آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

5 علائم خرابی ایموبلایزر موتور

5 علائم خرابی ایموبلایزر موتور

5 نشانه مشکلات ایموبلایزر موتور :سیستم ایموبلایزر خودرو یک ویژگی ضد سرقت رایج در اکثر خودروهای تولید شده در 20 سال گذشته یا بیشتر است. وقتی آنطور که باید کار کند، احتمال دزدیده شدن ماشین شما را تا حد زیادی کاهش می دهد.

5 علائم خرابی ایموبلایزر موتور

هنگامی که مشکلی با ایموبلایزر اتومبیل شما ایجاد می شود، می تواند باعث سردردهای بزرگ شود. به خواندن ادامه دهید تا متوجه شوید که یک ایموبلایزر موتور چگونه کار می کند و بدانید در صورت خرابی ایموبلایزر موتور باید به دنبال چه علائمی باشید.

ایموبلایزر موتور چیست؟

سیستم ایموبلایزر موتور (یا ایموبلایزر خودرو) یک قطعه عالی از فناوری امنیت الکترونیکی است که اساساً یک بازدارنده سرقت وسیله نقلیه است.

هدف آن جلوگیری از سیم کشی و سرقت وسیله نقلیه توسط دزدی است که کلیدی برای روشن کردن موتور ندارد. مطالعات تحقیقاتی ثابت کرده است که از زمان استفاده از ایموبلایزرها در خودروها، 40 درصد کمتر سرقت خودرو وجود دارد.

اگر خودرویی را خریداری کرده‌اید که در 20 سال گذشته ساخته شده است، احتمالاً قبلاً بدون اینکه متوجه شوید از این فناوری استفاده کرده‌اید.

کلید خودروهایی که نمایندگی های خودرو در حال حاضر توزیع می کنند، اساساً کلیدهای جا کلیدی یا کلیدهای هوشمند هستند. به همین دلیل است که پایه کلید شامل دکمه هایی برای قفل و باز کردن درهای خودرو، باز کردن صندوق عقب و یا حتی گاهی اوقات از راه دور استارت خودرو است.

بسیاری از جاکلیدی‌های خودروهای جدید حتی یک کلید فیزیکی به پایه ندارند. برای روشن کردن خودرو با دکمه استارت موتور، فقط باید با جاکلیدی داخل وسیله نقلیه باشید.

ایموبلایزر خودرو چگونه کار می کند؟

مشکلات ایموبلایزر موتور

مشکلات ایموبلایزر موتور

داخل جاکلیدی دارای یک تراشه فرستنده است. هنگامی که کلید را در موتور قرار می دهید یا جا کلیدی را در داخل خودرو دارید (برای فوم های بدون کلید)، تراشه ترانسپوندر داخل جاکلیدی یک کد امنیتی را به سیستم ایموبلایزر خودرو ارسال می کند.

اگر این کد امنیتی با کد موجود در سیستم ایموبلایزر مطابقت داشته باشد، خودرو مجاز به استارت خواهد بود. اگر کلید قانونی نباشد یا جا کلیدی یا ترانسپوندر موجود نباشد، خودرو روشن نمی‌شود.

این کد امنیتی هر بار که خودرو را روشن می‌کنید تصادفی است و کلید شما تنها منبعی است که می‌تواند توکن صحیح خودرو را تولید کند.

خبر خوب این است که این سیستم بیحرکتی الکترونیکی در جلوگیری از سرقت خودرو بسیار خوب عمل می کند و گیرکردن کلید شما در احتراق چیزی از گذشته است.

خبر بد این است که اگر جا کلیدی خود را گم کردید یا تراشه ترانسپوندر آسیب دید یا خراب شد، باید کلید جدیدی را از نمایندگی خودرو تهیه کنید که می تواند بسیار گران تمام شود.

5 علامت اصلی خرابی سیستم ایموبلایزر موتور

مانند هر چیز دیگری که الکترونیکی است، سیستم ایموبلایزر ممکن است دچار اختلال شود و مشکلاتی برای شما ایجاد کند. در اینجا 5 رایج ترین علامتی که در صورت بروز مشکل در جایی در سیستم ایموبلایزر خودروی شما می توانید انتظار داشته باشید، آورده شده است.

شماره 1 – باز کردن قفل مشکلات

ماشین باز نمی شود

ماشین باز نمی شود

وقتی از کلید خود برای باز کردن قفل درهای وسیله نقلیه خود از راه دور استفاده می کنید، قفل درها باز نمی شوند. متأسفانه، بسیاری از وسایل نقلیه امروزی سوراخ کلید در قسمت بیرونی درها ندارند، بنابراین نمی توانید آنها را به صورت دستی با کلید خود باز کنید.

این بدان معناست که اگر درها را از داخل قفل کنید و سپس درها را ببندید، نمی‌توانید به ماشین خود برگردید زیرا کلید شما نمی‌تواند قفل درها را باز کند. در این مرحله، باید با یک قفل ساز تماس بگیرید تا قفل در را باز کند.

شماره 2 – مشکلات قفل کردن

مانند آخرین علامت، اگر نتوانید قفل درها را هم باز کنید، احتمالاً نمی توانید با کلید هوشمند خود قفل کنید.

بدون کلید هوشمند یا جا کلیدی کار، تنها راهی که می توانید درها را قفل کنید این است که آنها را از داخل قفل کنید زیرا درها باز هستند و سپس درها را ببندید. مشکل این است که شما این احتمال را دارید که کلید ماشین خود را در وسیله نقلیه بگذارید بدون اینکه راهی برای بیرون آوردن آنها وجود داشته باشد.

شماره 3 – موتور روشن نمی شود

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

یکی از علائم رایج مشکل در ایموبلایزر موتور این است که وسیله نقلیه شما اصلاً روشن نمی شود. اگر مشکلات مربوط به مکانیسم های قفل نبود، ممکن است دلایل مختلفی برای روشن نشدن موتور شما وجود داشته باشد.

اما اگر این مشکلات را تجربه کردید و موتوری دارید که تلاشی برای راه اندازی ندارد، به وضوح با ایموبلایزر یا خود کلید هوشمند مشکل دارید.

شماره 4 – کلید احتراق نمی چرخد

اگر جاکلیدی شما دارای یک کلید فیزیکی است که باید آن را در موتور قرار دهید و بچرخانید و تکان نخورد، ممکن است با تراشه ترانسپوندر داخل پایه جا کلیدی مشکل داشته باشید. به دلایلی کد امنیتی را به ایموبلایزر خودرو ارسال نمی کند.

این اغلب به دلیل آسیب آب است (آب + لوازم الکترونیکی با هم مخلوط نمی شوند) oشکستگی واقعی تراشه به دلیل افتادن یا له شدن فوب.

قبل از سفارش تعویض کلید، مطمئن شوید که از جاکلیدی مناسب خودرو استفاده می کنید. فقط به این دلیل که همسر شما همان خودرو را می‌راند، به این معنی نیست که جاکلیدی او در ماشین شما کار می‌کند.

شماره 5 – مشکلات دزدگیر خودرو

مشکلات دزدگیر ماشین

مشکلات دزدگیر ماشین

از آنجایی که ایموبلایزر اصلی ترین ویژگی امنیتی وسیله نقلیه شما است، به این معنی است که اگر ایموبلایزر معیوب باشد، سیستم هشدار خودرو کارخانه شما کار نخواهد کرد.

علائم کلیدی ترانسپوندر بد

بسیاری از مشکلات ایموبلایزر را می توان به سادگی با تعویض باتری در جا کلیدی برطرف کرد. بسیاری از کلیدهای فرستنده به یک باتری کوچک برای انتقال کد امنیتی به ایموبلایزر خودرو وابسته هستند. مراقب تعویض باتری باشید تا به طور تصادفی به تراشه ترانسپوندر داخل آسیب نرسانید.

اگر باتری را تعویض کرده اید و هنوز کار نمی کند، ممکن است نوعی آسیب به تراشه ترانسپوندر داشته باشید. در این صورت، باید با نمایندگی خودروی محلی خود تماس بگیرید و کلید جدید را درخواست کنید.

جایگزین کردن آنها ارزان نیست، بنابراین آماده باشید که برای یک کلید جدید صد یا حتی چند صد دلار هزینه کنید. معمولاً هر چه وسیله نقلیه گران‌تر باشد، هزینه تعویض جاکلیدی نیز بیشتر می‌شود.

اگر سیستم واقعی ایموبلایزر در خودرو مقصر باشد، ممکن است به دلیل خوردگی یا آسیب دیدن سیم ها باشد. ممکن است واحد کنترل موتور یا سنسورهای آن خراب یا معیوب باشند.

در این شرایط باید برای عیب یابی بیشتر به یک نمایندگی خودرو یا تعمیرگاه خودرو که متخصص در الکترونیک است بروید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *