعه دستی است که هنگام فشار دادن کلاچ فعالانه حرکت می کند و یاتاقان پرتاب را به سمت بیرون فشار می دهد تا صفحه فشار را جدا کند.

چنگال کلاچ یک جزء نسبتاً ساده است، اما باید اندازه مناسبی داشته باشد و مقدار مناسبی را حرکت دهد تا هر بار با موفقیت کلاچ را جدا کنید.

سیلندرهای کلاچ Master & Slave

علائم سیلندر اصلی کلاچ بد

علائم سیلندر اصلی کلاچ بد

وقتی کلاچ یک خودروی مدرن را فشار می‌دهید، از هیدرولیک استفاده می‌کند تا آن حرکت را به قدرت تبدیل کند تا سیستم را جدا کند.

این هیدرولیک ها از طریق یک سیلندر اصلی کلاچ و یک سیلندر slave عبور می کنند تا این فشار را به مقدار مناسبی نیرو برای جدا کردن کلاچ تبدیل کنند.

فلایویل

علائم بد فلایویل

علائم بد فلایویل

در حالی که برخی از افراد ممکن است چرخ لنگر را به عنوان جزئی از سیستم کلاچ نبینند، اما بخشی جدایی ناپذیر است. صفحه فشار مستقیماً روی فلایویل نصب می شود تا نیروی لازم برای انتقال نیرو تولید کند و صفحه کلاچ باید از چرخ فلایویل جدا شود تا بتوانید دنده ها را تعویض کنید.

بنابراین، اگر مشکلی در فلایویل وجود داشته باشد، احتمال زیادی وجود دارد که کلاچ آنطور که باید کار نکند.

نشانه هایی که کلاچ شما از کار می افتد

اکنون که کمی بیشتر در مورد اجزای تشکیل دهنده کلاچ وسیله نقلیه خود می دانید، می توانید تشخیص دهید که چه زمانی همه چیز آنطور که باید کار نمی کند.

ما شش مشکل رایج تجربه کلاچ را برجسته کرده ایم. من اگر کلاچ هر یک از این علائم را تجربه می کند، باید سیستم را بیشتر بررسی کنید و احتمالاً کلاچ را تعویض یا تعمیر کنید.

شماره 1 – چرخ دنده های سنگ زنی

صدای ناله هنگام شتاب گیری

صدای ناله هنگام شتاب گیری

زمانی که کلاچ شروع به از کار افتادن می کند، معمولاً یک شبه از عملکرد خوب به شکستن کامل نمی رسد. و یکی از رایج ترین نشانه های خرابی کلاچ، چرخ دنده ها است.

می‌دانید که باید تا چه حد باید کلاچ را فشار دهید تا آن را باز کنید و دوباره آن را درگیر کنید، و اگر همه چیز را درست انجام می‌دهید و دنده‌ها هنوز در حال تراشیدن هستند، کمی فرسوده شده است و زمان تعویض آن فرا رسیده است.

پدال کلاچ شل

وقتی کلاچ شما شروع به فرسودگی می کند، باید آن را بیشتر و بیشتر فشار دهید تا کلاچ را جدا کنید. انواع دیگر پدال کلاچ شل شامل مواردی است که هنگام حرکت کلاچ به طور فعال فشار نمی آورد یا کلاچ نرم یا اسفنجی که نشان دهنده مشکل در سیستم هیدرولیک است.

مطالب مرتبط : 4 علائم خرابی بلبرینگ چرخ

در هر صورت، این مشکلی است که باید در اسرع وقت آن را تشخیص داده و برطرف کنید.

پدال کلاچ چسبنده

درست مانند کلاچ که ممکن است با شروع فرسودگی بیش از حد شل باشد، مشکلات مختلف می تواند منجر به کلاچ شود که برای فشار دادن آن بسیار چالش برانگیز است. این به همان اندازه یک مشکل جدی است که می تواند شما را از تعویض ایمن دنده در مواقع ضروری باز دارد و فشار زیادی بر کل سیستم وارد می کند.

دلایل رایج سفت شدن صفحه کلاچ شامل مشکلات سیستم هیدرولیک یا صفحه فشار کلاچ است.

مشکل در تعویض دنده

با توجه به اینکه وظیفه کلاچ این است که به شما در تعویض دنده کمک کند، جای تعجب نیست که اگر یکی شروع به خرابی کند، ممکن است در تعویض دنده دچار مشکل شوید. ممکن است لازم باشد پدال کلاچ را بیشتر از حد معمول فشار دهید و در شرایط شدیدتر ممکن است اصلاً نتوانید دنده را عوض کنید.

بوی سوختگی

وقتی کلاچ شما به طور کامل باز نمی شود، یا به اشتباه به چرخ طیار ساییده می شود، اصطکاک زیادی ایجاد می کند. این اصطکاک به صورت گرما از بین می‌رود و وقتی چیزها خیلی داغ می‌شوند، شروع به سوختن می‌کنند.

با این حال، بوی سوختگی می‌تواند از مناطق مختلف ناشی شود، بنابراین قبل از پریدن به سمت کلاچ باید به طور کامل عیب‌یابی کنید.

نشت مایع

از آنجایی که سیستم‌های کلاچ مدرن از هیدرولیک برای کمک به جدا کردن کلاچ استفاده می‌کنند، جای تعجب نیست که نشت مایع هیدرولیک از سیلندر اصلی کلاچ، سیلندر slave یا یکی از خطوط هیدرولیک می‌تواند نشانه‌ای از مشکل عمیق‌تر باشد.

یک کلاچ چقدر دوام می آورد؟

اگر از یک کلاچ مدرن مراقبت کنید و آن را به درستی تعویض کنید، باید بین 75000 تا 150000 کیلومتر دوام بیاورد. عادات رانندگی شما نقش بسیار زیادی در طول عمر کلاچ بازی می کند. سواری بیش از حد بر کلاچ یا چرخ دنده ها به طور مداوم، کلاچ را سریعتر فرسوده می کند.

به همین دلیل، کلاچ ها می توانند قبل از 75000 کیلومتر فرسوده شوند، اما این تقریباً همیشه به دلیل عادت های رانندگی تهاجمی تر یا ضعیف تر اتفاق می افتد.

یک مثال خوب، شخصی است که دارای یک خودروی چهار چرخ متحرک با قدرت بالا، مانند سوبارو WRX STI است. هر چقدر هم که بالا بردن دور در دقیقه با پدال کلاچ فشار داده شده و سپس “راه اندازی” خودرو وسوسه انگیز باشد، با انجام این کار عمر کلاچ خود را تا حد زیادی کاهش خواهید داد.

کلاچ کی خراب به نظر میرسد

اگر امیدوارید بتوانید فقط با نگاه کردن به آن متوجه شوید که کلاچ بد است یا خیر، ممکن است خوش شانس نباشید. در حالی که برخی از کلاچ ها آسیب، خراش، فرورفتگی یا تاب برداشتن واضح دارند، گاهی اوقات کاملاً خوب به نظر می رسند، اما فقط کمی بیش از حد نازک فرسوده شده اند یا بلبرینگ آن طور که باید کار نمی کند.

به همین دلیل، مهم است که یک کلاچ معیوب را قبل از اینکه همه آن را جدا کنید، تشخیص دهید و سپس اجزای مناسب را جایگزین کنید.

هنگام تعویض کلاچ، توصیه می کنیم شستشوی مایع، بلبرینگ پیلوت، یاتاقان پرتاب، دیسک کلاچ و صفحه فشار را تکمیل کنید. همچنین ممکن است لازم باشد فلایویل را دوباره روی سطح قرار دهید.

این کار بسیار است، اما شما را از پاره کردن همه چیز در چند هزار کیلومتر پایین‌تر جاده نجات می‌دهد!

آیا کلاچ ها به طور ناگهانی از کار می افتند؟

در حالی که از نظر فنی ممکن است یک کلاچ به طور ناگهانی از کار بیفتد، این بسیار نادر است. به طور معمول، کلاچ ها به آرامی در طول زمان از کار می افتند، و تنها در صورتی که به طور مداوم علائم بدتر شدن کلاچ را نادیده بگیرید، به طور کامل از کار می افتند.

با این حال، در حالی که بعید است، ممکن است کلاچ یکباره از کار بیفتد. دلایل رایج این امر عبارتند از شکستگی کابل کلاچ یا سوختن هیدرولیک شلنگ لیسک

اگر به رانندگی با کلاچ فرسوده ادامه دهید چه اتفاقی می افتد؟

در حالی که کلاچ به احتمال زیاد به طور کامل و یکباره شکسته نمی شود، این به این معنی نیست که مشکلی است که باید نادیده بگیرید. نه تنها مشکل همچنان بدتر خواهد شد، بلکه ممکن است با رانندگی با کلاچ فرسوده به قطعات بیشتری آسیب برسانید.

این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که دنده ها بیش از حد ساییده می شوند و منجر به آسیب گیربکس می شود یا صفحه کلاچ می تواند فلایویل را فرسوده کند. نه تنها این، بلکه کلاچ فرسوده، تعویض دنده را سخت‌تر می‌کند که می‌تواند منجر به تصادف در جاده شود.

مطالب مرتبط : نحوه تنظیم پدال کلاچ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *