آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک

گرفتگی دریچه EGR علائم و چه باید کرد

گرفتگی دریچه EGR علائم و چه باید کرد

گرفتگی دریچه EGR علائم و چه باید کرد : برخی از خودروها دارای یک دریچه EGR مکانیکی هستند که توسط جریان گاز فعال می شود، در حالی که برخی دیگر دارای یک شیر الکترونیکی هستند. به طور کلی، نسخه های الکترونیکی، مانند سایر قطعات، در دراز مدت مشکلات بیشتری را ایجاد می کنند.

دریچه EGR چیست؟

دریچه EGR قطعه ای است که برای کاهش سطح انتشار وسایل نقلیه مدرن کار می کند. این سوپاپ بخشی از گازهای خروجی را به داخل موتور بازگردانده (بین 5 تا 15 درصد). این امر باعث احتراق کامل سوخت و کاهش مواد سمی از جمله اکسید نیتروژن می شود.

گرفتگی دریچه EGR: علائم و چه باید کرد

سوپاپ EGR تقریباً همیشه برای تقریباً همه موتورهای دیزلی و اخیراً به موتورهای بنزینی نیز نصب می شود.

چراغ نشانگر دریچه EGR خودرو: چیست؟

سوپاپ EGR خود چراغ نشانگر اختصاصی ندارد، اما هر گونه مشکلی با چراغ عیب عمومی موتور نشان داده می شود. با این حال، خودروهای جدید علاوه بر روشن کردن چراغ عیب عمومی موتور، روی صفحه نمایش دیجیتال یا به صورت کد یا مستقیماً علت مشکل را نشان می دهند، در این مورد شیر EGR.

چراغ هشدار عیب عمومی موتور، چراغ قرمزی است که نشان دهنده یک موتور است. اگر نمی توانید آن را تشخیص دهید، توصیه می کنیم به راهنمای ما برای نشانگرهای خودرو نگاهی بیندازید.

مزایای یک شیر EGR خوب چیست؟

علاوه بر کاهش اثرات زیست محیطی رانندگی ما، یک شیر EGR با عملکرد کامل در شرایط خوب نیز برای راننده مفید است. ما تمام مزایای یک شیر EGR با عملکرد خوب را می بینیم:

افزایش عمر موتور – با کمک به کاهش دمای داخل موتور، شیر EGR به طول عمر موتور ما کمک می کند. به طور خاص، شیر EGR به نگه داشتن شیرهای سیلندر در دمای پایین‌تر کمک می‌کند و در نتیجه استرس حرارتی کمتر و عمر طولانی‌تری دارد.

مصرف سوخت: اگر دریچه EGR مسدود شود، که پس از هزاران مایل اتفاق می افتد، احتراق ناهموار خواهد بود و سوخت بیشتری مصرف می شود. برای حفظ بازدهی کامل موتور، شیر EGR را دست کم نگیرید یا فراموش نکنید.

انتشار کمتر – در پایان، شیر EGR مکانیزمی است که برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای طراحی شده است. اگر مسدود یا آسیب ببیند، انجام این کار را متوقف می کند و خطر رانندگی و آلودگی بسیار بیشتری را داریم. متأسفانه، بسیاری از مردم به محیط زیست اهمیت نمی دهند، اما ممکن است برای شما جالب باشد که بدانید میزان انتشار گازهای گلخانه ای در طول آزمایش وزیری اندازه گیری می شود. اگر شیر EGR به درستی کار نکند، انتشار گازهای گلخانه ای بسیار زیاد خواهد بود و به احتمال زیاد در تست مردود خواهید شد. برای اطلاع از سایر بررسی های انجام شده در حین سرویس، به این مقاله نگاهی بیندازید.

علائم شکستگی یا گرفتگی دریچه EGR؟

مانند تمام اجزای خودرو، سوپاپ های EGR در معرض ساییدگی و پارگی هستند و بنابراین می توانند بشکنند. از آنجایی که آنها با گازهای خروجی سر و کار دارند، ممکن است در دراز مدت دچار گرفتگی و گرفتگی شوند و به طور جزئی یا کاملاً غیرعملکردی شوند. اکنون به بررسی علل احتمالی خرابی دریچه EGR می پردازیم:

افزایش ذرات در گاز خروجی – اگر دریچه EGR مسدود یا مسدود شود، می تواند باز بماند و تعداد ذرات آلاینده و سوخت نسوخته در گاز خروجی افزایش یابد. یک علامت کاملا واضح این است که اگر متوجه شویم مایع سیاه رنگ بیشتری از لوله اگزوز ماشین ما خارج می شود. چند قطره فقط می تواند چگالش کثیف باشد، اما چکه مداوم نشانه گرفتگی دریچه EGR است.

مشکل در راه اندازی موتور – یک سوپاپ EGR معیوب که باز می ماند می تواند نشت خلاء را در داخل منیفولد ورودی ایجاد کند و منجر به مشکلاتی در راه اندازی موتور شود.

از دست دادن قدرت در دورهای پایین – اگر سوپاپ به دلیل گرفتگی یا شکستگی نتواند بسته شود، موتور به اندازه شرایط عادی کارآمد نخواهد بود.

کوبیدن موتور – اگر مقدار غیرعادی گاز خروجی دوباره به گردش درآید، احتراق موتور ممکن است درست نباشد و باعث کوبش شود. معمولا این صدا به این دلیل است که مقداری از سوخت بدون استفاده باقی می ماند و خیلی زود به گردش در می آید.

شکستگی یا گرفتگی دریچه EGR چه مشکلاتی را ایجاد می کند؟

اگر دریچه EGR شکسته یا مسدود باشد، سناریوهای زیر ممکن است رخ دهد:

دریچه EGR باز می ماند – در این حالت موتور هوای تازه کمتری دریافت می کند و مشکلات احتراق و افزایش سایش قطعات داخلی ممکن است رخ دهد.

دریچه EGR بسته می ماند – در این حالت موتور تا حد امکان کارآمد نیست و آلاینده های بیشتری را در جو منتشر می کند.

هزینه تعویض شیر EGR چقدر است؟

اگر یک دریچه EGR پس از سال ها سایش بیش از حد مسدود یا آسیب دیده باشد، تعویض تنها گزینه ممکن است. خوشبختانه این جزء کاملاً ارزان است و با توجه به مدل خودرو متغییر میباشد.

اگر ما به یک گاراژ متخصص اعتماد کنیم، قیمت شیر EGR به هزینه کار گاراژ اضافه می شود. به طور معمول یک مکانیک خوب نباید بیش از دو ساعت طول بکشد. با محاسبه میانگین هزینه کار 40 یورو در ساعت، تعویض شیر EGR باید در مجموع حدود 150 یورو هزینه داشته باشد.

اگر دریچه EGR کثیف است چه باید کرد؟

اغلب ممکن است اتفاق بیفتد که شیر EGR فقط بسیار کثیف است و لزوما آسیب دیده یا شکسته نیست.

در این مورد ما همچنین می توانیم از تعویض خودداری کنیم و روش تمیز کردن بسیار ارزان تری را انتخاب کنیم.

برای تمیز کردن دریچه EGR باید یک پاک کننده شیر EGR خریداری کنید، مطمئن شوید که مخصوص ماشین شما است. نسخه های مختلفی در گردش وجود دارد که برخی برای موتورهای دیزلی و برخی دیگر به طور خاص برای موتورهای بنزینی مناسب هستند.

می توانید پاک کننده شیر EGR را هم از فروشگاه های فیزیکی و هم از سایت های مختلف لوازم جانبی آنلاین خریداری کنید. هزینه تمیز کننده معمولاً حدود 15-20 یورو است.

پاک کننده سوپاپ EGR روی کثیفی ها عمل می کند و با از بین بردن رسوب و باقی مانده های اگزوز، شیرها را احیا می کند. نکته جالب این است که شما حتی نیازی به برداشتن یک پیچ هم ندارید، پاک کننده به عنوان یک پاک کننده حلقه بسته عمل می کند و هزینه ها را تا حد زیادی کاهش می دهد.

یکی دیگر از مزایای استفاده از پاک کننده این است که جریان طبیعی گازهای خروجی را بازیابی می کند و باعث کاهش مصرف سوخت و افزایش عملکرد خودرو می شود. علاوه بر این، پاک کننده دود باقیمانده را که معمولاً از صدا خفه کن خارج می شود، کاهش می دهد.

مطالب مرتبط : 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *