آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

9 علائم خرابی انژکتور سوخت

9 علائم خرابی انژکتور سوخت

9 علائم خرابی انژکتور سوخت

اکثر خودروهای دهه 1980 و جدیدتر مجهز به موتورهای تزریق سوخت الکترونیکی پیشرفته هستند (جایگزین کاربراتور). بخش عمده این سیستم انژکتور سوخت است.

در حالی که ممکن است هرگز با انژکتورهای سوخت خود مشکلی نداشته باشید (مخصوصاً اگر مرتباً از یک پاک کننده انژکتور سوخت خوب استفاده می کنید)، گاهی اوقات آنها کثیف، مسدود یا کاملاً خراب می شوند و نیاز به تعویض دارند.

علائم خرابی انژکتور سوخت

در زیر رایج ترین علائم انژکتور سوخت نامناسب و هزینه متوسط تعویض آنها (در صورت ترک خوردن) یا تمیز کردن آنها (در صورت گرفتگی) آورده شده است.

انژکتور سوخت چگونه کار می کند

انژکتور سوخت چگونه کار می کند

وظیفه اصلی انژکتور سوخت تامین سوخت موتور است. انژکتور سوخت را از طریق یک نازل به سیلندر موتور پاشش (تزریق) می کند تا فرآیند احتراق داخلی آغاز شود.

سوخت باید در زمان مناسب، به مقدار مناسب و با فشار، زاویه و الگوی پاشش مناسب تحویل داده شود.

واحد کنترل موتور (ECU) کامپیوتر مرکزی یا “مغز” هر وسیله نقلیه است و بسیاری از اجزای فردی مانند انژکتور سوخت را مدیریت می کند. از طریق سنسورهای مختلف، ECU اطمینان حاصل می کند که انژکتور سوخت را در زمان مناسب و به مقدار مناسب اسپری می کند تا مخلوط مناسب هوا/سوخت ایجاد شود.

پمپ بنزین خودرو، بنزین را از باک، از طریق خطوط سوخت و به داخل انژکتورهای سوخت می راند. هنگامی که ECU تشخیص می دهد که به سوخت نیاز است، آن را به شیر برقی انژکتور سوخت منتقل می کند که سپس باز می شود تا سوخت تحت فشار به داخل سیلندر پاشیده شود.

9 علائم خرابی انژکتور سوخت

اگر با یک یا چند انژکتور سوخت شما مشکلی پیش بیاید، موتور وسیله نقلیه شما نمی تواند آنطور که باید عمل کند.

یک انژکتور سوخت معیوب یا از پاشش سوخت به داخل موتور با هم جلوگیری می کند یا فواصل زمانی که قرار است در آن پاشیده شود را به هم می زند. در هر صورت، وسیله نقلیه شما آنطور که باید کار نکند یا حتی غیرقابل رانندگی باشد.

در زیر 9 نشانه بد بودن انژکتور سوخت وجود دارد که می توانید زود تشخیص دهید. برخی از علائم گرفتگی یا کثیف بودن انژکتور سوخت ممکن است مشابه باشند، بنابراین همیشه ایده خوبی است که ابتدا یک پاک کننده خوب انژکتور سوخت را از طریق سیستم سوخت خود اجرا کنید قبل از اینکه هزینه تعویض آن را خرج کنید.

از طرف دیگر، ممکن است نیاز به پرداخت یک مکانیک برای تمیز کردن صحیح انژکتورهای سوخت خود داشته باشید یا یک کیت تمیز کردن انژکتور سوخت خریداری کنید و خودتان این کار را انجام دهید. در هر صورت، شما می خواهید به زودی مشکل را حل کنید تا آسیب جدی به موتور شما وارد نشود.

شماره 1 – سکوهای ناهموار یا موتور

موتور خشن در حالت آرام

موتور خشن در حالت آرام

از آنجایی که وسیله نقلیه شما سوخت کافی دریافت نمی‌کند یا سوخت نابرابر مصرف می‌کند، دور در دقیقه هنگام دور آرام به کمتر از حد مطلوب می‌رسد و منجر به یک دور آرام یا حتی خشن می‌شود. اگر دور در دقیقه خیلی پایین بیاید، ماشین واقعاً متوقف می شود و باید دوباره راه اندازی کنید.

شماره 2 – موتور می لرزد

فرمان می لرزد

فرمان می لرزد

یک انژکتور سوخت معیوب باعث می شود سیلندر مربوطه نتواند آتش بگیرد. این بدان معناست که در حین رانندگی، موتور بعد از اینکه سعی می کند هر چرخه را بدون سوخت به پایان برساند دچار لرزش یا سکسکه می شود.

شماره 3 – موتور خاموش می شود

علل آتش سوزی سیلندر

علل آتش سوزی سیلندر

اگر موتور به دلیل گرفتگی انژکتور سوخت کافی به داخل آن پاشیده نشود، در حین رانندگی موتور دچار اشتباه می شود. وسیله نقلیه شما برای شتاب گرفتن مشکل دارد یا پس از پا گذاشتن روی پدال گاز، مکثی وجود خواهد داشت.

در هر صورت، می‌خواهید به زودی مشکل را برطرف کنید، در غیر این صورت موتور مستعد گرم شدن بیش از حد یا سایر مشکلاتی است که هنگام به هم خوردن مخلوط مناسب هوا/سوخت رخ می‌دهد.

شماره 4 – روشن شدن چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

چراغ موتور را بررسی کنید

واضح‌ترین علامت مشکل زمانی است که چراغ «Check Engine» روی داشبورد شما روشن می‌شود. اگرچه این می تواند معانی زیادی داشته باشد، اما یک انژکتور سوخت بد (که با کدی مانند P0201 مشخص می شود) می تواند یکی از آنها باشد.

هر زمان که یک انژکتور سوخت کمتری از حد مورد نیاز (یا در برخی موارد بیشتر) تحویل می‌دهد، راندمان موتور کاهش می‌یابد و می‌تواند باعث روشن شدن CEL شود. از یک اسکنر OBD2 برای تایید مشکل استفاده کنید.

شماره 5 – نشت سوخت

علائم بد بودن سنسور فشار ریل سوخت

علائم بد بودن سنسور فشار ریل سوخت

اگر انژکتور سوخت شما واقعاً به دلیل آسیب یا کهولت سن شکسته یا ترک خورده باشد، بنزین از آن شروع به نشت می کند. این بدان معنی است که سوخت نمی تواند به نازل برسد، اما در عوض، از بدنه نشت می کند.

اگر انژکتور سوخت را بررسی کنید، متوجه بنزین در قسمت بیرونی یا روی ریل سوخت مجاور خواهید شد. اغلب، نشتی ناشی از مهر و موم انژکتور سوخت است که به مرور زمان خراب می شود.

شماره 6 – بوی سوخت

این با نشت سوخت همراه است، اما وقتی بنزینی دارید که به دلیل انژکتور آسیب دیده نمی سوزد یا انژکتوری که باز مانده است، بوی بنزین به مشام شما می رسد. گاهی اوقات مشکل ممکن است خطوط سوخت شما یا سنسور معیوب باشد که به ECU می گوید بیش از حد لازم سوخت تزریق کند.

در هر صورت، شما نیاز دارید علت بوی بنزین را پیدا کنید و بلافاصله قبل از اینکه به یک خطر ایمنی بزرگ تبدیل شود آن را برطرف کنید.

شماره 7 – افزایش سرعت موتور

سرعت سنج با دور در دقیقه بالا

سرعت سنج با دور در دقیقه بالا

اگر انژکتور سوخت بیش از حد به داخل سیلندر موتور پاشیده شود، این باعث ایجاد موجی در موتور می شود که باعث می شود شتاب شما بسیار کندتر شود. هنگامی که رانندگی می کنید، متوجه خواهید شد که دور موتور به جای ثابت ماندن در یک دور در دقیقه، تحت بار ثابت به طرز محسوسی تغییر می کند.

شماره 8 – مصرف سوخت بد

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

مسافت پیموده شده بنزین ضعیف

اگر موتور مقدار مناسب سوخت مورد نیاز برای احتراق را دریافت نکند، تقاضای بیشتری برای انژکتور برای تامین سوخت اضافی ایجاد می کند. این منجر به مصرف سوخت ضعیف به دلیل سوخت اضافی می شود که ECU خودرو فکر می کند لازم است اما در واقع ضروری نیست.

شماره 9 – تست انتشار ناموفق

از آنجایی که انژکتور سوخت شکسته یا نشتی می‌تواند باعث سوختن ناهموار یا ناقص سوخت شود، افزایش انتشار گازهای گلخانه‌ای در نتیجه است. این بدان معنی است که شانس شما برای شکست در بازرسی آلاینده ها به شدت افزایش می یابد.

در برخی موارد، نشت انژکتور سوخت می‌تواند باعث شود که مخلوط هوا/سوخت آنقدر غنی شود که در نهایت مبدل کاتالیزوری را بسوزاند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *