آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

5 علائم خرابی بودن بلبرینگ چرخ های جلو و عقب

5 علائم خرابی بودن بلبرینگ چرخ های جلو و عقب

5 علائم خرابی بودن بلبرینگ چرخ های جلو و عقب : بلبرینگ چرخ ها هم در چرخ های جلو و هم در چرخ های عقب استفاده می شود. هر چرخ دارای بلبرینگ چرخ مخصوص به خود است و ممکن است فقط یکی از آن یاتاقان ها فرسوده شود در حالی که بقیه هنوز در شرایط خوبی هستند.

5 علائم خرابی بودن بلبرینگ چرخ های جلو و عقب

به همین دلیل است که اگر تنها یکی از یاتاقان‌های چرخ فرسوده شده باشد، لزوماً مجبور نخواهید بود همه بلبرینگ‌های چرخ خود را تعویض کنید. بسیاری از مکانیک ها (غیر صادق) به شما خواهند گفت که همه باید تعویض شوند یا هر دو در یک محور قرار گیرند. این معمولاً ضروری نیست.

علائم خاصی وجود دارد که می توانید به دنبال آن باشید که نشان می دهد یاتاقان چرخ خراب است یا یک مکانیک می تواند به شما بگوید که آیا یاتاقان چرخ دارید که باید هنگام بردن ماشین خود برای تعمیر و نگهداری منظم تعویض شود.

5 علامت اصلی بد بلبرینگ چرخ

برای تعیین وضعیت بلبرینگ چرخ خود، 5 علامت رایج وجود دارد که می توانید به آنها توجه کنید.

شماره 1 – سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

سایش ناهموار لاستیک

هنگامی که یاتاقان چرخ ها فرسوده می شوند، تمایل دارند به طور ناهمواری از بقیه آنها فرسوده شوند. این امر باعث می شود تایر مربوطه نسبت به سایرین دارای سایش غیرعادی تایر باشد.

در شرایط عادی که لاستیک‌های شما فرسوده می‌شوند، همه آن‌ها به‌دلیل رانندگی ساده روی آن‌ها به طور مساوی فرسوده می‌شوند. بنابراین اگر آنها به طور ناهموار فرسوده شوند، ممکن است به بلبرینگ چرخ بد باشد.

البته، مسائل دیگری مانند تراز نامناسب چرخ‌ها، نامتعادل بودن لاستیک‌ها و موارد دیگر نیز می‌توانند از دلایل ساییدگی ناهموار لاستیک باشند، بنابراین تصور نکنید که این یاتاقان چرخ است، مگر اینکه علائم دیگر مطابقت داشته باشند.

شماره 2 – صدای سنگ زنی

صدای لاستیک

صدای لاستیک

یکی از علائم رایج خرابی بلبرینگ چرخ‌ها زمانی است که لاستیک‌های شما صدای ساییدگی بلندی دارند که از آن‌ها می‌آید. این امر زمانی ایجاد می شود که بلبرینگ چرخ ها روانکاری خود را از دست می دهند و به جای آن گرمای زیادی در داخل آنها ایجاد می شود.

تقریباً مانند شنیدن سنگ زنی دو قطعه فلز با هم خواهد بود. معمولاً به دلیل فرسودگی ناهموار چرخ‌ها، فقط صدایی که از یک چرخ می‌آید و نه همه آن‌ها می‌شنوید. سر و صدا در هنگام جابجایی یا چرخش بیشتر محسوس است.

شماره 3 – چرخ فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

اگر مشکل واقعاً بد شود، فرمان شما شروع به لرزیدن می کند. هنگامی که با سرعت کمتری رانندگی می کنید متوجه این لرزش خواهید شد، اما با پا گذاشتن روی پدال گاز و شتاب دادن به خودرو، مشکل بدتر می شود.

بسیاری از مردم فکر می کنند این علامت مربوط به نامتعادل بودن لاستیک های خودروی آنهاست. در حالی که علائم هر دو مشابه است، ارتعاشات ناشی از تعادل نامناسب لاستیک در سرعت های بالا رخ می دهد.

اما در هر صورت باید وسیله نقلیه خود را نزد یک مکانیک ببرید و به طور رسمی مشکل را تشخیص دهد.

شماره 4 – وسیله نقلیه به یک طرف می کشد

تراز جلوی بد

تراز جلوی بد

هنگامی که یاتاقان چرخ فرسوده می شود و دچار خوردگی یا گودال می شود، پوشش صافی که یاتاقان ها نیاز دارند دیگر وجود ندارد و سطح ناهموار باعث لرزش آن تایر می شود. این لرزش ممکن است باعث شود وسیله نقلیه شما کمی به طرف بلبرینگ فرسوده کشیده شود.

همچنین ممکن است در هنگام ترمز گرفتن خودروی خود به سمت کناری کشیده شود. در حالی که این یک علامت معمولی از بد بودن روتور ترمز یا کالیپر است، علت واقعی ممکن است خود یاتاقان‌های چرخ به دلیل مقدار بیش از حد فرسودگی که ایجاد می‌کنند باشد.

شماره 5 – تکان بیش از حد یا بازی در چرخ

لرزش بیش از حد چرخ

لرزش بیش از حد چرخ

تشخیص این یکی کمی دشوارتر است زیرا باید ماشین خود را روی یک بالابر هیدرولیک یا هر دو چرخ یک محور روی پایه جک قرار دهید. وقتی بلند می شوید، یکی از چرخ ها را بگیرید و سعی کنید آن را به جلو و عقب تکان دهید و متوجه شوید که چرخ چقدر «بازی» یا حرکت دارد. حالا این کار را روی چرخ در انتهای دیگر محور تکرار کنید.

اگر وقتی چرخ را تکان می‌دهید چرخ می‌خورد یا به جلو و عقب حرکت می‌کند، احتمالاً بلبرینگ چرخ‌ها خراب شده‌اید. بلبرینگ چرخ خوب به این معنی است که چرخ تقریباً هیچ لرزشی یا بازی اضافی ندارد.

باز هم، همه اینها فقط برآورد هستند، اما نشانگر خوبی از آنچه می توانید انتظار پرداخت را داشته باشید هستند. خبر خوب این است که یاتاقان‌های چرخ زمان زیادی برای فرسوده شدن نیاز دارند، بنابراین نیازی به تعویض مکرر آنها نخواهید داشت.

بلبرینگ هاب عقب

برخی از خودروها از مجموعه بلبرینگ هاب عقب استفاده می کنند که در آن یاتاقان های چرخ از قبل در هاب بسته بندی شده و به عنوان یک واحد کامل نصب می شوند. به جای تعویض ساده بلبرینگ چرخ ها، کل مجموعه توپی باید تعویض شود.

انواع متداول بلبرینگ چرخ

انواع بلبرینگ چرخ

انواع بلبرینگ چرخ

با چرخاندن چرخ اصطکاک ایجاد می شود. هنگامی که چرخ دارای بلبرینگ سنگین باشد مقاومت بیشتری وجود دارد. به همین دلیل است که “بلبرینگ چرخ” به قطعه ای اطلاق می شود که مسئول کاهش اصطکاک بین قطعات در هنگام چرخش چرخ است.

هنگامی که قطعات متحرک چرخ بین خود مقاومت کمتری داشته باشند، سایش و فرسایش ایجاد شده را کاهش می دهد. در نتیجه طول عمر چرخ افزایش می یابد.

انواع مختلفی از یاتاقان چرخ وجود دارد که سازنده می تواند از آنها استفاده کند. در اینجا چند نوع رایج به همراه هدف اصلی آنها آورده شده است.

بلبرینگ

از بین تمام یاتاقان‌های چرخ موجود، بلبرینگ‌های توپ رایج‌ترین و پرکاربردترین یاتاقان‌های چرخی هستند که می‌توان از آنها استفاده کرد. آنها قادر به جذب بارهای رانش و بارهای شعاعی هستند.

فشار گوشه ای، بار رانش و مقدار وزنی که روی چرخ قرار می گیرد، بار شعاعی است. بلبرینگ‌های توپ را در چرخ‌هایی در هر اندازه، از چرخ‌های اسکیت غلتکی گرفته تا چرخ‌های خودرو پیدا خواهید کرد.

بلبرینگ دقیق

طراحی بلبرینگ های دقیق آنها را برای استفاده با کارایی بالا مناسب می کند. بلبرینگ های دقیق توانایی به حداقل رساندن اصطکاک را دارند که به نوبه خود میزان گرمای ایجاد شده را کاهش می دهد.

سرعت چرخش آنها به طور کلی بیشتر از یاتاقان های معمولی است. به همه این دلایل، چرخ های فرود هواپیما و ماشین های مسابقه ای مختلف دارای بلبرینگ های دقیق هستند. این یاتاقان ها به طور خاص برای بارهای رانش و شعاعی گسترده طراحی شده اند.

بلبرینگ غلتکی

رولبرینگ نوعی از یاتاقان چرخ است که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. تنها چیزی که وجود دارد این است که بلبرینگ های غلتکی به اندازه بلبرینگ ها همه کاره نیستند. رولبرینگ ها در تحمل وزن خوب هستند اما برای پیچیدن بهترین نیستند.

اگر از چرخ هایی استفاده می کنید که باید با سرعت متوسط به بالا بپیچند، بلبرینگ غلتکی برای آنها مناسب نخواهد بود. اما اگر از وسایل نقلیه ای مانند چرخ دستی های مواد غذایی یا کامیون های دستی استفاده می کنید، بلبرینگ های غلتکی برای آن ها مناسب خواهند بود.

غلتک مخروطی

چرخ های معمولی اتومبیل ها و کامیون ها معمولاً دارای رولبرینگ های مخروطی هستند. آنها یک شکل مخروطی دارند که اصطکاک را در هنگام پیچیدن کاهش می دهد زیرا بار رانش زیاد است.

همانطور که ماشین را می چرخانید، درجات مختلفی برای زاویه چرخ ها وجود دارد. با رولبرینگ های مخروطی، از سنگ زنی در قطعاتی که در حال جابجایی هستند جلوگیری می کنند.

مطالب مرتبط :

5 علت دود سفید اگزوز خودرو

6 علائم خرابی دینام خودرو (و هزینه تعویض)

5 علائم خرابی کنیستر خودرو (و هزینه تعویض)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *