آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟هر موتور احتراق داخلی برای روانکاری قطعات خود به روغن نیاز دارد. وسایل نقلیه بسته به وزن، اندازه یا هدف دارای موتورهای با اندازه متفاوت هستند. مقدار روغنی که وارد موتور می شود معمولاً به اندازه موتور و همچنین فاصله زمانی سرویس سازنده بستگی دارد.

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

برای اکثر خودروها، موتور حدود 5 و 8 لیتر روغن موتور را در خود جای می دهد. به عنوان مثال، اگر یک وسیله نقلیه جمع و جور با موتور 4 سیلندر کوچک دارید، ممکن است به کمتر از 5 لیتر روغن نیاز داشته باشید.

در حالی که شخصی با یک کامیون سایز کامل با موتور 8 سیلندر ممکن است به بیش از 7 لیتر نیاز داشته باشد. به سادگی گذرگاه ها و مسیرهای برگشت روغن با سیلندرهای بیشتر وجود دارد، بنابراین روغن بیشتری برای روانکاری لازم است.

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

اگر روغن موتور زیاد باشد چه اتفاقی می‌افتد ؟

علاوه بر این، ظرفیت روغن در خودروهای جدیدتر ممکن است بیشتر از چند دهه پیش باشد، زیرا خودروسازان تلاش می‌کنند مقدار مایل بین فواصل سرویس را افزایش دهند. وقتی مقدار روغن بیشتری وجود داشته باشد، از نظر تئوری تجزیه آن زمان بیشتری می برد.

روغن خون وسیله نقلیه است. با کاهش مقدار اصطکاک تولید شده از قطعات متحرک موتور از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند. در حالی که یک سیستم خنک کننده در خودرو برای کمک به کاهش حرارت موتور وجود دارد، روغن عنصر اصلی برای جلوگیری از داغ شدن بیش از حد قطعات داخلی موتور است.

در حالی که کاملاً واضح است که نداشتن روغن کافی برای موتور مضر است، اگر روغن بیش از حد در موتور خود داشته باشید چه اتفاقی می‌افتد؟

چه اتفاقی با روغن زیاد در موتور می افتد

تعویض روغن معمولاً بین 3000 تا 5000 مایل انجام می شود و برخی از وسایل نقلیه جدیدتر دارای فواصل تعویض روغن 7500 مایل یا حتی 10000 مایل هستند. برخی از افراد تصور نادرستی دارند که قرار دادن روغن بیشتر در موتور باعث می شود تا اجزای آن حتی بهتر روغن کاری شوند.

با این حال، اینطور نیست زیرا روغن بیش از حد در موتور در واقع می تواند برعکس اتفاق بیفتد. به جای روغن کاری کامل اجزا، روغن به هیچ وجه نمی تواند آنها را به خوبی روان کند.

هنگامی که روغن بیش از حد وجود داشته باشد، میل لنگ در حال چرخش باعث تماس هوا با روغن می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، روغن هنگام گردش در موتور در حال کار بسیار کف آلود و کف آلود می شود.

با ضخیم‌تر شدن روغن، محفظه‌های هوای ریز زیادی درون آن وجود خواهد داشت. این باعث کاهش جریان و توانایی گردش آن در اجزای موتور با سرعت لازم برای خنک نگه داشتن آن می شود.

بدتر این است که هوا ممکن است حاوی ذرات و زباله های ریز باشد که سپس به روغن وارد می شود. این بدان معنی است که روغن در حال حاضر آلوده است و کارایی آن را در روانکاری موتور کاهش می دهد.

همانطور که می توانید حدس بزنید، اگر اجزای آن به درستی روغن کاری نشده باشند، موتور بیش از حد گرم می شود. سپس باید نگران انواع مشکلات و آسیب های موتور باشید.

سطح روغن را بررسی کنید

روغن موتور را چک کنید

روغن موتور را چک کنید

بهترین راه برای اینکه بفهمید روغن بیش از حد دارید این است که سطح روغن را با یک میله اندازه گیری بررسی کنید. اکثر مردم از این استفاده می کنند تا مطمئن شوند روغن کافی دارند، اما شما همچنین می توانید از آن استفاده کنید تا مطمئن شوید که روغن زیادی ندارید.

باید علامت‌هایی روی میله اندازه‌گیری وجود داشته باشد که نشانگر «MIN» و «MAX» (یا تغییرات مشابه) باشد. به طور معمول، شما می خواهید سطح روغن بین این دو علامت نشانگر قرار گیرد. اما اگر سطح روغن از “MAX” گذشت، به این معنی است که روغن زیادی دارید.

برخی از خودروهای جدیدتر، مانند آئودی، دیگر نشانگر فیزیکی برای بررسی سطح روغن ندارند. در عوض، سنسورها از طریق پیامی در دسته ابزارتان به شما اطلاع می‌دهند که روغن شما خیلی کم یا زیاد است.

اگر سطح روغن خیلی بالاست چه باید کرد؟

فاصله تعویض روغن

فاصله تعویض روغن

بنابراین، وقتی روغن زیادی دارید چه کار می کنید؟ تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که روغن موتور را تخلیه کنید. شما می توانید این کار را با مراجعه به یک تعمیرگاه خودرو، فروشگاه سریع روغن کاری یا خودتان انجام دهید. اگر از قبل می دانید که چگونه روغن خود را تعویض کنید، پس با فرآیند تخلیه آن آشنا هستید.

ابتدا باید پلاگین تخلیه زیر موتور را در زیر ظرف روغن پیدا کنید. برای این کار باید لاستیک های جلو را روی سطح شیب دار برانید یا وسیله نقلیه خود را بالا ببرید. ظرفی را زیر دریچه تخلیه قرار دهید و پیچ تخلیه را باز کنید تا مقداری از روغن در ظرف تخلیه شود، قبل از اینکه دوباره دریچه تخلیه را محکم کنید.

تخلیه کمی روغن برای بازگرداندن سطح روغن به حالت عادی دشوار خواهد بود. بنابراین، احتمالاً بهتر است فقط روغن را تعویض کنید و تمام روغن را تخلیه کنید. اطمینان حاصل کنید که روغن را به آرامی اضافه کرده و به بررسی ادامه دهید تا مطمئن شوید که مقدار لازم را زیاد نکنید.

دفترچه راهنمای ماشین شما ظرفیت دقیق روغن موتور ماشین شما را به شما می گوید.

موارد مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *