آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

رزوناتور یا صدا خفه کن چیست ؟

رزوناتور یا صدا خفه کن چیست ؟

رزوناتور یا صدا خفه کن چیست ؟

ممکن است تعجب کنید اگر بدانید که اگزوز ماشین یا کامیون شما نه تنها یک صدا خفه کن، بلکه یک رزوناتور نیز دارد. شاید حتی دو.

من می توانم رزوناتورهای اتومبیل را از دهه پنجاه به یاد بیاورم. به عنوان یک مرد بسیار جوان، من آنها را در ماشین های پدرم یادداشت کردم. من می‌پرسیدم و پدرم به من می‌گفت: “رزوناتور نرم می‌شود و صدای موتور را از اگزوز تغییر می‌دهد.” و حق با او بود.

رزوناتورها در آن زمان بین صدا خفه کن و نوک اگزوز قرار داشتند. از آن دوران باستان، طنین انداز ها خانه جدیدی پیدا کرده اند. آنها اکنون بین مبدل کاتالیزوری و صدا خفه کن نصب می شوند. بیایید به رزوناتورها بپردازیم و ببینیم چه چیزی می توانیم در مورد آنها بیاموزیم.

رزوناتور چیست؟

رزوناتور نوعی صدا خفه کن است که می تواند از حدود 15 اینچ تا 3 فوت طول داشته باشد. عملکرد آن خفه کردن صدای اگزوز موتور نیست. صدا خفه کن این کار را انجام می دهد. تشدید کننده برای تغییر آن صدا طراحی شده است.

تشدید کننده چگونه کار می کند؟

طنین انداز ماشین

طنین انداز ماشین

همانطور که از نام “رزوناتور” پیداست، این دستگاه از رزونانس ها (بازتاب های تقویت کننده هارمونیک پالس های صوتی) در داخل سیستم اگزوز استفاده می کند تا فرکانس های خاصی از صداهای موتور را خنثی کند و در عین حال فرکانس های دیگر را تقویت کند.

مهندسان سیستم اگزوز خواهند پرسید: “ما چه صدایی از لوله اگزوز این ماشین می خواهیم؟ صدای اجرای روان؟ صدای گاز گرفتن تند؟ صدای آرام آرام؟ غرش عمیق؟»

سپس رزوناتور تنظیم می شود تا صدایی را ارائه دهد که طراحان (و احتمالاً فروشندگان) معتقدند با تصویر ماشین یا کامیون مطابقت دارد.

نمونه های مورد علاقه من از این آلفارومئو اسپایدرهای قدیمی از سال 1962 تا 1993 هستند. این خودروها، تنها با موتورهای 4 سیلندر، صدای کلاسیک ROWERROOOMMM تولید می کردند. با استفاده هوشمندانه از یک طنین انداز، این صدای دلپذیر ساخته شد و ثابت شد که یک علامت تجاری برای این خودروها در طول عمرشان است.

استفاده از تشدیدگر مدرن می‌تواند برای تقویت صدای خروجی اگزوز و یا برای آرام کردن یک زوزه با فرکانس بالا یا پهپاد فرکانس پایین باشد. همچنین می تواند تقریباً به خاموش کردن کامل اگزوز موتور کمک کند.

انواع تشدید کننده ها

سه نوع تشدید کننده وجود دارد که هر کدام عملکرد کمی متفاوت دارند.

شماره 1 – هلمهولتز یا رزوناتور اتاقکی

این نوع تشدید کننده برای خنثی کردن فرکانس های خاص صدایی است که صدا خفه کن خودرو نمی تواند آن ها را کنترل کند. اینها به ندرت طرح های جریانی هستند اما بن بست هستند و در کنار لوله اگزوز جوش داده می شوند.

در انتهای لوله دستگاه یک محفظه چند محفظه قرار دارد که کار خاموش کردن صدا را انجام می دهد.

شماره 2 – تشدید کننده اتلاف کننده

طراحی بسیار شبیه به صدا خفه کن های استوانه ای کوچک، این طراحی اجازه می دهد تا جریان اگزوز از طریق محفظه داخلی لوور جریان یابد. محفظه‌های خاموش کننده صدا با اندازه‌های مختلف اطراف این محفظه داخلی را احاطه کرده‌اند و ممکن است بسته به فرکانس‌هایی که باید پراکنده شوند، با الیاف شیشه پر شده و یا خالی باشند.

شماره 3 – تشدید کننده اتاقک گسترش

این طرح شامل قطرهای لوله داخلی مختلف برای تشکیل یک یا چند محفظه با اندازه خاص است. انتقال قطر برای ایجاد انعکاس پالس صدا به جریان اگزوز کار می کند.

این طراحی می تواند برای لغو صداهای فرکانس بالا موثر باشد. اثر در لوله دم خروجی اگزوز با فرکانس بسیار پایین تر خواهد بود.

Resonator Delete چیست؟

حذف تشدید کننده دو لوله

حذف تشدید کننده دو لوله

حذف تشدید کننده حذف رزوناتور (ها) از سیستم اگزوز خودرو شما است. برداشتن این مرحله با ماشین یا کامیون خود دارای مزایا و معایبی است. بیایید مزایا و معایب احتمالی را مورد بحث قرار دهیم.

ما در اینجا می گوییم “ممکن” زیرا تغییر هر قسمت اگزوز در اکثر خودروهای امروزی می تواند نتایج غیر قابل پیش بینی داشته باشد. سیستم های موتور کاملاً پیچیده هستند و عملکرد سیستم اگزوز در آن ترکیب پیچیدگی یکپارچه شده است. برخی از مزایای مورد انتظار ممکن است با از دست دادن عملکرد غیرمنتظره جبران شود.

بعید است که بتوانید قبل از شروع این کار به طور دقیق پیش بینی کنید که چه چیزی تغییر می کند. بنابراین در ایجاد چنین تغییری قطعات حذف شده را از بین نبرید یا دور نیندازید. ممکن است به زودی نیاز داشته باشید که تشدید کننده را در جای خود قرار دهید.

رزوناتور یا صدا خفه کن چیست ؟

رانندگی شاد

رانندگی شاد

اگر تصمیم به حذف تشدید کننده ماشین خود بگیرید، مزایای زیر ممکن است به دست بیاید:

شماره 1 – صدای اگزوز اسپرت بیشتر

به خاطر داشته باشید، ماشین شما ممکن است برای شما اسپرت تر به نظر برسد، اما ممکن است صدای همسایه همسایه شما بیشتر باشد.

شماره 2 – وزن کمتر

کاهش وزن جزئی خواهد داشت. بسیار ناچیز و با توجه به وزن خودرویی که مثلاً 3200 پوند وزن دارد، این احتمال وجود دارد که هر مزیتی عملاً غیرقابل تشخیص باشد. اگر در حال ساخت یک ماشین مسابقه بودید، یک مزیت وزن کوچک منطقی به نظر می رسید. اما برای یک ماشین مسابقه ای نیازی به رزوناتور نیست.

شماره 3 – قدرت بیشتر

انتظار می رود عملکرد موتور کمی افزایش یابد. کارشناسان می گویند با برداشتن رزوناتور ممکن است 3 تا 5 اسب بخار قدرت اضافی بدست آورید. مانند مزایای وزن در بالا، این میزان تغییر قدرت به راحتی قابل مشاهده نخواهد بود.

شماره 4 – مسافت پیموده شده بهتر از گاز

ممکن است بهبود جزئی در مصرف سوخت وجود داشته باشد. درست مانند افزایش اسب بخار، هر گونه پیشرفت در اینجا ناچیز خواهد بود.

چگونه صدای اگزوز خود را بلند کنیم

چگونه صدای اگزوز خود را بلند کنیم

اگر طنین انداز ماشین خود را بردارید، ممکن است مشکلات زیر ایجاد شود. ممکن است برخی از آنها بسیار بعید باشد، اما هنوز هم قابل ذکر هستند.

شماره 1 – اگزوز بلندتر

صدای اگزوز بیش از حد بلند. زوزه کشیدن با فرکانس پایین یا زوزه با فرکانس بالا. ایجاد یک اگزوز با صدای بسیار وزوز.

شماره 2 – جغجغه کردن

تغییر لوله اگزوز ممکن است باعث ایجاد جغجغه لوله یا ضربه به ساختار مجاور شود.

شماره 3 – قدرت کمتر

در برخی موارد، ممکن است با حذف رزوناتور، کاهش قدرت کمی وجود داشته باشد. سازنده ممکن است متوجه شده باشد که تشدید کننده جریان اگزوز را افزایش می دهد و در نتیجه قدرت خروجی موتور را افزایش می دهد. شما آن را حذف کرده اید. چنین تغییر عملکردی کوچک و تقریباً غیرقابل تشخیص خواهد بود.

شماره 4 – مسافت پیموده شده بدتر از گاز

اگر کاهش قدرت رخ دهد، ممکن است با کاهش اندکی در مصرف سوخت همراه باشد. این تغییر ممکن است ناچیز باشد.

شماره 5 – چراغ موتور را بررسی کنید

اگرچه فقط با حذف رزوناتور بعید است، یک کد OBD II ممکن است تنظیم شود و با چراغ چک موتور نشان داده شود. سیستم تشخیصی Onboard عملکرد سیستم های انتشار گازهای گلخانه ای را نظارت می کند. سیستم اگزوز بخشی از سیستم آلایندگی است. ایجاد تغییرات در سیستم اگزوز ممکن است یک یا چند سنسور آلایندگی را تحت تاثیر قرار دهد که منجر به یک یا چند کد خطای OBD II می شود.

شماره 6 – خرابی پیش از موعد قطعات تعویضی

شما قطعات حذف رزوناتور را در فضایی که تشدید کننده اصلی کارخانه قرار داشت نصب کرده اید. قطعات جدید نصب شده ممکن است کیفیت قطعات اصلی کارخانه را نداشته باشند. این می تواند منجر به خرابی زودرس سیستم اگزوز مانند نشتی و/یا شکستگی کامل لوله اگزوز شود. چنین خرابی هایی به احتمال زیاد تحت پوشش گارانتی خودرو شما قرار نمی گیرند.

آیا حذف Resonator قانونی است؟

ایالت شما ممکن است محدودیت هایی برای تغییرات در سیستم اگزوز خودروی شما داشته باشد. قبل از انجام این تغییر در لوله اگزوز، عاقلانه است که با دفتر وسایل نقلیه موتوری محلی خود تماس بگیرید تا تشخیص دهید که آیا برداشتن رزوناتور اتومبیل شما قانونی است یا خیر.

آیا رزوناتور انتشارات پاس را حذف می کند؟

شکست تست انتشار

شکست تست انتشار

در رابطه با تست های انتشار گازهای گلخانه ای که محصولات خروجی اگزوز واقعی را از لوله اگزوز ارزیابی می کنند، حذف تشدید کننده هیچ اثر نامطلوبی نخواهد داشت. با این حال، ایالت شما ممکن است از بازرسی آلایندگی شما عبور نکند زیرا سیستم اگزوز را اصلاح کرده اید. با دفتر وسایل نقلیه موتوری محلی خود تماس بگیرید تا ببینید آیا این ممکن است مشکلی داشته باشد یا خیر.

و در آخر، حذف رزوناتور ممکن است باعث شده باشد که سیستم OBD II شما یک کد تنظیم کرده و چراغ Check Engine را روشن کند. در این صورت، خودروی شما تا زمانی که آن عیب اصلاح نشود، بازرسی آلایندگی را پشت سر نمی گذارد.

Resonator Delete در مقابل Muffler Delete

صدا خفه کن حذف کنید

از آنجایی که صدا خفه کن اصلی ترین وسیله کاهش صدا در سیستم اگزوز خودرو شما است، برخی از مردم از حذف آن برای تقویت صدای موتور به جای حذف تشدید کننده حمایت می کنند.

این مقاله بینش بیشتری در مورد مزایا و معایب ایجاد این تغییر در ماشین شما ارائه می دهد: https://cartreatments.com/muffler-delete/

جایگزین های دیگر برای حذف Resonator

البته، می توانید سیستم اگزوز خود را به طور کامل جدا کرده و آن را با سیستمی که به آن سیستم لوله مستقیم گفته می شود، جایگزین کنید. مزایا و مشکلات احتمالی این تغییر در این مقاله توضیح داده شده است:

و اگر تنها هدف شما بلندتر کردن اگزوز است، گزینه های دیگری نیز وجود دارد. برای اطلاعات بیشتر به این مقاله مراجعه کنید:

هزینه حذف رزوناتور چقدر است؟

برداشتن رزوناتور ماشین شما هزینه زیادی ندارد. برای یک اگزوز، کیت هایی که یک لوله جایگزین و قطعات مربوطه را ارائه می دهند، می توانند با توجه به نوع و مدل خودرو قطعات هزینه داشته باشند.

حذف رزوناتور اگزوز دوگانه می تواند این هزینه را تقریبا دو برابر کند.

اگر ماشین من رزوناتور ندارد، آیا باید آن را نصب کنم؟

مزایای تشدید کننده توسط سازنده خودروی شما مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته است. آنها به این نتیجه رسیده اند که هیچ تشدید کننده ای لازم نیست. احتمالاً تجزیه و تحلیل و آزمایش قابل توجهی با این تصمیم همراه بوده است. به همین دلیل، بعید است که خرید کیت تشدید کننده و افزودن آن به سیستم اگزوز خودرو شما سود قابل توجهی داشته باشد.

اگر خودروی شما هنوز تحت گارانتی سازنده است، اضافه کردن یک تشدید کننده می تواند نقض گارانتی باشد. در این مورد با فروشنده خود مشورت کنید.

ماشین های قدیمی تر

اگر ماشین شما بیش از پنج سال قدمت دارد و دوره گارانتی خود را پشت سر گذاشته است، اضافه کردن یک تشدید کننده (یا دو با اگزوز دوگانه) می تواند مزایایی را به همراه داشته باشد.

شما باید نیاز خاص خود را ارزیابی کنید (به عنوان مثال، اگزوز در حال زوزه کشیدن، سر و صدای زیاد با سرعت متوسط و غیره). سپس باید یکی از تعدادی رزوناتورهای مختلف پس از فروش را که از یک منبع معتبر در دسترس است، انتخاب کنید.

شما باید محتاط باشید زیرا ممکن است بهبود مطلوب نباشد قابل دستیابی هیچ راهی برای از پیش تعیین اینکه آیا یک تشدید کننده مزیتی به یادداشت اگزوز خودرو شما اضافه می کند وجود ندارد. و حداقل یکی از معایب و احتیاطات مربوط به حذف یک تشدید کننده همانطور که در بالا مورد بحث قرار گرفت برای افزودن چنین دستگاهی به ماشین شما اعمال می شود.

بیشتر بخوانید: فیکسچر سیلندر پژو

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *