آموزش خودرو, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

4 علائم خرابی  وایر شمع (و هزینه تعویض)

4 علائم خرابی  وایر شمع (و هزینه تعویض)

4 علائم خرابی  وایر شمع (و هزینه تعویض) : همه موتورهای بنزینی به منبع احتراق به عنوان کاتالیزور برای احتراق نیاز دارند. این منبع اشتعال به شکل یک جرقه است که به موقع به هر سیلندر منفرد هدایت می شود.

4 علائم خرابی  وایر شمع

موتورهای بنزینی اولیه از یک توزیع کننده و دکمه روتور استفاده می کردند تا زمان تحویل جرقه را مطابق با دستور شلیک موتور انجام دهند. اکنون موتورهای جدیدتر از کنترل‌های کامپیوتری برای انجام همان کار از طریق کویل‌ها یا بسته‌های کویل استفاده می‌کنند.

وقتی صحبت از سیستم جرقه زنی موتور بنزینی می شود، تعداد کمی از قطعات به اندازه مجموعه ای از سیم های شمع با کیفیت برای انتقال جرقه ارزشمند هستند. این سیم‌های گیج سنگین، انرژی مشتق شده از سیم پیچ را به شمع‌هایی که در انتهای آن‌ها متصل هستند، انتقال می‌دهند.

با این حال، سیم های دوشاخه موتور در معرض مقدار قابل توجهی تنش حرارتی و الکتریکی قرار می گیرند و در نتیجه آنها را مستعد خرابی نهایی می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، طیف گسترده ای از علائم اغلب ظاهر می شود که رانندگان را سردرگم می کند، اگر در نهایت نگران نباشند.

خوشبختانه، کسانی که قادر به تشخیص این علائم هستند، اغلب می توانند به سرعت مشکل مورد نظر را برطرف کنند. برای اطلاعات بیشتر در مورد علائم مختلف مرتبط با خرابی وایر شمع ، ادامه مطلب را بخوانید.

سیم های شمع معیوب

سیم های شمع معیوب

سیم های شمع معیوب

سیم های شمع جریان با ولتاژ متوسطی را از نقطه ورود خود به درپوش توزیع کننده موتور تا مقصد پایانی آن یعنی شمع حمل می کنند. موتوری که دارای یک سیستم جرقه زنی استاندارد مبتنی بر توزیع کننده است، از یک وایر شمع برای هر سیلندر مربوطه استفاده می کند.

نیرویی که از طریق سیم‌های شمع موتور منتقل می‌شود، قبل از اینکه به درپوش توزیع‌کننده خودرو هدایت شود، از سیم پیچ احتراق می‌گیرد. زمانی توزیع کننده موتور مطابق با دستور شلیک موتور است، در نتیجه نیروی ورودی را از طریق یک نقطه اتصال مشخص تخلیه می کند، که توسط یک دکمه روتور گردان و مجموعه ای از کنتاکت های مخصوص سیلندر تغذیه می شود.

برق از طریق هر وایر شمع مربوطه تخلیه می شود، قبل از اینکه در نهایت به شمع جرقه ای که در انتهای هر سیم قرار دارد برسد. این انرژی سپس از بین می رود، زیرا بین الکترودهای مرکزی و جانبی یا زمینی شمع قوس می شود.

بنابراین قوس حاصل مسئول مشتعل کردن مخلوط هوا/سوخت فرار موجود در هر محفظه احتراق است.

آیا همه خودروها دارای وایر شمع هستند؟

همه موتورهای احتراق داخلی بنزینی به جرقه به عنوان منبع احتراق متکی هستند و دارای شمع های سر نصب شده هستند. با این حال، همه شمع ها نیازی به استفاده از وایر شمع ندارند.

در حالی که این ممکن است تا حدودی متناقض به نظر برسد، اما برای درک بیشتر نیازی به نگاهی فراتر از سیستم‌های احتراق کویل روی دوشاخه مدرن که در بسیاری از وسایل نقلیه امروزی وجود دارد، نیست.

در طول چند دهه گذشته، بسیاری از خودروسازان به جای سیستم های جرقه زنی سنتی مبتنی بر توزیع کننده، استفاده از ترتیبات سیم پیچ روی دوشاخه را آغاز کرده اند. سیستم‌هایی با این ماهیت دارای توزیع‌کننده استاندارد یا سیم‌های پلاگین نیستند، در عوض از سیم‌پیچ‌های منفرد و مخصوص سیلندر استفاده می‌کنند که مستقیماً از طریق یک بوت واحد روی شمع نصب می‌شوند.

علائم بد وایر شمع

وجود یک یا چند وایر شمع معیوب اغلب با مجموعه ای از علائم ثانویه همراه است. یادگیری تشخیص این علائم می تواند در هنگام تلاش برای اصلاح وضعیت موجود و بازگرداندن خودرو به شرایط کارکرد مناسب با سرعتی بسیار ارزشمند باشد.

در زیر چندین مورد از رایج ترین علائم مرتبط با سیم بد شمع آورده شده است.

شماره 1 – بیکار ناهموار

بیکاری خشن

بیکاری خشن

یکی از رایج ترین علائم وایر شمع بد، خشن بودن، نامنظم بودن یا نامنظم بودن وایر شمع است. این اغلب هنگام نشستن پشت چراغ توقف احساس می‌شود و باعث می‌شود خودرو احساس کند که دارای یک نوع دوختگی است.

این دور آرام ضعیف ناشی از عدم تعادل نسبی از یک سیلندر مربوطه به سیلندر دیگر است.

شماره 2 – شلیک اشتباه

یکی دیگر از علائم خرابی وایر شمع ، احتراق ناقص قابل توجه در حداقل یک سیلندر است. این وضعیت اغلب در دوره‌های تقاضای دریچه گاز بسیار قابل توجه است و می‌تواند به عنوان یک تردید یا کاهش محسوس در قدرت احساس شود.

یک موتور در حال احتراق ناقص همچنین در هنگام بارگیری، صدای بلندی قابل شنیدن را ارائه می دهد.

شماره 3 – نتیجه معکوس

دود اگزوز آبی

دود اگزوز آبی

در برخی موارد، وجود خرابی وایر شمع باعث می‌شود که موتور در نتیجه احتراق ناقص یا ناکارآمد، از کار بیفتد. این واکنش معکوس معمولاً با سطح معینی از تردید یا اتلاف نیرو در زمانی که موتور تحت بار است همراه است.

شماره 4 – چراغ موتور را بررسی کنید

در بسیاری از موارد، یک اشتباه ناشی از وایر شمع معیوب توسط ماژول کنترل موتور خودرو (ECM) تشخیص داده می شود. وقتی این اتفاق می‌افتد، یک کد خطای مربوطه ثبت می‌شود و چراغ چک موتور خودرو روشن می‌شود.

خوشبختانه، این می تواند یک کمک تشخیصی بسیار مفید باشد، زیرا DTC های اشتباه اغلب می توانند به یک استوانه خاص باز می گردد. کدهای رایج مرتبط با خطا عبارتند از: P0300، P0301، P0302، P0303، P0304 و غیره.

چه چیزی باعث خراب شدن وایرهای شمع می شود؟

سیم پلاگین ذوب شده

سیم پلاگین ذوب شده

سیم های شمع ممکن است به یکی از چندین دلیل مختلف از کار بیفتند.

شماره 1 – استرس حرارتی

اگرچه سیم های شمع به شدت عایق بندی شده اند و برای مقاومت در برابر گرمای زیاد طراحی شده اند، مکان معمولی آنها در نزدیکی منیفولد اگزوز موتور آنها را برای تخریب نهایی حرارت آماده می کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، عایق سیم پلاگین بیش از حد شکننده می شود و انرژی جرقه را با مسیری به زمین ارائه می دهد.

شماره 2 – اصطکاک

سیم ها نیز می توانند در برابر اصطکاک تسلیم شوند. این زمانی اتفاق می‌افتد که سیم‌های شمع موتور در امتداد لبه‌های ناهموار یا تیز ساییده می‌شوند و در نهایت سوراخی در عایق محافظ سیم ایجاد می‌شود. درست مانند مثال بالا، این بخش عایق که به تازگی در معرض خطر قرار گرفته است، مسیر مناسبی را برای انرژی الکتریکی به زمین فراهم می کند.

مسائل از این نوع به ویژه هنگامی که سیم های دوشاخه موتور در داخل نگهدارنده های استوک خود محکم نشده باشند برجسته می شوند.

شماره 3 – لرزش

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض لرزش یکی دیگر از دلایل اصلی خرابی وایر شمع است. موتور یک وسیله نقلیه دائماً می‌لرزد و می‌لرزد و باعث ایجاد درجه خاصی از خستگی در رشته‌های داخلی وایر شمع می‌شود.

با گذشت زمان، این باعث ایجاد مقاومت بیش از حد در خود وایر شمع می شود و در نتیجه باعث گرم شدن بیش از حد و تخریب بیشتر می شود. در موارد شدید، عایق سیم حتی می تواند شروع به ذوب شدن کند.

سیم های شمع چقدر دوام می آورند؟

سیم های شمع

سیم های شمع

عمر متوسط مجموعه ای از سیم های شمع تقریباً 60000 تا 80000 کیلومتر است، اگرچه خرابی نهایی یک یا چند وایر شمع ممکن است خیلی زودتر یا دیرتر اتفاق بیفتد.

با این حال، تعویض سیم‌های شمع موتور به‌عنوان یک موضوع تعمیر و نگهداری پیشگیرانه، به جای منتظر ماندن برای خرابی آن‌ها، در صورت امکان، مهم است. این می تواند از بروز بسیاری از مشکلات مکانیکی اضافی در طول مسیر جلوگیری کند.

اگر اجازه داده شود که تا حد خرابی کاهش یابد، یک وایر شمع در معرض خطر، شرایط احتراق ناقص را ایجاد می کند. این وضعیت به خودی خود می تواند منجر به کاهش دوز سوخت و خرابی کامل مبدل کاتالیزوری با گذشت زمان شود. این به نوبه خود منجر به انباشته شدن مجموعه ای از هزینه های غیر ضروری می شود.

آیا سیم های شمع یونیورسال هستند؟

همه سیم های شمع به یک اندازه ایجاد نمی شوند. در واقع، اکثر سیم های شمع برای کاربرد خاصی طراحی شده اند که برای آن در نظر گرفته شده اند. این باعث می‌شود که اکثر سیم‌های شمع‌ها ماهیت جهانی نداشته باشند.

مهمتر از همه، عمده سیم‌های پریز امروزی به طول مشخصی ساخته می‌شوند که به آنها اجازه می‌دهد کاملاً روی موتوری که برای آن مشخص شده‌اند قرار بگیرند.

با این وجود، هنوز هم می‌توان سیم‌های شمع‌های عمومی را سفارش داد که برای برش طولی در نظر گرفته شده‌اند، همانطور که بر اساس کاربرد خاص درخواست می‌شود. با این حال، آماده سازی این سیم ها برای استفاده نیاز به زمان و برنامه ریزی بیشتری دارد. سیم های شمع جرقه زنی از این نوع معمولاً به وضوح روی بسته بندی آنها برچسب “جهانی” می زنند.

هزینه تعویض وایر شمع

هزینه تعویض وایر شمع

هزینه تعویض وایر شمع

کل مبلغی که برای تعویض سیم‌های شمع خودرو صرف می‌شود نیز معمولاً متفاوت است، بر اساس نرخ کار در حال انجام که توسط فروشگاه انتخابی فرد رعایت می‌شود.

تعویض سیم های شمع خود می تواند راهی عالی برای صرفه جویی در هزینه باشد. تعمیر این نوع نسبتاً ساده است و تقریباً هر فردی با دانش اولیه مکانیکی می تواند به راحتی تکمیل شود.

ابزارهای تخصصی کمی برای تعویض وایر شمع مورد نیاز است که بر سادگی کار افزوده است. یک کتابچه راهنمای تعمیر خاص خودرو دستورالعمل های گام به گام را در اختیار شما قرار می دهد، اگرچه یوتیوب یا انجمن های آنلاین نیز در برخی موارد منابع خوبی هستند.

آیا سیم های “با عملکرد بالا” ارزش پول را دارند؟

سیم های شمع با کارایی بالا عموماً برای استفاده در وسایل نقلیه مسابقه ای یا سایر کاربردهای سنگین در نظر گرفته شده اند.

سیم های شمع به شکلی دلچسب تر ساخته می شوند و عایق عالی در برابر تداخل ایجاد می کنند، بدون اینکه باعث افزایش مقاومت مدار شوند. این تضمین می کند که “گرم ترین” جرقه ممکن در پایین دست ارسال می شود.

با این حال، برای برنامه‌های روزانه رانندگی متوسط، سیم‌های پریز با کارایی بالا می‌توانند به عنوان بیش از حد عمل کنند. سیم های شمع این ساختار نسبت به استفاده از سیم های شمع استاندارد در کاربردهای متوسط مزیت کمی دارند و در نتیجه معادل اندکی بیش از هزینه غیر ضروری است.

آیا شمع ها باید همزمان تعویض شوند؟

در حالت ایده آل، شمع ها، به عنوان well به عنوان وایر شمع ، باید در صورت امکان به عنوان یک مجموعه کامل جایگزین شود. این از این تصور ساده ناشی می شود که هیچ دوشاخه یا سیم دوشاخه ای به احتمال زیاد جدیدتر از سیمی نیست که برای جایگزینی در نظر گرفته شده است

بنابراین، تعویض شمع ها یا وایرهای شمع در یک مجموعه کامل، نه تنها قطعه معیوب را جایگزین می کند، بلکه سایر اجزای مشابه همان قدیمی را نیز جایگزین می کند.

انجام این روش تعمیر و نگهداری باعث صرفه جویی در زمان و نیروی کار در مسافت های طولانی می شود و در عین حال احتمال بروز خرابی های مشابه در کوتاه مدت را نیز کاهش می دهد. این می تواند هنگام تلاش برای نگه داشتن یک وسیله نقلیه در جاده، به مطمئن ترین شکل ممکن، ارزش زیادی داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *