آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری (2 روش)

نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری (2 روش)

نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری  :اگر وسیله نقلیه شما یک مبدل کاتالیزوری فعال داشته باشد، آلودگی و ردپای کربن شما را به شدت کاهش می دهد. مبدل‌های کاتالیزوری، مونوکسید کربن، هیدروکربن‌ها، اکسیدهای نیتروژن و سایر گازهای خروجی موتور اگزوز را به ترکیبات کمتر مضر تبدیل می‌کنند تا به شما و محیط زیست آسیبی نرسانند.

برای حفظ محیط زیست و کارکرد خودرو در شرایط بهینه، باید بدانید که چه زمانی و چگونه مبدل کاتالیزوری را تمیز کنید.

چه چیزی باعث مسدود شدن مبدل کاتالیزوری می شود؟

با گذشت زمان، مبدل‌های کاتالیزوری رسوبات کربنی را جمع می‌کنند که کارایی آنها را کاهش می‌دهد. این معمولاً به دلیل استفاده از نسبت هوا به سوخت بالا برای مدت طولانی است. هنگامی که این اتفاق می افتد، وسیله نقلیه شما علائمی مانند:

 • کد خطای P0420 که می گوید کامپیوتر خودرو مشکل مبدل کاتالیزوری را تشخیص می دهد
 • دود اگزوز که بوی تخم مرغ گندیده می دهد
 • کاهش عملکرد و شتاب موتور
 • دود سیاه اگزوز

دمای بالا در زیر خودرو

در بیشتر موارد، تمیز کردن مبدل کاتالیزوری کد P0420 و سایر علائم را نیز پاک می کند. اگر می خواهید تمیز کردن را خودتان انجام دهید، می توانید از یکی از دو روش استفاده کنید. یکی شامل خارج کردن مبدل اول است، در حالی که دیگری نه.

قبل از اینکه به نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری بپردازیم، می توانید از این دلایل گرفتگی مبدل کاتالیزوری جلوگیری کنید:

رانندگی در جاده های پر از دست انداز، لانه زنبوری کاتالیزور سرامیکی درون مبدل کاتالیزوری را می شکند. قطعات شکسته می توانند سیستم را مسدود کنند.

روغن یا ضد یخ ممکن است به سیستم اگزوز نشت کند. هنگامی که گرم می شود، نشت به دود غلیظ اگزوز و دوده تبدیل می شود که آن را مسدود می کند. نشتی می‌تواند به دلیل قدیمی بودن خودرو، شکستگی مهر و موم، سرویس‌های نامنظم یا اضافه کردن بیش از حد روغن موتور رخ دهد.

فقط رانندگی در مسافت های کوتاه، مبدل کاتالیزوری شما را به اندازه کافی داغ نمی کند تا هیدروکربن های موتور وارد شده را بسوزاند. این هیدروکربن ها تا زمانی که سیستم را مسدود کنند جمع می شوند.

آیا مبدل کاتالیزوری مسدود شده را می توان تمیز کرد؟ بله، و ما با نشان دادن دو راه برای انجام این کار به شما کمک می کنیم در هزینه و زمان خود صرفه جویی کنید.

روش تمیز کردن شماره 1 (بدون حذف)

مبدل کاتالیزوری تمیز

مبدل کاتالیزوری تمیز

اولین روش ما برای تمیز کردن مبدل کثیف نیازی به جدا کردن یا کثیف شدن آن ندارد و ارزان است. این روش همچنین سیستم اگزوز و همچنین سیستم سوخت و سنسورهای اکسیژن را تمیز می کند.

گفته می شود، اگر سیستم اگزوز خیلی کثیف باشد یا لانه زنبوری کاتالیزوری شما خراب باشد، این تکنیک کار نمی کند.=

برای اطمینان از اینکه این روش تمیز کردن برای شما کار می کند، با یک پتک یا آچار روی مبدل ضربه بزنید. آنقدر به آن ضربه بزنید که بتوانید آن را تکان دهید، اما نه آنقدر محکم که فرورفته یا بشکنید.

اگر صدای تق تق در داخل بشنوید، ممکن است قطعات شکسته یا رسوبات سنگینی داشته باشید که فقط با برداشتن و تمیز کردن مبدل می توانید آنها را برطرف کنید.

اگر صدای عجیبی نمی شنوید، مراحل زیر را دنبال کنید:

مقداری سوخت و پاک کننده مبدل کاتالیزوری کافی تهیه کنید. مقداری سوخت در یک قوطی و یک پاک کننده مبدل کاتالیزوری با کیفیت خوب و سازگار با وسیله نقلیه خود بخرید. برخی از پاک کننده ها فقط با موتورهای دیزلی یا بنزینی کار می کنند، در حالی که برخی دیگر با هر دو کار می کنند.

پاک کننده را در باک بنزین خود بریزید. برچسب پاک کننده تمام دستورالعمل های مورد نیاز در مورد مقدار ریختن و مقدار سوختی که باید در وسیله نقلیه داشته باشید را نشان می دهد.

رانندگی کنید. پس از افزودن محلول، موتور خود را روشن کرده و وسیله نقلیه خود را برانید. رانندگی پاک کننده را برای تمیز کردن سیستم اگزوز شما به گردش در می آورد. برچسب پاک کننده نشان می دهد که چه مدت باید برای بهترین نتیجه رانندگی کنید.

ما توصیه می کنیم با دور در دقیقه بیش از 3000 رانندگی کنید تا مبدل کاتالیزوری به اندازه کافی داغ شود تا هرگونه گرفتگی و باقیمانده آن بسوزد.

با یک گیربکس اتوماتیک، ایده خوبی است که آن را به حالت “اسپورت” یا موارد مشابه تغییر دهید. با تعویض چوب، به سادگی آن را قبل از تعویض به دنده بعدی کمی بیشتر در هر دنده نگه دارید.

مراقب دماسنج خودرو خود باشید تا مطمئن شوید که بیش از حد گرم نمی شود. اگر فرآیند تمیز کردن با موفقیت انجام شود، دود کمتری از اگزوز، شتاب گیری سریع تر و موارد کمتری از اشتعال موتور را مشاهده خواهید کرد.

روش تمیز کردن شماره 2 (حذف آن)

روش تمیز کردن شماره 2

اگر روش اول نتایج دلخواه را به ارمغان نمی آورد، پس کثیفی در سیستم اگزوز شما نیاز به حذف مبدل کاتالیزوری برای تمیز کردن آن دارد.

این فرآیند با دانش و ابزار مناسب ساده است، اما مانند سایر اجزای اگزوز که در معرض عناصر قرار دارند، شل کردن پیچ‌ها معمولاً سخت‌ترین بخش کار است.

برای شروع، شما نیاز دارید:
 1. چربی گیر خودرو
 2. یک ظرف بزرگ برای خیس کردن مبدل
 3. روغن های نفوذی مانند B’laster یا WD-40
 4. جک طبقه
 5. جک می ایستد
 6. آچاری که با پیچ های مبدل مطابقت دارد (یا بهتر است بگوییم آچار ضربه ای)
 7. سنسور اکسیژن آچار
 8. واشر تحت فشار

هنگامی که همه چیز مورد نیاز خود را دارید، این مراحل را دنبال کنید:

قبل از شروع، اجازه دهید سیستم اگزوز خودرو خنک شود.

ماشین را آنقدر بالا ببرید که به راحتی از زیر آن سر بخورد. برای نگه داشتن خودرو در موقعیت خود از پایه های جک استفاده کنید.

حسگر(های) اکسیژن را با آچار سنسور اکسیژن بردارید.

مبدل را پیدا کنید و برای شل کردن پیچ ها از روغن نافذ استفاده کنید. اگر مبدل کاتالیزوری روی توربو جوش داده شده یا به آن متصل است، اجازه دهید یک مکانیک حرفه ای تمیز کردن را انجام دهد.

پس از بازکردن پیچ ها، مبدل را بردارید و آن را بررسی کنید. صدای جغجغه بلند هنگام تکان دادن به این معنی است که اجزای داخلی آن تکه تکه شده اند و شما به یک مبدل کاتالیزوری جدید نیاز دارید.

اگر صدای جغجغه کمی وجود دارد، بدنه مبدل را تمیز کنید، سپس داخل آن را با فشار در تنظیمات کم بشویید.

پس از شستشوی فشاری لوله های ورودی و خروجی، ظرفی را با آب داغ و چربی گیر پر کنید.

مبدل را بیش از یک ساعت در محلول آب گرم و چربی زدا خیس کنید.

پس از خیساندن، دستگاه را با فشار واشر تنظیم شده در پایین بشویید، سپس اجازه دهید دستگاه تخلیه شود تا خشک شود.

پس از خشک شدن سیستم، آن و سنسور(های) اکسیژن را دوباره نصب کنید. سپس ماشین را به رانندگی ببرید تا ببینید آیا بهبود می یابد یا خیر.

آیا تمیز کردن همیشه کار می کند؟

اگر بعد از تمیز کردن مبدل کاتالیزوری با هر یک از روش‌ها بهبودی مشاهده نکردید، باید مبدل جایگزین تهیه کنید. دریافت جایگزین گران است، اما وسیله نقلیه شما را قانونی و کارآمد نگه می دارد.

همچنین در صورت نشت روغن یا مایع خنک کننده داخلی، تمیز کردن ممکن است کارساز نباشد. این نواحی همچنان به داخل مبدل داغ نشت می کنند و باعث ایجاد دود غلیظ و دوده می شوند که سیستم را مسدود می کند. علائم نشتی عبارتند از شکستگی در مهر و موم سوپاپ، رینگ های پیستون آسیب دیده، یا انسداد تهویه میل لنگ.

کاری که نباید انجام داد

برای جلوگیری از آسیب دیدن مبدل کاتالیزوری در حین تمیز کردن، از موارد زیر اجتناب کنید:

خیساندن جزء در ژل دوغاب خوار، سفید کننده یا مواد شیمیایی خورنده مشابه که می تواند به کاتالیزور آسیب برساند.

ریختن لاک رنگ یا تینر در مخزن بنزین خود

استفاده از مبدل کاتالیزوری که با وسیله نقلیه شما ناسازگار است

سعی کنید خودتان مبدل کاتالیزوری جوش داده شده را اره کنید، زیرا به خودرو آسیب می‌رسانید یا به خود آسیب می‌رسانید.

از این روش ها برای کمک به یادگیری نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری استفاده کنید. اگر سوالی دارید در نظرات از ما بپرسید.

مطالب مرتبط :

 

2 دیدگاه در “نحوه تمیز کردن مبدل کاتالیزوری (2 روش)

 1. محسن گفت:

  سلام.آیا شما در مشهد هم نمایندگی دارید.معرفی کنید .

  1. امین زندی گفت:

   خیر نداریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *