آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, تعمیرگاه خودرو همکار مکانیک, نکات خودرویی

چگونه شمع ها را بررسی کنیم

چگونه شمع ها را بررسی کنیم

چگونه شمع ها را بررسی کنیم :انواع مختلفی از موتورهای پیستونی با سوخت بنزینی در خودروهای امروزی ارائه می شود. یک چیز مشترک همه شمع ها است. و شمع ها یکی از موارد نگهداری دوره ای در ماشین شما هستند.

یک شمع که به درستی کار می کند، سیگنال الکتریکی را از باتری خودرو به سیم پیچ احتراق می برد و جرقه ای ایجاد می کند تا مخلوط هوا/سوخت موجود در هر سیلندر را مشتعل کند.

چگونه شمع ها را بررسی کنیم

چگونه شمع ها را بررسی کنیم

چگونه شمع ها را بررسی کنیم

اگر شمع به هر دلیلی به درستی کار نکند، می‌تواند خود را به روش‌های مختلفی نشان دهد، از خاموشی خشن گرفته تا شتاب ضعیف و علائم مختلف دیگر.

هدف این مقاله ارائه راهنمایی در تجزیه و تحلیل عملکرد موتور شما بر اساس بازرسی بصری شمع های آن است.

همانطور که قبلا ذکر شد، نقش شمع جرقه زدن مخلوط سوخت و هوا در هر یک از سیلندرهای موتور شما است. دوشاخه های مدرن این نقش را به طرز تحسین برانگیزی ایفا می کنند. چندی پیش، شمع ها باید هر 10000 تا 12000 مایل تعویض می شدند.

امروزه دوشاخه ها می توانند تا 100000 مایل بدون نیاز به سرویس طی کنند. چه چیزی تغییر کرده است؟

شماره 1 – تزریق سوخت

اول اینکه موتورهای خودرو و کامیون امروزه با سوخت تزریق می شوند. بنابراین مخلوط سوخت و هوا به خوبی توسط ماژول کنترل موتور کامپیوتری (ECM) کنترل می شود. ما می دانیم که دمای بیش از حد بالا دشمن اصلی شمع ها است. اما مخلوط‌های سوخت و هوا که به خوبی کنترل شده‌اند، احتراق ثابت‌تری را در دماهای پایین‌تر نسبت به موتورهای سال‌های پیش ممکن می‌سازند.

شماره 2 – گاز بدون سرب

دوم، حذف سرب از بنزین خودرو  نیز به طول عمر بیشتر دوشاخه کمک کرده است. هنگامی که سوخت‌های سرب رایج بودند، رسوبات سرب روی نوک شمع‌ها باعث خوردگی شمع‌ها می‌شد و مانع از عملکرد صحیح جرقه می‌شد و در نتیجه بر عملکرد آنها تأثیر منفی می‌گذاشت.

شماره 3 – مواد بهتر

سوم، ما متوجه شدیم که شمع های امروزی از مواد بسیار بادوام تری نسبت به سال های قبل ساخته شده اند. جزء حامل جریان الکتریکی (مخصوصاً الکترود مرکزی) دوشاخه های امروزی اغلب از پلاتین، ایریدیوم یا مس گران قیمت ساخته شده است.

این مواد پیشرفته تضمین می‌کنند که آندهای پلاگین به سرعت نمی‌سوزند و جریان الکتریکی را با کارایی بیشتری نسبت به طرح‌های قدیمی‌تر شمع‌ها منتقل می‌کنند. رایج ترین انواع شمع ها با استفاده از این مواد پیشرفته و مزایای آنها در اینجا مورد بحث قرار می گیرد.

برای کمک به بهترین عمر و عملکرد موتور خود، خرید شمع های جرقه با بهترین کیفیت توصیه می شود. و این شامل دستیابی به مسافت پیموده شده توصیه شده سازنده برای تعویض دوشاخه است.

برداشتن شمع

تعویض شمع ها

تعویض شمع ها

ابزار مورد نیاز

مانند هر کار تعمیر و نگهداری خودرو، داشتن ابزارهای خاص در دسترس زندگی را برای شما آسان تر می کند. برای برداشتن شمع و نصب مجدد، مجموعه اولیه ابزار دستی و مواد مصرفی زیر مورد نیاز است:

 • جغجغه درایو 3/8 اینچی
 • مفصل جهانی درایو 3/8 اینچی
 • پسوند درایو 3/8 اینچی (3 اینچ، 6 اینچ و 10 اینچ)
 • ابزار حذف بوت شمع (برای موتورهای قدیمی مورد نیاز است)
 • گیج فاصله شمع
 • آچار گشتاور 3/8 اینچی (10 تا 80 فوت پوند.)
 • سوکت شمع درایو 3/8 اینچی (یکی از اندازه های زیر):
 • 13/16 اینچ (یا 20 میلی متر) برای اکثر خودروهای سایز کامل.
 • 9/16 اینچ (یا 14 میلی متر) برای فورد و خودروهای آسیایی جدیدتر.
 • 11/16 اینچ (یا 18 میلی متر) برای خودروهای قدیمی
 • 14 میلی متر دو شش گوش برای اتومبیل های جدید
 • (اطلاعات بیشتر در مورد اندازه سوکت شمع در اینجا)
 • لوله گریس دی الکتریک سیلیکونی
 • راهنمای خرید برای وسیله نقلیه خاص خود

برای دسترسی به شمع ها، به ابزارهای دستی اضافی زیر نیاز دارید:

 • مجموعه سوکت درایو 3/8 اینچی
 • مجموعه آچار ترکیبی (شامل اندازه های 3/8 اینچ (10 میلی متر) تا 1/2 اینچ (13 میلی متر))
 • مجموعه پیچ گوشتی
 • انبر قفل کانال (کوچک)
 • جارو برقی را با یک ابزار شکاف باریک (برای تمیز کردن سوراخ های شمع جرقه) بخرید.

نحوه جدا کردن شمع ها برای بررسی وضعیت آنها

نحوه بازرسی شمع ها

نحوه بازرسی شمع ها

برداشتن شمع ها نسبتاً ساده است. دسترسی به آنها می تواند مانع اصلی باشد. این می تواند به ویژه اگر موتور خودروی شما یک V6 نصب شده متقاطع باشد صادق است. برای موتورهای V6، نزدیک‌ترین دوشاخه‌ها به راننده اغلب می‌توانند آزاردهنده‌ترین دوشاخه‌ها باشند.

کاپوت را باز کنید. یک حوله حمام کهنه اما تمیز را روی هر گلگیر قرار دهید تا خطر خراشیدگی سگک کمربندتان را به حداقل برسانید. اکنون آرایش موتور را ارزیابی کنید. بهترین راه برای رسیدن به شمع ها را تعیین کنید. پوشش(ها) و/یا پانل های عایق که مانع از دسترسی به دوشاخه می شوند را بردارید.

مواردی مانند دسته سیم‌ها، شیلنگ‌ها و ماژول‌های الکتریکی که دسترسی به دوشاخه‌ها را مسدود می‌کنند، باید برداشته شوند (یا کنار کشیده شوند) تا مستقیماً به قسمت بالای هر دوشاخه دسترسی پیدا کنند.

در اکثر خودروهای مدرن، هر شمع دارای یک ماژول الکترونیکی (کویل جرقه) در بالای هر شمع است. برای خودروهای قدیمی، یک سیم با قطر بزرگ به بالای هر شمع می رود. در این حالت هیچ سیم پیچی وجود نخواهد داشت.

نکته:

این کار را انجام خواهد دادبرای علامت گذاری هر محل شمع و سیم شمع یا کانکتور مهار سیم پیچ مفید است تا بتوانید هر کدام را در حین مونتاژ مجدد به محل مناسب وصل کنید.

همچنین برخی از کویل ها تنها در یک مکان خاص قرار می گیرند. به نحوه قرارگیری کویل ها توجه کنید تا بتوانید آنها را به درستی تعویض کنید. گاهی اوقات گرفتن یک یا دو عکس با گوشی هوشمند برای نصب مجدد قطعات به درستی مفید خواهد بود.

اگر بالای هر شمع یک کویل جرقه ای وجود داشته باشد، آنها باید حذف شوند. هر سیم پیچ دارای یک کابل ولتاژ پایین است که به یک کانکتور متصل است. این کابل باید جدا شود.

این رابط را مطالعه کنید. احتمالاً دارای یک قفل محکم خواهد بود که برای آزاد کردن آن باید حرکت داده یا فشار داده شود. اغلب این چفت ها از رنگ متضاد ساخته می شوند. با استفاده از یک پیچ گوشتی، این قفل را آزاد کنید. کانکتور را از محفظه سیم پیچ بیرون بکشید.

بست را که سیم پیچ را در جای خود نگه می دارد بردارید و سیم پیچ را از شمع بیرون بیاورید.

نکته:

یک سطل یا سطل پلاستیکی در دسترس داشته باشید تا تمام قطعات حذف شده را در یک مکان نگه دارید. به این ترتیب می توانید به راحتی قطعات را برای نصب مجدد پیدا کنید.

اگر بالای هر شمع سیم‌پیچ جرقه‌ای وجود ندارد، از ابزار برداشتن چکمه استفاده کنید تا بوت شمع را مستقیماً از روی شمع بکشید. همیشه چکمه را تا حد امکان نزدیک به پایه آن بگیرید. تکان دادن به آرامی چکمه در حین کشیدن به آزاد شدن آن کمک می کند. هرگز چکمه را با گرفتن سیم شمع مربوطه آن بیرون نکشید.

با استفاده از سوکت اندازه مناسب، پسوند و اتصال جهانی در صورت لزوم، شمع را خارج کنید. برای هر دوشاخه یادداشت یا برچسبی بنویسید تا بدانید هر سیلندر از کدام استوانه آمده است. اگر سوراخ شمع قابل دسترسی است، صندلی صاف یا مخروطی سرسیلندر را با یک پارچه تمیز پاک کنید. با Shopvac خود (یا Vac) از نازل شکافی برای مکیدن خاک از این ناحیه استفاده کنید.

توجه: برای جلوگیری از افتادن قطعات کوچک یا کثیفی در سوراخ شمع احتیاط کنید. حتی افتادن یک پیچ کوچک در محفظه احتراق می تواند منجر به آسیب شدید موتور شود.

شرایط و رنگ شمع ها

با زندگی در بالای محفظه احتراق، هر شمع تحت تأثیر هر اتفاقی قرار می گیرد و مشخص می شود. بنابراین بررسی هر دوشاخه می تواند اطلاعات زیادی در مورد نحوه کارکرد موتور شما نشان دهد.

اینجاست که دانستن اینکه هر دوشاخه از کدام سیلندر آمده می تواند مفید باشد. ممکن است بعداً لازم باشد به تکنسین سرویس خود راهنمایی کنید که کدام سیلندر مشکل دارد.

شماره 1 – وضعیت عادی

شماره 1 - وضعیت عادی

شماره 1 -به رنگ خاکستری مایل به سفید یا خاکستری مایل به زرد تا قهوه ای است. الکترود کناری تمیز است. این به ما می گوید که فرآیندهای احتراق طبیعی هستند.

ممکن است مقداری روغن بسیار سبک سوخته باشد اما جای نگرانی نیست. موتور شما به خوبی کار می کند.

شماره 2 – دوده خورده / کربن رسوب شده

شماره 2 - دوده خورده / کربن رسوب شده

 دوده خورده / کربن رسوب شده

شرایط دوده شمع سطوح شمع به طور یکنواخت با رسوبات سیاه مات پوشیده شده است.

علت: کارکرد موتور غنی (سوخت زیاد)؛ فیلتر هوای کثیف؛ راه اندازی موتور کنترل مخلوط سوخت و هوا به درستی کار نمی کند. رانندگی بیش از حد در مسافت کوتاه؛ شمع نامناسب

شماره 3 – روغن آلوده شده است

قطعات شمع شمع آلوده به روغن

شمع شمع آلوده به روغن

قطعات شمع شمع آلوده به روغن دارای پوشش سیاه و سفید مرطوب یا براق هستند.

علت: روغن اضافی در محفظه احتراق به دلیل: سطح روغن بسیار بالا است. سیستم تهویه میل لنگ به درستی کار نمی کند، رینگ های پیستون و/یا مهر و موم میل سوپاپ به شدت فرسوده یا شکسته شده اند.

شماره 4 – رسوب سرب

رسوب سرب

رسوب سرب

قطعات شمع جرقه دار آلوده به سرب که با لعاب زرد مایل به قهوه ای پوشیده شده اند که ممکن است دارای رنگ مایل به سبز باشد. لعاب ممکن است نازک یا ضخیم و/یا تا حدی کنده شده باشد.

علت: استفاده از سوخت سرب دار (به طور کلی در ایالات متحده موجود نیست) یا استفاده از افزودنی های سوخت حاوی سرب.

شماره 5 – رسوب خاکستر

رسوب خاکستر

رسوب خاکستر

قطعات شمع شمع خاکستری که با ترکیب سرامیکی ضخیم رنگ روشن پوشیده شده اند. شکننده. ممکن است با ناخن یا چاقو خرد شود.

علت: استفاده بیش از حد از مواد افزودنی سوخت و/یا روغن.

شماره 6 – الکترود مرکزی یا جانبی فرسایش/ذوب شده است

الکترود شمع ذوب شده

الکترود شمع ذوب شده

الکترود شمع ذوب شده عایق مرکزی نیز ممکن است تاول زده یا نرم باشد.

علت: گرم شدن بیش از حد دوشاخه و محفظه احتراق به دلیل سوخت بی کیفیت (امتیاز اکتان بسیار پایین). زمان احتراق بیش از پیشرفته؛ پیش اشتعال؛ موتور ضعیف کار می کند؛ شمع نامناسب

شماره 7 – سایش شدید الکترود مرکزی

سایش شدید الکترود مرکزی

سایش شدید الکترود مرکزی

الکترود شمع مرکزی فرسوده الکترود تا حدی یا کاملا فرسوده شده است.

علت: شمع از عمر مفید خود فراتر رفته است. شکاف دوشاخه خیلی زیاد است. شمع نامناسب

شماره  8 – سایش سنگین در الکترود جانبی

سایش سنگین در الکترود جانبی

سایش سنگین در الکترود جانبی

الکترود جانبی فرسوده شمع الکترود تا حدی یا کاملا فرسوده شده است.

علت: سوخت بی کیفیت (امتیاز اکتان خیلی پایین)؛ پیش اشتعال؛ استفاده بیش از حد از مواد افزودنی سوخت و/یا روغن.

شماره 9 – بینی عایق الکترود مرکزی شکسته است

بینی عایق الکترود مرکزی شکسته

بینی عایق الکترود مرکزی شکسته

شمع شکسته دماغه مقره قطعه کوچکی از مقره گم شده است.

علت: آسیب مکانیکی (پریز قطع شد). رسوبات بیش از حد در کنار الکترود مرکزی؛ دوشاخه از عمر سرویس خود فراتر رفته است.

یادداشت:

شمع های قدیمی را نمی توان با موفقیت تمیز کرد. حداقل، شرایط دوشاخه نشان داده شده در 2 تا 9 بالا مستلزم نصب دوشاخه های جدید است.

شرایط دوشاخه مشهود در 2، 3، 6 و 8 باید ارزیابی بیشتر موتور، سوخت و سیستم های جرقه زنی توسط یک سرویس دهنده واجد شرایط را تشویق کند.

نصب شمع های جدید

نصب شمع های جدید

نصب شمع های جدید

شمع های جدید خود را از بسته بندی خارج کنید. به طور کلی، شمع ها از سازنده با فاصله مناسب می آیند. با این حال، عاقلانه است که قبل از نصب آنها، این شکاف را بررسی کنید. ابعاد شکاف را می توان در دفترچه راهنمای فروشگاه شما یافت.

با استفاده از ابزار شکاف، شکاف بین الکترود مرکزی و جانبی را بررسی کنید. شمع های با الکترودهای جانبی متعدد (دو یا بیشتر) دارای شکاف تنظیم شده کارخانه هستند و نیازی به بررسی ندارند.

با استفاده از زبانه خمشی روی ابزار شکاف، الکترود کناری را کمی خم کنید تا شکاف مناسب را به دست آورید. الکترود را بیش از حد خم نکنید. یک تغییر بسیار جزئی در شکاف باید تنها چیزی باشد که لازم است. شکاف هر دوشاخه را بررسی کرده و به درستی تنظیم کنید.

آموزش تعویض شمع خودرو

یک شمع جدید را محکم به سوکت شمع فشار دهید. سوکت را هدایت کنید و به سوراخ شمع رزوه شده وصل کنید. ممکن است انجام این کار با یک افزونه روی سوکت آسان‌تر باشد.

اکنون با دست سوکت را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا دوشاخه را به سوراخ بپیچانید. شمع باید به راحتی پیچ شود. اگر این کار را انجام ندهد ممکن است متقاطع باشد. در این صورت، آن را مجبور نکنید، بلکه آن را بردارید و دوباره تنظیم کنید. سپس دوباره سعی کنید آن را با دست سفت کنید. دوشاخه را تا انتها پیچ کنید.

مقدار گشتاور سفت کردن شمع را در دفترچه راهنمای فروشگاه خود بیابید. اگر آچار گشتاور شما قابل تنظیم است، آن را روی این مقدار تنظیم کنید. دوشاخه را با آچار گشتاور سفت کنید.

یک پوشش سبک از گریس دی الکتریک به قطر داخلی بوت شمع بزنید. سیم شمع یا بوت سیم پیچ را روی هر شمع محکم فشار دهید. کانکتور برق را به هر کویل جرقه دوباره نصب کنید.

مراحل 2 تا 4 را برای هر شمع تکرار کنید.

برای دسترسی به دوشاخه، هر قسمتی را که قبلاً برداشته اید دوباره نصب کنید. دسته‌های سیم‌کشی، شیلنگ‌ها و/یا ماژول‌هایی که به‌طور موقت برای دسترسی کنار گذاشته شده‌اند را تغییر دهید. مطمئن شوید که اکنون هیچ سیم یا شیلنگی با سطوح داغ مانند منیفولدهای اگزوز تماس نداشته باشد.

دوشاخه ها اکنون نصب شده اند. می توانید موتور را روشن کنید. باید شروع شود و به آرامی اجرا شود.

جهت مشاهده و چکاپ کامل موتور خودرو میتوانید به تعمیرگاه همکار مکانیک مراجعه نمایید و در کوتاه ترین زمان از خدمات همکارمکانیک استفاده کنید .

برای کسب اطلاعات بیشتر به بخش تماس با ما رفته و تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *