آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

7 علائم گرفتگی یا خرابی رادیاتور

7 علائم گرفتگی یا خرابی رادیاتور

7 علائم گرفتگی یا خرابی رادیاتور : همانطور که یک موتور کار می کند، گرما تولید می کند. هدف رادیاتور خنک کردن موتور و جلوگیری از گرم شدن بیش از حد آن است. موتور خودرو از مایع خنک کننده برای جذب گرما و انتقال آن به رادیاتور در جایی که خنک می شود استفاده می کند. پس از خنک شدن، مایع خنک کننده به موتور بازگردانده شده و فرآیند دوباره آغاز می شود.

7 علائم گرفتگی یا خرابی رادیاتور

هنگامی که رادیاتور شما گرفتگی دارد، به خوبی کار نمی کند، یا به سادگی آسیب دیده است، خنک کننده کافی از موتور عبور نمی کند. این امر می تواند باعث داغ شدن بیش از حد خودرو و آسیب دائمی به قسمت های داخلی موتور شما در صورت عدم تعمیر سریع شود.

رادیاتور ممکن است از داخل، خارج مسدود شده باشد یا به سادگی از کار بیفتد. در اینجا برخی از علائم گرفتگی رادیاتور وجود دارد که باید قبل از آسیب دیدن موتور گران قیمت به دنبال آن باشید.

علائم رایج خرابی یا گرفتگی رادیاتور

سنج دمای بالا

سنج دمای بالا

شماره 1 – خواندن سنج دمای بالا

از آنجایی که رادیاتور عملکردی از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند، اگر موتور به آرامی شروع به گرم شدن کند، می دانید که رادیاتور مشکل دارد.

دماسنج را بررسی کنید تا ببینید آیا خوانش ها بالاتر از حد طبیعی است یا سوزن در ناحیه “قرمز” است. برخی از خودروهای جدیدتر دما را به صورت دیجیتالی نمایش می دهند و زمانی که دمای موتور خیلی بالا می رود به شما هشدار می دهند.

دمای معمولی کارکرد اکثر خودروها بین 195 تا 220 درجه فارنهایت است. اگر دما کمی از آن محدوده خارج شود، اغلب هیچ دلیلی برای هشدار وجود ندارد، به خصوص در ماه های تابستان که کولر به طور مداوم کار می کند.

اما اگر دما به طور مداوم در سمت گرم باقی بماند، ممکن است رادیاتور گرفتگی داشته باشید. این معمولاً به دلیل خوردگی ناشی از زنگ زدگی، ایجاد رسوبات داخلی در طول زمان، یا گیرکردن زباله در رادیاتور است که از گردش مقدار مناسب مایع خنک کننده در رادیاتور و موتور شما جلوگیری می کند.

شماره 2 – نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

نشت مایع خنک کننده

هنگامی که رادیاتور به دلیل تجمع زیاد زنگ زدگی مسدود می شود، محفظه یا پره های خنک کننده ممکن است سوراخ یا ترک در آنها ایجاد کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، ممکن است بتوانید قطرات کوچک مایع خنک کننده را در کف گاراژ یا راهروی خود مشاهده کنید.

زنگ زدگی رادیاتور شما اغلب به دلیل خنک کننده بی کیفیت یا اضافه کردن آب معمولی شیر (به جای مقطر) به مخلوط خنک کننده ایجاد می شود که دارای آلاینده های بیشتری است. اگر رادیاتور به طور مرتب شسته نشود، زنگ زدگی بیشتری در مخزن رادیاتور ایجاد می شود.

حتی با کوچکترین نشتی مایع خنک کننده، وسیله نقلیه شما مجبور می شود با مایع خنک کننده ناکافی کار کند و ممکن است چراغ سطح پایین مایع خنک کننده روی داشبورد شما روشن شود.

اگر نشتی را در اسرع وقت برطرف نکنید (یا حداقل سطح مایع خنک کننده را بالا نگه دارید)، موتور شما ممکن است بیش از حد گرم شود و حتی به دلیل آسیب داخلی نیاز به تعمیرات گران قیمت داشته باشد.

شماره 3 – تغییر رنگ مایع

خنک کننده

خنک کننده

مایع خنک کننده خودرو باید به رنگ روشن، اغلب سبز، زرد یا نارنجی (اما گاهی اوقات قرمز، صورتی یا آبی) باشد و آزادانه از طریق خطوط رادیاتور و مایع خنک کننده به داخل موتور جریان یابد.

با گذشت زمان، رسوبات داخلی و حتی لجن می تواند مایع خنک کننده را آلوده کند. این کار باعث می شود بیشتر شبیه رنگ زنگ زده یا حتی رنگ روغنی به نظر برسد. بررسی مخزن سرریز مایع خنک کننده اغلب ساده ترین راه برای بررسی وضعیت مایع خنک کننده است.

این مایع آلوده نیز کمی ضخیم تر خواهد بود و اجازه نمی دهد به راحتی در سیستم خنک کننده جریان یابد. این به نوبه خود شروع به مسدود شدن رادیاتور می کند و اگر اجازه دهید به اندازه کافی خراب شود، راندمان رادیاتور ممکن است به حدی کاهش یابد که باعث گرم شدن بیش از حد ماشین شما شود. شستشوی رادیاتور باید در اسرع وقت انجام شود.

علاوه بر این، برخی از خودروها دارای یک خنک کننده گیربکس هستند که در داخل رادیاتور قرار دارد. اگر نشتی در مانعی وجود داشته باشد که این دو را از هم جدا می کند، مایع خنک کننده و مایع انتقال با هم مخلوط می شوند و مشکل مضاعف ایجاد می کنند.

شماره 4 – پره های خارجی رادیاتور مسدود شده است

رادیاتور کثیف

رادیاتور کثیف

رادیاتورها برای حداکثر خنک کننده طراحی شده اند. برای این کار لوله های پره ای نازک از جلوی رادیاتور عبور می کنند. این لوله ها مایع خنک کننده داغ را حمل می کنند. در حین رانندگی، فن رادیاتور هوای بیرون را به داخل و اطراف این پره ها وارد می کند تا مایع خنک کننده قبل از بازگشت به موتور خنک شود.

اگر این لوله ها توسط کثیفی، حشرات، برگ ها یا مواد دیگر مسدود شوند، جریان هوا مسدود می شود که اجازه نمی دهد خنک کننده به اندازه ای که نیاز دارد خنک شود.

در اکثر خودروها، معمولاً دسترسی کافی وجود دارد (شاید لازم باشد یک یا دو پوشش پلاستیکی را بردارید) برای استفاده از شیلنگ باغبانی و نازل اسپری برای شستن هرگونه زباله ای که ممکن است جلوی رادیاتور را مسدود کند.

شماره 5 – باله های خم شده یا آسیب دیده روی رادیاتور

پره های رادیاتور خم شده

پره های رادیاتور خم شده

علاوه بر انسداد به دلیل چسبیدن مواد خارجی به قسمت جلویی رادیاتور، در صورت انسداد کافی می توان جریان هوا را نیز مسدود کرد.

خم می شوند یا آسیب می بینند. این باله ها بسیار ظریف هستند و برخورد یک تکه سنگ ریزه به آنها در حین رانندگی می تواند باعث آسیب شود.

همچنین ممکن است در هنگام نصب رادیاتور جدید یا حتی هنگام پاشیدن آب برای تمیز کردن باله‌ها آسیب وارد شود.

اگر از فشار بیش از حد آب استفاده شود، مانند هنگام استفاده از جریان متمرکز یا واشر فشار، باله ها می توانند به راحتی خم شوند و جریان هوا را مسدود کنند. هنگامی که باله های کافی آسیب ببینند، می تواند رادیاتور را به اندازه ای مسدود کند که باعث گرم شدن بیش از حد موتور شود.

شماره 6 – بخاری برای منطقه سرنشین کار نمی کند

بخاری کار نمی کند

بخاری کار نمی کند

بخاری کابین خودرو بستگی به این دارد که مایع خنک کننده داغ از هسته بخاری عبور کند و سپس هوای گرم حاصل از آن توسط یک فن دمنده به قسمت سرنشینان دمیده شود. اگر رادیاتور مسدود شده باشد یا نشتی داشته باشد، مایع خنک کننده داغ به اندازه کافی به هسته بخاری راه پیدا نمی کند تا اجازه گرم شدن مناسب فضای داخلی خودرو را بدهد.

ترموستات نامناسب اغلب مشکل را ایجاد می کند، اما گاهی اوقات، مشکل رادیاتور می تواند مقصر باشد.

شماره 7 – شلنگ رادیاتور پایینی سرد

شلنگ پایین رادیاتور سرد

شلنگ پایین رادیاتور سرد

اگر رادیاتور شما کار خود را انجام می دهد، متوجه خواهید شد که شیلنگ رادیاتور بالایی در لمس بسیار داغ است اما شیلنگ پایینی فقط گرم است زیرا مایع خنک کننده از طریق رادیاتور عبور می کند.

اما پس از کمی دور زدن متوجه شدید که شلنگ پایینی رادیاتور سرد است، این احتمال وجود دارد که رادیاتور شما دچار انسداد شود و از بازگشت جریان کامل به پمپ آب جلوگیری کند.

مطالب مرتبط :

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *