آموزش خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

5 علامت هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم است

5 علامت هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم است

5 علامت هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم است :تسمه تایم به موتور وسیله نقلیه شما اجازه کار می دهد. آنها مسئول همگام سازی سیستم چرخش میل بادامک و میل لنگ موتور هستند تا بتوانند دریچه های موتور را در زمان مناسب باز و بسته کنند.

این قطعات خودرو در معرض نیروهای زیادی در داخل موتور خودرو هستند. به همین دلیل، هر وسیله نقلیه ای که دارای تسمه تایم باشد در دوره ای از عمر خود نیاز به تعویض تسمه تایم جدید خواهد داشت. بدون تسمه تایم کاملاً کارآمد، موتور خودرو نمی‌تواند به درستی کار کند.

چه زمانی به تسمه تایم جدید نیاز دارید؟

تسمه های تایم قوی و بسیار کارآمد هستند، اما تحت فشار قرار گرفتن مداوم و کارکردن در محیط های گرمای زیاد، ماندگاری آنها را برای همیشه غیرممکن می کند. با این حال، رانندگان به طور گسترده فراموش می کنند که تسمه های تایم باید به طور منظم تعویض شوند.

این تا حد زیادی به سازنده و مدل هر وسیله نقلیه بستگی دارد، بنابراین اولین کاری که باید انجام دهید این است که راهنمای مالک خود را برای توصیه های خاص بررسی کنید.

در بسیاری از موارد، ممکن است هیچ نشانه آشکاری مبنی بر ساییده شدن تسمه تایم وجود نداشته باشد. اغلب، فقط می شکند. به همین دلیل است که در مورد تسمه تایم، پیشگیری بهترین راه حل است.

5 علامت هشدار برای تشخیص خرابی تسمه تایم

چند علامت هشداردهنده وجود دارد که می تواند به شما در تشخیص نیاز به تسمه تایم جدید کمک کند، اما مهم است که به خاطر داشته باشید که پیشگیری کلید تعمیر و نگهداری بهینه خودرو است، زیرا هیچ سرنخ خاصی برای نشان دادن تسمه فرسوده وجود ندارد. نزدیک به شکستن

در زیر پنج علامت کلیدی وجود دارد که باید از آنها آگاه باشید که ممکن است به شما کمک کند تعیین کنید که آیا زمان بررسی و دریافت تسمه تایم جدید فرا رسیده است یا خیر.

5 علامت هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم است

5 علامت هشدار دهنده زمان تعویض تسمه تایم است

1. موتور خاموش می شود

تسمه های تایم از طریق سیستمی از قرقره ها عبور می کنند که هم میل بادامک و هم میل لنگ را کار می کنند. دندان‌هایی که برای این کار استفاده می‌کنند به‌منظور گرفتن و حرکت نرم هستند، اما اگر تسمه تایم شروع به فرسودگی کند، ممکن است صدای کلیک یا تیک تکراری از داخل موتور ایجاد شود.

2. بعد از روشن کردن موتور خودرو سیگار بکشید

سایش و کشش تسمه به کاتالیزور آسیب می رساند، زیرا سوخت به طور کامل در محفظه ها به دلیل ترکیب نادرست سوخت مخلوط نمی سوزد. یعنی: تمام سوختی که مصرف نشده است به سمت سیستم اگزوز هدایت می شود. اگر هنگام استارت زدن موتور صدای کلیک شنیدید و دود سیاهی را دیدید که از لوله اگزوز خودرو می آید، این نشان دهنده ترکیب نادرست سوخت است که ممکن است در میان بسیاری دیگر به دلیل آسیب به تسمه تایم باشد.

3. مشکل در شروع

تسمه تایم فرسوده روی سرعت راه اندازی موتور شما تأثیر می گذارد زیرا به قرقره هایی که میل لنگ را به حرکت در می آورند وصل می شود. در نهایت، تسمه می تواند روی درایو میل بادامک بلغزد و باعث می شود سیلندر موتور در زمان نامناسبی باز و بسته شود.

کشیدگی یا فرسودگی تسمه تایم باعث رد شدن یک یا چند دندانه آن می شود و در نتیجه جرقه موتور طولانی تر می شود، بعلاوه همانطور که قبلا ذکر کردیم پرش یا لغزش تسمه باعث عدم هماهنگی تسمه می شود. موتور

4. ظاهر کمربند

اگر ما در حال بازرسی وسیله نقلیه خود هستیم یا می خواهیم از گاراژ بازدید کنیم، اولین علامتی که نشان می دهد تسمه بسته شده است ظاهر آن است. امکان مشاهده ترک های کوچک در کل قطعه وجود دارد. اگر ترک ها بزرگ شوند، رشته های داخلی ترک ها دیده می شود. علاوه بر این، نشانه دیگر جدا شدن قطعات کوچک یا تکه های مواد تسمه است که در نهایت به داخل کل موتور می افتند.

5. از دست دادن ولتاژ

یکی دیگر از نشانه های سایش پیشرفته کمربند، کشیدگی زیاد است. هنگامی که این اتفاق می افتد، از دست دادن کشش وجود دارد که باعث می شود نیروی انحراف تسمه کمتر شود. این امر در وهله اول منجر به لیز خوردن تسمه یا از آن بدتر افتادن تسمه در حین کارکرد موتور می شود. لغزش یا پرش تسمه منجر به عدم هماهنگی موتور می شود و این می تواند منجر به برخورد پیستون/بادامک و خرابی فاجعه بار موتور شود.

تسمه تایم خودرو

تسمه تایم باید در وضعیت خوبی باشد تا ماشین شما به درستی روشن شود. اگر تسمه شما آسیب دیده باشد، به احتمال زیاد هنگام چرخاندن کلید خود صدای درگیر شدن استارت را خواهید شنید اما موتور مشتعل نمی شود.

در صورتی که تسمه تایم شما در داخل شکسته باشد، موتور شما ممکن نیست شروع به کار کند، زیرا تسمه تایم شما چیزی است که میل لنگ و میل بادامک شما را درگیر می کند، واژگون نمی شود. اگر این اتفاق علاوه بر هر یک از علائم هشدار دهنده بالا رخ دهد، احتمالاً این مشکل به دلیل شکستن تسمه تایم است.

تعویض تسمه تایم توسط همکار مکانیک

تماس با همکار مکانیک برای مشاوره تنها راه حل معقول در اینجا است. اگر مشکل ناشی از تسمه تایم باشد، احتمال زیادی وجود دارد که منجر به آسیب سایر محفظه های موتور شود، بنابراین وضعیت می تواند نسبتاً جدی باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *