آموزش خودرو, اخبار خودرو, بلاگ, نکات خودرویی

شیر برقی تعویض دنده (عملکرد و علائم خرابی)

شیر برقی تعویض دنده (عملکرد و علائم خرابی)

شیر برقی تعویض دنده :برای درک علائم شیر برقی تعویض دنده، مهم است که بدانید چرا و چگونه گیربکس‌های اتوماتیک قبل از وجود شیر برقی تعویض می‌شدند، و چرا در ابتدا شیر برقی اضافه شد.

علائم شیفت شیر برقی

چرخ دنده های سیاره ای چگونه کار می کنند

گیربکس‌ها و گیربکس‌هایی که به‌طور خودکار تعویض می‌شوند (واحد CVT شامل نمی‌شود) یک یا چند چرخ دنده سیاره‌ای در قلب واحد دارند. این دسته‌دنده‌ها، همراه با راندن و نگه‌داشتن اعضایی مانند ترمز و کلاچ، محدوده‌های مختلف دنده از جمله دنده عقب را فراهم می‌کنند.

یک چرخ دنده ساده سیاره ای شامل یک چرخ دنده خورشیدی، یک حامل سیاره ای با چند چرخ دنده کوچک است که به دور آن چرخ دنده خورشیدی می چرخد و یک چرخ دنده حلقه ای که بیرون چرخ دنده های سیاره را احاطه کرده است.

اگر حامل سیاره را نگه دارید و دنده خورشیدی را برانید، چرخ دنده حلقه در جهت مخالف رانده می شود. این برعکس است.

نگه داشتن دنده خورشیدی و راندن چرخ دنده حلقه، حامل سیاره را برای ارائه یک نسبت دنده به حرکت در می آورد، و نگه داشتن چرخ دنده حلقه در حین رانندگی حامل سیاره، چرخ دنده خورشیدی را به عنوان خروجی برای ارائه نسبت دنده متفاوت و غیره می چرخاند.

مطالب مرتبط : چراغ باتری خودرو هنگام رانندگی روشن می شود؟ در اینجا چرا و چه باید کرد

نیروی حاصل از موتور از طریق مبدل گشتاور منتقل می شود که دارای یک پروانه در پوسته مبدل گشتاور تعبیه شده است و یک توربین با پره های منطبق متصل به شفت که قسمت های داخلی گیربکس را به حرکت در می آورد.

هر بخشی از چرخ دنده سیاره ای را می توان نگه داشت یا هدایت کرد. کلاچ ها در درام های چرخان به صورت هیدرولیکی توسط یک پیستون در درام اعمال می شوند. مجموعه ای از “کلاچ های ترمز” یا نوارهای استاتیکی که به قسمت بیرونی گیربکس متصل شده اند توسط پیستون های هیدرولیک اعمال می شوند و به عنوان اعضای “نگهدارنده” عمل می کنند.

همچنین کلاچ های یک طرفه ای وجود دارد که به صورت مکانیکی توسط جهت عناصر چرخان اعمال می شوند.

هیدرولیک یک گیربکس

علائم خرابی بدنه دریچه انتقال

علائم خرابی بدنه دریچه انتقال

عنصر هیدرولیک گیربکس با کشیدن سیال درون تابه از طریق فیلتر به داخل پمپ شروع می شود که توسط پوسته بیرونی مبدل گشتاور هدایت می شود. این پوسته به “صفحه انعطاف پذیر” موتور، که در مرکز آن، به میل لنگ پیچ شده است، پیچ می شود.

به آن صفحه فلکس می گویند زیرا با افزایش فشار در مبدل گشتاور، پوسته آن منبسط می شود و از آنجایی که آن پوسته به لبه های بیرونی صفحه فلکس پیچ می شود، آن صفحه باید با انبساط مبدل گشتاور خم شود. به همین دلیل است که گاهی اوقات فلایویل های گیربکس اتوماتیک در اطراف مرکز ترک می کنند.

مطالب مرتبط : 4 دلیل روشن بودن چراغ گیربکس شما

فشار هیدرولیک ایجاد شده توسط پمپ مبدل گشتاور را پر می کند و به عنوان “فشار خط” در اختیار “بدنه شیر” قرار می گیرد. این بدنه سوپاپ معمولاً آلومینیومی است و با صفحه ای که بین دو واشر با تعداد زیادی سوراخ کوچک قرار دارد، به محفظه جعبه دنده پیچ می شود.

بدنه سوپاپ با مجموعه پیچیده‌ای از گذرگاه‌های داخلی ماشین‌کاری می‌شود که دارای سوپاپ‌های قرقره‌ای و فنرهایی هستند که برای هدایت فشار هیدرولیک به اعضای مختلف محرک یا نگهدارنده طراحی شده‌اند که با مجموعه(های) دنده سیاره‌ای که محدوده دنده‌های مختلف را فراهم می‌کنند، تعامل دارند.

انتقال‌های قدیمی‌تر چگونه تغییر می‌کنند

یک “Governor” با یک دریچه قرقره داخلی در اصل برای چرخش سریعتر با افزایش سرعت خودرو طراحی شده بود و آن گاورنر دریچه قرقره خود را با استفاده از نیروی گریز از مرکز کار می کرد.

همانطور که سوپاپ قرقره درون گاورنر با افزایش سرعت خودرو تغییر موقعیت می دهد، فشار سیال که از گاورنر عبور می کند به سایر شیرهای قرقره داخل بدنه سوپاپ فرستاده می شود و آنها را در مقابل فشار فنر حرکت می دهد و سیال را به سمت اعضای محرک یا نگهدارنده هدایت می کند.

زمانی که گیربکس تحت شتاب شدید قرار دارد یا وسیله نقلیه بار سنگینی را می کشد، نگه داشتن هر یک از دنده ها بیشتر از تعویض دنده ضروری است. این مستلزم کانال فشار دیگری است که با فشار فرماندار مخالف است. این فشار به عنوان فشار “دریچه گاز” نامیده می شود.

در بسیاری از گیربکس های قدیمی یک شیر “Modulator” با یک هسته متحرک متصل به دیافراگم خلاء داخلی در شیر وجود دارد. هسته یک دریچه قرقره ای ساده با فنر را در داخل جعبه دنده حرکت می دهد.

تغذیه خلاء این شیر مدولاتور مستقیماً از منیفولد ورودی می آید. هنگامی که موتور بارگیری می شود، خلاء کاهش می یابد، هسته سوپاپ، سوپاپ قرقره خود را در داخل جعبه دنده حرکت می دهد تا در برابر فشار گاورنر کار کند.

مطالب مرتبط : 5 علائم خرابی واتر پمپ خودرو

هنگامی که فشار دریچه گاز افزایش می‌یابد، فشار گاورنر از ایجاد تغییر دنده بعدی در چرخه جلوگیری می‌کند تا زمانی که سرعت خودرو (از طریق گاورنر) فشار گاورنر را برای غلبه بر فشار دریچه گاز افزایش می‌دهد و باعث می‌شود تعویض فقط دیرتر از زمان انجام شود. فشار دریچه گاز کمتر

تقریباً همه گیربکس ها شروع به دور شدن از تعدیل کننده های خلاء کردند تا از موقعیت دریچه گاز (از طریق اتصال یا کابل) برای کنترل فشار دریچه گاز استفاده کنند. گیربکس های کرایسلر هرگز از تعدیل کننده های خلاء استفاده نمی کردند، اما اکثر پلتفرم های دیگر در ابتدا این کار را می کردند.

شیر برقی و علائم خرابی

شیر برقی تعویض دنده

شیر برقی تعویض دنده

اولین شیر برقی انتقال طراحی شده برای کنترل “کلاچ مبدل گشتاور”، که یک ویژگی بود که در اواخر دهه 1970 با هدف افزایش مصرف سوخت ظاهر شد.

اکثر گیربکس ها دارای 3 دنده و “Overdrive” بودند. در دنده سوم، کلاچ مبدل گشتاور (TCC) پوسته مبدل گشتاور را به توربین قفل می کند و باعث اتصال مستقیم بین موتور و شفت توربین می شود. وقتی روی ترمز می زدید، کلاچ مبدل گشتاور آزاد می شد.

هنگامی که موتور سرد است، برخی از خودروها اجازه قفل کردن مبدل گشتاور را نمی دهند زیرا مبدل گشتاور هنگام باز شدن قفل TCC در حین برش مایع، گرما تولید می کند و مایع گیربکس برای عملکرد بهینه گیربکس باید به سرعت گرم شود.

این شیر برقی های TCC می توانند بچسبند و مبدل گشتاور را هنگام توقف خودرو درگیر نگه دارند و موتور را متوقف کنند. این اولین علامتی است که به آن اشاره خواهیم کرد که می تواند ناشی از یک شیر برقی معیوب باشد.

اگر شیر برقی نتواند TCC را قفل کند، مصرف سوخت آسیب می بیند و راننده ممکن است حتی متوجه نشود که TCC قفل نمی شود، مگر اینکه برای تماشای سرعت سنج چسبنده باشد.

شیر برقی و کامپیوترهای خودرو

از آنجایی که در اواخر دهه 1970 و اوایل دهه 1980، کامپیوترها به ترتیب بر روی وسایل نقلیه تبدیل شدند، مهندسان شروع به کنترل بیشتر و بیشتر قطعات کامپیوتری کردند.

در حالی که بدنه شیر هنوز به همان روش کار می کرد، ورودی ها و خروجی های کامپیوتر اضافه شدند. سوئیچ های فشار فشار سیال را در قسمت های مختلف بدنه شیر گزارش کردند. آن کلیدهای اولیه کلیدهای روشن و خاموش بودند اما به زودی با یک یا چند مبدل (های) که فشار را گزارش می کردند جایگزین شدند.

فشار دریچه گاز و چیزی که زمانی فشار گاورنر بود، هر دو به عناصر کنترل شده توسط کامپیوتر انتقال توسط استفاده از یک شیر برقی خاص تبدیل شدند. شیر برقی شیفت را می توان برای افزایش فشار سیال در قسمت هایی از بدنه شیر اعمال کرد.

مطالب مرتبط : 6 دلیل مشکل خرابی تعویض دنده دستی

بار موتور، سرعت خودرو، سرعت شفت ورودی و خروجی گیربکس و موقعیت دریچه گاز ناگهان ورودی هایی شدند که فشار گیربکس، نقاط تعویض دنده و حتی احساس و کیفیت تعویض دنده را تعیین می کردند. بسیاری از گیربکس‌ها در لحظه تعویض دنده موتور را به طور لحظه‌ای «گشتاور» می‌کنند تا حس تعویض دنده را هموار کند.

برخی از خودروهای آسیایی از “منطق فازی” برای جلوگیری از پایین آمدن دنده دنده از تپه های کم عمق با درگیر بودن کروز کنترل استفاده می کردند. بسته‌های پرفورمنس با سوئیچ‌هایی روی صفحه ابزار یا شیفتر ظاهر شدند تا حس تعویض دنده را برای کسانی که به تعویض‌های واضح و سخت بین دنده‌ها علاقه داشتند، تغییر دهد.

عملکرد و مشکلات شیر برقی شیفت

گیربکس‌های مختلف تعداد شیر برقی متفاوتی دارند و همیشه به ترتیبی که ما فکر می‌کنیم کار نمی‌کنند. افرادی که به طور متوالی فکر می کنند ممکن است منطقاً بر این باور باشند که اگر یک گیربکس دارای شیر برقی A، شیر برقی B و شیر برقی C باشد، شیر برقی A باعث تغییر 1-2، شیر برقی B شیفت 2-3 و شیر برقی C می شود. شیفت 3-4. اینطوری کار نمی کند.

شما می توانید به نمودار تعویض شیر برقی ساده نگاه کنید و ببینید که عملکرد شیر برقی بین دنده ها چقدر پیچیده است:

نمودار دنده برقی تعویض

برای بزرگنمایی کلیک کنید

هنگامی که شیر برقی خراب می شود، بستگی به این دارد که کدام شیر برقی از کار بیفتد که در نتیجه چه اتفاقی می افتد. شیر برقی یک تعویض دنده ممکن است از کار بیفتد و بر چندین محدوده دنده تأثیر بگذارد (نمودار بالا را ببینید). و هر علامتی مربوط به شیر برقی نیست.

DTC های مربوط به شیر برقی به مدار الکتریکی شیر برقی یا وضعیتی اشاره می کنند که در آن هیچ مشکلی در مدار وجود ندارد اما PCM یا TCM به شیر برقی دستور داده است که عمل کند اما از ورودی های سرعت ورودی و خروجی مشخص می کند که تغییر فرمان طبق دستور انجام نشده است. این به عنوان “عیب عملکرد” طبقه بندی می شود.

به طور معمول، هنگامی که یک شیر برقی از کار می افتد، متوجه تفاوت در احساس یا کیفیت تعویض دنده خواهید شد. گیربکس ممکن است از دنده رد شود، به سختی تعویض کند و غیره.

اگر برق در خودروهای جدیدتر به شیر برقی گیربکس از دست برود، شیر برقی کنترل فشار به طور پیش فرض روی فشار بالا قرار می گیرد تا از لیز خوردن کلاچ ها و از بین رفتن خود جلوگیری کند و گیربکس به طور پیش فرض روی دنده بالاتر از دنده اول قرار می گیرد.

اما در گیربکس های قبلی، شیر برقی گیربکس توسط فیوز تغذیه می شد و اگر آن فیوز برداشته شود یا بنا به دلایلی منفجر شود، گیربکس در دنده اول بلند می شود و هرگز تعویض نمی کند.

شیر برقی شیفت کجا قرار دارند؟

شیر برقی ها در ابتدا به عنوان اجزای جداگانه روی بدنه سوپاپ نصب می شدند و اکثر کارگاه های گیربکس تمام شیر برقی ها را در صورت تعمیرات اساسی گیربکس تعویض می کردند (این یک چیز خوب است) تا شیر برقی ها مشکلی ایجاد نکنند، زیرا اغلب چنین می کنند.

بسیاری از گیربکس ها و گیربکس ها هنوز دارای شیر برقی تعویض دنده هستند که مستقیماً روی بدنه سوپاپ نصب شده اند، اما آنها اغلب به صورت دسته ای فروخته می شوند.

اما در گیربکس‌های جدیدتر، شیر برقی‌ها معمولاً حاوی یک «بسته» تک شیر برقی هستند که شامل تمام شیر برقی‌ها می‌شود. این بسته برقی در برخی از گیربکس‌های کرایسلر خارجی است که می‌توان حتی بدون برداشتن مخزن روغن گیربکس آن را تعویض کرد، اما اکثر بسته‌های برقی برای تعویض پک شیر برقی نیاز به تخلیه مایع دارند و در برخی موارد ممکن است نیاز به برنامه‌نویسی یا یادگیری باشد.

برخی از گیربکس های هوندا معمولاً دارای شیر برقی تکی هستند که در خارج نصب شده اند.

گیربکس‌های آسیایی (مانند نیسان‌ها) معمولاً شیر برقی گیربکس خود را به زمین متصل می‌کنند و برق را از PCM/TCM به شیر برقی انتقال می‌دهند، اما اکثر پلت‌فرم‌های دیگر هر زمان که کلید روشن است، شیر برقی‌ها را روشن می‌کنند و آنها را با تغییر تغذیه زمین کنترل می‌کنند.

مطالب مرتبط :9 علائم خرابی سنسور MAP

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *