آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

اندازه سوکت شمع (با نمودار)

اندازه سوکت شمع (با نمودار)

اندازه سوکت شمع : شمع ها بخش مهمی از هر موتور احتراقی هستند و به مرور زمان فرسوده می شوند. در حالی که از نظر فنی می توانید از یک سوکت معمولی چاه عمیق برای جدا کردن دوشاخه های مصرف شده استفاده کنید، این احتمال وجود دارد که به دوشاخه های خوب آسیب بزنید.

اندازه سوکت شمع

در عوض، هنگام کار با این قطعات مهم، همیشه باید از سوکت شمع استفاده کنید. در حالی که دو اندازه رایج شمع وجود دارد که اکثر وسایل نقلیه را پوشش می دهد، اندازه های دیگر وجود دارد.

نمودار پایین باید تقریباً هر اندازه شمع را که با آن روبرو می‌شوید پوشش دهد، خواه ماشین، کامیون، موتور سیکلت، ماشین چمن‌زنی یا موتورهای کوچک دیگر.

سوکت شمع چیست و چگونه کار می کند؟

اندازه سوکت شمع (با نمودار)

اندازه سوکت شمع (با نمودار)

سوکت های شمع به طور خاص برای کنترل شمع ها طراحی شده اند. آنها دو فضای داخلی ممکن دارند که هر دو به گونه ای طراحی شده اند که دوشاخه را با دقت بدون آسیب رساندن به آن نگه دارند.

سوکت های مغناطیسی از آهنربا برای نگه داشتن دوشاخه استفاده می کنند، در حالی که سوکت های لاستیکی یک پایه لاستیکی نرم برای قرار دادن دوشاخه ایجاد می کنند.

مطالب مرتبط :

در حالی که در مقایسه با یک سوکت عمیق، چیز خاصی به نظر نمی رسد، واقعاً می تواند تفاوت ایجاد کند. تخت تخصصی به جلوگیری از لغزش در حین کار کمک می کند که به نوبه خود نصب و حذف را سریعتر می کند.

برای بسیاری از مدل‌های خودرو که شمع‌ها در اعماق بلوک موتور قرار دارند، این می‌تواند به معنای صرفه‌جویی در زمان یا شکستن بند انگشت باشد. علاوه بر این، هنگام استفاده از سوکت شمع، خطر آسیب به عایق بسیار کمتر است.

اندازه های سوکت شمع

تنها تعداد انگشت شماری سوکت شمع وجود دارد، چه عمیق و چه معمولی. سوکت های عمیق در هنگام برخورد با دوشاخه فرورفته بسیار بهتر عمل می کنند.

علاوه بر این، بیشتر سوکت‌ها برای یک درایو استاندارد 3/8 اینچی قرار می‌گیرند و کیت‌ها ممکن است شامل یک یا چند افزونه یا چرخنده باشند. معمولاً بهتر است دیوارهای نازک را هدف قرار دهید، زیرا بدون توجه به اندازه سوکت، این دیوارها می توانند راحت تر وارد فرورفتگی های عمیق شوند.

رایج ترین اندازه شمع 5/8 اینچ است اما اندازه واقعی مورد نیاز شما بسیار وابسته به خودرو است. سوکت های شمع معمولاً به صورت جداگانه فروخته می شوند (مثال آچار دنده) اما به صورت مجموعه ای نیز عرضه می شوند. برخی از آنها دارای اندازه‌ها و پسوندهای مختلفی هستند، مانند مجموعه‌ای با سطح بالاتر توسط Sunex.

لطفا توجه داشته باشید که سوکت های 7/8 اینچی به دلیل استفاده تخصصی تر به ندرت در مجموعه سوکت ها قرار می گیرند و به درایو 1/2 اینچی نیاز دارند.

در حالی که نسخه‌های 12 نقطه‌ای بسیاری از سوکت‌ها در دسترس هستند (مجموعه‌ها اغلب شامل دو شاخه‌های 12 نقطه‌ای برای 14 میلی‌متر هستند)، گزینه 6 نقطه بسیار رایج‌تر است. فقط تعداد کمی از خودروها، مانند برخی از موتورهای جدید BMW، از دوشاخه های 12 نقطه ای استفاده می کنند.

نمودار اندازه سوکت شمع

توجه: به ندرت پیش می‌آید که یک تولیدکننده موتور خاص از یک اندازه شمع در تمام محصولات خود استفاده کند. نمودار به سادگی برنامه های کاربردی رایج را ارائه می دهد. توصیه می شود برای دریافت دقیق ترین نتایج، سال، سازنده و نوع موتوری را که باید در گوگل جستجو کنید. به عنوان مثال، “اندازه شمع 2.5 لیتری مزدا 2020”.

نکات کاربردی اندازه شمع

Spark Plug Size Application Notes
14mm Newer European vehicles, newer Asian vehicles, motorcycles (some) 12pt thin-walled for many BMWs
9/16″ Ford
5/8″ Many newer vehicles (GMC, Nissan, Chevy, Subaru), small engines (Briggs & Stratton, Koehler) in lawn mowers or string trimmers Most common size. 16mm will also work
11/16″ Older BMW
18mm Motorcyles (most), some small engines
3/4″ Older GM vehicles, lawn mowers, chain saws
13/16″ Older vehicles (large engines), lawn mowers, string trimmers 2nd most common size.
7/8″ Tractors, older vehicles, aviation

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *